Šta je novo?

Mac - Kako da...?

screenshot20110302at232.png


To je iz Word-a 2011.

A za PDF, to na Mac OS X-u ide malo drugačije. Ako hoćeš neki dokmenat iz bilo kojeg programa da sačuvaš kao PDF ne ideš na Save As ili Export nego na Print. U Print dijalogu imaš dugme PDF sa menijem i tu Save as PDF, a biće ti sačuvano ono što si odredio za štampu. Pa vidi šta ima, a šta nama u odnosu na Windows.
 
Pobrkao sam stvari. :D U pitanju je excel i na njega sam mislio da nema štampu kao word pojedine stranice, ali to nema ni u windowsu. Zbunio me novi interfejs pa sam mahinalno pomislio da mora biti ta opcija i čak je tražio nekolika minuta.
Hvala za pdf objašnjenje, sada to vidim.
 
1. Ne vide mi se pojedini brojevi u pdf izvodu iz banke. Kada gledam na windowsu sve je ok, dok na Mac-u ne vidim neke brojeve.
Šta bi moglo biti?

2. NTFS mounter ne odradi posao na fleš memoriji, tako da ne mogu niti jedan dokument prebaciti na stik. Imate li prijedlog za neki sličan program?
 
Probaj da otvoriš taj PDF i u Acrobat Readeru.
 
1. Nisam imao ovaj problem, tako da ti u vezi ovoga ne mogu pomoći.
2. Probaj Tuxera driver za pisanje po NTFS particijama. Tuxera ne koristi ugrađenu opciju u SL-u za pisanje po NTFS paricijama, koja nije dovoljno "ispeglana" a koju NTFS mounter koristi.
 
Sve je u redu od kada sam instalirao Adobe Reader.
Tuxera odrađuje posao.

Hvala!
 
Да ли је неко ”провалио” начин како да мултимедијални тастери (паузирање, пребацивање на сљедећу пјесму итд) реагују на Сонгбирд а не на иТјунс?
 
Nemam potrebu pisati "po Vuku" nego mi bilo mrsko prebaciti na latinicu; inače znam da je ajTjuns al mi preletilo jer obično pišem u izvornom obliku.
 
Да ли је неко ”провалио” начин како да мултимедијални тастери (паузирање, пребацивање на сљедећу пјесму итд) реагују на Сонгбирд а не на иТјунс?

Pa ovo nisam probavao, ali sam recimo namestio da mi se pojacava i utisava zvuk, odnosno potpuno izgasi (mute) preko print screen, scroll lock i pause break tastera koji su kod mene izdvojeni i ovako stoje jedan do drugoga, bas poput multimedijskih tastera na pravoj mac tastaturi. Koristio sam za to Proxi_v1.6.0 ali moguce je da putem ovog programa mozes da podesis i to... E sad gore imam i bas prave multimedijske dugmice, i recimo kad tu nagazim play ako je startovan iTunes pokrene se muzika, ali recimo ove dugmice nisam uspeo da setapiram iz Proxia da rade nesto drugo...

Elem, pokusaj pa javi sta si napravio...


Pozz ;)
 
pozz svima...
Potpuno sam nov u ovoj stvari (Mac) pa me zanima nekoliko stvari.
Naime, prešao sam sa iPad na Air i sada je totalna konfuzija, ali želim da savladam OSX :)

Elem, uz Air sam dobio 3 diska:
1. OS X 10.5.6
2. Application install DVD
3. OS X 10.6.3

Instalaciju vršim putem remote install-a. E sad, imam sledeći problem. Već drugi put mi se dešava da nakon instalacije (ovim putem - WiFi (remotely)) izbaci grešku na samom kraju instalacije diska br 1 (10.5.6) (kaže da nije uspeo da instalira neki dictionary (da li beše oxford, nemam pojma sad)) i traži mi restart instalacije. Zašto se to dešava, kad je CD kao nov, i nije izgreban da bi to predstavljalo problem?

E sad, da ne bih ponovo došao u tu situaciju, nakon tog restarta (nemam OS trenutno na Air-u i pokazuje mi neku fasciklu kad se digne sistem, jer je fail-ovao već dva puta prilikom isntall) ubacio sam u PC ovaj novi OS 10.6.3 (ili noviji, nisam gledao koja je poslednja verzija, a inače su sva tri diska originali!), i sad se tu nešto instalira... (kažem nešto, jer mi je skroz drugačije nego instalacija windows-a, valjda zbog navike)... Međutim, već pola sata piše 40 minuta do kraja, i jako davi... odnosno baš sporo instalira ovaj OS... Da li je moguće da mu toliko treba?
Pošto ide preko WiFi mreže, trudim se da ne koristim net, jer ne znam koliko to utiče na brzinu prebacivanja podataka, mada mislim da nema teorijske šanse da utiče na bilo koji način...

Bilo kakva pomoć bi mi dobro došla...

EDIT: DVDROM na PC je NOV! A jako se muči... čujem kako radi... čas radi, čas ne radi... ima li neka druga metoda?
 
Poslednja izmena:
Mislim da bi ti bilo najlakse da instaliras OS X na Air-u preko USB flesh drajva. Znaci treba ti flesh od 8GB minimum, na koji ces da odradis restore originalnog DVD-a za 10.6.3. Pogledaj na youtube-u neki od videa kako se instalira OS X u ovoj varijanti. 10.5.6 tj. Leopard, je starija verzija OS X-a, i to ti ne treba posto vec imas 10.6.3 tj. Snow Leopard. Dakle mozes tako kako si krenuo, ubaci disk, sacekaj da se pokrene instalacija, zatim na prvom screenu otvori disk utility i formatizuj HDD kako zelis. Budi siguran da si izabrao GUID i HFS+, zatim ides dalje. Zakaci flesh i opali restore DVD-a na flesh drajv. To ce malo da potraje cisto da znas. Kad se to zavrsi jednostavno butuj sa USB-a. Kad stignes do prozora sa diskovima tj particijama, otvori deo u kome biras sta zelis da se instalira od propratnih stvari (tipa fontovi, drajveri za printere, rozeta, x11 itd.) i kad to zavrsis pokrece se instalacija. Instalcija moze da potraje, ali ne bi trebalo da traje duze od 20tak minuta. To ti je to ukratko, ali naravno nista ti ovo nece znaciti previse dok ne vidis ceo postupak, a za to ti je youtube majka...

How To Install Mac OS X (Macbook Air)

Installing Mac OS Lion beta on a 2010 Macbook Air with a USB Flash drive
 
Poslednja izmena:
^Hvala ti puno... Ne znam koliko je trajala instalacija (jer sam izašao iz kuće) ali je sve uspelo i konačno radi... Hvala ti puno na odgovoru, i poslušaću te definitivno, jer mislim da će preko flesha ići mnogoo brže!
Pogledaću i boot camp preko flash...
 
Kako podesiti da Excel 2011 smatra zapetu za decimalni zarez umjesto tačke?
 
^^^ System Preferences > Language & Text > Formats > poslednji red je "Numbers" pa klikni Customize...
 
Kako se radi PageUp⁄Down, odnosno da ide sa jednog kraja na drugi u redu text-a (kursor)...
 
Na Apple tastaturi bez numeričkog dela:

fn+gore = page up
fn+dole = page down
fn+levo = home
fn+desno = end

Ako to pitaš.

Inače ako koristiš PC tastaturu ili veliku Apple imaš odvojene tastere za to.

A sa kraja na kraj reda je standardno Cmd+levo,desno
 
Poslednja izmena:
Extra, hvala...
A jel na ovoj tastaturi (MBA 2.1) ima DEL(ete) dugme... Ili moram da gađam kursorom, pa onda backspace?

EDIT: Skotnao sam :) fn + backspace
 
Poslednja izmena:
Da li je moguće da se namesti da u varijanti FAN stack bude više od 8 ikonica? Dosta su velike, pa kad bi bile manje, moglo bi više da stane... ili ne moram da ih smanjujem, kada bi bio neki skrol, da ih skrolujem... pa 8 po 8... :D Mnogo mi se sviđa taj stack (FAN)...
 
Xee neće da pročita slike preko 3-4MB. Da li ima neki sličan program kojim mogu listati slike kao što to radi Xee a da ima takođe mogućnost da istu otvori u nekom drugom editoru (npr. Fotošopu)?
 
Xee neće da pročita slike preko 3-4MB...

Meni Xee otvara slike od po 1GB i jače, tako da mi nije stvarno jasno o čemu ti pričaš...???

Što se tiče otvaranja slike dalje iz Xee-a u nešto treće, bojim se da to neće moći... ili ako može onda ja za to ne znam... Ali zato uvek možeš da draguješ sliku na ikonicu recimo Photoshopa koji ti svakako cenim stoji u doku i rešio si stvar. Nije baš dvoklik, ali nije ni mnogo više od toga...
 
Poslednja izmena:
Meni nije htio da pročita neke slike, jednostavno otvori se i umjesto slike samo crno. A iz menija edit u Xee ima opcija da se otvori sa nekim drugim programom.

I još jedna stvar mi smeta a to je da na Logitech performance MX ne mogu namjetiti da točkićem listam jednu po jednu sliku. Jednostavno mi prelete nekolike slike, bilo da je u pitanju Picasa ili Xee. U podešavanjima za miš stavim minimalnu brzinu skrolovanja i tada se dešava da preleti po 2 slike ali je zato užasno sporo skrolovanje po netu/wordu i sl.
Ima li neko rješenje?
 
Meni nije htio da pročita neke slike, jednostavno otvori se i umjesto slike samo crno. A iz menija edit u Xee ima opcija da se otvori sa nekim drugim programom.

A da, tačno... promaklo mi je to... samo nije iz edit menija, nego iz file menija - opcija open in editor koji se pokreće pošto se pre toga dodeli isti na cmd + E, što je super...
 
@gordan84
Da li imaš Logitech Control Center softver ili ne? Tu se podesi brzinu skrola, mada ja imam drugog miša i meni radi.
 
Da, imam Logitech Control Center ali nikako da namjestim da mi normalno skroluje slike. Znači kod tebe to radi normalno?
Na ovom mišu imam i dodatni taster za zoom ali je neupotrebljivo. Npr. u Excelu, wordu, Illustratoru itd, samo na jedan zub točkića prelijeće između 100 i 200% uvećanja/umanjenja. Nigdje veze a papreno sam platio miša.
 
Nazad
Vrh Dno