Šta je novo?

Mac - Kako da...?

Ma voli se i sa ovim mojim kršem od Gigabyte miša, heh! :p E sad, što velika većina obožava Logitech miševe to je već nešto drugo!
 
Ma voli se i sa ovim mojim kršem od Gigabyte miša, heh! :p E sad, što velika većina obožava Logitech miševe to je već nešto drugo!

to ti mislis da se vole ! :p

3 ogromna problema sto se tice rada misa na macu:

- prosto neverovatno retardirana kriva akceleracije
- ne mozes da podesis pooling rate preko 125hz, inace imas nocne more sa "preskakanjem" kursora (sve iznad 125hz izaziva ovo ponasanje)
- nepostojanje drivera uopste(za vecinu), sto moze da zameni steermouse, usboverdrive, da bi se mapirali dugmici i slicno. Ali opet to nije to, ne mozes da menjas DPI, pooling rate itd...i jos plus svaki taj program kosta....

dolazimo do zakljucka, nije samo logitech nazalost.... :p

neverovatno da je ovako vec godinama, i apple aman bas nista ne rade povodom toga, verovatno prodaju vise svojih miseva zbog ovakvih problema...pa im odgovara ovakvo stanje...
 
Poslednja izmena:
to ti mislis da se vole ! :p

3 ogromna problema sto se tice rada misa na macu:

- prosto neverovatno retardirana kriva akceleracije
- ne mozes da podesis pooling rate preko 125hz, inace imas nocne more sa "preskakanjem" kursora (sve iznad 125hz izaziva ovo ponasanje)
- nepostojanje drivera uopste(za vecinu), sto moze da zameni steermouse, usboverdrive, da bi se mapirali dugmici i slicno. Ali opet to nije to, ne mozes da menjas DPI, pooling rate itd...i jos plus svaki taj program kosta....

dolazimo do zakljucka, nije samo logitech nazalost.... :p

neverovatno da je ovako vec godinama, i apple aman bas nista ne rade povodom toga, verovatno prodaju vise svojih miseva zbog ovakvih problema...pa im odgovara ovakvo stanje...

Ja opet da se javim, nemam problema sa misevima na hacku, pre par meseci sam uzeo Roccat Kova [+] koji takodje radi odlicno.

Sto se magic mouse tice, za neke aplikacije je odlican kao za photoshop npr., koristim ga vec mesec dana, ali jos uve mi se desava da ne odreaguje lepo na desni klik, tj. verovatno ja nikako da se naviknem da sklonim ostale prste pre nego kliknem na desni deo misa.
 
Poslednja izmena:
magic + magic prefs = /\ (vrh)

+ logitech za ked :D

Koristim magic prefs, to je prvo sto sam instalirao kad sam poceo da koristim magic mouse. Mada se nisam bas potrudio da sredim sve kako mi odgovara, nemam bas mnogo vremena.
 
Ja opet da se javim, nemam problema sa misevima na hacku, pre par meseci sam uzeo Roccat Kova [+] koji takodje radi odlicno.

Sto se magic mouse tice, za neke aplikacije je odlican kao za photoshop npr., koristim ga vec mesec dana, ali jos uve mi se desava da ne odreaguje lepo na desni klik, tj. verovatno ja nikako da se naviknem da sklonim ostale prste pre nego kliknem na desni deo misa.

To je sve stvar vezbe, meni je trebalo mesec dana da potpuno savladam Magica tako da ne pravim vishe ni jednu greshku a imam gomilu gestures-a i tapova pored klikova, ali kada se jednom na to naviknes obichan mish je upotrebljiv otprilike kao i kamen. O skrolu i inerciji necu da pricham, to ostali mogu da sanjaju samo, i iskopiraju Apple za 5 godina...
 
To je sve stvar vezbe, meni je trebalo mesec dana da potpuno savladam Magica tako da ne pravim vishe ni jednu greshku a imam gomilu gestures-a i tapova pored klikova, ali kada se jednom na to naviknes obichan mish je upotrebljiv otprilike kao i kamen. O skrolu i inerciji necu da pricham, to ostali mogu da sanjaju samo, i iskopiraju Apple za 5 godina...

hocemo da razbijemo to u detalje?

- ima losoji laserski senzor od "gamerskih miseva" 1k dpi i 125Hz pooling rate.. WOW magicno XD
- ima KATASTROFALNU ergonomiju, sto je ustvari i najbitnije, jer kad god si za racunarom, drzaces taj mis, znaci udobnost je najvazniji faktor
- sto se tice touch dela, taj kinetisci skrol je lepa stvar, ali sta ako bar malo se navlazi taj deo misa? ili npr. 3 prsta levo desno za bck/fwd je jako tesko uraditi, neprirodan polozaj !!!! (neki logitech misevi imaju kineticki skroll)

uporedjivati magic mouse sa gamerskim misevima sa po 5-6 dugmica za sve expoze i ostale precice je smesno....

Microsft je napravio touch mouse samo sto nije kao list papira, nego ima bar nesto "krivina" .....

edit: namuci se covek sa magicnim :D http://www.youtube.com/watch?v=iHQHAIsGPQE

ali uvek mozes da doplatis za funkcije koji ostali furaju, to je moto apple-a ^^ http://gizmodo.com/#!5492601/apples-magic-mouse-gets-decidedly-unmagical-ergonomic-fix

edit2: lep review: Outcome: Apple Magic Mouse looks really sleek and sexy but once the novelty wears off, you will realize that nothing can replace a standard buttoned mouse.
 
Poslednja izmena:
Pozz ljudi, treba mi pomoć:

Pokušao sam (ali bezuspešno) da instaliram Virtual PC. Naravno, nisam uspeo (ne znam zašto; imam SnowLeopard) i sada mi stalno prilikom uključivanja računara, i podizanja sistema izbacuje grešku, da ne može da startuje /library/startupitems/virtualpcosservices/
Šta da radim? Nema par dana da sam stavio nov sistem :(
 
Probaj da držiš Alt pri dizanju mašine, pa odaberi disk sa SL-om, a onda u System Preferences->StartupDisk proveri da li je selektovan SL disk ili taj neki drugi.
 
Vidi, znam da dođem do tog dela sa Alt + podizanje sistema, ali ne mogu da skontam gde da nađem taj system pref?


Uploaded with ImageShack.us
Evo tačno šta mi izlazi kada dignem OS!

E sad, imam uključen TimeMachine, ali sam ukapirao da je to za neke fajlove a ne kao kod Win, da vratiš ceo sistem u neko prehodno vreme... Mislio sam da ga vratim pre nego što (ni)sam instalirao taj Virtual PC...

EDIT:
1. Zašto mi se svi programi spuštaju u dock? Kako to mogu da isključim?
2. Zašto ne funkcioniše kako treba dugme za maximize (bilo kog) prozora?
 
Poslednja izmena:
1. Kako bi ti da ti se spuštaju?
2. Funkcioniše kako treba, ali ne kako si ti navikao :) Funkcioniše onako kako je programer programa zamislio, a i tada ne sme da pokriva ceo ekran, ukoliko je recimo Dock vidljiv.

Ja sam razumeo da sistem neće da ti se digne. Tebi se sistem diže, samo ti prijavljuje ovo POŠTO se sistem podigne.
Ako ti ne trea VirtualPC, vidi da li ima uninstaller. Ako nema, skini AppRemove, AppDelete, AppZapper, CleanMyMac i prevuci VirtualPC na njega, da on pobriše sve fajlove.

System preferences ti je verovatno u Docku, a ako nije idi na lupu (spotlight) u gornjem desnom uglu i kucaj System Preferences, videćeš ga već, pa u njemu idi na Accounts, klikn na svog korisnika, pa na Login Items i tu selektuj VirtualPC proces i klikom na Minus ispod liste ga obriši i ne bi trebalo da ti pravi više problem.

Možeš TM-om vratiti i ceo sistem u neko dalje vreme, ali je komplikovanije, ako ništa, duže bi trajalo nego da ubaciš DVD sa SL-om i odabereš reinstall, pri kome ti se ne gube tvoji korisnički podaci, samo se sistem pregazi ;)
 
1. Kako bi ti da ti se spuštaju?
2. Funkcioniše kako treba, ali ne kako si ti navikao :) Funkcioniše onako kako je programer programa zamislio, a i tada ne sme da pokriva ceo ekran, ukoliko je recimo Dock vidljiv.

Ja sam razumeo da sistem neće da ti se digne. Tebi se sistem diže, samo ti prijavljuje ovo POŠTO se sistem podigne.
Ako ti ne trea VirtualPC, vidi da li ima uninstaller. Ako nema, skini AppRemove, AppDelete, AppZapper, CleanMyMac i prevuci VirtualPC na njega, da on pobriše sve fajlove.

System preferences ti je verovatno u Docku, a ako nije idi na lupu (spotlight) u gornjem desnom uglu i kucaj System Preferences, videćeš ga već, pa u njemu idi na Accounts, klikn na svog korisnika, pa na Login Items i tu selektuj VirtualPC proces i klikom na Minus ispod liste ga obriši i ne bi trebalo da ti pravi više problem.

Možeš TM-om vratiti i ceo sistem u neko dalje vreme, ali je komplikovanije, ako ništa, duže bi trajalo nego da ubaciš DVD sa SL-om i odabereš reinstall, pri kome ti se ne gube tvoji korisnički podaci, samo se sistem pregazi ;)

Ok... prvo hvala na ovom postu :) Već sam mislio da ću tek sutra dobiti kakav-takav odgovor, međutim... TI :) Hvala
Da odgovorim na prva dva:
1. Loše sam formulisao pitanje. Dakle, jako me nervira što mi programe spušta u dock, a ja kliknem crveno X :) Navikao sam da kad stisnem X, program se gasi, a ne da ostaje aktivan! (izneću sad, iako sam hteo kasnije) Koristim MacAir, pa u jednom trenutku osetim/čujem kuler kako "vrišti" na 6000rpm, kad skontam da je gomila programa i dalje aktivno, iako sam mislio da sam iz njih izašao...
2. Problem je što kad stisnem maximize, otvori se nekako do pola. Dakle ne bude preko celog ekrana (od leve do desne ivice), već nekako retardirano do malo više od pola ekrana. I da, u pravu si, zavisi od programa do programa, ali nikad mi se ne desi FULL MAXIMIZE. To mi nikako ne ide u glavu...

Imam APPZapper i pokušao sam da ga prevučem, ali mi nije dozvolio (ne znam zašto). Onda sam onako ručno u kanticu i to je to, ali i dalje mi je izbacivao poruku.

Uradio sam ovo što si mi savetovao (iz account-a), ali još nisam restartovao komp, jer sam hteo prvo da ti napišem odgovor. Sad ću probati, da vidim da li je sve ok? :)

I na kraju, ne bi mi bilo brže, jer ponavljam, imam Macbook Air, na koji OSX instaliram REMOTE putem :) Ne možeš da zamisliš koliko traje (sati su u pitanju - ne znam zašto... :/)...

Eto .)
 
Ne, nisam rešio problem tvojom metodom... Bilo je u onom polju, i išao sam na minus... ali ništa.. i dalje se pojavljuje...
Neko novo rešenje?

EDIT: Ako ima neki tutorial kako da vratim sistem u neko prethodno stanje, molim te daj link...
 
Poslednja izmena:
Razumeo sam ja potpuno šta te kod maximize muči, a i ovo sa gašenjem je klasika.
Naime, obe stavke su ponašanje na koje si navikao na Windowsu i koliko imaju smisla, toliko i nemaju.

1. Da ti sad uradim screenshot svog ekrana video bi da tu ispod browsera, koji ima najveći prozor, viri još par manjih prozora, Finder, konvertori, editori, iTunes i sl. jer je takva logika OS-a i programa. Na malom ekranu to može biti frustracija, što ti se browser ne maximizuje preko celih 13", ali da se to dešava tako onda bih ja šizeo što mi se na 24" browser razvukao na 1920 pixela, ako je većina sajtova maximalne širine 1280 ili, još bolje, dinamički se prilagođava širini browsera. Rešenje je da ti zadaš jednom veličinu koja ti odgovara (ručno, razvlačenjem iz donjeg desnog ugla), a onda se browser, recimo, uvek pali u tim dimenzijama. A recimo, ne znam u kom će ti kontekstu trebati TextEdit sa veličinom fonta 10 ili 12 maximizovan na celom ekranu...tu će ti uvek biti korisnija mala površina programa i naviknućeš se brzo.

2. To "gašenje" nije gašenje programa, već samo gašenje prozora. Trik je da crveno dugme GASI one programe koji ne mogu imati više od jednog prozora, ali gasi SAMO PROZOR kod onih programa koji mogu imati više prozora (Word, browseri i sl.)

Nisi, niti ćeš, rešiti problem tako što prevučeš program u kantu, jer time samo brišeš izvršni deo programa (da ne kažem "program"), ali iza njega ostaje još nekog smeća, daemona i sl. Vidi da u opcijama AppZappera da se ne žali na aktivne programe, ako ima, ne sećam se, davno sam ga koristio, jer ti je verovatno to problem. Neki od VPC procesa je aktivan (pokreni Activity Monitor i pogledaj ima li neki VPC proces aktivan, ubij ga, pa probaj opet sa AppZapperom.
 
I još jednom, poruka svim novim korisnicima OS X-a:

Naučite se da koristite prečice na tastaturi.

Ako hoćeš Quit samo spiči Cmd+Q, a ako hoćeš samo Close Cmd+W i kraj.

Ta ko sam ja počeo sa tastaturnim prečicana. Prva prečica koju sam frekventno koristio (i na koju sam se najduže navikavao) je Cmd+Q, i posle sam sve ostale usvojio vrlo brzo.

A na laptopu kad ti nije miš pri ruci prečice su još korisnije.

Pozdrav.
 
Jel imao neko problem sa pustanjem mkv fajlova? Probao sam sa mplayerom, vlc-om, movistom, cak i perianom i uvek isto - krene da radi a onda posle nekog vremena (ne bas u pravilnim vremenskim intervalima) plejeri se zaglupe i pomaze samo gasenje aplikacije.

Na linuxu i windowsu ti isti mkv-ovi rade onako kako treba, dakle nisu oni u pitanju.
 
Ja konkretno ni sa VLC-om, a pogotovo sa MPlayerX-om nemam nikakvih problema. Da li se to dešava sa jednim istim mkv kontejnerom ili si probao nekoliko različitih? Ako su različiti onda kod tebe nešto definitivno ne štima.
Inače, od ova dva pomenuta preporučujem MPlayerX, em troši manje resursa, em radi bolje.
 
Kako raditi remote desktop preko Windows-a na PPC Mac? Treba mi nesto kao TeamViewer, ali za LAN mrezu.
 
Svi novi korsnici Maca moraju da odgledaju tutorijale na Apple sajtu da bi upoznali kompjuter i sistem koji koriste. Bio je negde .doc fajl sa svim mogućim prečicama na tastaturi, treba progooglati malo. Navikne se čovek na Quit posle nekog vremena. Ja sad kad koristim windows na poslu obavezno kada gasim program idem na File pa na Exit. Eto šta ti je navika.
 
Kako ubiti program koji ne moze da se ugasi ni sa cmd+Q ?
 
Ctrl+Option+cmd+Esc
 
Poslednja izmena:
Force quit, barem je meni do sada radilo posao
 
Force Quit možeš pozvati prečicom Cmd + Alt + Esc i tu odabrati aplikaciju koja se zakucala ili preko Activity Monitora videti koja app, recimo, krlja procesor, pa je onda ubiti (tu možeš da biraš između običnog Quit i FQ, a nekad se desi da FQ iz prve neće da ubije app, ali ako ga ponoviš, gasiš je 100%).
 
Kako da povežem moj MB Air (iliti OSX) na kućnu mrežu (Home network) kreiranu u Win7 okruženju? Na mreži mi je i štampač, pa bih voleo da i to koristim putem Air-a...

BTW, jel radi onaj program KisMac jer ne uspevam baš ništa njime!
 
Ako znash kako da povezesh drugi Windows, znacesh josh lakshe za OS X.
 
Ma umrežavanje Win 7 i OS X-a je nemoguća misija. Proradi kako treba svaki deseti put. 7-ica ima toliko nerazumljiv i bloat-ovan deo Control Panel-a za podešavanje mreže da je gore od gole konzole. :D

Mada sam provalio da preko Wi-Fi mreže komunikacija između OS X-a i 7-ice ide glatko. OS X odma detektuje sve PC-e, i 7-ica vidi Mac-a.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno