Šta je novo?

Lumia 950 , 950 XL

Jedino na sony uredjajima digitalna stabilizacija (steadyshot) radi bolje od OIS-a mada vidim da su slicne ocene dobili i Pixeli za EIS.
5X je tu na granici upotrebljivosti cak i pored aktiviranog EIS-a, L950 je bolja opcija za video snimanje.

Ali zato za LL fotografisanje OIS nema zamenu trenutno. Ali nisu ni svi OIS mehanizmi isti, logicno da su najbolji ovi najnoviji, iz druge polovine 2015. i ''mladji''.

I za 4k je dobar OIS :) HSv ti si pratio da li 950 koristi zaista Sony senzor ili ne? negde sam procitao, e sada pitanje je da li jtacno ili ne.
 
Gde da gledam 4k?

Dex, ima li dttw, nije bio u nekom bildu, je li ubačen?
 
OIS-i poslednje generacije su dobri i za foto i za video snimanje ali je steadyshot video stabilizacija i dalje malo bolja i od najboljih OIS-based kamkordera mada su veoma male razlike u pitanju.
Na kraju je korisnije imati odlicnu OIS stabilizaciju za foto i solidnu za video nego samo odlicnu digitalnu za video snimanje, tu sony zaostaje za prakticno kompletnom konkurencijom i prosto moraju da ugrade neki najnoviji OIS u flagship 2017.

Ne znam koji je senzor u 950/XL, mislio sam da je IMX230 ali ko zna..

20MP 1/2.4"-type Sony CMOS sensor
Carl Zeiss branded lens with F1.9 maximum aperture
Optical Image Stabilization
26mm equivalent focal length
 
Poslednja izmena:
Gde da gledam 4k?

Dex, ima li dttw, nije bio u nekom bildu, je li ubačen?

Pa dobro :) snima lepo i 4k :) im dttw na leto prosle godine su omogucili.

Slazem se 4K jos uvek nije zaziveo , meni je drazi npr snimak 1080/60FPS , fantazija :)
 
Zanimljivo je da 950 imaju BSI senzor za razliku od 99% drugih telefona kod kojih prednja strana prima svetlost. Ja nisam primetio da DVS degradira kvalitet snimka, meni cak i odgovara kad je ukljucen. Ali definitivno treba uzeti onaj pistolj za stabilizaciju pa da me zaustavljaju na aerodromima :D
 
Zanimljivo je da 950 imaju BSI senzor za razliku od 99% drugih telefona kod kojih prednja strana prima svetlost.

Odakle ti to? :) Ogromna vecina smartfona vec godinama koristi upravo BSI senzore (sony ''stacked cmos'' aka Exmor R/RS)

L950/XL verovatno koriste IMX230 (1/2.4'') ili neku blago izmenjenu verziju (kao sto za LG G4/G5 postoji 16MP IMX234 umesto 21MP), odlican je to senzor i verovatno najbolji iz 2015. godine.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo je da 950 imaju BSI senzor za razliku od 99% drugih telefona kod kojih prednja strana prima svetlost. Ja nisam primetio da DVS degradira kvalitet snimka, meni cak i odgovara kad je ukljucen. Ali definitivno treba uzeti onaj pistolj za stabilizaciju pa da me zaustavljaju na aerodromima :D

Pomesao si termine , mozda si mislio na 808 on ima FSI senzor , koji i dan danas KIdaaaa :)
 
Senzor iz 808 ne kida zato sto je FSI vec zato sto je drasticno veci od svakog BSI senzora koji se ugradjuje u aktuelne smatfone :) Poredjenje: http://cameraimagesensor.com/size/#242,239,190,a

Dakle, cista fizika, 808 senzor je mnogo veci a uz to ima i kvalitetnu optiku. Ipak ima i svoje limite pa autofokus mogucnosti ne mogu da se porede sa modernim senzorima a 808 kuburi i sa DR/WB-om dok je sa druge strane i dalje sampion kada su ''uhvaceni'' detalji u pitanju. Kamkorder prakticno nema stabilizaciju, hdr ne postoji, makro mod/close up je prilicno limitiran itd.

Ali.. realno kada se uporedi kolicina detalja 808 vs Nexus 5X hdr+ (navodim ga jer je plastikaner od 250e ali sa odlicnom kamerom, 1/2.3'' IMX377 senzor) razlika je zaista minimalna u korist 808 tj manja je od ocekivane s obzirom na primetnu razliku u velicini senzora. Ovo moze da se kaze i za 808 vs L950/XL, ni te Lumie ne zaostaju previse za 808 a cesto su i bolje, za prosecnog korisnika sigurno bolje za foto/video snimanje (Lumia kamere su brze, imaju vise podesavanja, AF je precizniji i brzi, hdr, krstene foto/video stabilizacije itd).

Eto, toliko tehnologija i softver napreduju :)
 
Poslednja izmena:
Senzor iz 808 ne kida zato sto je FSI vec zato sto je drasticno veci od svakog BSI senzora koji se ugradjuje u aktuelne smatfone :) Poredjenje: http://cameraimagesensor.com/size/#242,239,190,a

Dakle, cista fizika, 808 senzor je mnogo veci a uz to ima i kvalitetnu optiku. Ipak ima i svoje limite pa autofokus mogucnosti ne mogu da se porede sa modernim senzorima a 808 kuburi i sa DR/WB-om dok je sa druge strane i dalje sampion kada su ''uhvaceni'' detalji u pitanju. Kamkorder prakticno nema stabilizaciju, hdr ne postoji, makro mod/close up je prilicno limitiran itd.

Ali.. realno kada se uporedi kolicina detalja 808 vs Nexus 5X hdr+ (navodim ga jer je plastikaner od 250e ali sa odlicnom kamerom, 1/2.3'' IMX377 senzor) razlika je zaista minimalna u korist 808 tj manja je od ocekivane s obzirom na primetnu razliku u velicini senzora. Ovo moze da se kaze i za 808 vs L950/XL, ni te Lumie ne zaostaju previse za 808 a cesto su i bolje, za prosecnog korisnika sigurno bolje za foto/video snimanje (Lumia kamere su brze, imaju vise podesavanja, AF je precizniji i brzi, hdr, krstene foto/video stabilizacije itd).

Eto, toliko tehnologija i softver napreduju :)

HSv nisam ja rekao da kidaaa zato sto je FSI, naravno da je u pitanju ogroman senzor , malo manji je na 1020 koji ima isto Toshibin senzor ali BSI :)

Rekao sam koji i dan danas KIdaaaa ...

HSV sve ja to znam, nisam ja novajlija :) imao sam 1020 a koristio i 808 doduse malo krace... lepo te ja pitao koji senzor koristi 950 , koji model tacno , znamo da je Sony :D
Kao da da je misterija , moracu onog loodaka sa AAWP da pitam :D

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/21987_Camera_head_to_head_Lumia_950_.php

Camera head to head: Lumia 950 vs KODAK EKTRA :D

950-ektra.jpg
 
Pa nigde ne pise koji je tacno senzor u pitanju, samo 20MP 1/2.4'' BSI :)

E sad, IMX230 se tu uklapa po svemu (velicina senzora, ''godiste' - to je flagship senzor iz 2015-e) i jedina razlika je u broju MP, IMX230 je zvanicno 21MP a za L950 zvanicno imaju 20MP kameru, prakticno nebitna razlika ali moze da znaci da je neki drugi senzor unutra. Samo ne znam koji, Sony je kupio Toshibin ogranak, OmniVision ima dva 1/2.4'' senzora u ponudi ali 13 i 16MP.. tako da je na kraju najverovatnije blago izmenjen IMX230 u pitanju :) (kao sto je LG narucio 16MP verziju IMX230 aka IMX234)

Na kraju nije toliko ni bitno, kamera je odlicna i nece se pojaviti neka primetno bolja bar jos dve godine (primetno bolja u smislu velicine senzora i foto-kvaliteta) a kamkorderi ce svakako napredovati - 1000 fps slo-mo i 4k slo-mo, hdr, jos bolje stabilizacije itd.
 
Poslednja izmena:
A bre matori, ne mozes tako da mlataras telefonom dok snimas, vidi kako drhti. Pa ni FF senzor ne moze da izdrzi takav rolling :) Kvaris reputaciju :p
 
Nije to strasno, to je ocekivano jer nijedan OIS nije svemocan za video stabilizaciju :) Zato je najbolja stabilizacija kamkordera digitalna i to sonijeva, steadyshot ali u 1080p rezoluciji, mada su i Pixeli prakticno egal a ni ajfoni 6s/7 ne zaostaju previse.

Sad cu malo da prosirim temu :d Pominjem rezoluciju jer pomenuti telefoni najbolju stabilizaciju imaju pri 1080p snimanju dok u 4k jedva da su malo bolji od L950, ako su uopste i bolji.
Ajfoni 6/s bez plus oznake koriste samo softversku stabilizaciju a 6/s plus i sedmice koriste najverovatnije kombinaciju OIS + EIS/DIS, nebitan je naziv.

Sony koristi samo softver (steadyshot) u svim rezolucijama, nijedan flagship im nema OIS.
Ali i ti steadyshot modovi se razlikuju pa npr matori Z2/Z3 snimaju stabilniji 4k od Z5 (verovatno jer bi se S810 istopio dok snima 4k a sw ''radi'' stabilizaciju) dok Z3/+, Z5 i noviji X uredjaji snimaju video sa odlicnom stabilizacijom ali u 1080p rezoluciji., taj mod se zove intelligent active steadyshot - https://www.youtube.com/watch?v=sfXxMRbGmCM
Ovo je bolje od mnogih ''akcionih'' kamera :)

Sa druge strane digitalna stabilizacija pri fotografisanju nema sta da trazi pored OIS-a, L950 ima odlicnu kameru za fotografisanje u svim uslovima (naravno za standarde smartfona). To se vidi i ovde, ima bolju kameru od Z5 ali i nesto losiji kamkorder: https://www.youtube.com/watch?v=SxdaED9Y99A

Ovako ili slicno se ponasa skoro svaki uredjaj sa stabilizacijom kamkordera koja se bazira samo na OIS-u prethodne (2015-2016) generacije:

https://www.youtube.com/watch?v=NbOD-obu7aQ

https://www.youtube.com/watch?v=cJxy3JvHq8M



S7/E imaju OIS najnovije generacije pa je i stabilizacija video snimanja (1080p) dosta bolja ali i dalje malo losija od sony/pixel/iphone: https://www.youtube.com/watch?v=zuYbPc_poCk

I za kraj jedno krace poredjenje, vidi se da nema tu nekih razlika u kvalitetu ali da ip6s+ ipak ima najbolju stabilizaciju, verovatno zato sto istu rade i OIS i softver :)

 
Poslednja izmena:
Temeljan si nema sta :D moracu da vidim kako radi kombinacija ois + dvs , dal to uopste ima nekog efekta :D
 
Ja sam poredio L950xl i S7e i mogu reci da je kamera na L950xl bolja. Po danu je veca razlika. Dok je u low light bolja ali S7e daje svetlije slike sa manje detalja. Sve na auto podesavanjima
 
Može li neko okačiti link za kožni bamper (kao nillkin frosted samo da je pure leather spolja) ili kožni poklopac za L950?

Ubih se tražeći ali slaba vajda :(

tnx
 
Hvala za link. Ekstra su. Pašće neka crna a možda i chocolate brown...

Pitanjce:
- Kada mi se ponudi network izbor: Cellular Connection Profile: MTS ili Telekom Srbija, šta da izaberem i u čemu je razlika između ta dva ponuđena profila???


tnx
 
Bilo je davno, pa se ne sećam, MTS nudi internetgprs, a telekom Srbija nešto drugo... Ne znam tačno, vidi u njima piše... Koliko se sećam, meni je bio na telekom Srbija... 4G.
Možda sam pogrešio, vidi 4G podešavanja, pa isporedi sa svojim... Mts ili telekom Srbija .
 
Da li iko ima continuum za ova dva uređaja?
Kako se pokazao continuum u praksi ako iko zna (da li može otvoriti Viber, WA, Mess. i te socijalne aplikacije)?
Ono šta sam ja našao jeste da je continuum ograničen i od gore navedenih nije ništa moguće otvoriti.
Meni je continuum bio veoma zanimljiv, zamišljao sam da sve sa telefona aplikacije mogu otvoriti. Naručito ove za dopisivanje, pa kada se dopisujem sa više osoba na različitim aplikacijama continuum bi bio od velike koristi, em brže se kuca preko tastature i tačnije, em preglednije. Tako sam ja zamišljao, ali izgleda da nije tako.
 
Aplikacija mora da bude pisana tako da podrzava i continuum. To je do programera/developera/kako god da ih zoves i njihove lenjosti.
 
Naručito ove za dopisivanje, pa kada se dopisujem sa više osoba na različitim aplikacijama continuum bi bio od velike koristi, em brže se kuca preko tastature i tačnije, em preglednije. Tako sam ja zamišljao, ali izgleda da nije tako.

Imas skype, VB, WA, Telegram za Win (PC), rade istovremeno sa mobile aplikacijama.

Inace preglednije jeste, i meni je prakticnije ali kada keyboard aplikacija na telefonu nauci reci koje koristis onda je diskutabilno koja je brza opcija :)
 
Poslednja izmena:
Moje oko je suviše tromo za 4K, a ako želim videti sve detalje, prolazi mi film i nalazim se pre blizu televizora, tako da mi više odgovara 4m od 42" u 1080p, nego 1,5m od 55" u 4k.
Na 5m od 55" u 4k, ne vidim te detalje i vidim kao da je kvalitetan 1080p.
 
Moje oko je suviše tromo za 4K, a ako želim videti sve detalje, prolazi mi film i nalazim se pre blizu televizora, tako da mi više odgovara 4m od 42" u 1080p, nego 1,5m od 55" u 4k.
Na 5m od 55" u 4k, ne vidim te detalje i vidim kao da je kvalitetan 1080p.

+1 :D jos malo i 8 K standard :D
 
Mnogi od nas imaju wireless punjače, pa da kažemo nešto o tome.
Svi stari punjači od nokie su kompatibilni, ali jedan (dt-601) ima problem. Nokia je uz ovaj punjač dostavljala adapter od 1500mAh, što nije dovoljno za punjenje L930, L1520 i L950.
Led dioda često prijavljuje grešku u punjenju, ne puni telefon, te se preterano greje.
Rešenje je korišćenje min. 2000mAh punjača. Nema pregrejavanja i sve radi kako treba.
Inače, iako je predviđen za to, spajanjem na pc, nije u stanju da obezbedi dovoljnu snagu za normalno punjenje, za gore navedene modele.

Ne bih se složio. Puni Lumiu 950 Samsung wireless charger, koji napaja samsung punjač od 1.55 ampera. Moj burazer ima L950 i tako je puni jako uspešno već 2 meseca. Ono što je mene iznenadilo kod l950 je sledeće: telefon ima veći QI wireless prijemnik nego npr S7 edge. Tako da nije potrebno centrirati l950 već je samo šljepiš na wereless punjač. Takođe, kod ovog fona mi se sviđa sledeće: Kamera je vrhunska. A posebno je dobra opcija hdr podešavanja nivoa blica na već fotkanoj fotografiji.To nisam video do sada. Npr. u noćnim uslovima je fotkano i blic je prejak jer previše obasjava lokal i face. Na klizaču nivoa blica samo se odredi količina svetla koja je na fotki .A trostruki led je odličan. Telefon ima dark temu i to mi se takođe jako sviđa jer odmara oči i manje troši bateriju. Takođe, ima native snimanje razgovora, tj. implementiran snimač na stock OS. Gledao sam ranije testove ovog fona i videh dosta kritika oko nestabilnosti i slično...Za 3 meseca mom bratu se samo jednom restartovala na Instagram aplikaciji. Radi bez lagova, osim na instagramu. Nema nestabilnosti..Tako da mislim da su ti testovi bili sa ranijim win10 build. Ovaj zadnji radi bez greške. Rade viber, whats up i svi ostali programi tipa facebook i sl... Komletan telefon što se mene tiče... Buraz nije znao da postoji zamena ta Tapatalk u vidu aplikacije mTalk... Nije znao kako da odredi custom ring tone ali je pronašao aplikaciju ring tone maker, koja to odradi...Tako da je i to rešio... Sve u svemu, vrhunski telefon za mali novac, koji bih svakome preporučio.

Moje oko je suviše tromo za 4K, a ako želim videti sve detalje, prolazi mi film i nalazim se pre blizu televizora, tako da mi više odgovara 4m od 42" u 1080p, nego 1,5m od 55" u 4k.
Na 5m od 55" u 4k, ne vidim te detalje i vidim kao da je kvalitetan 1080p.

4cd4431b_200ppdengleski.png optimal-viewing-distance-television-graph-size.png
 
Poslednja izmena:
To je za prosecno oko. Mada iskreno iako lose vidim, primetim i na manjim distancama od pomentuih ovde. Nije sve u velicini piksela, neko primeti zaobljenost izgleda. (jer ja nema sanse da vidim piksel ni na 720p 100" TVu verovatno)
 
Nazad
Vrh Dno