Šta je novo?

Maksimalna memorija koju XP podrzava?

Aplikacije koje nemaju driver (ovo ukljucuje recimo Nero, ali ne i ImageDrive) rade bez problema. Sve sto si naveo u postu radi. Igrice pretpostavljam da rade, ali to nisam isprobavao, osim War3-a.
Antivirusi moraju da imaju Vista64 verziju (znaci ne x64 verziju vec Vista64 verziju -MORA da bude signed).
Da ponovim sta sam rekao ranije - Srv03 Ent 32bit VIDI 4GB RAM-a. Znaci moze i 32bit sistem da vidi 4GB. Ali ne postoji razlog naspram XP64 ili Vista 64 (sem sto fenomenalno manje memorije trosi).
Ja ga drzim jer na 64bit OS-u ne radi fullscreen text mode, a meni to znaci :D
 
X64 sistemi, i Vista i XP vide i rade sa 4GB, 32bitni NE. Licno probao i uverio se nekoliko puta, lupao glavu ali nije vredelo.

Zvanicno XP X64 vidi 4GB RAM-a, ali sa veeelikim problemima (barem kod mene). Konkretno, uspeo sam samo jednom da podignem pomenuti Windows i to na samo minut vremena, video je 4GB i resetovao se...od tada nikako.
 
Nije sigurno, ali vecina upucenih (korisnici 2cpu.com foruma ;-) smatra da je u pitanju podrska drivera, tj. da driveri nisu pravljeni za PAE mode. Dok to nije bitno za aplikacije, bitno je za drivere koji kontrolisu uredjaje koji koriste DMA.
Steta samo sto ne citas moje postove kao i obicno, inace ne bih morao ovo da ponavljam, jer sam vec rekao ;-)
 
@studiovpc: Sve odjednom, kao sto sam vec rekao x64 sistemi vide 4GB u cugu i ne trebaju im nikakvi patchevi, tweakovi i ostalo jer je limit 64bitnih sistema 128GB radne memorije.
e pa da kazem moj utisak, evo ovako, "turim" ja vistu 64 ide instalacija sve prodje i kad treba da se digne sistem eto ga BSOD, nista izvadim 2 gb i digne sis normalno, udarim 929777 patch i vratim jos 2 gb znaci sad ukupno 4 i vidi ih normalno, ali jbt sto ima problema sa programima pojedinim to je nenormalno winamp se baguje samo tako. Zapazio sam i da su folderi, documents, pictures i svi oni u user folderu klasicni tj kao i svi folderi nisu onako plavkasti kao u 32bit visti, zasto je to tako ne znam niti mogu da namestim da budu plavi i nervira me to, onda u pocetku media player mi uopste nije bio na listi u start meniju, cim sam ga pokrenuo rucno iz prog files foldera i nastelovao, onda se pojavio u listi, jos mi je sve cudno ali nekako radi brze to se oseca, trebace mi jedno 2 dana da fino nastimujem ceo sistem da radi onako kako treba
 
Ja sam probao na Commandu i P5B Deluxe/WiFi zadnji put (racunari sa 4GB memorije nisu tao cesti) i to sa Corsair XMS2 6400 memorijama na Vista x64 i XP x64 sistemima. Ako je ploca videla 4GB (ima opcija u biosu da se ukljuci, ne mogu trenutno da se setim kako se zove, bez nje ploca je videla 3GB) video je i Windows u oba slucaja, sa svih 4GB utaknutih odjednom, bez patcheva i bilo kakvih tweakova.
 
Radi ti brze jer je svez sistem.Cekaj samo da ga napucash programima.Pa deinstaliranje..pa pucanje zbog nekompatibilnosti./...vista je loshe nashminkani xp(moje subjektivno misljenje)....Vec su najavili iz microsofta(pre mesec dana) novi windows u 2008.
 
Radi ti brze jer je svez sistem.Cekaj samo da ga napucash programima.Pa deinstaliranje..pa pucanje zbog nekompatibilnosti./...vista je loshe nashminkani xp(moje subjektivno misljenje)....Vec su najavili iz microsofta(pre mesec dana) novi windows u 2008.

Mislis na ovo:

"Iako je Windows Vista operativni sistem tek počeo da se prodaje, Microsoft ne miruje i već za 2009. godinu najavljuje novu verziju Windows operativnog sistema. Kodno ime je Vienna, a glavna novost će biti novi fajl sistem WinFS koji je zbog nedostatka vremena za razvoj izostao iz Viste, iako je najavljivan kao najznačajnija nova tehnologija."

Ovo sam pre mesec-dva skinuo sa PIN-ovog sajtica...
 
MS je najavio Windows 2008, tj. Windows Server 2008 sto je Vista u serverskom izdanju. Koliko se secam on treba da izadje ove godine. Koji Windows treba da izadje 2008.?
Ja mislim da radi brzhe jer SuperFetch ume da ubrza feeling procesnom korisniku.
 
I koji je zakljucak za 4GB pod Vistom, kad uspe da se potera? Da li igre rade brze, odnosno da li je ucitavanje krace?
 
Nije sigurno, ali vecina upucenih (korisnici 2cpu.com foruma ;-) smatra da je u pitanju podrska drivera, tj. da driveri nisu pravljeni za PAE mode. Dok to nije bitno za aplikacije, bitno je za drivere koji kontrolisu uredjaje koji koriste DMA.
Steta samo sto ne citas moje postove kao i obicno, inace ne bih morao ovo da ponavljam, jer sam vec rekao ;-)

Ako je ovo bilo upuceno meni, to pitanje o 32bitnom sistemu koji ne vidi 4gb memorije je bilo cisto ironicne prirode. :banana:
 
I koji je zakljucak za 4GB pod Vistom, kad uspe da se potera? Da li igre rade brze, odnosno da li je ucitavanje krace?
evo kod mene vec nekoliko dana radi sve kako treba na 64bit visti, nastelovana onako kako ja volim, u igricama se oseca ubrzanje svakako, evo stalker mi recimo radi mnogo bolje nema onog stutter efekta recimo, desavalo se negde da secne na trenutak ali toga vise nema, sad sam se bacio na c&c 3 ali tu nesto koliko vidim i ne treba neka velika kolicina rama

@Dark Side: evo proslo je nekoliko deinstalacija instalacija optimizacija (ultra mega giga :D) raznih gluposti na sistemu i radi isto kao kad sam je instalirao, u pogledu nekompatibilnosti samo mi ponekad zakuca winamp (vidis samo 2 puta u startu kad sam instalirao sistem posle toga vise nije uopste) i to je to

a sad generalno misljenje od strane mene, a ono glasi da je vista nesto slicno kao win me cisto prelazna stvar dok se ne pojavi bolji os tj taj koji su najavili za 2009-u codename Vienna, tako da bi on trebalo da zameni xp u potpunosti, no ko ce ga znati sta ms radi vise. Ajd u zdravlje :p...
 
E a zasto 32 Bitni XP i Vista ne vide svih 4gb memorije??!?!?!?

Malo komplikovana materija, čitao sam svojevremeno o tome... Windows XP i Vista (32Bit) mogu da adresiraju maksimalno 4 GB RAM-a, Principal Skinner je to ovde već napisao:

Xp bi teoretski trebao da podrzi do 4GB rama. 2B^32 = 4GB.

Problem je što se RAM ne adresira direktno, već preko virtuelnih adresa, a one su ograničene gornjom formulom. A virtuelne adrese ne adresiraju samo fizičku memoriju, već i I/O uređaja u sistemu (PCI Bus i ostalo), swap file i memoriju grafičke karte, tako da se teoretskih 4 GB rapidno smanjuje. Koga zanima, može to da pogleda na ovoj grafici:



U praksi, od 4 GB RAM-a fizičke memorije 32 Bit sistem može da koristi (zbog manjka virtuelnih adresa) oko 3 GB (možda 3.5 GB, ne poznajem tu materiju tako dobro, ovo sam svojevremeno našao kada sam se interesovao za taj problem):

4 GB minus 512 MB za I/O, minus memorija grafičke karte, minus adrese za swap file.

64 Bit sistemi (Windows XP 64, Vista 64) nemaju taj problem, pošto imaju mnogo više virtuelnih adresa na raspolaganju. Znači, ko želi da iskoristi 4 GB memorije (ili više), neka instalira 64 Bit sistem.
 
PAGEFILE nije adresibilan ROFL.
Ali da ti odgovorim na pitanje, sa/bez PF-a isto je - XP ne vidi 4GB.
 
Moze li vise od 2GB na XP-u. Bilo je negde da se moraju menjati sistemski fileovi za to. A i kad se stavi 3 GB, da li bi onda radio dual channel ?

XP podrzava onoliko koliko i tvoja ploca.... znaci samo gruvaj.. dualchanel radi samo 1+3; 2+4 ili sva 4 slota
 
Malo komplikovana materija, čitao sam svojevremeno o tome... Windows XP i Vista (32Bit) mogu da adresiraju maksimalno 4 GB RAM-a, Principal Skinner je to ovde

Ma ja sam samo pitao ovo posto sam se sa tim problemom sreo jos davne 2002. godine kada smo utvrdili da novi super operativni sistem zvani windows XP ne vidi svih 4 gb NEVIDJENO SKUPO PLACENE MEMORIJE!!!!!!! Nego samo 2.8gb...jako zanimljivo...nigde ne pise na kutiji da ne mozes da iskoristis memoriju koju imas u racunaru.
 
A da li to pise na kutiji Linuxa? Ne.
 
o bre ljudi e ste poludeli????
XP x32 TEORETSKI vidi 3.2-3.5GB (o onih 4GB necu ni da pricam)
da lice ti videti toliko ili MANJE zavisi od ploce tj cipseta.
Znaci mozes da roknes 3GB a da ti ploca cita 2.5GB i to je kraj, mozes da se slikas!
Na XP x64 vidi kolko para imas i to je to.
 
XP podrzava onoliko koliko i tvoja ploca.... znaci samo gruvaj.. dualchanel radi samo 1+3; 2+4 ili sva 4 slota
Covek je mislio da dual channel radi samo ako se ram stavi u slotove 1 i 3 ili 2 i 4, zavisno od ploce ili, naravno, ako se svi slotovi popune.
 
Otkud sad to i kako. Imas li iskustva sa tim .Ovo je sasvim suprotno od svih postova do sada.
Znas li nesto sto ostali ne znaju. Pa podeli.

Accuphase je delimicno u pravu... odnosno dodao bi samo da sve preko 3GB u XP-u sluzi samo onome ko ima potrebe za to, video encoding, compresing, rendering (pogotovo) i sl. Ako se ti samo igras razliku ces osecati do jedno 3GB... odnosno razliku izmedju 2 i 3GB ces osetiti samo u nekim igrama... a razliku izmedju 3 i 4 neces ni primetiti.
Pozz

PS: i da stavis 2x2x2GB kit (8GB) XP ce sasvim dobro raditi...:d ... ali to je nepotrebno za vecinu...
 
Accuphase je delimicno u pravu... odnosno dodao bi samo da sve preko 3GB u XP-u sluzi samo onome ko ima potrebe za to, video encoding, compresing, rendering (pogotovo) i sl.

Uf, opet iz početka... :d Ne, neće koristiti ni onome ko ima potrebe za tim, jer sistem ne može da koristi memoriju koju ne može da adresira, potpuno je svejedno da li je memorija iznad 3-3.5 GB fizički prisutna ili nije, efekat je u praksi isti - ta memorija ne postoji za sistem, i nije dostupna.


PS: i da stavis 2x2x2GB kit (8GB) XP ce sasvim dobro raditi...:d ... ali to je nepotrebno za vecinu...

Radiće, ali koja je svrha nagurati 8 GB memorije ( 4 x 2 GB) u sistem (Windows XP 32 Bit) koji vidi/koristi maksimalno 3-3.5 GB? Potpuno isti efekat će imati i ako 2 modula po 2 GB stavi u regal, a u kompjuteru ostavi 2 x 2 GB :D
 
Kako behu oni switch-evi (za boot.ini, valjda) koji omogucavaju 32-bitnim OS-ima (dakle i W2K) da dodele npr. 3GB nekoj aplikaciji, a da ostave 1GB (iz kompleta od 4GB) za sistem?
 
Nazad
Vrh Dno