Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Mozes mozda samo da spray lubujes ali to mnogi i ne preporucuju jer se lako pokvare tako switchevi,a inace bez lemenja ne mozes nikako da ih normalno lubujes.
ja bi preporucio da proba da ih podmaze onom metodom sto sam ja postavio par postova iznad - umocis tanku foliju u mast i zavuces i switch. mislim da je bolje nego spray lube, aj sto se kvare switchevi, nego sto ne mozes da ocistis taj sprej posle, prska svuda okolo po tastaturi. jedan lik od kog sam kupio polovnu cherry black pokusao je da resi pokvareni taster wd40 sprejom 🤣 jedva sam ocistio :rolleyes: nakon sto sam otvorio switch i utvrdio da je sve ok sa njim ispostavilo se da je bio hladan lem, prelemio sam taj switch i tastatura radi savrseno.

kad smo vec kod podmazivanja, jel radio neko to ovde da prenese licno iskustvo? najvise me tripuje da ne pokvarim switch kad ga otvorim i zatvorim, takodje mogu prasinu da unesem, svasta moze da podje naopako...
keychron nema da se kupe negde u srbiji za bez carina i cuda? treba mi neka jeftinija mehanicka bluetooth tastatura ranije je na aliexpressu bilo svasta od kvalitetnijih imao sam jednu drevo al me djavo natera da je prodam...
ja sam kupio gamesir gk300 sa aliexpressa, jeftina je (oko 4500 - 5000 dinara me izasla), zbog toga sto podrzava i bluetooth i 2.4ghz wireless. ideja je bila da na jedan komp povezem preko bt, a na drugi preko wireless i samo flipnem switch koji hocu da koristim. radilo je to ok dok nisam uzeo ryzen masinu, na njoj nista wireless nece da radi i mis i tastatura seckaju i diskonektuju se, tako da sam presao na kabl. sto se same gk300 tastature tice ne mogu da je preporucim, switchevi su ttc i ajde da kazem nisu losi, nije to cherry svakako, ali taj diskonekt me nervira jako.
 
Dobro mi izgleda spominjana Philips. Cena je i više nego o.k.
 
Da li je moguće da toliko muke ima sa modernim mehaničkim tastaturama? Na svakoj strani po neki komentar, zeza taster, chattering, podmazivanje... Membranske traju godinama vez problema, stare mehanicke iz 90ih takođe, ili se sada fušeri žestoko a naplaćuje magla, ili ljudi toliko akaju tastature u žaru igranja igara?

Meni se Philips ne dopada, gledao ali kod nas je ili šareniš od rgba ili ova bela sa plavim/crnim tasterima. Licno bi mi najvise odgovarala neka varijanta crne tastature, belog ili toplo žutog pozadinskog osvetljenja sa brown switchevima+ orings zbog tišine, ali to ovde naći za neke pristojne novce teško.
 
Da li je moguće da toliko muke ima sa modernim mehaničkim tastaturama?
Izgleda da jeste moguće. I kod mene je nakon godinu dana iz čista mira krenuo key chattering na Logitech G410. Nisam je puno koristio za igre, već uglavnom za posao. Nemam ni naviku da udaram po tastaturi i slično, pa da mogu da posumnjam da je problem u načinu korišćenja.

Kako je problem dolazio i odlazio nasumično, nastavio sam da je koristim uz povremeno nerviranje sve dok nije postalo nepodnošljivo (još ~2 godine). I nedavno sam iz ormana izvadio stariju membransku Logitech tastaturu, koja radi i dalje kao prvog dana, i zamenio G410. Mogu da kažem da mi je prijalo da se vratim na membransku tastaturu nakon dužeg vremena na mehaničkoj.
 
Da li je moguće da toliko muke ima sa modernim mehaničkim tastaturama? Na svakoj strani po neki komentar, zeza taster, chattering, podmazivanje... Membranske traju godinama vez problema, stare mehanicke iz 90ih takođe, ili se sada fušeri žestoko a naplaćuje magla, ili ljudi toliko akaju tastature u žaru igranja igara?

Meni se Philips ne dopada, gledao ali kod nas je ili šareniš od rgba ili ova bela sa plavim/crnim tasterima. Licno bi mi najvise odgovarala neka varijanta crne tastature, belog ili toplo žutog pozadinskog osvetljenja sa brown switchevima+ orings zbog tišine, ali to ovde naći za neke pristojne novce teško.
ja mislim da se nekad nije obracala paznja na to. kupio si tastaturu i koristio je. ne znam da li je iko podmazivao switcheve 80-ih godina. sigurno je neko radio, ali nije bilo ovako popularno kao sad. moj prvi komp je vristao koliko su bili bucni ventilatori, a sad me nervira i najmanji sum, mora da bude apsolutno necujan. menja se vreme, menjaju se zahtevi... takodje mnogo vise ljudi koristi internet, pa su svi bucni i zale se nesto :D ima svega...
 
ja mislim da se nekad nije obracala paznja na to. kupio si tastaturu i koristio je. ne znam da li je iko podmazivao switcheve 80-ih godina. sigurno je neko radio, ali nije bilo ovako popularno kao sad. moj prvi komp je vristao koliko su bili bucni ventilatori, a sad me nervira i najmanji sum, mora da bude apsolutno necujan. menja se vreme, menjaju se zahtevi... takodje mnogo vise ljudi koristi internet, pa su svi bucni i zale se nesto :D ima svega...
moguce je i to ali mnogo ljudi se zali kako npr. Cherry MX Blacks nisu ono sto su bili i zato ljudi kupuju stare Cherry tastature iz 90's samo da izvade switcheve jer su navodno toliko dobri.Zovu se "Vintage Blacks" i dosta su popularni "tezi" linear switchevi. Dosta su i skupi i tezki za nalazenje
 
ja mislim da je to glupost. imao sam cherry tastaturu sa crnim switch-evima iz 1985. i prodao sam je jer mi se nije svidela.
 
Danas sam kupio HyperX Alloy Origins 60% sa HyperX Reds i mogu da kazem da je tastatura extra
-PBT keycapovi su mnogo dobri i imaju lepu texturu
-RGB je dobar
-HyperX Reds su mnogo dobar linear
-USB-C kabal je kvalitetan
-dobija se gratis i jedan ESC i jedan spacebar keycap.

Jedina zamerka je da je su stabilizatori na spacebaru malo "rattly" ali nista strasno.

Po meni je bolja i od Ducky One 2 Mini zbog softvera,jedino sto ducky ima bolje stabilizatore.
Ako neko trazi neku prebuilt 60% tastaturu ja bih definitivno preporucio ovu.
 
ja bi preporucio da proba da ih podmaze onom metodom sto sam ja postavio par postova iznad - umocis tanku foliju u mast i zavuces i switch. mislim da je bolje nego spray lube, aj sto se kvare switchevi, nego sto ne mozes da ocistis taj sprej posle, prska svuda okolo po tastaturi. jedan lik od kog sam kupio polovnu cherry black pokusao je da resi pokvareni taster wd40 sprejom 🤣 jedva sam ocistio :rolleyes: nakon sto sam otvorio switch i utvrdio da je sve ok sa njim ispostavilo se da je bio hladan lem, prelemio sam taj switch i tastatura radi savrseno.

kad smo vec kod podmazivanja, jel radio neko to ovde da prenese licno iskustvo? najvise me tripuje da ne pokvarim switch kad ga otvorim i zatvorim, takodje mogu prasinu da unesem, svasta moze da podje naopako...

ja sam kupio gamesir gk300 sa aliexpressa, jeftina je (oko 4500 - 5000 dinara me izasla), zbog toga sto podrzava i bluetooth i 2.4ghz wireless. ideja je bila da na jedan komp povezem preko bt, a na drugi preko wireless i samo flipnem switch koji hocu da koristim. radilo je to ok dok nisam uzeo ryzen masinu, na njoj nista wireless nece da radi i mis i tastatura seckaju i diskonektuju se, tako da sam presao na kabl. sto se same gk300 tastature tice ne mogu da je preporucim, switchevi su ttc i ajde da kazem nisu losi, nije to cherry svakako, ali taj diskonekt me nervira jako.
Evo mogu ja da prenesem svoje iskustvo.
Pre par stranica sam pitao kako su i čime ljudi podmazivali switch-eve, pa pošto nisam našao ništa pogodno za kupovinu kod nas (krytox 205g0 koji se preporučuje pogotovo), a nisam hteo da poručujem i čekam, koristio sam K2 silikonski sprej, kupljen u UradiSam (nadam se da je okej što pišem, nije nikakva reklama), s tim što sam switch-eve ipak otvarao. Pošto su u pitanju Outemu Red switch-evi, hteo sam najviše da se rešim spring ping-a, pa sam na oprugice nanosio poprilično velikodušno, dok sam u dno i poklopac nanosio po malo, zatim lupkao po ubrusu kako bih istresao neki eventualni višak (ili čak i baricu :D ). Mogu reći da je razlika nebo i zemlja! Nema više ping-a i switch-evi su lakši i lepši za korišćenje, mada su i Outemu Red, kao i ostali Cherry klonovi, poprilično lagani za aktuaciju. Opet, što bi se reklo, it all comes down to personal preference :D
E sad, ja sam na kraju podmazao switch-eve, stavio penu u kućište, zamenio keycap-ove, sređivao stabilizatore, pa čak i farbao kućište i plate, pa je sve to doprinelo drugačijem zvuku i osećaju, ali definitivno je dosta pomoglo podmazivanje.
Što se tiče toga da li ćeš nešto da pokvariš, samo polako radi i ne može ništa loše da se desi. Ja sam pokvario jedan switch, ali zato što sam vadio metalni leaf iz njega, da vidim kako je to sve napakovano xD Tako da, nemoj dirati leaf, on sam neće da ispadne, otvoriš switch lagano malim šrafcigerom ili šta god već nađeš pogodno, skineš gornji deo, stem i oprugica ispadnu sami, pazi da se ne lansiraju negde i sve to lagano posle napakuješ. Nije nikakva filozofija, uđe ti u ruku nakon nekoliko switch-eva. U zavisnosti od toga čime podmazuješ, pazi samo da podjednako podmazuješ, čisto kako bi imao isti osećaj na celoj tastaturi. Ne znam na kojim switch-evima bi to radio, ali je manje-više isto kod svakog, možda se drugačije vezuju top i bottom, ali je princip rada svuda isti.
Ukoliko nekoga zanima, mogu da okačim par sličica iz tog procesa, ali nažalost nemam snimke poređenja zvuka pre i posle, mogu samo da snimim posle :D
Alii, mogu reći da kada sam išao da kupim keycap-ove, u toj radnji sam video izloženu istu tastaturu i probao sam je i nisam verovao da je u pitanju ista tastatura, koliko je zvučala šuplje, koliko je odzvanjao svaki switch i koliko je sve zvečalo, tako da sam bio siguran da sam uradio dobru stvar :D
 
^ @Jezza Postavi slike finalnog produkta majstorisanja, ili te stavljam u rubliku "nije se desilo"... ;)
 
^ @Jezza Postavi slike finalnog produkta majstorisanja, ili te stavljam u rubliku "nije se desilo"... ;)
Nemoj samo tamo 😂 evo nekoliko sličica, s desna na levo (barem meni tako prikazuje pri upload-u 😅):
  • bandaid mod stabilizatora (parčence flastera ispod samog kućišta stabilizatora da se ne bi pomeralo i parčence na PCB ispod, gde stem udara pri bottomout-u, ali se to ne vidi bez vađenja stab-a)
  • dve slike finalnog proizvoda
  • otvoreno kućište prvi put
  • nakon ubacivanja “pene” (samolepljiva dihtung traka)
  • 61 otvoren switch 😅
  • izgled plate-a nakon farbanja u belo i sređivanje stabilizatora
E sad, trebalo bi tu još podmazati stabilizatore lepo, čak ih i zameniti, što imam u planu u narednom periodu, da vidim da li će biti bolje. Trenutno sam zadovoljan time kako je ispalo, svestan sam da može to i mnogo bolje, ali je sve to naravno i mnogo mnogo skuplje 😅
Sad sam i snimio, ali je snimak prevelik da bih ga okačio ovde… Videću da upload-ujem snimak, a do tada na sledećem linku imate stock zvuk tastature. Samo uzmite u obzir da zavisi od toga kako je i čime snimano i na čemu gledate / slušate, jer ja lično imam malo drugačiji zvuk od onoga što čujem na snimku…
 

Prilozi

  • 527A6161-8196-433C-8BFB-B3FF13D4988A.jpeg
    527A6161-8196-433C-8BFB-B3FF13D4988A.jpeg
    252 KB · Pregleda: 66
  • 7524E05B-43EC-41C2-AC6B-180B21AE0C6E.jpeg
    7524E05B-43EC-41C2-AC6B-180B21AE0C6E.jpeg
    247.9 KB · Pregleda: 55
  • 9BEB2D02-8323-44EA-8EE1-C9D332B87417.jpeg
    9BEB2D02-8323-44EA-8EE1-C9D332B87417.jpeg
    259.9 KB · Pregleda: 54
  • 3E6FCDAC-A656-4E75-BD5E-73217AB40370.jpeg
    3E6FCDAC-A656-4E75-BD5E-73217AB40370.jpeg
    341.7 KB · Pregleda: 56
  • D8F68479-E294-4A54-8619-7284E494E233.jpeg
    D8F68479-E294-4A54-8619-7284E494E233.jpeg
    230.5 KB · Pregleda: 56
  • FAC41547-0B7B-4B7B-B93F-7A05D0185ADC.jpeg
    FAC41547-0B7B-4B7B-B93F-7A05D0185ADC.jpeg
    291.1 KB · Pregleda: 51
  • 98C3FE30-3154-4126-BC58-C9699D803115.jpeg
    98C3FE30-3154-4126-BC58-C9699D803115.jpeg
    133.2 KB · Pregleda: 59
^ Super odrađen posao, svaka čast. (y)
 
Jezza, hvala puno na prenetom iskustvu! Pridruzujem se cestitkama, super si odradio posao. Podmazivanje je jako veliki upgrade i isplati se raditi. Ja planiram da kupim set za to sa aliexpressa, i kytox kremu. obe stvari zajedno izadju 30 usd

ove dve stvari su mi u wish listi:


 
^ Za lube station je 162USD dostava... :ROFLMAO:
 
Evo i upload-ovan snimak, prvi mi je na YouTube-u, pa je naopak, iako sam probao da ga obrnem :D



Što se tiče podmazivanja, sigurno je bolje raditi stvarima koje su već proverene, ima gomila tutorijala po YT o tome, ako si voljan da čekaš i da platiš.
Ono što sam ja našao je sledeća strana, firma iz Nemačke, imaju svašta na stanju, ja sam hteo da poručim switch film-ove i stab-ove i na proizvod od 10-12 evra poštarina je bila 7 ili 8, da vas ne slažem. Ima sve za podmazivanje, ima switch-eva, case-ova i svašta nešto drugo, pa možeš da razmisliš i o tome. Čak možemo i da poručimo zajedno nešto, ako neko hoće, da podelimo tu poštarinu, koja bi izašla kao lokalni postexpress ukoliko bi poručilo dvoje, a kamoli više ljudi.

 
Taj redragon draconic je odlicna kupovina u "60" segmentu bas za modovanje, mislim da je moguca varijacija i sa gateron switchevima ali tako da se dva pina odstrane sa switcha secicama, ondAK upadaju i u redragon, inace ono sto redragon ima za te pare a nemaju ni mnogo skuplji je metalni baseplate, aluminijum i to je veoma interesantno moderima, relativno kvalitetna osnova za malo para... meni stigao jos jedan set keycapova sa alija pa sam malo zasarenio, cekam crvene switcheve i stabilizatore..

20210611_124618.jpg
 
Pre ove sam imao Redragon Manyu K579, kupljenu sa plavim switch-evima, koje žena nije izdržala duže od nekoliko meseci, pa sam poručio crvene, koje i dan danas koristim, ali sam sve u svemu prezadovoljan Redragon proizvodima, imam i neki stalak za sluške koji je ujedno usb hub i njihovu zvučnu karticu i sve radi sasvim pristojno, a za normalne novce.
Koliko sam čitao, svaki switch (Gateron, Cherry) može da se ugura u Redragon pcb, ukoliko mu se malo iseku nožice. Razmišljao sam i o tome kako bi bilo da se radi neki frankenswitch, tipa Outemu bottom, a sve ostalo nešto drugo, ali nisam još poručivao neke druge switch-eve, a kod nas ih isto nema, koliko sam video.
@highlanderfx82 koje si stab-ove uzeo? Ne znam da li znaš da možeš to "REDRAGON" da obrišeš gumicom, nekako ti ne ide uz ove keycap-ove :D
 
kakve budale :rolleyes: ka meni je dolar i po. skroz su poludeli kinezi od pandemije. vise se ne zezaju da salju jeftinim putem, jer im se ne isplate zagubljeni paketi i statijaznam.

edit: sta tacno radi taj switch film?
Switch film ide između donjeg i gornjeg dela kućišta i cilj mu je da učvrsti kućište, kako bi osećaj i zvuk bili bolji. Pogledaj ovaj klip, poprilično je lepo objašnjeno.

 
Switch film ide između donjeg i gornjeg dela kućišta i cilj mu je da učvrsti kućište, kako bi osećaj i zvuk bili bolji. Pogledaj ovaj klip, poprilično je lepo objašnjeno.


hvala puno na objasnjenju. meni je cilj da switch bude necujan, zato hocu da uzmem gateron yellow, da podmazem i stavim silikonske gumice.

stigla mi je danas keychron c2, prilicno je brza isporuka. ja sam jednom recju odusevljen, sve sto zelim od tastature. modovacu je nekad, napunicu penom, promenicu joj switch-eve u gateron yellow i podmazacu, i promenicu keycapsove u pbt side print i vise nista ne diram. ali ovakva kakva je stock, jako sam zadovoljan, apsolutna preporuka. izasla me 96usd sa slanjem za najjacu verziju (hot swappable + rgb), mada je kinez obecao da ce da mi smakne 5 usd, ali sad kad sam video kako je dobra tastatura ni ne mora.
 
hvala puno na objasnjenju. meni je cilj da switch bude necujan, zato hocu da uzmem gateron yellow, da podmazem i stavim silikonske gumice.

stigla mi je danas keychron c2, prilicno je brza isporuka. ja sam jednom recju odusevljen, sve sto zelim od tastature. modovacu je nekad, napunicu penom, promenicu joj switch-eve u gateron yellow i podmazacu, i promenicu keycapsove u pbt side print i vise nista ne diram. ali ovakva kakva je stock, jako sam zadovoljan, apsolutna preporuka. izasla me 96usd sa slanjem za najjacu verziju (hot swappable + rgb), mada je kinez obecao da ce da mi smakne 5 usd, ali sad kad sam video kako je dobra tastatura ni ne mora.
Samo da te upozorim da su ljudi imali problema sa stavljanjem foam-a (pene) u keychron tastature zbog baterije i zbog onih prekidaca sa strane za mac/windows i za kabl/bluetooth, pa pazi kad to budes radio
 
pa generalno moja tastatura nema bateriju jer je zicana, a sto se tice tog prekidaca mac - win, to ni ne koristim. u principu ne bi trebalo da imam problema, hvala na savetu!
 
Danas su mi stigli: 90 komada crvenih linearaca, idu glat u redragon kumaru, i 120 oringova, kontam njih da postavim u jednu "ms indrustrial" tastaturu da plavim outemu svicevima koju kontam da ofarbam i uradim jos neke estetske modove, samo jos vreme da nadjem za sve to..o_O

Takodjer sa "crncima" svaka preporuka, mislim da nema bolje kupovine za 30e... dalekoo bolje resenje od kojekakvih ms industriala i kojecega...
 
 
Nazad
Vrh Dno