Šta je novo?

Mac OS i flash

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ili sam ja previse racionalan ili ti previse nisi

1.nije se adobe oglusio na zahtev stiva dzobsa. ko je uopste stiv dzobs da nesto trazi adobeu?
2.jok mek verzije ce da imaju prioritet :p (mek verzije bi imale prioritet da mek drzi veci deo trzista)
3.siguran sam da bi i oni bili srecni kad flash ne bi bio bagovit

1. jeste. trazio je i nije dobio.
2. naravno da ne, ali S.J. je osvetoljubiv
3. mozda i bi ali pogledaj odgovor pod 2.
 
1. ko je uopste stiv dzobs da nesto zahteva adobu...
2. iz ovoga u stvari proizilazi i 1 i 3 zar ne?
3. na windowsu nije bagovit i realno im se **** za neki tamo mek
 
ili sam ja previse racionalan ili ti previse nisi

1.nije se adobe oglusio na zahtev stiva dzobsa. ko je uopste stiv dzobs da nesto trazi adobeu?
2.jok mek verzije ce da imaju prioritet :p (mek verzije bi imale prioritet da mek drzi veci deo trzista)
3.siguran sam da bi i oni bili srecni kad flash ne bi bio bagovit

1. jeste Apple trazio od svih developera da predju na novi Cocoa API, ne vidim sta je tu cudno - napravili su novi OS sa novim APIjem i naravno da ce traziti od developera da ga iskoriste.

2. ja mislim da Adobe itekako zaradjuje od Mac korisnika - u stvari, ja gotovo i da ne znam nekog ko koristi PhotoShopo na Windowsu, pogotovo ne danas.
ne bi me cudilo da prodaju vise licenci za Mac nego za Windows.

3. Flash su toliko puta prepravljali i doradjivali da je to strasno - pogledaj samo AS 2.0 i AS 3.0 - tek sad Flash lici na nesto (sa strane programera)
 
1. Naravno da Steve Jobbs moze da trazi shta hoce kada ima veze sa njegovim OSom, Adobe-ovo je da li ce ispuniti ili ne, a posledica toga je od*ebavanje Flasha od strane Apple-a

3. Da, i zato je Adobe rekao da Appleova odluka moze da im destabilizuje kompaniju, eto toliko ih boli za "tamo neki mek" :d

A to da na Windowsu nije bagovit, ne mozesh nikako da znash jer na Windowsu je normalno da neshto pukne, i svashta moze da prsne ili da se zaglupi, na Meku to nije normalno pa se vrlo lako provali kada neshto nije u redu :d
 
1. jeste Apple trazio od svih developera da predju na novi Cocoa API, ne vidim sta je tu cudno - napravili su novi OS sa novim APIjem i naravno da ce traziti od developera da ga iskoriste.

2. ja mislim da Adobe itekako zaradjuje od Mac korisnika - u stvari, ja gotovo i da ne znam nekog ko koristi PhotoShopo na Windowsu, pogotovo ne danas.
ne bi me cudilo da prodaju vise licenci za Mac nego za Windows.

3. Flash su toliko puta prepravljali i doradjivali da je to strasno - pogledaj samo AS 2.0 i AS 3.0 - tek sad Flash lici na nesto (sa strane programera)

1. nije nista cudno, vrlo je normalno.

2. kako je to moguce? ja gotovo da ne znam nikog ko ne koristi fotosop na windowsu. a svi ljudi koje znam ga koriste. sta je to danas drugacije?

3. ne razumem se u flash, al vidim da ga svi pljuju pa kapiram da ne valja

1. Naravno da Steve Jobbs moze da trazi shta hoce kada ima veze sa njegovim OSom, Adobe-ovo je da li ce ispuniti ili ne, a posledica toga je od*ebavanje Flasha od strane Apple-a

3. Da, i zato je Adobe rekao da Appleova odluka moze da im destabilizuje kompaniju, eto toliko ih boli za "tamo neki mek" :d

A to da na Windowsu nije bagovit, ne mozesh nikako da znash jer na Windowsu je normalno da neshto pukne, i svashta moze da prsne ili da se zaglupi, na Meku to nije normalno pa se vrlo lako provali kada neshto nije u redu :d

1. upravo. dakle trazi, ne zahteva. pogledati odakle je pocela ova rasprava uopste :) na appleu je da ponudi proizvod, na adobeu je da ga upotrebi. ako ga adobe upotrebi imace bolji program, a apple sveobuhvatno bolji proizvod. ako ga ne upotrebi imace losiji program, sto ce i appleu smanjiti upotrebljivost osa. ipak, apple ne placa adobe, te je na adobeu da radi sa svojim softwareom sta god mu je volja.

bb. hahahha. da cudno mi ovo.... totalno je dosadno kad ne pucaju programi....
 
2. to sto mogu da ti nabrojim 10 ljudi koji su presli na Mac. a u poslednje vreme me pitaju i ljudi koji rade nesto sitno, dakle reklo bi se da nemaju para na bacanje a opet me pitaju koji Mac da uzmu za posao (graficki aka Adobe)... planiraju da im sledeci kompjuter bude Mac jer su videli npr. u firmi gde rade sta je Mac pa planiraju i za kucu da ga uzmu.

3. ne valja sto mi se ventilator na MacBooku ne gasi ako surfujem netom bez Click2Flash jer Flash reklame odvale CPU !
sa druge strane nevalja jer je generalno arhaican (sa programerske strane), tek sa AS 3.0 lici na nesto.

btw nije los ovakav nacin odgovaranja na poruke: 1., 2., 3. ... :d
 
2. to sto mogu da ti nabrojim 10 ljudi koji su presli na Mac. a u poslednje vreme me pitaju i ljudi koji rade nesto sitno, dakle reklo bi se da nemaju para na bacanje a opet me pitaju koji Mac da uzmu za posao (graficki aka Adobe)... planiraju da im sledeci kompjuter bude Mac jer su videli npr. u firmi gde rade sta je Mac pa planiraju i za kucu da ga uzmu.

3. ne valja sto mi se ventilator na MacBooku ne gasi ako surfujem netom bez Click2Flash jer Flash reklame odvale CPU !
sa druge strane nevalja jer je generalno arhaican (sa programerske strane), tek sa AS 3.0 lici na nesto.

btw nije los ovakav nacin odgovaranja na poruke: 1., 2., 3. ... :d

2. hm izgleda da se nismo razumeli. moj koment se odnosio na to kako je moguce da ne znas nikog ko radi u photoshopu na winu, posto ja ne znam nikog ko ne radi u fotosopu u winu. (svi koje znam furaju fotosop na winu - i generalno imaju win. smaraci :p) inace naravno da adobe dobar kes zaradjuje od mac zajednice... uostalom ovi koje znam nisu ni kupili ps...

btw kul je skroz :)
 
2. hm izgleda da se nismo razumeli. moj koment se odnosio na to kako je moguce da ne znas nikog ko radi u photoshopu na winu, posto ja ne znam nikog ko ne radi u fotosopu u winu. (svi koje znam furaju fotosop na winu - i generalno imaju win. smaraci ) inace naravno da adobe dobar kes zaradjuje od mac zajednice... uostalom ovi koje znam nisu ni kupili ps...

Pa kako onda Adobe zarađuje ako je Photoshop piratizovan? Njima je bitno da je Photoshop uredno plaćen, nebitno da li su tvoji drugari dali svoj keš ili im je mama kupila :)
 
Pa kako onda Adobe zarađuje ako je Photoshop piratizovan? Njima je bitno da je Photoshop uredno plaćen, nebitno da li su tvoji drugari dali svoj keš ili im je mama kupila :)

svi su studenti :) zato i piratuzuju. doduse isti ti studenti kad porastu - ce furati legalan ps na winu. (kao sto recimo svi odrasli arhitekti i rade...)
 
Pa i mi smo valjda odrasli iako imamo ~25 godina. Hteo si reći ozbiljni ili kako neki vole da kažu "pravi". Uglavnom kapiram šta si hteo reći ali reč odrasli malo bode oči.

Takođe opravdanje za pirateriju je jako interesantno. Bio bih licemer ako bih tvrdio da nikada nisam koristio (koristim) piratske programe ali teško da je status studenta opravdanje za tako nešto. Pogotovo nije opravdanje za jednog studenta arhitekture koji u toku studiranja ima mnogo veće izdatke od cene koštanja Photoshop licence. Ali nećemo da razvijamo tu priču pošto nije tema.

Ja sam stavio zamerku na tvoj post jer si u prethodna tri tvrdio (a i dalje tvrdiš, samo ovog puta i prognoziraš) da Adobe ima bolju zaradu na Windowsu jer tvoji poznanici/prijatelji koriste Photoshop na Windowsu. Da bi na kraju rekao kako oni u stvari koriste piratski PS. Nije mi jasno zašto insistiraš na nečemo što na kraju sam pobiješ? :)
 
1. e volim da sam nekad tako sa namerom radikalno neprecizan :)
inace, za arhitekte od 30-40 godina se kaze - mladi arhitekti. spora je malo profesija, posto nekako odrastas sa brojem izvedenih objekata (ili zapazenih), a ja (iako mi dosta dobro ide) josh nisam tamo.

2. tema za debatu. mnoge stvari koje koristimo bi bile nedostupne i nemoguce da je neophodno platiti ih, samim tim bi i kvalitet edukacije bio slabiji. ja licno mislim da je ok koristiti piratski softver - jer koristi covecanstvu, cak mislim da bi zakon trebao da stane na stranu studenata, tj univerziteta, i da ih zastiti na nacin da sav softver bude besplatan u slucaju da se koristi u akademske svrhe. ja kao student nikoga nisam novcano ostetio, a celo covecanstvo ima koristi od toga sto koristim taj program (jer ti studenti ce sutra voditi svet)

3. ne insistiram ni na cemu. sasvim sam otvoren za raspravu i promenu misljenja. ispravio sam se na kraju - da moji poznaniti taj ps ne placaju, ali bio sam i u par biroa, i znam koje su im aplikacije - a jedna od njih je i ps. uostalom ja necu prestati da koristim ps kad diplomiram, naprotiv. to vazi i za sve ostale. (evo da ponovo pobijem sebe - ja imam mek :p, ali drugi nemaju)
 
Poslednja izmena:
Ma ko josh danas koristi Photoshop pored Aperture-a, ili Lightrooma na Windowsu :) Ja ga sada upalim jednom mesechno, ranije mi je bio u pozadini non stop :) Mogli bi i ime da mu promene jer on sada najvishe sluzi dizajnerima koji stalno neshto prchkaju po fotkama, onaj ko se bavi iskljuchivo obradom fotografija koje je sam napravio, Photoshop je vrlo retko potreban pored dva navedena programa :)
 
1. Naravno da Steve Jobs moze da trazi shta hoce kada ima veze sa njegovim OSom, Adobe-ovo je da li ce ispuniti ili ne, a posledica toga je od*ebavanje Flasha od strane Apple-a

3. Da, i zato je Adobe rekao da Appleova odluka moze da im destabilizuje kompaniju, eto toliko ih boli za "tamo neki mek"

Jobs im je ochigledno zapamtio par uvreda iz proshlosti i ne odgovaranja na molbe i sad je pravi trenutak da im vrati.

Shto se tiche deonichara Adobe-a imali su razloga za brigu i te kako, jer je jedan gigant protiv njih. Na poslednjem sastanku (bar kako tvrde na netu) Apple-ova odluka za ne prihvatanje Flasha kao tehnologije generalno i Flash Studija kao alatke sa kojom se prave ipa fajlovi (iPhone format za aplikacije i igre) ih je vishe nego potresla, jer ce praktichno ugroziti prodaju CS5 paketa gde je jedna od bitnih karakteristika Flash to iPhone bez konvertovanja kroz Apple-ov WebKit. S druge strane ako hocesh da programirash neshto za iPhone, koristish C++ pa onda opet kroz WebKit, a pre toga potpisujesh ugovor gde je striktno recheno da se aplikacije razvijaju iskljuchivo na apple soft-u+platformi.
 
2. hm izgleda da se nismo razumeli. moj koment se odnosio na to kako je moguce da ne znas nikog ko radi u photoshopu na winu, posto ja ne znam nikog ko ne radi u fotosopu u winu. (svi koje znam furaju fotosop na winu - i generalno imaju win. smaraci :p) inace naravno da adobe dobar kes zaradjuje od mac zajednice... uostalom ovi koje znam nisu ni kupili ps...

btw kul je skroz :)

ja znam kolege koji koriste na Windows-u Corel-ov Paint Shop Photo Pro.

btw, ja imam originalni CS4 ;)... za mac :)
 
Poslednja izmena:
za iPhone se koristi Xcode IDE a jezik je ObjectivC :)
 
Da... :sigh:
 
Cocoa API je Objective-C orijentisan i postoji samo na OSX-u. Photoshop je multiplatformski program i za njegov razvoj su koriscene biblioteke koje postoje na svim platformama. Zahtevati da se kompletan UI ponovo napise u Obj-C je bezobrazan. Zasto Apple nije ponudio Obj-C <=> C++ wrapper developerima?
 
pa zasto je Adobe prilagodio svoj multiplatformske biblioteke Carbonu a ne Cocoi?

posledica toga se najbolje vidi na Premier vs. FinalCut ;)


btw Papyrus (ROM-Logicware) je do nedavno koristio custom biblioteke koje su radile na Mac OS Xu, Windowsu, Linuxu i cak na Atari TOSu :D
 
Poslednja izmena:
Carbon je i dalje C++ API i tu se moglo nesto uraditi. Cocoa je Obj-C i tu jedino da napises UI od pocetka.
 
aha, dakle iskljucivo Objectiv C* . pa sta da se radi... ako nece, ne moraju da pisu... :D
*(na linku koji je Srky ostavio ne pise tako, ali i ceo taj tekst je pisan ko nogama)

nego, jel onda CS5 uradjen u Cocoi 100% ili samo deo (da bi iskoristio 64bita?) ?
(i da li je to uopste moguce, mesati Cocoa i Carbon?)
 
Obj-C je extenzija C-a.. koristili su rupe u sintaksi C jezika da bi napravili konstrukcije koje kompajler moze da proguta. Naravno srz programa i dalje mozes pisati u C++ ali je startup u Obj-C. Znaci mozes da mixujes C++ i Obj-C.
Kod manjih programa to nije problem.. UI je jednostavan i relativno lako se moze prepisati u Obj-C. Medjutim Photoshop je velika koska, pogotovu sto su ljudi razvili svoje custom kontrole. Razvoj istih kontrola u Obj-C je dodatni posao i treba ih debagovati. Takodje.. kada se radi nova verzija i unapredjuju kontrole potrebno je to uraditi na 2 mesta .. u c++ verziji i obj-c verziji.
 
Obj-C je extenzija C-a.. koristili su rupe u sintaksi C jezika da bi napravili konstrukcije koje kompajler moze da proguta. Naravno srz programa i dalje mozes pisati u C++ ali je startup u Obj-C. Znaci mozes da mixujes C++ i Obj-C.
E, Jujo, Jujo, Objective-C je mnogo bliži Smalltalku nego što se može smatrati ekstenzijom C-a. B)
 
btw Adobe izbacio preview Flash player koji koristi novi Apple API za hardwersku accel. na GPU.

leinsider.com/articles/10/04/29/adobe_previews_gpu_acceleration_support_for_flash_in_mac_os_x.html

ako se ne varam proslo je manje od 10 dana kako se pojavila vest da je Apple izbacio novi API za GPU akceleraciju h264...

EDIT: @srky - onaj tekst kao da je pisao Daniel Eran Dilger a ne Steve Jobs :D izgleda da je S.J. uradio copy&paste sa http://www.roughlydrafted.com/ :D :D
 
Poslednja izmena:
znam da jeste, :D ali i D.E.Dilger je sve spomenuo u svom blogu u prethodna dva meseca... ;)
 
znam da jeste, :D ali i D.E.Dilger je sve spomenuo u svom blogu u prethodna dva meseca... ;)

E pa nisam to pratio.
;)
Ali malochas sam ischitao nekolicinu chlanaka sa blog-a i neke stvari se poklapaju ali ne bih rekao da je copy-paste, jednostavno Jobs zna isto tako istoriju Apple=Adobe pregovora i koliko je Adobe loshe postupao u odredjenim trenucima (karbonizacija CS-a, PC kao primarna platforma, pohlepa za licencnim fontovima, itd..)
 
Poslednja izmena:
posto je prethodna tema gde se pricalo o Macu i Flashu zakljucana (http://forum.benchmark.rs//showthread.php?t=230116&page=7) samo da kazem da sam probao sajt ES na MacBookPro 13" Unibody 2GHz (prvi unibody) i da posle 10tak minuta EliteSecurity sajta temperatura CPUu je na 67C ali ventilator je i dalje na manje od 2000RPM!

izgleda da je moj MacBook 13" ili pun prasine, ili se jednostavno teze hladi zbog plastike...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno