Šta je novo?

Mac OS i flash

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Linux nikad nije ni bio namenjen desktop vec serverskom trzistu. To sto danas Linux ima X i ima graficko okruzenje ne znaci da mu je prvenstvena namena desktop :) Zajednica je pokazala da je moguce imati jednako fensi okruzenje poput onog u MacOS-u i Windowsu a da ti za to ne treba ne znam kakva zver od masine.

Slazem se da mnoge stvari u Linuxu nisu smooth i jednostavne kao u Windows/MacOS svetu. Linux su pravili programeri za programere a ne za dumb korisnike i samim tim desktop trziste i neka dominacija na istom - nisu nikad ni bili cilj.

Medjutim, postoje distribucije koje su izuzetno user friendly, kao pomenuti ubuntu ili suse. Ono sto je bitno je da se situacija popravlja, stvari su sve vise ispolirane, proizvodjaci daju sve bolju podrsku za drajvere, procesi se malo vise automatizuju i ne moras da budes wunderkid da bi mogao da instaliras drajver za zvuk. Gotovo 99% hw-a radi out of box bez ikakvog maltretiranja.

Pa ja to nishta ne sporim. Samo kazem da Linux nije dobar kao desktop jer jednostavno nema softver, niko ozbiljan nishta ne pravi za njega i to ne valja. Bolje je da dve ozbiljne firme prave softver umesto milion geekova po zamrachenim sobama :) Ja recimo na OS X 90% softvera koji koristim je Appleov i bolji je, brzi, optimizovaniji od svega shto postoji na Windowsu, Linux nishta od toga ni nema. To je potpuno ista pricha kao Sony sa konzolama, napravili su studije koji ce iskorishcavati maksimum iz hardvera i cilj im je da naprave najbolji softver, pa tako Sony izbacuje softver za PS3 koji je van svake konkurencije iako svi drugi imaju prilike da rade to isto.

@driver, kovac:
Stvari koje vi podrzavate, sw zakljucan za hw, su veoma lose. Prvo, to direktno usporava razvoj i konkurenciju i hw-a i sw-a.

A ti pod razvojem podrazumevash ovo shto naguraju novih milion tranzistora i svakih 6 meseci izbace "novu generaciju" hardvera ? Ili da ne pricham o reshenjima u Windowsu koji se vuku vec 25 godina samo da bi se ostalo kompatibilno. To je upravo suprotnost od onoga shto treba da bude razvoj, a o kakvoj tu konkurenciji prichamo. Linux nije nikakva konkurencija Windowsu medju desktopima, samo je OS X taj koji tu neshto moze da uradi, i to zahvaljujuci najvishe Appleovom softveru. A shto se tiche hardvera, pa Apple je uvek sve rizikovao ubacivajuci nove tehnologije i fazone, dok su ovi ishli na sigurno. Ko je taj nego Apple koji u svom hardveru uvek ima najskuplja i najmodernija reshenja, dok PC postoji da bi sve na njemu bilo shto jeftinije...
 
@kovac:
Ti stvarno ne vidis nijednu losu stvar kod Applea. Evo pomoci cu ti.
1. multitasking tek od osx. Microsoft je imao mt pre toga
2. Nedostatak standarsnih portova i upptreba specijalnih konvertora. Npr mini dvi ili spec. konvertor za iphone da bi mogao da izbacis sliku na tv.
3. Koriste open tehnologije da bi pravili zatvorene proizvode. Znam da ulazu u open source.
4. Osx je prilicno bušan os. Krpe ga redovno ali i dalje ima poneka opasna rupa
5. Ogranicen izbor dodatnog hw.
6. Povezali su se sa skupljim intelom a mogu bez problema da prave i povoljnije sprave bazirane na AMD.

Lose je sto Apple limitira izbor aplikacija ako smatraju da nesto nije adekvatno a u stvari remeti im biznis model za izvlacenje para.

Neke od dobrih stvari koje je Microsoft napravio su developer alati, office (iako ga licno ne koristim), cleartype, media server, bussines proizvodi (sql server, exchange, ...)

Ne mozes da kazes da je MS bulja. I jedni i drugi imaju dobre i lose proizvode. Samo ne treba biti slep nego objektivan.
 
Poslednja izmena:
Jeina stvar koja meni smeta u OSX-u je glad za ramom.
Busan OS? ... hm. ok. Ne znam iskreno kako se to odrazava na moj rad? Virusi? Hack? Sta?

Odredjeni portovi su nametnuti zbog dizajna. Da, jako mi smeta sto moras da imas bar 2 razlicita miniDVI konvertera i sto kostaju previse ali ne moze i jare i pare. Previse je dobrih resenja globalno gledano da bih sad kukao zbog ovih par.

Nije mi jasno, oko cega si ogranicen oko HW-a? Graficke? Ram? Procesor? HDD? Periferije?

Veza sa intelom je samo plus, po meni. Za desktop je diskutabilno, slazem se, ali za mobilnu platformu pali! ...

Kako ti apple limitira izbor aplikacija? Thirdparty softwera imas na kilo i svi su bulja. Pleximator je jedan od retkih koji sjajno obavlja svoj posao plus je free.
 
1. tacnije: NeXT (Steve Jobs, inovator) je imao mnogo/sto/sta jos 1990. sto je M$ obezbedio tek nakon decenije. Apple nisam ni koristio intenzivno pre 2006.

2. ne smeta mi da platim 20e vise konverter.
ovo je "taksa" jer ne postoji konkurencija, da postoji bar jos jedan "integrated solution" firma Apple ne bi mogao da naplacuje kako hoce. Pored toga, ti mali i specijalizovani adapteri nisu tu da bi ti samo uzeli novac, vec da bi laptop bio sto je moguce tanji! iPhone konektor i jesta zamisljen (i tehnicki osposobljen) da otvori kompletno novo trziste za razno-razne dodatke...

3. i treba! rade totalno suprotno od M$. Od Apple rada u OpenSource svi imaju koristi dok M$ standardi sluze da vezu korisnike za sebe.

4. to stalno slusam ali do sada nisam video, niti znam nekog, ko je imao bilo kakvih problema.

5. u kom smislu ogranicava dodatni hardware? to sto ne mozes da zakacis HP1010 jer je sva logika u Windowsu (kao Atari LaserPrinter SLM 804 iz 1987. koji nije imao svoju memoriju i radio samo na STu ;) i bio 3x jeftiniji od bilo kog lasera tada?). Od skenera radi sve osim totalnog krsha (i to jedno 12x bolje nego na Windowsu)

6. opste poznata stvar je da uspesni rade sa uspesnima ;) ali me to generalno ne tangira. veci problem je sto ne mogu da rese hladjenje u iMac-ovima vec 4 godine!

za aplikacije pricas o iPhoneu?

vidi,
- poenta je da ako neces da kupis njihov proizvod - niko te ne tera!
- poenta je da njihovi proizvodi donose nesto novo, nesto sto ne postoji u windows + PC svetu.
i naravno da treba da postoje bas iz tog razloga, jer pomeraju granice.
- nikada ne moze da se desi da Apple dodje u monopolsku poziciju na OS polju kao Microsoft, sto je dobro! (jer ne prodaju posebno OS)

dakle kome odgovara, koristece njihove proizvode, kome ne odgovara neka ide dalje.
tuga je samo sto nemaju odgovarajucu konkurenciju
a to za posledicu moze imati da dodju u poziciju APSOLUTNOG monopoliste ne trzistu digitalnog sadrzaja (sto bi bilo jako lose!)

to sto si nabrojao za M$: developer alati... ... Interface Builder 80tih anyone? gde je tad bio M$ sa Visual Studiom? da je bilo ko drugi bio na mestu M$ sve bi islo mnogo brze...

problem je sto je M$ sa monopolskom pozicijom koju je dobio na poklon od IBM imao vremena da i sa bulja-tehnologijom i trecerazrednim proizvodima uzme pare
(i sam si pisao koliko je bulja bio DirectX3D u odnosu na OGL, na stranu sto je M$ prvo kao podrzavao i radio na OGL pa im onda zabio noz u ledja - ne razumem kako neko moze da kaze bilo sta pozitivno za kompaniju koja tako posluje vec vise od 3 decenije! - ukrade deo koda za QuickTime 90tih da bi napravio video playback u svom Windowsu...).

btw sta je ClearType? nacin da se fontovi pogresno prikazuju na ekranu? :p
http://damieng.com/blog/2007/06/13/font-rendering-philosophies-of-windows-and-mac-os-x

jedini problem sa Appleom je sto nema valjanu konkurenciju pa mogu da rade kako hoce.
 
Da.. malo pogresno ali se lakse citaju nego na OSX-u.
http://www.joelonsoftware.com/items/2007/06/12.html
http://antigrain.com/research/font_rasterization/
http://www.codinghorror.com/blog/2007/06/whats-wrong-with-apples-font-rendering.html

Znaci mozes da budes tvrdoglav do daske, ali resenje koje nudi Apple u ovom slucaju nije bolje od resenja koje imas na Windowsu.

Sto se dodatnog hw-a tice. npr TV Tuner karte. Koliko njih i pod kojim uslovima rade na Mac-u?
Sto se multitaskinga tice naveo sam ti da Mac korisnici to dobili tek sa OSX-om. U vreme kada se OSX pojavio, bio je izuzetno spor (znam. licno sam pokusao tranziciju na isti). Tek godinu dana kasnije rad u OSX-u je bio prijatniji kada se pojavio novi hw.

Ne zelim da se prepucavam sa tobom i da se ovo pretvori u jos jedan Apple vs MS flame war. Cinjenica je da nijedan ne valja, i da ih ne treba dizati u nebesa, vec kritikovati sa ciljem da poboljsaju svoje proizvode.
 
Poslednja izmena:
Microsoft i Apple su totalne suprotnosti u poslu koji rade, teshko da moze da se kaze "ni jedan ne valja". To je isto kao shto ljudi prichaju kako su Microsoft i Sony isto shto se tiche konzola, a oni na potpuno drugachiji nachin gledaju to shto rade. I pazi kada je u oba sluchaja Microsoft taj koji gura dno kvalitet po cenu kvantiteta i niske cene, krade ideje, nishta ne inovira, nishta ne rizikuje. Da li je to sluchajno ili mozda Microsoft tako posluje otkad postoji ?

A ovo za fontove u realnom radu stvarno ne znam ko ce da primeti, non stop chitam tekst u IE preko VMWarea i shetam iz Wina u OS X, ali nikada nisam pomislio zashto su fontovi oshtriji u Windowsu. Cak cu da kazem da je sistemski izbor fonta i Safarija u OS X daleko bolji nego u Windows kombinaciji gde sve izgleda kao da su izbor pravili na pauzi za ruchak. I ako je to veliki problem OS X, vrlo rado cu se muchiti i chitati te nechitke fontove, umesto da koristim sistem koji se raspada po shavovima i koji je truo od korena...

I potpuno mi je jasno zashto ti "gurash" Windows, Linux, Android i slichno na prvo mesto, to je isto kao kada bih ja rekao bolje da kupim Zastavu umesto Toyote jer ja znam sam da je popravljam kada se pokvari, znam da je budzim, upgradeujem, i svashta mogu da uradim sam, dok se u Toyotu ne razumem ama bash nishta. To je jedan od glavnih razloga zashto je X360 trenutno toliko popularan, svako zna da programira za njega i zato su rezultati samo prosechni, a da bi to radio na PS3 kako treba a da ti SPU ne chuche prazni, morash da budesh developer iznad proseka shto je retko. I upravo se cela pricha vrti oko toga, medju svima njima postoje velike razlike u tome shta je dovoljno dobro i koji su standardi...
 
Poslednja izmena:
Pogrešno razmišljaš! Da nije bilo PCa i razvoja hardvera za njega, ne bi bilo ni bržih Mac-ova! Apple bi kao i Commodore, prodavao istu makinu godinama za velike pare! Periferije bi bile skupe, svako bi imao neki "svoj" interfejs za nešto! Iako sam ljubitel Amige, PC je doneo ono što nije postojalo na tržištu. Seti se samo kako su prošli proizvođači Mac klonova! Šta Apple danas prodaje? Fensi PC sa varijantom BSDa i ograničenim hardverom. Apsolutno se ništa ne razlikuju od bilo kog PCa na tržištu. Razliku pravi OS, a danas ih ima veoma dobrih i to besplatno. Priča kako Mac ima nešto što drugi nemaju, ne pije vodu. Sam možeš da sastaviš kvalitetan pisavac od kvalitetnih komponenti, istih proizvođača koje se nalaze i u Mac-u, za manje para.Sa takvim računarom nećeš imati nikakvih problema. Pogledaj cene ISTIH grafičkih kartica za PV i Mac. Zašto su ove druge skuplje? SV Jobs im je nešto prebajao ba bolje rade?
 
@driver:
xaxaxa. Kakva umotvorina. Znaci ako je nesto tesko za koriscenje to je i bolje. Odlicna reklama za Windows.
Nemas pojma o programiranju. Sedi, jedan.
 
... Od skenera radi sve osim totalnog krsha (i to jedno 12x bolje nego na Windowsu) ...

Moram reći da imam sve pohvale za OS X što se tiče rukovanja perifernim hardverom. Kupio sam skoro štampač HP LaserJet P1005, priključio sam ga, OS X je prepoznao štampač po imenu i ponudio da skine drajver, pristao sam, djajver se skinuo i mogao sam odma' da štampam.

U Windows-u 7 sam nekako uspeo da nađem podešavanje da omogućim da Windows Update skine drajvere, međutim ništa se nije dešavalo (što je čudno s obzirom da 7-ica obično sama rešava sve drajvere, a i P1005 je popularan model), bio sam u raznim podešavanjima i wizardima i ništa. Onda sam odlučio da ubacim disk, kada sam ga ubacio otkrio sam da drajver ne može da se instalira je se instaler zaglupljuje kriptičnom greškom. Na kraju sam skinuo drajver sa HP sajta čija instalacija se razlikovala od one sa HP diska i, hvala gremlinima, prošla je. I tada sam mogao da štampam.

Tako je kad Microsoft ne vodi računa o drajverima, ali zato Apple nije toliko glup pa uzima stavri u svoje ruke. Mislim, ne kažem da OS X bolje rukuje svim hardverom, samo kažem za periferni.

A sad da kažem nešto što ima veze sa Flash-om. CBS pravi verziju sajta sa svim video materijalom bez Flash-a, a mnoge novine i magazini prave iPad aplikacije svojih izdanja. Mislim da je Steve Jobs postigao ono što je hteo (da se on poslednji smeje).
 
Poslednja izmena:
Moram reći da imam sve pohvale za OS X što se tiče rukovanja perifernim hardverom. Kupio sam skoro štampač HP LaserJet P1005, priključio sam ga, OS X je prepoznao štampač po imenu i ponudio da skine drajver, pristao sam, djajver se skinuo i mogao sam odma' da štampam.

Nema sta tu da se hvali osx, to je zasluga CUPS-a/lpd-a aka 'open-sors linux/bsd printing servera/daemona'. Bez toga ne bi ti radio nijedan printer na OSX.
 
Sto se dodatnog hw-a tice. npr TV Tuner karte. Koliko njih i pod kojim uslovima rade na Mac-u?

ja imam Migla USB - izasao me je oko 50 evra, kupio sam preko ebay-a (10x 2 driver! :wave:) - i, pazi sad! - radi BOLJE nego bilo koji PrC TV tuner koji sam imao (a imao sam od Pinnacle pa do Kworlda na PCju) - EyeTV software za Mac OS X ubija koliko je dobar! (nije preterivanje, koristio sam PC TV tunere pa znam o cemu pricam).

Meni je lakse i lepse da gledam fontove na Mac-u - to je u svakom slucaju subjetivna kategorija. ALI pogresan kerning i tezina fontova je objektivna stvar ,)

Ne zelim da se prepucavam sa tobom i da se ovo pretvori u jos jedan Apple vs MS flame war. Cinjenica je da nijedan ne valja, i da ih ne treba dizati u nebesa, vec kritikovati sa ciljem da poboljsaju svoje proizvode.

apsolutno, ali od ta dva losa jedan je losiji :D


i da, bedak je sto Steve Jobs nije ostao u Appleu i vec u 80tim napravio NeXT za Mac ;) i vec tada ga omasovio! (sve sa multitaskingom, networkom, userima, security, zastitom memorije...) - ali to je vec druga prica...

@salac - vec smo zakljucili da Mac OS X danas ni bi bio to da nema OpenSourca - ono sto mene interesuje da li mogu da uzmu nesto iz OS i da onda ne vrate to isto nazad?
kako funkcionise razvoj WebKita? WebKit je i dalje OS, Apple programeri rade na njemu zajedno sa ostalim programerima, i na kraju taj WebKit moze svako da koristi (ostaje kao GPL)? isto je i sa CUPSom?
 
Poslednja izmena:
@salac - vec smo zakljucili da Mac OS X danas ni bi bio to da nema OpenSourca - ono sto mene interesuje da li mogu da uzmu nesto iz OS i da onda ne vrate to isto nazad?
kako funkcionise razvoj WebKita? WebKit je i dalje OS, Apple programeri rade na njemu zajedno sa ostalim programerima, i na kraju taj WebKit moze svako da koristi (ostaje kao GPL)? isto je i sa CUPSom?

Zavisi od licence - ako je licenca GPL sve ispravke u kodu obavezno moraju da budu dostupne svima koji to zele, ako je licenca BSD onda ne; napr OSX je nastao iz BSD-a tako da nisu morali da prikazu kod ako nisu zeleli (a koliko se secam kod OSX-a je slobodno dostupan). Konkretno CUPS je pod GPL licencom, webkit je pod LPGL-om (mala modifikacija originalnog GPL-a u smislu da non-free programi mogu da koriste webkit lib) -> svaka promena u CUPS i webkit kodu je javna.
 
dakle nisam nista pogresno rekao :) (ne mislim u ovom threadu)
 
hehe...

Adobe slips mobile Flash Player 10.1 to second half of 2010 link

...
 
Interesantno, jako interesantno. Nešto mi se čini da ovo malo ima veze sa samim flash-om već da Apple na taj način popravlja odnos sa Adobe-om. Sigurno će im biti jako potrebni za nešto u budućnosti. Ako ne bude ništa od AMD Fusion priče opet ostaje ona priča sa Mercury endžinom koji će se verovatno proširiti i na ostale bitne CS aplikacije. A kao što je poznato, Adobe za sada ne planira podržati OpenCL već isključivo CUDA, u Apple mašinama su ATI proizvodi i teško da će preći na nVidiju u budućnosti. Možda se dogovaraju oko toga a Adobe traži flash podršku zauzvrat ;)
 
Ok ne kapiram nista, kako to Apple popravlja odnose sa Adobe-om? A druga stvar otkud ti to da su Apple masine sa ATI kartama, imas i nVidie i ATI.

Pa cekaj sta briga Jobsa/Apple da li ce flash imati podrsku za ATI ili za nVidiju kada on ionako zeli da flash nestane i da ga zameni u potpunosti HTML5, tada nece uopste biti bitno dal bolje radi na ATi ili nVidia kartama. A druga stvar, pa i PC racunari imaju i jedne i druge karte, tako da potez Adobe-a da ne podrzi OpenCL uopste nema veze sa Appleom.

Sto se mene tice daj boze da se sto pre otarazimo glupog Flasha. Tako da sto manja podrska za flash to bolje.
 
Hm, ja opet neshto mislim, da mozda Apple planira, da kupi Adobe :)
 
Pa s obzirom da je Apple kupio i Logic i Final Cut, ne bi me čudilo da se Steve namerio na Adobe-eve grafičke i publishing aplikacije. Ako to uradi, ostaje mu još da kupi Autodesk i Apple bi totalno zaposeo celu dizajnersku branšu.

A možda je Steve već pokušao da kupi Adobe, ali je bio odbijen. Pa je zbog toga započeo hladni rat oko Flash-a.
 
Poslednja izmena:
nisam bas siguran da je logic i final cut isto sto i adobe. ko sto rekoh - adobe je 12ti deo applea. to je ogroman zalogaj, i nisam siguran da je realan.
 
@G@W kakve veze ova vest ima sa popravljanjem odnosa?

ja nisam ni znao da Flash Lite na mobilnim telefonima ne moze da tera AS 3.0 Flash sve dok nije pocela ova buka oko iPhonea 2007. godine.

danas je 2010. i Adobe JOS UVEK NEMA mobilni flash player koji moze da tera AS 3.0 Flash.

ali zato glavno da Adobe dize prasinu *kako Apple ne podrzava Flash* a oni (Adobe) nisu u stanju vec 5 godina da napisu Flash player za mobilne uredjaje! a kenjaju kako Apple ne podrzava Flash. Probaj da otvoris http://www.grubin.rs/index2.html sa Flash enabled smartphonea :D - danas je 2010.-ta!

ne mozes da otvoris sajt? koji ce ti onda Flash player na mobilnom?

---

uh. kakav trash i FUD to oko _Apple hate Flash_, stvarno neverovatno.

---

btw:

FinalCut je nastao od tvorca Adobe Premiera i Apple ga je kupio jer je bio baziran na QuickTimeu a Macromedia iz nekog razloga nije mogla da ga izbaci na trziste (da, autor Premiera je presao u konkurenciju da napravi Premier killer app ;)).
Zahvaljujuci upravo tome, sto se oslanjao na QuickTime, FinalCut je ubrzo prestigao Premier u brzini, funkcionalnosti, udobnosti... jer je koristio maximum koji daje Apple platfroma dok je Premier ostao bloatware parce softwarea koje se jos uvek oslanja na Carbon API.
Korisnici su to mogli lako da vide tako da je Premier: pa, pa.

isto ce se desiti u jednom trenutku i sa PhotoShopom. da "neko" napise slicnu aplikaciju koja se oslanja na Apple napredne APIje bila bi X puta brza i bolja od PhotoShopa kakvog danas imamo (pogotovo sto Adobe koristi Carbon API za PhotoShop... CS5 bi tek danas trebao to da ispravi, posle 10 godina!!!)

e tako.

da Apple kupi Adobe ne vidim kakvu bi korist imao... pored Aperturea verujem da spemaju i nesto nalik PhotoShopu.

nema multiplatform naslova: ako zelite da Vas software bude bolji, onda ga pravite za samo jednu platformu. jasno ko dan. zato je Mac software toliko dobar, unikatan, funkcionalan, lepo osmiljen... jednostavno prelep.
 
adobe nije uopste jeftina kompanija - ona je 12 ti deo applea... dakle tesko da apple moze da kupi adobe, niti da mu je to u interesu
Da, ali Apple ima 40 milijardi dolara u keshu, a Adobe koshta 18 milijardi.. o tome vec imash na stotinak sajtova na netu.

da Apple kupi Adobe ne vidim kakvu bi korist imao... pored Aperturea verujem da spemaju i nesto nalik PhotoShopu.

Veruj mi, imao bi. Prvo bi dobili Photoshop, zatim vektorski program Illustrator, Indesign za publishing kao i Dreamweaver. Ostale aplikacije bi ili ukinuli ili bi pokupili npr. recimo najbolje iz After Effects-a da unaprede Motion. Premier bi odmah ubili kao i (nepotrebni) Lightroom, a o Flashu da i ne prichamo... Suma sumarum zaokruzili bi ceo spektar programa za izdavashtvo, video post-produkciju (osim 3D-a tu je ipak monopolista Autodesk), web i audio produkciju. Ludilo. U principu imali bi kao klijentelu sve kreativce ma gde se oni nalazili.

Drugo, Apple je razvijao Photo Pro kao konkurencija Photoshopu, ili tako nekako se zvao, ali iz nekog razloga development je prekinut. Mislim da je to bilo pre par godina aktuelno, negde sam chitao o tome. I recimo gledajuci Aperture i Final Cut Pro, sigurno bi razvalili.
 
hm u pravu si... cak bi pc platforma ostala UZASNO osakacena za sav dizajn softver. sto bi sve ljude kreativne industrije neminovno bacilo na mek
 
@Srky zar Motion nije otkazan?

elem, prvo bi morali da sav Adobe software prepisu za Cocoa API (sto je doduse Adobe i uradio sada sa CS5), drugo, nema sanse da zarade/povrate 18 milijardi na Adobeu.

vise im se isplati da prave zamene za Adobe programe pa ako prodju, prodju :)
...a hoce, kao sto je prosao FinalCut i Aperture.

PhotoPro ... ? ne secam se da sam cuo za njega...

davno sam kacio CoreImage Fun House efekte, negde 2006. godine, ali ono sto je najbitnije (!) vec tada su ti efekti radili na GPU u realtime-u*!! (nesto sto Adobe jos uvek nije postigao ni sa CUDOm ni sa CS5 danas!)

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?t=132104 - tako da je Apple vise nego dobrodosao da prosiri svoju paletu aplikativnog software :D

*kad sam video sta radi CoreImage Fun House.app bio sam skoro jednako odusevljen kao kad sam prvi put video sta DSP u Atari Falconu moze da uradi sa zvukom u realnom vremenu ;)
 
Poslednja izmena:
@Srky zar Motion nije otkazan?
Ne znam zaista, pa ima ga u novom Final Cut Studio paketu. Cenim da nije ondaK.

elem, prvo bi morali da sav Adobe software prepisu za Cocoa API (sto je doduse Adobe i uradio sada sa CS5), drugo, nema sanse da zarade/povrate 18 milijardi na Adobeu.

Reci.. koja sramota.. jedan Adobe ili nije kadar (ili ih je bolelo uvo) da software prilagode novom API-ju..Pa nije ni chudo Shto je Jobs besan i shto im vraca lopticu za Flash. Ako se ne varam tamo negde pochetkom novog veka ( :) ) je Stivi trazio od Adobe-a da prilagodi programe Mac OSX-u, a oni su ga zajebavali i drzali se sistema 9 vishe nego shto je trebalo, pritom uvek izbacujuci Windows verziju soft-a pre Mac verzije.

A to da li ce povratiti ulozeni novac ni ti ni ja ne znamo ;) ...ali... jedno je sigurno, a to je da bi (verovatno) ubili PC verzije programa. (mozda bi tim potezom recimo Corel indirektno izvukli iz bule)

vise im se isplati da prave zamene za Adobe programe pa ako prodju, prodju :)
...a hoce, kao sto je prosao FinalCut i Aperture.

Zashto bi to radili?

PhotoPro ... ? ne secam se da sam cuo za njega...

Bilo je negde to objavljeno, ne secam se gde zaista.. pred izlazak prvog Aperture. Chak sam negde i video sliku soft. paketa tj. njegove ambalaze.

kad sam video sta radi CoreImage Fun House.app bio sam skoro jednako odusevljen kao kad sam prvi put video sta DSP u Atari Falconu moze da uradi sa zvukom u realnom vremenu ;)

Kakav bre Atari, Amiga rulz! :D
 
pa dobro - zajebavali... pricas ko da su licna poznanstva. nisu ga prilagodili, jer su procenili da im to ne treba u tom trenutku. sem toga sasvim je logicno da prvo izbace win verziju, jer bice da ima vise win usera.. ne vidim gde je tu zajebavanje?

zaboravio sam na corel. zapravo ako bi kupili adobe, ne bi bas nista spec ni dobili. profi dizajneri bi i dalje furali mek, a ovi unprofy bi presli na unprofy programe za win... nema to njima bas smisla.

a i generalno je u biznisu logicno kupiti nesto sto ima potencijal a ne koristi ga, a adobe bas i nema. on je prilicno dovrsen gigant. kao sto recimo nema smisla ni kupiti apple danas, ali je imalo mnogo smisla kupiti ga juce... (manje vise pre ipoda...)
 
pa dobro - zajebavali... pricas ko da su licna poznanstva. nisu ga prilagodili, jer su procenili da im to ne treba u tom trenutku. sem toga sasvim je logicno da prvo izbace win verziju, jer bice da ima vise win usera.. ne vidim gde je tu zajebavanje?

Pa bila su lichna prijateljstva dakako.
Bruce Chizen (jedan od dvojce osnivacha Adobe-a) i Jobs su saradjivali od nastanka Adobe-a, pa chak bili i prijatelji. Postscript je zaziveo kad ga je Jobs prihvatio i to je bio prvi i jedini proizvod do nastanka Illustrator programa koji je drzao kompaniju na trzishtu. Drugo Postscript je bio zastupljen i na NeXT kompjuterima. Dalje, na Jobs-ove molbe da shto pre prebace programe sa 9-ke na 10-ku Adobe se na to oglushio + PC verzije imaju prioritet (naravno svestan sam toga da je PC Adobe-u vece trzishte) pre Mac-ovih verzija. Trece bagoviti Flash. Pa naravno da je p****deo na njih i da je izmedju ostalog ne prihvatanje flash-a pored njegove nestabilnosti i (mozda) Jobs-ova osveta, tj. ne inkorporiranje te tehnologije u iPhone-Pod-Pad...
 
ili sam ja previse racionalan ili ti previse nisi

1.nije se adobe oglusio na zahtev stiva dzobsa. ko je uopste stiv dzobs da nesto trazi adobeu?
2.jok mek verzije ce da imaju prioritet :p (mek verzije bi imale prioritet da mek drzi veci deo trzista)
3.siguran sam da bi i oni bili srecni kad flash ne bi bio bagovit
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno