Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Ne, nisam ljubitelj tog profila.
 
Ma da, po pitanju kvaliteta Gem80 je apsolutno neverovatna tastatura. Pakovanje, prezentacija, kvalitet svakog pojedinačnog dela - sve je super. Ali profil mi nije legao, tako da će biti zamenjen :)
 
 
Baš fino izgleda, šteta što ja te male tastature više ne razmatram od kako sam se vratio na nešto približno full size (95%). Iskreno se nadam da će to izaći iz mode i da ćemo se vratiti full size tastaturama kao mainstream opciji a ove male da ponovo budu niche. TKL ili 75% i nekako, ali bez F reda više ne uzimam ni da dele džabe.
 
Ne vidim da izlaze male nauštrb ostalih, a teško da će biti niša kad većini korisnika i treba samo toliko dugmadi u svakodnevnom radu, a cool desk setup je lakše napraviti uz njih. F red treba profesionalcima, i to je to. Pretpostavljam da se zato i čini da se nešto promijenilo - jer ranije su mehaničke tastature i profi korisnici bili maltene identični skupovi, a sad su mnogo više mainstream i pristupačne.
 
Meni treba F red za igre...
Razmišljao sam o 75% tastaturama ali sada mi je TKL taman.
 
Da, ima dosta upotreba, ali evo, ja se bavim dizajnom, treba mi ponekad F5 i kad ulazim u BIOS F8 i to je manje više to.

Uzgred, stigao mi je Choice paket, spiralni kabl sa avio konektorom i 105 Graywood V4 switcheva, bez dodatnih dažbina za promjenu, i bez zadržavanja na carini.
 
Ne sećam se kad sam koristio F dugme, ali zato polako počinje da mi kida živce strelice koje nemam, pa držim caps lock dok koristim strelice i zaboravim da ga ugasim.
 
Stigla mi je ova alatka za skidanje keycapova:
https://www.aliexpress.com/item/1005006574283334.html

Radi dobro, skida po 3 komada odjednom, ali bih preporučio da se na ivice zalepi medicinski flaster ili nešto da ne bi izgrebalo capove...

Takođe, naleteo sam na Aliju na dobre dye sub setove sa našim slovima za 50-ak evra, da ne poveruješ:
https://www.aliexpress.com/item/1005007307683294.html

Ne znam može li neko da potvrdi da li je naš layout ispravan, pošto ja koristim US ANSI...
Ima i ćirilice, koliko sam video.
 
Te setove je već kačio @kizanbg123 u temi
 
Aha...doduše, to je bio GB. Ovi ih imaju (valjda) na stanju.

Od tih boljih a jeftinijih (tipa, sub-80$) dye sub setova, XMI, JC Studio i Shenpo mogu da se iskopaju na Aliju...

Sad me svrbi da naručim jedan XMI set...
 
hit it :D
 
Joj, mani me...nekako odolevam da uzmem išta sada osim nekih sitnica, skupljam pare za tastaturu i druge stvari...
Imam hrpicu switcheva i keycapova u korpi na Aliju ali neću sad...

Kad smo kod toga, nedavno su mi stigli CIY Asura heavy taktilni prekidači i svideli su mi se. Vrlo su jeftini i ko voli teške taktilce a la Durock T1 neka ih proba. Mada, grba im počinje odmah, ne za nijansu kasnije kao kod T1. Uporediću kad mi stignu T1 jer sam naručio i njih...
Stigli su mi i Keychronovi keycapovi u KSA profilu (https://www.keychron.com/products/double-shot-ksa-pbt-keycap-full-keycap-set?variant=40410469302361), Dark Grey & White Smoke varijanta...prilično su visoki pa mi je malo nezgodno posle Cherry profila ali mi se dopadaju. Boje lepo izgledaju na beloj tastaturi i dopada mi se textura kao i font...
Nažalost, nema split Spacebara za Alice a daju drugi B taster što je glupavo, pogotovo što znam da ove capove stavljaju na Alice modele iz Q serije pa postoje odgovarajući tasteri ali ih džukele ne prodaju u okviru ovog seta.
 
Takođe, naleteo sam na Aliju na dobre dye sub setove sa našim slovima za 50-ak evra, da ne poveruješ:
https://www.aliexpress.com/item/1005007307683294.html

Ne znam može li neko da potvrdi da li je naš layout ispravan, pošto ja koristim US ANSI...
Ima i ćirilice, koliko sam video.
Slovenački raspored je dobar, tj. ekvivalentan YU rasporedu. Na srpski su nabudžili još nekih karaktera, ne znam iz kod razloga.
Odlično je što si ovo okačio. Sad treba da iskopam neku solidnu tastaturu sa ISO rasporedom i da konačno imam mehaničku tastaturu sa našim slovima.
 
Kad uporedim sa ovom slikom onaj srpski set nije dobar, specijalni karakteri nisu na pravim mestima.

Srpska tastatura layout.jpg
 
Slovenački raspored je dobar, tj. ekvivalentan YU rasporedu. Na srpski su nabudžili još nekih karaktera, ne znam iz kod razloga.
Odlično je što si ovo okačio. Sad treba da iskopam neku solidnu tastaturu sa ISO rasporedom i da konačno imam mehaničku tastaturu sa našim slovima.
Keychron ima ISO tastature i podržavaju VIA, taman...
 
 
 
Nova Topre tastatura- Leopold fc980c (gore)
ispod je Realforce 81u 55g.

Razlog promene je što mi je neophodan numpad.

Vrlo prijatna za kucanje (čuveno Topre tok), i kompaktna.

Kako možete da koristite te Cherry zezalice, nije mi jasno :cool:
 

Prilozi

  • photo_2024-07-19_21-19-32.jpg
    photo_2024-07-19_21-19-32.jpg
    307.7 KB · Pregleda: 79

S obzirom da Gateronov samo switch remover košta 20-30 dolara, ko zna koliko će ovo da košta. A radi istu stvar kao kombo koji dobijaš za dž uz tastature, ili za 3-4 dolara uz otvarač za switcheve koji sam uzimao...

@vatrogasac53

Kunem se da su Topre useri ekvivalent Arch usera u Linux svetu...
Ili kao vegani za normalan svet.
 
Kunem se da su Topre useri ekvivalent Arch usera u Linux svetu...
Ili kao vegani za normalan svet.
Ima izraz za to, elitisti. Eto do skora je PBT double shot keycap bio najbolja stvar na svetu, ali tada Kinezi još nisu imali masovnu proizvodnju pa je koštalo boga oca i samim tim bilo nešto najbolje. A kada su Kinezi te keycapove počeli stavljati na tastature od 50 dolara, odjednom ne valja :)
 
GMK jedini ima originalne Cherry kalupe, e sad zasto su se odlucili za ABS u odnosu na PBT, ima sigurno neki razlog. kontam da oni znaju bolje od nas

inace vegani nemaju nikakve veze sa elitizmom :)



 
ABS je lakši za proizvodnju, PBT se skuplja i izobličava kad se hladi. Zato se gleda popreko na jeftini kineski dye sub PBT, lako se zezne...Gro PBT keycapova ustvari nije čist PBT već mešavina sa ABS da bi se smanjila mogućnost da nešto ne ispadne kako treba.
ABS takođe zvuči manje duboko, više clacky što vole "premium" Youtuberi...
I naravno, GMK koristi ABS ergo "ABS good, PBT bad".
 
Bješe razlika i u habanju - ABS se "usijavaju" poslije nekog vremena a PBT ne?
 
Ispoliraju se i pbt, samo mnogo sporije.
 
Nazad
Vrh Dno