Šta je novo?

Mali vodič vodenih hladjenja (CLC)

Arctic LF II revizije:

Arctic LF II revisions.PNG

Ne mogu da se setim koja je revizija ovaj moj, da li druga ili treća...
 
Koje brojeve si naaveo ?
 
Zamenjeno. Evo kako izgledaju stari coldplate i dihtung.
 

Prilozi

  • IMG20220928100828.jpg
    IMG20220928100828.jpg
    497.9 KB · Pregleda: 51
Vidim sada. Ja sam išao na ovu formu:

Is my Liquid Freezer II affected?​


Ispod se samo unese datum i gde je kupljena. Ako je affected, samo uneseš podatke i to je to.

P.S. Sorry za velika slova i bold font. Radio sam copy&paste sa sajta.
 

Manufacturing issues with our Lumen AIO-series affecting CPU-temperatures (09-30)​

 
AIO izgleda lepše, tj. daje uredniji izgled kućišta ovako je mnogo praktičnije uzeti dobar vazdušni kuler....u suštini sve je to isto (manje više) ja uzimam AIO verovali ili ne zbog svetiljčica ;)
 
Takodje

AIO = radi bez imalo malo muke

Air Cooler = mnogo vise planiranja cackanja oko protoka vazduha da se optimizuje
 
^ Ukratko, ne bih se složio.

AIO ima svoja pravila postavljanja koja mnogi korisnici ne ispune. Često sa AIO rešenjem naponska sekcija ostane praktično bez protoka vazduha. Ove teme vazdušno hlađenje uglavnom pokriva bez ikakvih planiranja i razmišljanja.

Dugoročno, vazdušno je potrebno očistiti od prašine dok kod AIO treba paziti o dopuni tečnosti (naročito ako je neki AIO koji se pokazao kao problematičan sa isparavanjem tečnosti) i o stanju pumpe.
 
AIO ima par stvari da se nauci, al kad se znaju osnove onda je laganica (moderate to learn easy to master)

A Air cooling je easy to learn, hard to master.

To sto si rekao se ne kosi sa ovim sto sam ja rekao, samo ga dopunjuje, ti si spomenuo osnovne stvari koje prosecan korisnik pogresi, ali se lako nauce, i logika/fizika je prosta. Ja sam spomenuo za najveci ucinak hladjenja da se postigne maksimum sto dinamika fluida dozvoljava(za sta logika/fizika nije prosta).

Za slicno potroseno vreme i novac AIO ce pobediti Air cooling, al ako se za Air Cooling setup potrosi vise novca, ili ulozi nekoliko desetina sati da se soft-moduje kuciste, razlika moze drasticno da se smanji.

Air cooling je osetljiviji na airflow od vodenog (cisto uredjaja kojeg hladi, VRM je sporedna prica).

Vodeno samo stavis da uvlaci ili izvlaci zavisno od sta hladi i da li je ta kompomenta koju hladi najtoplija ili ne (i pokrijes VRM ako treba). Dok vazdusno zahteva duct-tape, sklanjanja delova sa kucista, vecu paznju na case ventilatore, fan duct-ove, itd, ...
Dugoročno, vazdušno je potrebno očistiti od prašine
Ako vazdusno ima toliko prasine da fizicki usporava hladjenje (a nije open-bench, SFF bez filtera, itd), to znaci da je neadekvatno kuciste upotrebljeno, da kuciste ventilatori i filteri nisu namesteni kako treba. Vazdusno zavisno od velicine ako crkne opet se vidi da li se pregrava/throttluje gasi komp i zameni vent (sam heatsink od kulera je mnogo dugotrajniji od vodenog).
dok kod AIO treba paziti o dopuni tečnosti (naročito ako je neki AIO koji se pokazao kao problematičan sa isparavanjem tečnosti) i o stanju pumpe.
Nema sta da se pazi(u smislu popravke, odrzavanja), ili radi ili ne, kad krene da se pregrejava/throttluje gasi komp (sto se pazi/prati*) ili je u garanciji ili ne, i onda ide RMA ili novo ako je van garancije. za 99% AIO ne mozes ti realisticno da ga dopunis, ili zamenis pumpu, samo bacanje celog uredjanja i kupovina novog obicno idu.
 
Poslednja izmena:
20221010_185324 (1).jpg
U sustini imam InWin 101 kuciste i ubacivanjem vodenog hladjenja dosta bih poboljsao temperature i procesora graficke.
Trenutno imam Scythe Ninja 5 koji kao planeta cuci iznad graficke i blokira sve :D
 
Trenutno imam Scythe Ninja 5 koji kao planeta cuci iznad graficke i blokira sve :D
1. Brzi ventilatori nemaju efekta na NInja 5, previse je veliki razmak izmedju listova aluminijuma, samo je za low fan speed optimizovan (to je prvi problem).
2. Drugi problem je sto ti jos uvek stoje montirani beli PCI-E limovi oko graficke, sto otezava evakuaciju toplote.
3. Treci problem je sto imas previse ventilatora I toplotne vrtloge, ne-efikasan airflow (ne moze dva izduvna jedan pored drugog kuler izduvni+ na kucistu +treci napajanje).
4. Cetvrti problem ti je sto imas ATX napajanje gore, a ne SFX, SFX-L (sto je pod obavezno sa veliki vazdusnim kad je napajanje gore).
5. Peti problem je sto kuciste bas specificno, i da, nije idealno uopste za vecinu vazdusnih hladjenja/standardnih rasporeda case ventilatora.
6a GamersNexus pokazao sta godi slicnim kucistama (LIan Li O11 je najsliciniji airflow)
6b Previse obstrukcije za ulazne ventove na stranu gde je maticna gde bi isli ventilatori za ubacivanje vazduha za po receptu GamersNexus-a

Recept GamersNexus = 2 ulaz na stranu, , jedan na kuleru samo, jedan izduvni na zadnjoj strani kucista + napajanje. Zalepljeno odmah iznad ulaznih ventilatora gdu idu hard disk-ovi, da ne bezi tu gore vazduh pre nego sto stigne do kulera za procesora i za graficku, i to je to. + skinut jedan lim za PCI slot iznad graficke. Nema filtriranja prasine, al to je najverovatnije najbolji put vazduha za to kuciste sa vazdusnim kulerom.

Sa filtracijom prasine, da 240mm AIO namesten na stranu kucista gde je maticna da izduvava je najbolja opcija, 3 ulazna dole kao sto imas sad, i izduvno samo kroz napajanje (To je najverovatnije najbolji put vazduha za to kuciste sa vodenim hladjenjem).

Ovako kako sad ti stoji kuciste nije podeseno ni za vazdusni na procesor, ni za vodeno na procesoru, ni za prasinu idealno, nego nesto izmedju.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam kad ubacim taj Corsair donji ubacuju , vodeno, zadnji vent i napajanje izbacuje.
Beli limovi su od drugog kucista, mogu da vratim originalne od InWin-a.
 
Mislio sam kad ubacim taj Corsair donji ubacuju , vodeno
Vodeno dole ce brze postati glasnije (vazduh kroz pumpu) + se brze pokvariti, pumpa mora da bude najniza tacka u loop-u, bilo custom, bilo AIO
Beli limovi su od drugog kucista, mogu da vratim originalne od InWin-a.
Ne treba da vracas limove, treba da ih nema xD (ne moras sve da sklonis zbog prasine, al barem 1-3 komada) zavisno kako budes hladio ostatak kucista.

Prva slika dole nikako, pa, pa pump bacene pare:
8466_28_win-101-mid-tower-chassis-review_full.jpg

Druga slika dole isto nikako, bice glasno:
236929.2c804d14ca274af3387b0295a9642d94.1600.jpg

Cevi na dole i kao na drugoj slici, samo bez ovo izduvnog ventilatora levo (nece pomoci VRM sekciju ako joj treba, ugao od 90 stepeni je preveliki). Ako ti nazalost treba protok preko VRM sekcije, ventilator tu sa najlonskim vezicama ili ovo od Silverstone-a i iskljucen ventilator veliki na koji se kaci (ili na jako malo obrtaja):
fdp01-1.jpg
 
Poslednja izmena:
Mislio sam bas kao drugu sliku da stavim, a sto bez zadnjeg da izbacuje ?
 
@niki999 ne za Inwin 101/c kuciste koje @Lazni_Kazanova ima (Njegovo je previse drukcije od starih kucista kao na toj slici iznad). A i generalno ovaj desni crveni krak odmaze pri hladjenju.
 
Princip je taj...napred uvlacenje pozadi izbacivanje...a da li je to sa strane ili pod uglom nije važno.
 
Moze i tako dodje muna isto..izgleda da smo napadnuti nisam mogao da pristupim benchu....oko 14
 
@jurodivi nije dobro. Levi ventilator ce da ode odma gore u napajanje, i onda ce deo toplote iz napajanja da izadje iz napajanja, i da udje u njega ponovo, i napravi se vrtlog.

Mozda taj vrtlog malo pomogne VRM sekciji, ali je mnogo bolja opcija onaj Silverstone bracket, za VRM sekciju specificno.
Princip je taj...napred uvlacenje pozadi izbacivanje...a da li je to sa strane ili pod uglom nije važno.
Ne bas, gledano generalno nije poenta ugao, poenta je da na slici koju si ti stavio desni crveni izbaci svez vazduh gore pre nego sto dodje do air kulera. ako je u pitanje vodeno, sta god, mozda cak i pomogne, ali to sto si stavio je previse generalizovano, i mora da se prilagodi kucistu/nacinu hladjenja
 

Najlakse bi mi bilo da uzmem Arctic da ladi VRM ali mi se ne kocka iako sam u toj industriji da li cu izvuci limun ili pomorandzu.
Ovako bih napravio kao na klipu.
 
Ili da lepo promeniš kućište umesto tog sa skrnavim layoutom i uzmeš jeftiniji kuler koji će da hladi isto kao skupi u Inwinu...
Ili isečeš par otvora za 140mm ventilatore u prednjoj stranici, staviš filtere i rešio si problem.

@Dogzilla
U pravu si, zaboravio sam na napajanje...
 
Nevervatno iako sam dobio poruku da je moj frizer OK danas mi stigao KIT. Svaka im čast.
2022-10-12 20_37_51-IMAG0623 - Windows Photo Viewer.png
 
Phanteks 280, tiho, fleksibilna creva, radi podjednako dobro kao i svako drugo "brand name" smeće od AIO-a sa istom velicinom radijatora...

1668195846860.png
 
Nazad
Vrh Dno