Šta je novo?

Mehanicke Tastature

definisi pristojnu cenu? :D
 
Jel znate gde big mogao da kupim neke switcheve po pristojnim cenama?
imas na Banggod-u bas poboljne Gateron 120kom za 35e (sa postarinom)
Imas i za SMD LED, imas i braon, zute... sta god ti treba. Ako hoces kavlitetnije imas i Glorius Panda 35kom 25e (10e shiping za Srbiju)
To je neko moje iskustvo...

A mene takodje interesuje da li neko ima da predlozi bas kvalitetne switch-eve, i tktalne i linearne, ali da pouzdano zna da su dobri
 
Cao pozz. Kupio bih SA ili SDA keycaps. Ili bilo koje duboke to jest visoke. Bas bi bilo super kad bi imao neko od vas. Narucio sam neke glajdere za misa sa Aliexpresa,zaista jeftine. 2 oktobra. Cekam jos uvek i ne znam da li ce stici,javicu svakako.
 
Ja sam hteo da uzmem SA profile ali sam cuo da su jako neudobni za kucanje. Dugo sam koristio DSA koji su skroz flat pa bi mi prelazak na SA bio bas celika promena pa sam odustao. Ali mi izgledaju i dalje lepo kad ih vidim.
 
imaju XDA i MDA koji takodje nisu toliko visoki
 
^ moji trenutni favoriti :)
 
dodatani je problem sto imam ISO tastaturu pa enter necu moci uglaviti....
 
meni se usta osusise pricajuci da se kupuje iskljucivo ansi standard tastatura....
 
Moj savet je da odustanete od SA, bas je nazgodno za rad. Drastično je velika razlika, XDA je ok, ali DSA je definitivno najbolji za rad!!!
Evo nadjoh 4 različita R1 reda

DSA - XDA - OEM - SA
1634765756965.jpg1634765756947.jpg

Mada moram priznati da SA ima najlepši zvuk za kucanje jer je valjda najtež i najdeblja plastika
 
Nego htedoh da podelim moje iskustvo sa vama, ako vas interesuje, kako možete da nabavite mehaničku tastaturu za 2000 rsd (i 3 dana posla)!!!

Našao sam na KP mehaničku tastaturu Cherry G80-0902, proizvodnja Zapadna nemačka 1984. Unutra Cherry black switch-evi. Stanje "neispravno", cena 1000 rsd. Razmišljam "ako ništa vredi zbog PBT keycapova". Tastatura se povezuje na "DIN" konektor, i da oću nemam gde da probam.


Stigla tastaura, nema fizičkog oštećenja, ništa ne glavi.
Otvorim, operem kućište i operem keycap-ove (kvalitet keycap-ova je baš dobar)...

Malo analiziram vodove i vidim da je to matrica koju koriste danas na svim meh. tastaturama. Odlemim glavni kontroler (jer kod njega dolaze svi redovi i kolone) i popisem sve vodove.


Nalemim Teensy, isprogramiram QMK firmware, pustim i sve radi :)
Evo je matrica i pinovi za Tennsy 2.0, akonekome treba mogu i detaljnije a mu sve ispisem.


Razlemim sve switch-eve, otvorim, operem, lubujem, spakujem i zalemim nazad. Isto sredim i stabilizatore...


Spakujem nazad sve i šljaka. Malo su Cherry Black tvrdji ali nije stršno, a zvuk pri kucanju predivan.
Ostalo mi još da fabrički upredeni kabal prebacim na USB (kad već ima 4 žice), da doradim firmware sa još jednim layoutom za media dugmiće, malo izbeljivanje sa hidrogenom i može u kolekciju na zid
 
ti vintage black su jako cenjeni zato sto su malo tvrdji. to je zlato sto imas, svaka cast sta si uradio. ja sam imao istu takvu, identicnu, i koristio sam je preko din/ps2 adaptera.
 
Nego htedoh da podelim moje iskustvo sa vama, ako vas interesuje, kako možete da nabavite mehaničku tastaturu za 2000 rsd (i 3 dana posla)!!!

Našao sam na KP mehaničku tastaturu Cherry G80-0902, proizvodnja Zapadna nemačka 1984. Unutra Cherry black switch-evi. Stanje "neispravno", cena 1000 rsd. Razmišljam "ako ništa vredi zbog PBT keycapova". Tastatura se povezuje na "DIN" konektor, i da oću nemam gde da probam.


Stigla tastaura, nema fizičkog oštećenja, ništa ne glavi.
Otvorim, operem kućište i operem keycap-ove (kvalitet keycap-ova je baš dobar)...

Malo analiziram vodove i vidim da je to matrica koju koriste danas na svim meh. tastaturama. Odlemim glavni kontroler (jer kod njega dolaze svi redovi i kolone) i popisem sve vodove.


Nalemim Teensy, isprogramiram QMK firmware, pustim i sve radi :)
Evo je matrica i pinovi za Tennsy 2.0, akonekome treba mogu i detaljnije a mu sve ispisem.


Razlemim sve switch-eve, otvorim, operem, lubujem, spakujem i zalemim nazad. Isto sredim i stabilizatore...


Spakujem nazad sve i šljaka. Malo su Cherry Black tvrdji ali nije stršno, a zvuk pri kucanju predivan.
Ostalo mi još da fabrički upredeni kabal prebacim na USB (kad već ima 4 žice), da doradim firmware sa još jednim layoutom za media dugmiće, malo izbeljivanje sa hidrogenom i može u kolekciju na zid

tu i jeste kompromis,bolje zvuci ako je jaci feder,ali se teze kuca. takodje ni za igre ne verujem da neko voli jak feder. odustao sam od SA i narucio OEM retro sa Amazona. javicu kad stigne i bice slike. ide uz set i veliki enter i svasta nesto.


untitled.JPG
 
Sta znam, ja koristim SA profil duze od 6 meseci sa Keychron K2 i naslonom za dlanove i meni je skroz OK. A posao mi se sastoji od svakodnevnog kucanja + visesatni gejming svakog dana. Odlican profil za kucanje.
Ipak, za sve one koji bi hteli da probaju SA profil, preporucio bih ASA profil od AKKO-a. ASA je za SA kao Cherry za ISO. Sculpt je isti samo su kapice nize. Takodje, tu je i MDA profil koji moze da se naruci sa MelGeek sajta. Veoma slican ASA profilu. Ja licno bih voleo da probam MT3, ali taj profil se, nazalost, moze naci samo na Drop.com.
 
proganja me ova reklama na Fejsbuku :D
divna boja

IMG_20211027_135244.jpg
 
Da li ove tastature ima kod nas? Ili mora da se gleda u okruenju?
Za sada nema. Ali će sigurno početi da se prodaje i u SRB u narednim mesecima, i K596 Vishnu je malo kasnila kod nas pa je danas mnoge prodavnice imaju u ponudi, neke čak i po iznenađujuće korektnim cenama.
 

Prilozi

  • 2.jpg
    2.jpg
    51.6 KB · Pregleda: 41
Moze neka preporuka za mehanicku tastaturu?
Ceo zivot sam na membranskoj, a u poslednje vreme dosta citam o mehanickoj i zainteresovao sam se pa hocu da probam
Jel budzet od 50-60e ok za neku jeftiniju? Ne bih da dajem puno, mozda mi nece odgovarati pa cu morati da se vratim na membransku
Btw. nisam gejmer i gotivim slim key, veliki enter/shift/ctrl
 
probaj cherry red low profile, njemacki raspored
 
pa ako kupis neku jeftinu sigurno ti nece odgovarati :)
 
pa ako kupis neku jeftinu sigurno ti nece odgovarati :)
Slazem se, za predhodnih par dana istrazivanja rekao bih da je neka min. cena oko 100e za dobar kvalitet, sigurno cu uskoro naci neku cherry red low profile sto mi je @Skankhunt42 predlozio
Jos malo pa ce black friday, mozda bilo pametno sacekati i tad kupiti
Btw. Primetio sam kod vecine tastatura POLA ENTERA :)
Evo naprimer COOLERMASTER SK650 Cherry MX Red RGB Low Profile mi deluje skroz ok, ali taj mali enter tj. polovina me mnogo odbija
 
Osećaj kucanja na svakoj mehaničkoj tastaturi, pa čak i najjeftinijoj, je totalno drugačiji od membranske. I na jeftinoj ćeš videti da li ti mehaničke tastature odgovaraju, samo što ti verovatno neće trajati koliko i neka skuplja. Ja već nekih pet godina koristim relativno jeftinu Redragon mehaničku tastaturu i kad god moram da kuckam na membranskoj, to mi je mučenje. Zaboravio sam tokom godina koliko je više napora potrebno kad se kuca na membranskoj tastaturi.

Što se tiče toga veliki enter, manji enter, tebi treba nemački, ili UK raspored, a ti gledaš US raspored.
Svaka tastatura sa US rasporedom slova ima taj "mali enter" i velike šift tastere, a nemački i UK raspored ima "veliki enter" i mali levi šift.
 
stvar navike i preferencije. ja sam koristio tastature sa njemackim rasporedom pa digo ruke jer jednostavno nije popularan standard i preso na us. dzaba da kupim forda rangera kad nit delova za njega nit mogu da ga registrujem lepo ko ostala raja golfa dvojku i vozi.
 
Mali enter = ANSI format (američki format)
Veliki enter = ISO format (internacionalni format)
Razlika je u enteru i još par tastera.

Ako juriš ISO format, spadaš na:
  • UK raspored
  • DE, SWE, ESP, HU ili sličan raspored (ružno zbog njihovih akcenovanih slova)
  • YU raspored - kad naleti u nekoj jako nekvalitetnoj izvedbi, a koju ćeš platiti po duploj ceni
(ja sam jurio yu raspored i kupio sam White Shark Legionnaire - užaš od tastature - klimavo, tanko, zvoni, nema softver)

Mislim da je problem što se kod nas platežno sposobna klasa pomirila sa tim da koristi ANSI raspored i uvoznicima nije potrebno da nabavljaju tastature krštenih proizvođača sa yu rasporedom.
Takve tastature (ISO-lokalizovane) kod nas ne postoje, a postoje u Nemačkoj, Francuskoj, Španiji, Italiji, Mađarskoj itd...
White Shark je neki izmišljeni hrvatski brend (rebrendirani Kinez) i ako oni imaju računa da naruče keycapse sa našim znakovima, nema mi logike da ASBIS, EWE, CT, Kimtec ili slični ne mogu to isto da urade - u puno boljoj izvedbi i sa brendiranim tastaturama.


Meni tastatura služi za kucanje, tj. posao (dopisi, mailovi itd.), a u puno manjoj meri programiranje. Slepo kucam, ali bih ipak voleo da simboli budu ispisani na pravim mestima.
Osvetljenje, pa i RGB, su poželjni, ali ne i nužni uslov. Ako ne moram, ne želim da menjam switch-eve, keycapse itd.

Na primer, jako mi se sviđa Logitech G915 brown i odmah bih je kupio da postoji sa yu rasporedom.. čak sam se razmišljao da je uzmem u DE rasporedu, pa da jurim i zamenim samo te umlaute novim tasterima, ali kod DE rasporeda i specijalni tasteri imaju nemačke ispise, a to mi je ipak previše...

Ako u dogledno vreme ne smislim ništa pametnije, najverovatnije ću uzeti Das Keyboard 4 Ultimate u ISO varijanti.
 
Naisao sam na jednu koja mi deluje skroz ok Logitech g413 Silver, cak i reviews za nju su uglavnom pozitivni, jedina mana koju ja vidim je capslock svetlo
Sta mislite za nju i generalno za Romer G switcheve?
 
Prvi put u zivotu sam kupio mehanicku tastaturu i to ovu.....nije bas bila jeftina,ali koliko vidim pazario sam najeftiniju od 7500 din,jer je razlika u cenama u zavisnosti od prodavnice i po par hiljada din (?!)


U principu sam zadovoljan tastaturom,ali jos uvek pokusavam da se naviknem na same tastere i raspored tastera.....tj navikao sam na plitke i membranske tihe tastere (kao na laptopu),i sad mi nije bas "lako" da se potpuno naviknem na ove mehanicke i dublje tastere...

Tastatura mi je extra zbog toga sto moze da bude i bezicna i zicna,ima extra rgb efekte (ko god je vidi ne moze a da ne pridje i da se divi i "cudi" tom raznovrsnom RGB osvetljenju),manjih je dimenzija,pa moze da stane u torbu za laptop,nema numericki deo koji mi zapravo nikada nije nesto posebno ni trebao...palm rest se odvaja po potrebi....a i nije tako bucna kao sto deluje sa yt snimaka......ima outemu red sviceve,koji i vaze za tise (i vaze za gejmerske),pa mi je buka prihvatljiva....mada,naravno ne tako tiho kao npr redragon karura koju sam koristio godinama....

E sad,nadam se da cu se navici na ovaj novi raspored tastera (npr cesto umesto tastera A kliknem na capslock ili umesto broja 1 na `) i dubinu samih tastera prilikom kucanja i igranja...
 
Nazad
Vrh Dno