Šta je novo?

Linux FAQ

Pretpostavljam da malware traži sve particije a ne samo /home, pa gde ima pristup to i sjebava.
 
A pošto su svi bitni podaci (slike, filmovi, dokumenta....) na home particji, onda nije toliko ni bitno ;)
pa ima se backup na cold-storagu tako da i nije bitno :). Obrise se taj malware i sve enkriptovano i miran
Bitno da ne mora da se dradi wipe hdd-a i podigne novi system

Pretpostavljam da malware traži sve particije a ne samo /home, pa gde ima pristup to i sjebava.

Iskreno nisam ni istrazivao previse o linux hijerarhiji fajlova. Sta ima sve root a sta nema.. Mislio sam da samo u home particiji moze da se pise bez root odobrenja
 
Pa možeš ti da imaš više particija koje mountuješ , recimo Multimedia i slično, staviš drugi disk ,mountuješ ga kao /Music recimo, sa chown setuješ pristup sebi.
Sve bi to mogao taj malware da sredi, nije tu toliko particija bitna, šta ako ima samo jedna / particija, mislim ne znam kako radi taj malware, nisam ulazio u to, sumnjam i da enkriptuje fajl po fajl jer to bi trajalo jezivo dugo, koliko se sećam iz tog videa brzo je on to sve završio.
 
Koristi li iko laptop sa 3500U ili bilo kojim Zen+ procesorom na bilo kojem distrou i ima li problema sa power managementom? Sve posle 5.8 kernela mi izaziva visok SOC napon i samim tim je rad na bateriji znacajno skracen. Trenutno sam na Kubuntu 20.10 koji je EOL a ne mogu da ga update-ujem zbog navedenog problema. 20.04 LTS bi bio ok ali on dolazi sa 5.4 kernelom cini mi se, a sa tim ne moz' da bootuje uopste, bar ne na mojoj masini. Svaki savet je dobro dosao :)
 
Ja već godinu dana u nazad upozoravam na ugroženu sigurnost na GNU/Linux sistemima zbog vrtoglavog rasta popularnosti, ali me svi ubeđuju da sam paranoičan. Ovo je samo početak.
 
Jeste linux bušan, ali nije zbog popularnosti ;)
Ovo je očigledno targetiran napad, ali nije nemoguće ni da se upakuje u neki PC korisnički program. U svakom slučaju, potreban je oprez, kao i na svakoj drugoj platformi. Odnosno nepokretanje izvršnih fajlova iz sumnjivih izvora.
 
"Ovo je samo početak". - hehe, top! :D

Zavisi koji GNU/Linux je u pitanju i najbitnije "u koje svrhe", ne treba odmah generalizovati, a naravno uvek sve generalizujemo...

Evo jednog primera iz bivše firme gde je korišćen mejl server na poslednjem CentOS-u, neću da navodim dalje, ali taj mejl server postoji na svim platformama. Koliko god da je bio obezbeđen sam server kao platforma, on je samo platforma, apsolutno nikakve veze nije imao sa sigurnošću mejl servisa, jer naravno ide izvan mreže, jer tome i služi. Taj mejl servis i podservisi istog je u jednom trenutku postao ogroman interes napada od strane hakera, da nije postojala opcija da se odbrani, već se rešavalo zaobilaznim rešenjima u nedogled. Razlog je bio zastarelost i našle su se rupe.. A nije bilo ni malo lako uraditi upgrade.

Možeš imati i pure Unix, džabe ti je ako ima neku aplikaciju podložnu ranjivosti, isto ti je. Možeš imati stari Compaq Alpha server ili Itanium iz Pentagona sa OpenVMS-om (i trakom za backup) ili odaberi koji god želiš, nije dovoljno... Jedino što se više ne proizvode, pa ih iz tih razloga drže u Pentagonu, sigurnije je.. Što znači da bi svi sad trebalo da imamo i386 sa voodoo grafičkama i mame32 u lokalnoj mreži i opet nije sigurno :).

Btw, ovde je otkrivena ranjivost od strane ESET-a i Black Lotus labs preko WSL Windows platforme koja se povezuje na Linux. Platforme koje su bile podložne su CentOS i Debian, a malware je još uvek u "dev" fazi i napisan je u Python-u.

Ako ćemo realno, ni jedan sistem nije nesalomiv i neranjiv, svaki je podložan, treba biti oprezan na svakom sistemu. Zato je bitno imati najminimalnije potrebno i fino podešeno, sa iskorišćenom sigurnosti koju pruža, uostalom, mi kao obični korisnici i nismo ciljna grupa, ne znam ni čemu trip i paranoja, nema potrebe za tim.

Po meni najbitnije je napraviti dobar sistem za backup, na taj način se obezbediti, što bi rekao doktor "ako će to da vas uspokoji" :D.
 
sta je sa Qubes OS ?
po pitanju sigurnosti zar nije najzbezbedniji jer svaki program se pokrece kao vm?
 
DistroTube mix:
 
Zanimljiv slučaj (možda i očekivano) o prijavi bagova softvera (igre) dostupnog na svim platformama. Eto zašto se isplati razvijati programe za linux, iako znaš da ih neće mnogo ljudi koristiti ;)
 
Nakon barem 8 godina na Linuxu u kontinuitetu (bez Windowsa u bilo kojoj opciji) obrisao Gentoo i stavio Windows, čak sam i kupio licencu.
Možda sam poludeo, ne znam :D

OK je Linux skroz, možda mi malo svega dosta vezano za njega, nema šta nisam probao, ima probleme koji nisu nerešivi ali sve je to neko krpljenje i izmišljanje tople vode iznova i iznova.
Windows pak sa druge strane je prilično ozbiljan OS, naročito od Windows 10 pa nadalje, Windows 8 sam preskočio u celini, Windowsa 7 se sećam kroz maglu i bio je ok i on, za to doba.
Imam drugi disk jedan slobodan , razmišljam da stavim Linux Mint na njega, mada ne znam ni što.
Za sada je tako, možda se vratim na Linux jednom tamo nekad u budućnosti, verovatno i hoću, šta znam kad, neće to biti skoro sigurno.
 
OK je Windows skroz, možda mi malo svega dosta vezano za njega, nema šta nisam probao, ima probleme koji nisu nerešivi ali sve je to neko krpljenje i izmišljanje tople vode iznova i iznova.
Linux pak sa druge strane je prilično ozbiljan OS,
Fixd :d

Ne znam šta da ti kažem. Ja sam posle 5-6 godina korišćenja Win 10 (posao i dual-boot kod kuće) odlučio da ga maknem skroz. Ne može se na njemu raditi više. Moram da držim dual-boot i dalje zbog naše euprave (nisam uspeo da instaliram sertifikate u VM-u), ali potrudiću se i da mi to više ne treba :d Uglavnom, srećno ti bilo ;)
 
Pa nema šta, daleko da pljujem po Linuxu, nego zaista dugo nisam bio u Windowsu, probao iz znatiželje da vidim kako radi sad i po meni je brži od Linuxa, i to sa stock setovanjima, ništa nisam optimizovao, gasio servise i slično, niti nameravam, Edge koristim kao browser i zadovoljan sam sa njim. Držao sam ga kao dual boot, nakon nedelju dana rada obrisao Linux jer mi tu gde je on bio bolji hard disk od tog na kome sam stavio Windows, uključio sam UEFI i Secure Boot i instalirao ponovo. Radi stvarno super sve, nemam zamerki nikakvih, koliko će potrajati ne znam, možda se smori vremenom, možda bude problema nekih itd. ali za sada je tako i zadovoljan sam. Verovatno ću na taj drugi disk da stavim Linux neki, ali ne znam ni zašto bih to radio niti koji Linux da stavim, ne vidim šta bih to dobio dual-bootom i zbog čega bih ulazio u Linux, ali dobro, nebitno u principu.
 
Svaki Windows je brži od GNU/Linux-a. To je činjenica koju masa GNU/Linux korisnika ne želi da prizna. Jedina situacija u kojoj je GNU/Linux brži od Windows-a je na matorom sporom hardveru koji je jednom nogom u grobu. Korišćenje GNU/Linux-a na najnovijem hardveru je namerno i nepotrebno sakaćenje performansi softverskim putem. Pogotovo kada su igre u pitanju. OpenGL i Vulkan nikada neće dostići performanse DirectX-a. Još jedna gorka činjenica koju niko neće da prizna.

Nema potrebe da praviš multiboot, niti da instaliraš bilo šta na drugom disku. Windowsu ništa ne fali, i tvoja odluka je skroz na mestu.
 
U pravu si, fora sa drugim diskom je da sam sa drugog računara uzeo jedan disk da bi samo probao Windows na njemu a da ne moram da se petljam sa particijama i postojećim Linuxom, misleći da mi se neće svideti Windows ionako pa onda samo skinem disk i kao da ništa nije ni bilo, nema potrebe više za tim diskom kao ni Linuxom i vratiću ga na drugi računar.

btw zaboravio sam da napomenem da je zvuk isto nebo i zemlja, prilično dugo sam probavao razne kombinacije, pulseaudio, jack , pure alsa, razne ekvilajzere i pluginove i ni blizu rezultat kakav imam na Windowsu, kvalitet zvuka je daleko daleko bolji nego na Linuxu.
 
Svaki Windows je brži od GNU/Linux-a. To je činjenica koju masa GNU/Linux korisnika ne želi da prizna. Jedina situacija u kojoj je GNU/Linux brži od Windows-a je na matorom sporom hardveru koji je jednom nogom u grobu. Korišćenje GNU/Linux-a na najnovijem hardveru je namerno i nepotrebno sakaćenje performansi softverskim putem. Pogotovo kada su igre u pitanju. OpenGL i Vulkan nikada neće dostići performanse DirectX-a. Još jedna gorka činjenica koju niko neće da prizna.

Nema potrebe da praviš multiboot, niti da instaliraš bilo šta na drugom disku. Windowsu ništa ne fali, i tvoja odluka je skroz na mestu.
Sta je to sporije na LInuxu? Ja sam na Arch-u oko 5-6 god i na windows se ne bi vratio ni za zivu glavu. U toku studija imao sam glavobolje od windows-a kada sam kolegama instalirao potrebne programe, dok se isto to na linuxu svodilo jednostavnim kucanjem "sudo pacman -S program". Kada kupujem neki novi hardver kupujem ga kao da ga ubacujem u Hackintosh masinu tako da nikada nisam imao problema sa tim stvarima. A sa programerske tacke gledista ne znam kako neko moze za programiranje koristiti windows pored macos/linuxa. Ne posotji program koji moze da zameni terminal na linuxu. Sto se tice igrica igram ETS2, ATS i CS:GO i ja apsolutno ne vidim razliku kako te igre rade na windowsu u odnosu na linux. Jedini krivac zbog kog jos windows drzim u dual boot-u je Thrustmaster za kamione. Zvuk je apsolutno isti i na linuxu i na windowsu. Ne znam sta vi koristite, ali pored dobrih zvucnika, dobroj pojacala i kvalitentog ekvilajzera uopste vam nije potreban bilo kakav softver za peglanje zvuka.
 
Verovatno igre rade bolje na winu ako su directx, to je očekivano. S druge strane, gomila programa radi brže na linuxu. Sve su to male razlike, ali tako je kako je.

Za zvuk ne znam, nemam tako dobar sluh da primetim razliku. Ali znam da ima ljudi koji se ozbiljno bave audio produkcijom na linuxu

Ali cela ta priča OS1 vs OS2 (distro, DE, verzija...) nema mnogo smisla ako se ne uzmu u obzir potrebe i želje korisnika. Nema ni potrebe ubeđivati nekoga da je A bolje od B, samo zato što meni A više odgovara. Ono što ima smisla je ukazati na opcije i činjenice koje su nekome bitne prilikom izbora (OS-a i svega ostalog)
 
Ne ubedjujem ja nikoga u ništa, izneo sam svoje vidjenje Windowsa nakon toliko godina provedenih bez njega, tj. provedenih na Linuxu.
Brisanje Linuxa nije "zbogom", nego potrefilo se tako da sam morao da ga obrišem i umesto njega na taj disk stavim Windows, mogu sutra da se vratim na Linux, ne radi se o tome.
Nisam očekivao da je tako dobro iskustvo sada sa Windowsom, btw koristim Windows od 3.11 verzije, preskočio sam dobar deo Win7, ceo Win8 i Win10 sve do skoro.
Sve je to bilo horor iskustvo uglavnom.
Ne koristim ga dugo sada ali vidim da je za klasu ispred svega što sam ja video do sada, vrlo prijatno iskustvo.

Što se zvuka tiče negde oko 15 godina imam 5.1 zvučnike i nikad nije bilo lako namestiti na Linuxu da to radi kako treba, može naravno ali nije to to jednostavno.
Najbolje rezultate sam postigao sa LADSPA pluginovima koji su već prilično matori, znam za unfu, pratio sam ga na yt, ima dobre tutorijale za kompresore i da ne širim priču sada oko toga, ali o tome se i radi, to što je Loudness Equalization na Windowsu kroz samo jedan klik na Linuxu je pravi pain da se namesti, ako uopšte može da se namesti, može ali je jako komplikovano, unfa pravi muziku i koristi Jack server, za Desktop rad i običnog korisnika to nije rešenje, probao sam, kada bi čuo razliku znao bi o čemu pričam, sigurno ne pričam to tek tako, zapravo to je jedan od bitnijih razloga prelaska.
btw zadnji put kad sam bio u Windowsu Realtek drajveri su bili u systrayu i interfejs je bio skroz drugačiji, sada toga više nema nego se sve radi iz appa, što i nije loše.
 

Prilozi

  • Realtek Audio Console.PNG
    Realtek Audio Console.PNG
    42.5 KB · Pregleda: 16
  • Realtek Audio Console 2.PNG
    Realtek Audio Console 2.PNG
    57.1 KB · Pregleda: 16
Poslednja izmena:
Ne koristim 5.1 i 7.1 sisteme jer sto se tice muzike pored marantza i stereo kutija nemaju sta da traze. Nisam nikada koristio taj setup tako da ne mogu o tome komentarisati. Ali moj muzicki setup (marantz, pioneer kutije i ekvivlajzer) radi isto i na linuxu i na windowsu.

@alex303
Ne moras se smejati. Lepo sam te pitao sta je to sporije na Linuxu? Rekao si samo da igrice na windowsu "rade" brze sto je netacno. Rade mozda bolje, ali sporije nikako. Molio bih te da nas sve ovde prosvetlis i objasnis u cemu je to tacno windows brzi i zasto je instaliranje linuxa na moderni hardver sakacenje istog. Unapred hvala.
 
Pa naravno da ti je isto ako koristiš externi hardver za zvuk koji ti radi posao umesto softvera, pričam o onboard sound kartici i mom slučaju 5.1 zvučnicima, ali isto bi bilo i sa stereo (za loudness equalization recimo).
Razlika je u zvuku osetna, a nije da nisam probao sve moguće, čak išao dotle da razumem kako rade kompresori (tako i naišao na unfa lika), kompajlirao razna rešenja itd.
Postoje dakle pluginovi dobri, ali samo za Jack server i za unutar rada sa specijalizovanim audio programima, za system output , odnosno da se isti i koriste globalno u okviru celog sistema, to je praktično nemoguće, u nekim slučajevima izvodljivo ali je lag osetan , pucketanje itd. Jack server jednostavno nije podržan za takve stvari i slabo ko to koristi osim audofila koji prave muziku.

I samo da dodam, dugo nisam bio na Windowsu, nekako mi je sve to sada zanimljivo, umorio sam se od Linuxa možda, dojadile mi neke stvari i to bi bilo to.
Koliko ću se zadržati na Windowsu je nebitno, niti znam to sada.
 
Ti si bese koristio Gentoo? Ako je tako nije cudno sto si se umorio.

Realno, bangav je Linux kao desktop OS. Ali je neprevazidjen kao server OS.

Ja gotivim Arch zbog pacmana i AURa ali je svaki Mint prijatnije iskustvo.
Stabilan, doteran, radi kako treba.

S druge strane Arch naprasno umro u VM, default fontovi u vanilla KDE i Firefox tiha jeza po prvom podizanju.
Nemam vise vremena za te zajebancije, to treba da je reseno na nivou upstreama, 2021. je.
Isto i za zvuk, grafiku i sve ostalo desktop related.

Windows nervira takodje ali je bolje desktop iskustvo. Inace planiram mac book, best of both worlds.
Meni za dev treba PC, posao je 12 od 24 sata dnevno. Valja zaraditi za plac, kucu i stolarsku radionicu.
 
Da, isključivo Gentoo, ništa drugo, stavljao sam u par navrata Arch na slobodnu particiju tokom tih 8 godina, čisto da vidim KDE tj. Plasmu kako radi ali duže od desetak dana se nisam zadržavao pre nego što bih to obrisao. Server je druga priča, na jednom računaru mi i dalje radi Gentoo 24/7 , i radiće kako god, tj. tu neću ništa menjati.

Nije me smorio Gentoo, daleko od toga, on me je jedino i držao za Linux, smorilo me sve vezano za Linux, članci, youtuberi, vesti, sve se nekako vrti u krug, themes, customizing this, customizing that, sve je to ok ali to su gluposti u suštini, fork ovoga fork onoga, bez potrebe ikakve, nego ajde sad neki već napravljen utility da napravimo u Rastu, ista stvar ali wow, napisan u Rastu. Ništa nikad nije završeno do kraja a počinje se na nečem novom, ne može kršten sound server da se napravi decenijama, umesto da se sve snage fokusiraju da se od Alsa servera napravi nešto long term, pravi se pulseuadio, umesto da se on završi do kraja ide se na pipewire, xorg u Mir, xorg u wayland itd. Milion timova, milion forkova, milion sranja. Akumuliram to godinama, rekoh nisam ulazio u Windows jako dugo, rešio da ga stavim i drugačije je sve, nakon toliko vremena, po meni radi sve nekako bolje, ne znam kako bih to opisao drugačije, zanimljivije mi je, dakle da se ne ponavljam ali morao sam da skinem Linux jer su particije bile mbr za legacy bios, jako dugo sam odolevao da to sve preradim u gpt i upalim UEFI, praktično me mrzelo to a i nisam imao neku potrebu iskreno, win11 to zahteva pa ajde, sad je bilo zgodna prilika da odradim to a samim tim probam i Windows, nešto imam sad više vremena pa igram i neke igre koje naravno rade mnogo bolje nego na Linuxu , neke nisu ni radile kako treba ili su radile prilično kilavo uz dosta krpljenja i crashova. U suštini u potpunosti koristim sada sav hardver potencijal i iskustvo rada na računaru je bolje nego na Linuxu, nebitno koji DE je u pitanju ili distro itd. Naravno, nije da Linux nije upotrebljiv, može opušteno da se radi i živi u njemu ali zasiti se čovek svega, promena je uvek dobra i poželjna :D
Za sada kako stvari stoje nemam nameru da se vraćam skoro na Linux, možda se to promeni za mesec dana, možda za 6 meseci, možda za godinu, kako god ....
 
Ja sam na Linuxu svaki dan, jerbo, posao. PC slabo koristim u privatne svrhe ovh dana.

Sound server, display server je raspad jer su to hobisticki projekti. Ne treba na serveru = nema para u tome.
Zato Docker, Kubernetes, sasvim druga prica jer u to su ulozene milijarde dolara.

Ti rust utility programi postoje da se klinci vezbaju pre nego sto apliciraju u Guglu ili Amazonu za backend developera gde ce u tom istom rustu razvijati nesto zapravo korisno.

Primer, Nikolay Kim. Napravio najbrzi web framework u rustu, sada je lead backend inzenjer u Microsoftu.
Linux i open source su mladjim inzenjerima samo odskocna daska u daljoj profesionalnoj karijeri.

Inace sto se proglanga tice, na kraju ce python biti glavni jezik za sve osim za 10% niche upotreba.
Ima da ga optimizuju do te mere da se takmici sa Java/C#.
JavaScript je vec sada tu, zahvaljujuci V8. Kompajler je najbitniji.
JavaScript iako megapopularan je ipak gadan u odnosu na pajton, plus pajton ima neke od najboljih biblioteka koje postoje.
Kada optimizuju interpreter i pypy bude 100% kompatibilan sa svim bibliotekama i doteraju ga na nivo js v8, to je gameover za sve druge jezike.
 
Poslednja izmena:
Koristi li iko laptop sa 3500U ili bilo kojim Zen+ procesorom na bilo kojem distrou i ima li problema sa power managementom? Sve posle 5.8 kernela mi izaziva visok SOC napon i samim tim je rad na bateriji znacajno skracen. Trenutno sam na Kubuntu 20.10 koji je EOL a ne mogu da ga update-ujem zbog navedenog problema. 20.04 LTS bi bio ok ali on dolazi sa 5.4 kernelom cini mi se, a sa tim ne moz' da bootuje uopste, bar ne na mojoj masini. Svaki savet je dobro dosao :)
Kasno ti odgovaram ali valjda si resio problem.
Ja imam taj CPU na jednom laptopu i nisam primetio neki problem. Mozda se i trosi nesto brze baterija ali ne drasticno mnogo.
Desi se i da prenoci system u suspend modu na bateriji, nista strasno.
5.4.0-89-generic trenutni Kernel, Linux MInt 20.
 
Problem je sto ne mogu da bootujem sa 5.4 kernelom, inace bi instalirao 20.04 LTS i updateovao kernel na 5.8 i to bi bilo ok. Ima workaround da moze da bootuje i 5.4 ali sam mislio da postoji neko pravo resenje. Inace sistem radi dobro i sa updateovanim kernelom, samo je potrosnja na bateriji problem, bas se oseti razlika, dovoljno je losija baterija i na 5.8 u odnosu na Windows, ne treba da bude jos gore :D Posveticu se detaljnije ovom problemu jednom prilikom pa cu postaviti rezultate ovde ako dodjem do resenja.
 
@domcale da li si pokusao sa Kernelom v5.11? Guglanje mi pokazuje da poslednje dostupno LTS izdanje 20.04.3, dolazi sa Kernelom 5.11
 
Mozes da ubacis novi kernel u iso fajl uz pomoc cubica pa da instaliras tako,ako imas dovoljno znanja
 
Čovek je genije. Tačno zna gde treba da pecne i šta treba da kaže kako bi privukao hordu besnih i napaljenih GNU/Linux korisnika da gledaju njegov podcast i kanal. Jebaited.
 
Nazad
Vrh Dno