Šta je novo?

Mašine za pranje sudova - sudomašine

Zena platila Finish classic Giga pakovanje od 140kom 1500 din na pijacu u Nisu
 
Po meni dosta korisna opcija, pogotovo ako se dosta ukljucuje u toku dana da ne moras da vadis vrele i mokre sudove.
Meni ovo nije jasno. Imam elekrtolux ugradnu mašinu, ne znam više ni koji model, baš je stara i uvek nakon pranja bez otvaranja vrata suđe bude suvo. Bude naravno toplo ali suvo iako ne otvara vrata, bez obzira dal je otvorim odmah posle završetka ili satima posle.
U poslednje vreme izgleda da je nešto crklo (nije ni čudo posle toliko godina) i bude suđe mokro i slabije oprano. Neću da istražujem zašto i da je popravljam jer kontam da je odslužila svoje. Kad nađem vremena menjam je i kupujem novu.
E sad, ovo me interesuje jer, po mom iskustvu, suđe treba da bude suvo bez obzira da li se vrata otvaraju ili ne. Da li to znači da sve novije mašine ostavljaju suđe mokro ako ne otvore vrata? Šta onda ako mi je suđe potrebno odmah posle pranja, nemam vremena da čekam, biće znači mokro
 
Mislim da zavisi od programa (kod ispravne masine :) ), neki programi imaju susenje neki ne, bar je tako kod Beko
 
Koliko su kod njih tablete ?
Ne secam se da sam ih isprobavao
Iskreno ne znam, to draga pazari sa onim kuponima iz aplikacije ili na popustima. Mislim da im je redovna cena ispod 10din po tableti. Takođe mislim da nisu nekog kvaliteta ali nama u 95% slučajeva rade posao perfektno. S tim što kad je zaprljanije suđe i pretrpana mašina dodam i pola tablete direktno u kadicu da pretpranje bude efikasnije. Inače je mašina priključena na toplu vodu, tako da je pretpranje efikasnije, jer tih ~20-25min pretpranje ne mulja hladnom vodom.
 
Hajde bas da probam....
Ja nemam tu trakicu sto je dosla uz masinu, ovo iskreno nikada nisam ni radio :)
Koja je kod nas tvrdoca vode?:) Zivim u gradu, u Nisu.
Pogledajte prilog 443428
Upravo sam nasao tester za vodu i ustanovio sam da je nivo 3. Sad cu to da promenim pa da probam. U medjuvremenu sam probao sa Somat (prethodno koristio Finish classic) i isto je oprao, znaci nije do tableta.

Nego, kako ja ovo da promenim?
1716446818158.png

Ne vidim mogucnost da je ikako pritiskam :( Jedino ako je zaglavio programator nekako i da ne radi kako treba
 
Programator je elektronski, dakle nema mehanike, pa nema šta da zaglavi.
 
Meni ovo nije jasno. Imam elekrtolux ugradnu mašinu, ne znam više ni koji model, baš je stara i uvek nakon pranja bez otvaranja vrata suđe bude suvo. Bude naravno toplo ali suvo iako ne otvara vrata, bez obzira dal je otvorim odmah posle završetka ili satima posle.
...
E sad, ovo me interesuje jer, po mom iskustvu, suđe treba da bude suvo bez obzira da li se vrata otvaraju ili ne. Da li to znači da sve novije mašine ostavljaju suđe mokro ako ne otvore vrata? Šta onda ako mi je suđe potrebno odmah posle pranja, nemam vremena da čekam, biće znači mokro
Vrata se otvaraju tokom faze susenja, masina nije zavrsila program nebitno sto je vrata otvorila. Otvaranjem vrata se postize brze susenje sudja, odnosno skracuje trajanje same faze susenja.
Bar je tako kod moje (takodje elektroluks ugradna). Takodje u podesavanjima je moguce iskljuciti automatsko otvaranje vrata.
 
kod mene na bosch nije tako, tj otovri u fazi susenja ali to produzi vreme susenja i potrosnju (bar prema aplikaciji)
 
Da, verovatno ne skracuje samu fazu susenja, moja greska. Ali svakako bi trebalo da smanji potrosnju energije i da na kraju da bolje rezultate. Iskreno nikad nisam uporedjivao sa otvaranjem i ne otvaranjem vrata, sta je brze i bolje u smislu manje potrosnje energije.

Stara masina sa kraja 80tih nije imala automatsko otvaranje, pa smo preko dana mi otvarali vrata da "ubrzamo" (odnosno poboljsamo) susenje. Jer se kod nje desavalo da ni ujutru sudovi ne budu potpuno suvi, posle nocnog ciklusa.
 
Juce uze u LIDLu njihove kapsule, evo 4. masina vec oprala i iskreno nisam primetio da masina losije pere sa tim u odnosu na Fery platinium, pritom mi jedna prskalica gornja se neokrece
 
Zvao ovlasceni servis u Nisu za Beko i dobio sam odgovor preko telefona da moram da menjam posudu za so (~9000din) i za sjaj (3-4000din). Svasta :) Nemoguce mi je prosto da se to samo tako menja napamet, nema sta da se ocisti, sredi? To je vise od pola nove masine. Stavljao sam losu so koja je previse sitna i zapusila se ta posuda navodno, to se desava
 
Kako mzoe da se zapusi posuda od soli a da se ta so nije istopila ?
Koja je to sitna so majke im?
Stavljao sam so iz DM, LIdla, MEtroa, bila je sitna granulacija, krupna granulacija
Gde pise kakva so treba da bude i kako znaju a da nisu dosli da vide?

Pazi nova masina verujem da je oko 30k ti sa tim porpavkama das pola masine jer ce da uzmu za ruke 3000
Kod mene zamenise pumpu visokog pritiska, onu dole posudu sto je nas redini gde je filter, sada ce da zamene gornje nosace sa obe lopatice maltene pola masine ima zamene.
 
Upravo, ni meni nista nije jasno. NIje problem da platim ali da neko dodje da mi zameni 2 posude napamet za 100+ eur mi ne pada na pamet
 
Juce uze u LIDLu njihove kapsule, evo 4. masina vec oprala i iskreno nisam primetio da masina losije pere sa tim u odnosu na Fery platinium, pritom mi jedna prskalica gornja se neokrece
Vremenom,kod mene onaj prohrom u masini dobije maglu.Izgubi sjaj uz Lidlove tablete.
Onda uzmem somat i posle 20 pranja masina se usija iznutra.Vrati se sjaj.
Obicne tablete iz lidla su bas lose,ostavljaju fleke na escajgu.
All in one Lidl - okej za cenu.Manje mirisu od brendiranih tableta.Peru,nit smrdi nit mirise.Nekad ubacim 2.

Feri nikad nisam koristio_One su najskuplje?
 
Posuda za so sadrži granule od neke smole koje zajedno za dodatom soli omekšavaju vodu za pranje.

Znači to nije obična prazna plastična posuda, ne ulazeći u to kako je majstor dijagnostikovao problem.

@lidl
Bukvalno sva hemija iz lidla je loša ili prosečnog kvaliteta a košta kao normalni brand name proizvođači
 
To znaci da nema druge sem da se promeni?
 
Ili da potražite drugo mišljenje kada već sumnjaš u njega.

Promenio sam 4 mašine...istina je da se taj granulat troši ali nikada nismo menjali.
 
Ti si prijavio problem sa brzim trošenjem tečnosti za ispiranje. To je relativno čest problem, i ja ga imam na Beko mašini. Ali kakve veze ssada ima so i posuda sa time?
 
Mi se nezadrzavamo na jednim tabletama nego mesamo, na primer sada uz onu akciju P&G Feri Platinium uzadje 96 komada 1500 dianra, kostaju 2000 i ima povrat i eto povoljno.
 
Gde ima povrat?
 
Ti si prijavio problem sa brzim trošenjem tečnosti za ispiranje. To je relativno čest problem, i ja ga imam na Beko mašini. Ali kakve veze ssada ima so i posuda sa time?
Ako mene pitas, imam i taj problem kao i da mi ostaje belo nakon pranja... Sa Somat doduse dosta manje ali opet ostaje, onako ima neki sloj posle pranja. Ima dovoljno soli, sjaja... Kad sam mu to rekao telefonom rekao mi je da posuda mora da se menja.
 
da trose se.
predvidjeni vek trajanja je 5-10 godina, zato nije pametno kupovati polovnu sudo masinu.

naravno posuda moze da se zameni.
Ako mene pitas, imam i taj problem kao i da mi ostaje belo nakon pranja... Sa Somat doduse dosta manje ali opet ostaje, onako ima neki sloj posle pranja. Ima dovoljno soli, sjaja... Kad sam mu to rekao telefonom rekao mi je da posuda mora da se menja.
Ubaci neku skupu tabletu da vidis u cemu je fora ;)

Sve one lepo peru dok su nove i dok nisu zamascene i zaprljane moze i najjeftiniji prasak, zato i kazem da nema smisla deliti utiske nakon kupovine novih masina.
 
A koje su to skupe (dobre) tablete?
 
Ja sam u Srbiji koristio te najskuplje Finish ili Somat tablete, i gomila stakla mi je pobelela.

Onda smo u DE koristili Lidl, DM, Kaufland All in 1 tablete, koje su tamo vise nego duplo jevtinije, i po Stiftung Warentestu odlicne, i vrlo retko nam je nesto pobelelo, tako da sada nastavljamo sa njima.
 
Ima li razlike u soli za sudo masinu i koliko treba staviti za “beogradsku” vodu? Isto pitanje i za sjaj, koji uzeti?
 
Koristio sam Finish, Somat, DM i meni je sve to tu negde a što se tiče količine ja sipam dok voda ne počne da preleva.
 
Nazad
Vrh Dno