Šta je novo?

MacOS - FAQ (Često Postavljana Pitanja)

Da, sada je sve jasno, ista je instalacija, ali samo kod mekbukova koji imaju ekrane sa gustim pikselima su bile te 4:1 opcije rezolucija, a sada će to biti i za 4K monitore.

Jedino što još uvek ne postoji u prodaji monitor kakav hoću da kupim, da može 60Hz kroz hdmi 2.0 ili display port :)
 
Sta da uradim da mi ultrafan netrazi password prilokom svakog boota?
 
Ništa, to je autor programa namerno ostavio tako.

"There isn't such an option right now.
The reason I'm still thinking about it, is that I want the user to know what has privileges in execution. I consider it a "feature"....."
 
Imam externi hdd 1TB na kome su mi svi potrebni podaci sa bivseg win laptopa. Kad zakacim taj drive na mac dobijem samo read only.

Ja sam kontao da uzmem da prekopiram sve iz njega na neki drugi win komp, pa da ga onda formatiram ( jos nisam siguran kako ) da mac moze da pise i brise po njemu i da ga korisitm kao data disk.

Ima li neki jednostavniji nacin za to bez kopiranja da drugi komp i formata?
 
verovatno je read only zato sto je ntfs, treba ti na mac-u program kao sto su tuxera ili paragon.
 
Poslednja izmena:
Moći ćeš ga formatirati u HFS+, Macov native sistem, jedino što ćeš onda morati nešto slično instalirati na drugim Win mašinama koje bi kasnije trebale da eventualno pristupaju tom HDD-u.

Formatiranje se radi iz programa koji je došao uz sistem, zove se Disk Utility. Klikneš na naziv diska, odabereš format, zatim HFS+ (ali nemoj case sensitive da bude, nema potrebe).

Dugoročno gledano je bolje ako imaš disk u fajl sistemu OS-a na kome radiš.
 
Ok instalirao tuxeru :)

Ima li nekih prednosti/mene koriscenjem ntfs + tuxera u odnosu HFS+, jer ako ce bolje da radi na hfs+ nije mi frka da odradim format.


edit: vidim voyager mi odgovorio na sve sto me zanimalo :)
 
Ima debata, ali ja pre svega idem logikom Mac OS X i HFS+ su planirani da rade zajedno.
 
To svakako, na win se ne vracam to znam :)

Sad kad pogledam od tih 1TB zauzeto je 600gb od toga su 250gb slike i muzika, sve ostalo ima na torentima, tako da kopiram sad na ovaj interni pa kad zavrsi ima da padne format :)
 
Možeš na pola, pa jednu za TM. Ako ti se ne svidi, uvek možeš da ih spojiš u letu :)
 
Nemam pojma na koliko particija da podelim ovaj 1 TB, i da li uopste da koristim Time Machine...

ja imam ssd od 120 giga kao i eksterni hard od 1 tb. taj terabajt sam podelio na dve particije. prva se zove mavericks i sluzi kao backup za time machine (180 giga), druga se zove zabava i sluzi za sve ostalo.
 
Moram da pitam, mozda ispadnem glup al ajde, povremeno cujem neki zvuk, kao da nesto izranja iz vode :) a ne mogu da skontam sta je, to se isto cuje i kod devojke na macbooku njenom a jos nismo provalili sta ga proizvodi...
 
da nije volume ili pristizanje maila?
 
Mail nije sigurno jer se cuje i kad nema nista, a volume ne kontam na sta mislis? :)

Nije ni sat, nije nikakva notifikacija jer se desilo par puta a nista nije pristiglo...
 
probaj volume da pojacas ili utisas pa rekoh da nije to.

nista drugo mi ne pada na pamet (nikakav zvuk izranjanja iz vode ja nemam).
 
Poslednja izmena:
Nije tebra, nije to taj zvuk. Gremlini su garant :d

Mada mislio sam da oni zive samo u win masinama... :)
 
Nemam pojma na koliko particija da podelim ovaj 1 TB, i da li uopste da koristim Time Machine...
Pozdrav.
ja imam isto jedan externi HDD i podelio sam ga 250GB NTFS i ostalo HFS+ za OSX. Nikad se ne zna kad mi oze zatrebati NTFS, zapravo smart TV cita NTFS a ne HFS
 
nisi napisao koji imas tv (bezicno, plex...), tada ne treba ntfs.
 
Da li postoje bilo kakva podešavanja OS X-a kada se koristi TV umesto monitora?

Slika na TV-u je 10x lošija od monitora.
 
Od kako sam nadogradio OS X na 10.9.4 automatski mi prebacuje sa aktivnog rasporeda na US raspored tastature. Obično kada se prebacim u Word. U drugim aplikacijama nisam primetio.
Problem je što kada se vratim iz Worda u drugu aplikaciju ostane US raspored pa smara da moram ručno da menjam raspored. Pre nije bio ovaj problem.
Opcija Preferences > Keyboard > Input Sources, Automatically switch to a document's input source je isključena!!!
Da li zna neko rešenje da ne prebacuje automatski?
 
da li je bolje odraditi clean install ili update sa trenutne 10.9.5 verzije na Yosemite kada mi ponudi?
malo mi je mrsko da sve ponovo konfigurisem...
 
Najbolje je clean install, ali nije problem ni dirty one.
Ja ih tako vozim unazad nekoliko revizija i nemam problema, a sve leti.

Sad sam na 10.10 beta, koja je išla preko 10.9.x, a i kad izađe finalna verzija, opet će ići na sve to.
 
probacu onda sa apdejtom na Yosemite. do sada sam imao samo Mavericks na masini i nisam prelazio na potpuno novi OS X.
imam ceo backup na kapsuli pa ako nesto krene po zlu odradicu clean install.

koliko sam video, svi programi koje koristim rade na 10.10 beta verzijama i to nije problem ali bih najvise izbegao ponovno konfigurisanje expressa i kapsule.

hvala na odgovoru.
 
imam ceo backup na kapsuli pa ako nesto krene po zlu odradicu clean install.
ako formatiras harddisk, instaliras Yosemite - to je clen install.

ako nakon toga uradis restore sa time kapsule (timemachine) to onda vise nikako NIJE clean install!!!

(vise ti je "clean install" da na postojecem sistemu napravis novog usera!)
 
hm, da, to mi je logicno. pozajmicu onda neki eksterni hdd da prekopiram sa meka sta mi treba pa cu ici na clean a kapsula ce odraditi valjda backup novog sistema i podataka kad ih vratim. mrsko mi je bas ponovno podesavanje ovih rutera, programi i nisu toliki problem. imam i drugara koji moze sve da mi odradi pa cu ga zvati ako mi bude konfuzno sve ovo, taman da ispratim kako se sve radi...
hvala kovacm.
 
Mail nije sigurno jer se cuje i kad nema nista, a volume ne kontam na sta mislis? :)

Nije ni sat, nije nikakva notifikacija jer se desilo par puta a nista nije pristiglo...

Da li si provalio o cemu se radi, imam slicnih problema :D
 
Nazad
Vrh Dno