Šta je novo?

Mali vodič vodenih hladjenja (CLC)

Samo da vam se javim i pljunem po MSI AIO vodenom hladjenju, ni godinu nije izdrzalo, 280radijator... Zamenili mi za NZXT X6 hvala lepo i zbogom MSI vodena.
 
Apaltek nije lepo cistio unutar AIO-ova. A dosta brand-ove su koristili Apaltek jedinice.
 
Jedno glupo pitanje, prvi put imam vodeno, u pitanju je CM ML240L na i5-11400, da li je normalno da prilikom stress testa sa recimo prime95 ima skok temperature sa 28c na 60c u roku od odmah, isto tako veoma brzo opadne. Temperatura ne prelazi 65c i daleko je od Tj.Max, radijator naravno iznad nivoa pumpe.
Pumpu sam namestio na 50% dok ne dođe do 60c pa onda radi na 80%, ventilatori imaju svoju tihu krivu rada.
Koliko se sećam kod vazdušnih kulera te promene su išle dosta sporije, dok nabije temperaturu i posle ohladi.
 
Novi Deepcool LS520 SE Digital.

DeepCool-LS520-SE-Digital.png
 
Jedno glupo pitanje, prvi put imam vodeno, u pitanju je CM ML240L na i5-11400, da li je normalno da prilikom stress testa sa recimo prime95 ima skok temperature sa 28c na 60c u roku od odmah, isto tako veoma brzo opadne. Temperatura ne prelazi 65c i daleko je od Tj.Max, radijator naravno iznad nivoa pumpe.
Pumpu sam namestio na 50% dok ne dođe do 60c pa onda radi na 80%, ventilatori imaju svoju tihu krivu rada.
Koliko se sećam kod vazdušnih kulera te promene su išle dosta sporije, dok nabije temperaturu i posle ohladi.
Vodena hlađenja sporije reaguju a ti si još usporio pumpu pa se onda pitaš zašto.
 
Bogami nisam. Treba da zagrejy cold platea onda to vodu pa voda da prenese toplotu i zagreje radaiator pa tek onda počne pravo hlađenje. Ventilatori ako su povezanii na CPU mogu odmah da ubrzaju alito ništa ne znači dok sei radiator rne zagreje.
 
Poslednja izmena:
Da podelim utiske sa vama...

Kao zamenu za msi core aio dobio sam nzxt x63. Instalirao juce, utisci su... Pa ne mogu bas da sumiram u jednoj recenici.

Kao hardware radijator, pumpa, ventovi nemam zamerki.
Kao ceo sklop tj celina ovo je jedno veliko sranje. Evo i zasto:

1. Pumpu kontrolisete iskljucivo iz nzxt cam softwarea. Sto znaci dok vam se ne podigne windows osudjeni ste na minimum protoka kroz istu. Oko850 do 900rpm vam cini da se temp digne jako brzo tj ima one cuvene skokove temperature koje nikako ne volim.

2. Argb ili osvetljenje ne radi mi iz cega osim iz pomenutog cam programa. Kada restartujete racunar i dok se sistem ne ucita osudjeni ste na stock osvetljenje.

3. KABLOVI POBOGU. Pa ovo samo neki retard moze da napravi. Iz same pumpe imate 3 razlicita kabla. Najgore resenje ikada je USB kabl micro koji bodes u pumpu kao da punis mobilni tel iz prosle decenije. O tome koliko je grdno na oko i neprakticno jer isti udara u memoriju i na nekim plocama cak jedan slot ni ne moze da se iskoristi, da tek ne pricam.

4. Argb kompatibilan ni sa cim osim nzxt. Koji retardizam u 2023. godini. Niti se moze kontrolisati softwareom ploce niti se moze prikaciti na istu.


Moram priznati da sam na kraju sve podesio i da bude tiho i da bude hladno, ali uopsteno ovo od nzxt nisam ocekivao, pa ovo je generalno gledajuci najgore estetski i prakticno izvedeno vodeno hladjenje od svega sto sam imao do sada.

Zamerku pod stavkom 1. jednostavno ne mogu da im oprostim. Veliki pljuc na nzxt. Mentoli.
 
Bogami nisam. Treba da zagrejy cold platea onda to vodu pa voda da prenese toplotu i zagreje radaiator pa tek onda počne pravo hlađenje. Ventilatori ako su povezanii na CPU mogu odmah da ubrzaju alito ništa ne znači dok sei radiator rne zagreje.
Odvodjenje toplote sa procesora nije sporije ili manje efikasno nego vazdusno hladjenje sve dok ima dovoljan protok vode preko cold plate-a. Voda ima veci toplotni kapacitet od vazduha, moze dosta vize toplote da absorbuje pre nego sto se sistem zasiti i procesor krene da se mnogo vise greje. Zato neki ljudi mogu da spuste broj obrtaja ili iskljuce ventilatore na open loop vodenim hladjenjima sa dosta radijatora.
Ono sto je sporije je dostizanje termalnog ekvilibrijuma tj. trenutka kad se taj sistem zasiti, jedino mi to pada na pamet da si pomesao sa ovim.
 
Ma znam to, jezgra su suviše maka i nema dovoljno površine da se odmah prenese veća kojičina toplotna energija. Čista fizika. Kada se pumpa uspori protok vode takođe ito uspori reakciju celog rashladnog sistema.Samo nerki od razloga zašto AIO_PUMP nije poedesiva nego uverk puna brzina. Tako treba da se ostavi na većini AIO. Na večini AIO pumpe su samo dovoljne dok se na custom stavljaju veće, jače i brže pumpe i njih treba podešavati. W-PUMP header je obično podesiv i daje duplo jaču struju.
 
Odvodjenje toplote sa procesora nije sporije ili manje efikasno nego vazdusno hladjenje sve dok ima dovoljan protok vode preko cold plate-a. Voda ima veci toplotni kapacitet od vazduha, moze dosta vize toplote da absorbuje pre nego sto se sistem zasiti i procesor krene da se mnogo vise greje. Zato neki ljudi mogu da spuste broj obrtaja ili iskljuce ventilatore na open loop vodenim hladjenjima sa dosta radijatora.
Ono sto je sporije je dostizanje termalnog ekvilibrijuma tj. trenutka kad se taj sistem zasiti, jedino mi to pada na pamet da si pomesao sa ovim.
Problem na koji sam ja naisao je taj da u aio sistemima uglavnom je jako mala kolicina tecnosti i samim tim nema kapacitet da akumulira toplotu vec direktno prenosi najkracim putem. Sto je ok takodje, ali... U tom slucaju brzina protoka igra veoma bitnu ulogu jer treba brzo oterati zagrejanu i dovesti ohladjenu, koja opet ako je mali radijator, mora se ohladiti brzim ventovima, pa to rezultuje bukom.

Jedno od veoma dobro izbalansiranih hladjenja mi je cm master liquid ml360.

Pumpa se malo cuje, malo.. ali ima sve sto mi treba i jako jako je tiho u full loadu.

Sada sam i ovo nzxt namestio, ali po meni je ono retardirano sa konekcijama i opcijama i zaista ne bih imao obraza da ga preporucim nikome bez vise fusnota.
 
Ajd da pitam ovde nadam se da moze
Ima neko top za DDC pumpu, ne mislim na poklon
Moze na pp
 
Arctic Liquid Freezer II od 120mm je od sada End Of Life. Druge veličine bez promena.
Šteta, odličan je za hrpicu SFF kućišta...
 
Samo da napisem da nema apsolutno nikakve razlike da li mi je pumpa na 100% ili 50% sto se tice brzine reakcije odvodjenja toplote, ide skok od 32c u 2 sekunde.
Ako 240mm AIO imaju malu kolicinu tecnosti sta onda reci za ona od 120mm.
Daleko je cpu od Tj max ali je glupavo da ima toliko nagle promene.
 
Naj duži zastoj je između jezgra i kulera, za 2 sekunde nijedan kuler ne može da reaguje niti da spreači. Toliki skokovi nisu prouzokovani hlađenjem nego nekim procesom koji naglo opterećuje bar jedno jezgro. Zato "Direct die" radi i brže i bolje jer izbegava bar lednu prepreku prenosu toplote. Znači, prvo sezagrejupojedini tranzistori u jezgru oni treba da zagreju substrat a on IHS pa san jega na kuler a kuler na vazduh, tek onda počinje pravo hlađenje. Sve između je krači ili duži zastoj.
Masa se računa samo na duži period iste količune toplota.
 
Poslednja izmena:
 
Da li neko zna, a @CountMike će verovatno... :)

Da li na Arctic liquid freezer-u po difoltu pumpa radi na 100% a preko pwm kabla se samo kontroliše rpm ventilatora ili je i pumpa varijabilna zajedno sa ventilatorima?
 
Da , pumpa radi 100% kako god i gde se prikači. Normalmo je u daisy chain-u sa ventilatorima tako da ide samo jedan connector na CPU_FAN i kabl prolazi kroz jedno crevo. Može i da se odvoji ali ipak ne pokazuje brzinu niti može da se menja. brzina.
 
Hvala, to me je jedino i interesovalo. Evo, nađoh i kod njih na sajtu u faq:

A 4-pin fan connection should always be used with PWM coolers. It does not matter which fan connection is selected. Either "CPU_FAN" or "CPU_OPT" are recommended. With the Liquid Freezer II, connection to a pump header leads to a permanent, unregulated speed of 100%.
 
Sprema se Liquid Freezer III?

fyeWlw6.png
 
Zna li neko da li može da se nađe kod nas ili u HU AM4 mount za Liquid Freezer II?
Uzeo sam 5700x pa sam hteo da prebacim LF 120 koji mi je trenutno na Intelu ali ne mogu nigde da nađem AM4 delove, nemam pojma gde sam ih stavio.
Imam još 2 vazdušna kulera pa nije problem ali me nervira što ne mogu da nađem taj mount za ovaj...
 
Thermalright konacno uleteo u EU i Ameriku sa AIO vodenim, top 3/top 5 najboljih na svetu za debelo ispod konkurencije.

240mm za $53/65 eur, 280mm za $75

Ne racunajuci buku i moguce druge probleme, Frozen Magic 280mm V2 verovatno ima najbolje performanse na svetu/ od bilo koje kombinacije AIO + Ventilatora

image.png
ggs2 - Copy.png
 
A sa drugim ventovima...?
Koje uopšte ventilatore imaju na njima?
 
Thermalright konacno uleteo u EU i Ameriku sa AIO vodenim, top 3/top 5 najboljih na svetu za debelo ispod konkurencije.

240mm za $53/65 eur, 280mm za $75

Ne racunajuci buku i moguce druge probleme, Frozen Magic 280mm V2 verovatno ima najbolje performanse na svetu/ od bilo koje kombinacije AIO + Ventilatora

image.png
Pogledajte prilog 392738
Ko je radio review? Nisam uspeo da nadjem.
 
Ko je radio review? Nisam uspeo da nadjem.
Ima na quasarzone i expreview, ima jos negde zaboravih, + nesto ljudi iz Azija sto su istestirali pa javili. Frozen Serije kidaju na Intel-u, na AMD-u nisu bas toliko dominantni, al opet za kolicinu para te performanse

Za ove druge manje i druge modele, nemam link-ove, to kako postane popularno u Kini ili negde drugde u Aziji stave ljudi na discord odatle, test-ove i generalno iskustva ljudi



7a40653f3072ced60f878165de790ff0.png


A sa drugim ventovima...?
Koje uopšte ventilatore imaju na njima?
Najace ventilatore na svetu, TL-B14/TL-B12 sto noise-normalized su isti/kidaju sve ostalo, dok ne izadje Noctua NF-A14x25 nema nista bolje od TL-B14

U tome je caka za $75 280 model dolazi sa ventilatorima koji su u top 3 najbolji na svetu trenutno (ne racunajuci probleme sa bukom jer je DBB motor, i da li ce biti QA/QC kvalitet na nivou). TL-B14 na Thermalright 280 Frozenu je najaci na svetu trenutno, a TL-B12 na 360 modelima izmedju A12x25 i T30-120.

Doduse to je na vecim brzinama, i ljudi pricaju da im stizu svakakvi komadi, Al evo neko uzeo TL-B14 DBB i radi im ok. Iskreno za $53 za 240 model, i da dodje los ventilator boli te uvo, samo kupis par Arctic P12, i opet je jeftiniji od bilo koga
Screenshot 2023-06-01 102809.png
Screenshot 2023-05-15 120553.png
 
Poslednja izmena:


Isti lik sto radi nove review-ove na Tomshardware, Albert Thomas. Doduse ovi su verzije sa drugim ventilatorima, al opet veoma jake performanse





Nije idealno, ali barem pokazuju koliko su blizu 240/280mm verzije 360mm verziji
 
Thermalright konacno uleteo u EU i Ameriku sa AIO vodenim, top 3/top 5 najboljih na svetu za debelo ispod konkurencije.

240mm za $53/65 eur, 280mm za $75

Ne racunajuci buku i moguce druge probleme, Frozen Magic 280mm V2 verovatno ima najbolje performanse na svetu/ od bilo koje kombinacije AIO + Ventilatora

image.png
Pogledajte prilog 392738
Ja uzeo pre jedno 8,9 meseci Turbo Righet 360c nakon montiranja usledila demontaha jer RGB nije radio🤣 i cekao zamenu malo vise od mesec dana a i cena ovih je previsoka 170 franaka a ventovi prebucni

 

Prilozi

  • 20230618_171554.jpg
    20230618_171554.jpg
    77.3 KB · Pregleda: 7
Nazad
Vrh Dno