Šta je novo?

Linux FAQ

apt-get install NetworkManager
systemctl start NetworkManager

NetworkManager je Arch specijalni naziv za paket, kod drugih se zove drukcije. Vezano za bezicnu koncenciju, ne za konkretan primer. Ako ste sve probali a ne mozete da uspostavite bezicnu vezu sa ruterom proverite da nemate vise network managera instaliranih i aktiviranih na sistemu. Ljudima to poslednje padne na pamet a mnogi koji nikada nisu citali Arch Wiki ni ne znaju za to. Posto je dhcpcd medjuzavisnost za NetworkManager normalno je da oba mogu istovremeno obitovati na sistemu sto i jeste slucaj u vecini distribucija ali ako neko popravlja sistem po principu dodavanja novih programa posle dodavanja recimo systemd-networkd i aktivacije servisa doci ce do konflikta bez ikakvog upozorenja. Isto vazi i za netctl ili neki drugi network manager. Na Ubuntuima po defaultu nije problem posto imaju network manager instaliran ali moze nastati problem ako poslusa savet apt-get install systemd-networkd ili kako se vec zove pod Ubuntom.

network-manager, libkf5networkmanagerqt6, plasma-nm i jos kojesta.

Prvo je program, drugo je neka qt biblioteka pomocu koje je verovatno napravljen taj plasma-nm qt/kde applet koji vidis u systray. To je ekvivalent network-manager-applet pod gtk/gnome.
 
Poslednja izmena:
Prilikom mergovanja velicine hdd doslo je do nestanka Grub -a . Kako ga vratiti ?
 
Постоји много (документованих) начина, мени је најлакши супергруб диск.
 
da li je moguce snimiti skype ukoliko se koristi ubuntu live ?

Jednom prijatelju je ispao laptop sa kreveta. I sad mu javlja da izabere boot device.. Preko skypa (drugi laptop) uspeo sam da vidim (navodeci) da ne postoji u biosu hdd za izbor boot uredjaja. Pa sam ubedjen da mu je hdd crkao usled pada..
E sad on je u inostranstvu, a tamo su te popravke skupe. Plus pitanje je legalnosti softvera.. Verovatno ce odlaziti u servis koji nece hteti da snimi piratsku verziju softvera.. A dolazi u Srbiju tek oko nove godine..

E sad, moja jedina ideja jeste da na dvd snimi ubuntu i tako koristi laptop dok ne dodje u Srbiju. I ako je moguce snimiti skype, to bi morao raditi svaki put prilikom pokretanja racunara. Pa me zanima da li moze skype, posto mu je to najpotrebnije (da se cuje sa zenom)?
Bice to muka, jer je to stara generacija koja jedva zna copy/paste, a kamoli da koristi linux. Cast izuzecima.

Mislim popravka je laka.. Tamo bi hdd kosta 39evrica, i trebao bi im srafciger. Ali tezideo bi bio, objasniti kako da snimi windows, sve drajvere i aplikacije..

Ima li neko, neko drugo resenje :) ?
 
Ubuntu ili Mint jednostavno prebaciš na usb fleš sa yumi.. Imaš opciju za persistent mod gde mu dodeliš do 4Gb prostora da bi pamtio instalirane programe i podešavanja. I to je to.
A za ženu može i skajp na telefonu da ima, npr, ako je samo to u pitanju.
 
@Difermo
Neka nabaci distribuciju koja ima instaliran Skajp. Ima ih bar 5-6.
 
@vlado_ns
Laptop mu je dosta star i mislim da ne moze da bootuje sa usb-a. A telefon, mislim da je stariji.. Mozda i od laptopa :D .. *mjau**mjau**mjau*, starija generacija.

@fipac
hvala na resenju.. samo da se snadje na linuxu..
znas li mozda koja je najjednostavnija distribucija sa skypom, i eventualno nekim kodecima za pustanje i gledanje filmova?
Linux mint nema preinstaliran skype ?
 
neka proba linux mint.. ako mu se uopste bude svideo linux..
mislim da ce lakse biti, nauciti ga da zameni hdd i snimi sistem, drivere i TW. pa onda ja da preuzme mostalo..
Sto je najjace, ja sam ubedjen da je hdd crkao, a mozda i nije.. Ne znam sta bi jos moglo da bude uzrok.
 
Da li moze da se zameni mesto pri boot-u (kod dual boot varijante). Prvi mi je Linux a na zadnjem Windows. Kako to da promenim ?
 
Da li moze da se zameni mesto pri boot-u (kod dual boot varijante). Prvi mi je Linux a na zadnjem Windows. Kako to da promenim ?

Ako koristis GRUB, laksi i sigurniji nacin je instalacija paketa grub-customizer. Tezi nacin je modifikacija grub.cfg fajla. Nadji liniju

Kod:
GRUB_DEFAULT=0

I promeni je u neki drugi broj. Prva stavka u meniju je uvek 0. To znaci da, ako u GRUB meniju imas 4 operativna sistema, i hoces da ti "default" operativni sistem bude stavka 3, onda linija mora da izgleda ovako:

Kod:
GRUB_DEFAULT=2
 
Da li moze da se zameni mesto pri boot-u (kod dual boot varijante). Prvi mi je Linux a na zadnjem Windows. Kako to da promenim ?

Nekad si za tako nešto editovao /boot/grub/menu.lst ili /boot/grub/grub.conf (zavisno od distribucije), ali GRUB2 je to malo zakomplikovao jer se njegova konfiguracija /boot/grub/grub.cfg generiše iz drugih fajlova, tako da bi ti kasniji apdejt GRUB-a pregazio izmene koje si napravio. Možeš malo da proguglaš kako da odradiš to što želiš iz komandne linije, ali pretpostavljam da želiš jednostavno rešenje, tako da ti je ubedljivo najlakše da instaliraš Grub Customizer i to odradiš iz grafičkog okruženja.
 
Није превише компликовано, постоје два места где то може да се уради, једно је /boot/grub/grub.cfg и то је једнократна промена. Ту се мења
Kod:
   set default="0"
и стави се број који важи за неки други оперативни систем како је већ описано.

Сваки update-grub ће да врати на оно што је подешено у /etc/default/grub па је боље за сваки случај да се ту промени
Kod:
GRUB_DEFAULT=0
у други ОС. Ако се само овде промени, један
Kod:
sudo update-grub
ће то да промени и у grub.cfg фајлу.

Боља је друга варијанта јер се повремено код ажурирања апдејтује и груб. Својевремено сам користио и неке gui начине, један од њих су брзо угасили а радио је добро док је поменути grub-customizer умео да промеша неке детаље. Сад ми је лакше и сигурније да пар детаља сам променим.
 
Tako je, posle svake izmene treba update-ovati grub.cfg sa tom komandom ili ako nemaš tu komandu:

Kod:
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Da dodam, umesto brojeva za GRUB_DEFAULT, može se koristiti i menuentry iz /boot/grub/grub.cfg

Kod:
GRUB_DEFAULT="Windows 7 (/dev/sda1)"
 
Uf, uf, uf :)
Mislio sam da ce to mnogo lakse ici. Ili da probam sa Grub Customizer-om, ili da se manem corava posla :d
Taman sam sredio nov Win10 i linux, pa ne bi da nesto zabrljam.
 
Ама лако је, само смо ми искомпликовали. Иди на /etc/default па едитуј grub. Под GRUB_DEFAULT=0 уместо 0 упиши рецимо 4, одради у терминалу
Kod:
sudo update-grub
и рестартуј комп. Који OS је изабран? Ако није онај који хоћеш, понови али додај или одузми број.

Или уместо броја упиши оно што пише у груб фајло, код мене је Windows 10 (on /dev/sda1) па пробај и тако.

Ако нећеш понекад да наоштриш мозак и решаваш ту и тамо неки ситан проблем, онда је боље да на време одустанеш.
 
Ima i varijanta koju ja najviše volim, a to je da default bude poslednji sistem koji si koristio. Ako si bio u Windowsu, posle restarta ili paljenja ćeš ići u Windows, ako si bio u Linuxu, ideš u Linux. I to može koz grub-customizer da se namesti, a može i kroz /etc/default/grub.
Naravno, kad se pojavi grub meni možeš da biraš u koji ćeš sistem i ručno, na uobičajen način.
 
Poslednja izmena:
Чини ми се да је то неки default али мени не одговара. Углавном користим Арчија али понекад променим ОС и пробам други, трећи ... најчешће после тога враћам основни и само ми још треба да сваки пут чекам груб и мењам. ;)
Ионако windows 10 иде преко EFI па ми груб не значи ништа. Вероватно ћу полако да прелазим на такву врсту и груб ће да изгуби на значају.
 
da li je neko instalirao nvidia drivere na debianu 9. Vec 3 put instaliram debian ispcetka i svaki put pratim drugo uputstvo. I svaki put dobijem
64xP5.jpg
u wiki.debian vidim da graficka podrzava te drajvere (gtx 520mx). Ako moze mala pomoc ili uput.
Poslednji put sam posle apt update i apt upgrade (fresh instalacija pa nije bilo nista za update) instalirao drajvere preko synaptic-a, tako da je on stiklirao sve sto mora biti instalirano. I opet sam dobio isti error.
 
da li je neko instalirao nvidia drivere na debianu 9. Vec 3 put instaliram debian ispcetka i svaki put pratim drugo uputstvo. I svaki put dobijem
Pogledajte prilog 260620
u wiki.debian vidim da graficka podrzava te drajvere (gtx 520mx). Ako moze mala pomoc ili uput.
Poslednji put sam posle apt update i apt upgrade (fresh instalacija pa nije bilo nista za update) instalirao drajvere preko synaptic-a, tako da je on stiklirao sve sto mora biti instalirano. I opet sam dobio isti error.

Kad instaliras Debian, dok je instalacija sveza:

Kod:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install module-assistant build-essential

Reboot, pa onda

Kod:
 sudo m-a prepare

Opet reboot, pa skini ovo.

Zaustavi X server i instaliraj kao root.

Kod:
 sh NVIDIA-Linux-x86_64-390.87.run

Reboot, done.
 
Sto jednostavno kad moze komplikovano. Nvidia moto. Iskreno da se igram igrica pre bi se iscimao i virtualizovao Windows nego sto bi se mlatio sa nVidia vlasnickim drajverima u Linuxu. Intel GPU za sve osim igrica u Linuxu a nVidia GPU za Windows igrarije.
 
@ alex303
malo sam se mucio oko x servera jer kad god ugasim on me izbaci. Pa se onda ulogujem opet i u top komandi vidim da je opet tu. Odradio sam gasenje preko sudo kill -9 PID, i par drugih. Poslednji put kad me je izbacio (pritisnu sam - ne mogu da se setim sta XD ) i trazilo login ali bez GUI-a. Tako da ne znam dal je x server ostao ugasen.. Zapoceo instalaciju medjutim tu javlja da je nouveau drajver ukljucen. Ukratkko instalacija nije uspela.

Pretpostavljam da mora da se ugasi ili obrise nouveau drajver.

Izvini na mucenju ali moram da pitam. Da li je x server ostao ugasen i da li se nouveau drajver gasi na ovaj nacinhow-to-disable-nouveau-driver ili neki od ovih askubuntu
ili mozda treba ne sto drugo odraditi da bi instalacija bila uspesna

hvala :)
 
Poslednja izmena:
Ja to radim tako što prvo skinem novi driver i restartujem mašinu. Onda u grub-u izaberem Linux i pritisnem taster E.
Pojaviće se boot script. Jedan od redova učitava Linux kernel. Na kraju reda ubacim 3 i sa ctrl-x nastavim boot.
Trojka na kraju pokreće single user CLI mode bez grafike. Logujem se i sa sudo Nvidia... instaliram driver.
Posle restartujem mašinu i pokrene se X sa novim nv driverima.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Ja to radim tako što prvo skinem novi driver i restartujem mašinu. Onda u grub-u izaberem Linux i pritisnem taster E.
Pojaviće se boot script. Jedan od redova učitava Linux kernel. Na kraju reda ubacim 3 i sa ctrl-x nastavim boot.
Trojka na kraju pokreće single user CLI mode bez grafike. Logujem se i sa sudo Nvidia... instaliram driver.
Posle restartujem mašinu i pokrene se X sa novim nv driverima.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Tako i ja radim. Samo ne dodajem nista, nego obrisem linije "load_video" i "set gfxpayload=keep" i sa F10 nastavljam boot u cli.

@ alex303
malo sam se mucio oko x servera jer kad god ugasim on me izbaci. Pa se onda ulogujem opet i u top komandi vidim da je opet tu. Odradio sam gasenje preko sudo kill -9 PID, i par drugih. Poslednji put kad me je izbacio (pritisnu sam - ne mogu da se setim sta XD ) i trazilo login ali bez GUI-a. Tako da ne znam dal je x server ostao ugasen.. Zapoceo instalaciju medjutim tu javlja da je nouveau drajver ukljucen. Ukratkko instalacija nije uspela.

Mogao si da probas sa

Kod:
telinit 5 ili telinit 3

Pretpostavljam da mora da se ugasi ili obrise nouveau drajver.

Da. Kreiraj fajl /etc/modprobe.d/disable-nouveau.conf u njega dodaj ove linije:

Kod:
blacklist rivafb
blacklist nvidiafb
blacklist rivatv
blacklist nv
blacklist uvcvideo
blacklist nouveau

Podizanje X server-a mozes zaobiciti prilikom boot-a iz GRUB menija. Citaj gore.
 
Poslednja izmena:
Ala komlikujete

Debian Packages
Debian does offer the proprietary NVIDIA drivers in the non-free repository.

They aren't always the most up-to-date, but as of this article, the latest stable release is available in the Stretch repository.

Start off by enabling both the contrib and non-free repositories as well as i386 support.

To enable them, open /etc/apt/sources.list with your text editor of choice as root, and add contrib non-free after main in every one of the official Debian repository lines.

Then, enable i386 by running the following linux command.

# dpkg --add-architecture i386

After the command is run, you can install both the non-free firmware and the NVIDIA driver packages needed.

# apt install firmware-linux nvidia-driver nvidia-settings nvidia-xconfig

When the install finishes, run the following to generate an Xorg configuration file.

# nvidia-xconfig

You can now restart your computer and enjoy your new drivers.
 
Ne mogu nikako da instaliram viber na Linux mint 18. Kad treba da ga instaliram ,piše mi da viber.deb nije debian .
 
Ne mogu nikako da instaliram viber na Linux mint 18. Kad treba da ga instaliram ,piše mi da viber.deb nije debian .
ja imam isti taj problem na ubunut 16.4. Pisao sam podrsci i nismo uspeli da resimo, jedino da vidis da prondjes stariju verziju jer se secam da sam ga nekada korisito.

Mislim da je taj mint zasnovan na ubunut 1604. Probaj da prebacis sistem na engleski jezik, ako nije. Ja nisam uspeo da ga instaliram. Na 1804 znam da radi.

Sent from my HUAWEI LYO-L01 using Tapatalk
 
@Zoran021
Svi .deb paketi instaliraju se tako ili preko GUI gdebi programa. Niste napisali koju verziju distroa imate 32 il 64 bita. Ako fale 32-bitni paketi a distro to dozvoljava # dpkg --add-architecture i386.
# sudo apt-get -f install sluzi da dovuce zavisnosti koje nedostaju. Imao sam ga na i na 16.04. Ima jos jedan problem kod nove verzije vibera, ne znam da li je ispravljeno, kasne sa verzijom neke bibiliteke
i ovde negde na diskusijama dato je kao se prepravlja.
 
Nazad
Vrh Dno