Šta je novo?

Mali vodič vodenih hladjenja (CLC)

Ne moze biti gore od 12900k pa da ga j... :D
AM5 su jos manji chipleti, jos veca termalna gustina, sto znaci jos manje vaze zakoni fizike, prethodnog znanja i zdravog razuma (iz makrosveta). I jos vise Kvantnih zackoljica. Ako nisu nesto drasticno promenili, bice Ryzen 5000 situacija na kvadrat (temperature velike, skokovi veliki, elementi hladjenja hladni na dodir, itd, ...). Intel ce da bude slican kad predju na chiplet-e.

Mozda ce trebati opet jet-plate-ovi za vodena da imaju vise fin-ova, ko zna sta moze da bude sve. Mozda nece biti toliko ravan IHS posto sad prelaze na socket tip kao Intel (LGA). Toliko nepoznanica. I dzabe sve sto su rekli da je raspon rupa za kacenje hladjenja isti, sta ako su AM5 procesori nizi kao Alder Lake ?.

Jedino sto znamo za sigurno je da je ravnomernije rasporedjena sila kad se zatvara procesor u socket, i da je drasticno smanjena sansa za krivljenje kao kod Alder Lake.
 
Poslednja izmena:
Trenutna tendencija je da se procesorima dopuštaju više temperature ali sa manjom potrošnjom struje što "lažira" TDP tako da ni to više nije mera. Algoritmi za napon/amperažu (potrošnju) struje prema freqvenciji (auto boost) su približili temperature throttle i shutdown na svega 5c ili manje. Nezahvalno je da se sada pre potpune smene generacija kalkuliše sa tipom i načinom hlađenja.
Što se AIO kulera tiče, 90%+, Heat exchanger + pump pravi jedna kompanija i iste su sa svim veličinama radiatora. Najveće razlike su u "cakama" kao (A)RGB, kvalitetu ventilatora itd.
Među jednostavnim Arctic ima najbolje kombinacije jednostavnosti i kapaciteta hlađenja. KISS (keep it simple stupid) je važan.
Pumpa je jednostavna, nema ni merenje obrtaja niti controle obrtaja ali za većinu AIO kulera je preporučeno da stalno rade punom brzinom zbog bržeg reagovanja na promeu temperature između Idle i zagrevanja pod naporom. Moderni procesori mogu da promene temperature od 30-ak do 80-90c u par sekundi i ako bi tečnost morala da ubrza za to vreme, temperatura bi verovatno prešla maximum. Ovako je bar to izbegnuto. Većina ploča ima AIO_PUMP header koji nije brznski kontrolisan baš zbog toga.
Ovaj poslednji Arctic Freezer II 360 v2, koji sada imam, Ima jako lepo i dobro napravljeno kačenje a nosač pumpe može da se okrene na dva načina, Ima offset za Ryzene 3000 i 5000 koji centriraju pumpu tačno na jezgra koja su drugačije raspoređena nego raniji Ryzen. Samo ta funkcija mi je obezbedila nekih 3-5c bolje maksimalne temperature. Kačenje na v2 je takođe daleko lakše nego na prvim verzijama, ne treba ni alat. Jako, jako lepo.
Radiator je malo deblji pa treba pripaziti na to ali je i malo duži zbog creva ali taj mali produžetak služi kao dodatni rezervoar.
Creva su najduža od svih AIO koje sam gledao što je meni važno zbog velikog kućišta, (Raditor napred kao intake, creva na dnu)).
Ventilatori bazični, crni i tihi (za moje uši). PC je metar ipo daleko ,raspon namešten na 700RPM na do 30c i 1700RPM na 65c+. Ja ih ne čujem uopšte.
Joše jedna dobra stvar koju sam primetio na v2 , plastika na pumpi i ventilator na njoj kao i farba radiatora i ventilatori zadržavaju vrlo malo prašine i kao se samo izduva čak iako sam težak pušač, ništa se ne lepi.
 
Kakav je Deepcool Castle 360ex? Slabo ima review-ova po netu i nekih testova
Hladio bi se Ryzen 7 5800X, cena 100e za Castle 360rgb v2 a ovaj 360ex je nekih 30e skuplja za argb verziju, ne znam zasto.
Arctic je dobar ali zbog debljine radijatora ne moze da mi stane gore u kuciste, a hocu gore da stavim AIO
 
Mozda je malo nezahvalno pitanje, ali koliko u proseku moze da traje AIO hladjenje ako radi 24 sata dnevno, znaci bez gasenja?
Ima li neko iskustva ko koristi isto hladjenje vise godina unazad?
 
To niko ne može da kaže pouzdano...
Tipično, kodCLC (closed loop) "standardnih" vodenih hlađenja, posle 5-6 godina bi trebalo razmisliti o zameni...to, naravno, može da varira, ako i dalje radi lepo neka radi. Ako radi non-stop, možda i manje. Sve zavisi od pumpe, pošto je ventilatore lako zameniti...
 
Ok, razumem. Hvala na odgovorima.
Porucio sam Deepcool Castele 360ex argb, videcemo kako ce se pokazati.
 
Pojavio se problem sa Liquid Freezer II kulerima kupljenim između maja prošle i marta ove godine, stvaranje korozije i prljavštine u bloku pumpe, slično kao kod Enermax AIO modela ranije. Arctic je sam objavio da postoji problem i ponudio besplatan kit za zamenu bloka/ploče (ili besplatni servis ako im se pošalje ceo kuler).



Ne mogu da se setim kad sam kupio moj 120mm a račun nemam jer sam ga uzeo preko Mađara...videću da li postoji neki drugi način da proverim, da ne otvaram pumpu.

Edit: moj kuler je kupljen u februaru prošle godine, trebalo bi da sam bezbedan...
 
E da ga je5es, ja sam moj u januaru ove godine :D Videcu da ga posaljem na reklamaciju kod madjara pa da vidim hoce ispostovati zamenu/reparaciju.
 
Pogledajte na kutiji/pakovanju. Noviji posle ovog problema imaju garanciju od 6 godina. Nema QC sticker nigde što bi značilo da nije modovan ali ima novu zaptivku. Kupljen (od "mađara" ) pre 5-6 meseci.
PS, moj je Revision 4, onaj sa offset-om za Ryzen 5000 (rev 1 i 2 nemaju offset) tako da i to možda nešto znači.
 
Poslednja izmena:
Jesi rastavio i video da ima novu zaptivku?
 
Svi imaju 6 godina garancije, retroaktivno.

Pregledao sam prepisku na KP i video da sam kupio kuler u februaru 2021., pa bi trebalo da je moj u redu...
I dalje je nečujan, dobro hladi, pa neću da ga čačkam.
 
Nisam otvarao ali po ovim stvarima mogao bih da zaključim de je napravljeno kasnije posle ispravki.

Garancija je bila 5 godina i na mom starom 240 nije stajalo ništa. Na ovom je dodat sticker 6 godina, nije štampano na kutiji.
Verzija 4, je poslednja. (ako to nešto znači).
Nema te QC stickere.
Hladi kao i prvog dana, nema problema.
 
Ima i revision 6
 
Achtung dichtung! Ja kupio moj AC LF II 360 krajem Februara ove godine. Za sada radi OK ali sam se prijavio za service kit, za svaki slucaj.
 
Da, trebalo bi nabaviti za svaki slučaj.
 
Moj je LF II 280 revizija 3 kupljen oktobra prošle godine jedino je pitanje kada je uvezen iako piše godina uvoza 2021g. Moj takođe ima offset za Rayzene do sada nisam primetio nikakvo pogoršanje
 
Uzgred gde se nalazi broj motora gde da ga tražim?
 
Pošto sam u procesu sastavljanja novog kompa razmišljam da uzmemem Fractal Design Lumen S36 RGB. Interesuje me da li je neko imao iskustva sa ovim kulerom?

 
Danas podneo zahtev za kit and
GOOD NEWS!
We are happy to inform you that your Liquid Freezer II model is not affected! No service needed – never touch a running system.
If you are still in doubt or have any questions, please contact our customer service at [email protected], we will be happy to help!
 
Pošto sam u procesu sastavljanja novog kompa razmišljam da uzmemem Fractal Design Lumen S36 RGB. Interesuje me da li je neko imao iskustva sa ovim kulerom?

ja sam imao Fractal Celsius+ S28 Prisma a pre toga Bequiet silent loop 280 mm je bio bolji od Fratctala,a trenutno imam Phanteks glacier one 280mm to je total sr..e pre par Meseci jedan Ventilator poceo da Poskakuje:ROFLMAO:
190579531_4401378403228922_4754768870941037817_n.jpg

 
Da li je nakako moguće nabaviti ID-COOLING AURAFLOW X 240 SNOW, na iponu ga nema više ?
Baš je nikakav izbor za white AIO , ona čuda sa endless mirror efektom u bloku su mi cirkus, zalman z24 ružan blok, alpha 24 isto tako.
CoolerMaster ML240L RGB V2 deluje kao ok izbor ako već nema ništa pametno a belo. Bez problema bih mu ofarbao blok i radijator, al kako odraditi beli sleeve creva bez otvaranja, ne pada mi na pamet šta može da se umota oko creva da bude kao pletenica.
 
znam za ovo, isto tako mogu iseći belo kondenz rebrasto crevo pa navući, pre su vodena i imala takva creva.
 
Nazad
Vrh Dno