Šta je novo?

Linux Distribucije-POLL!!

Koju Linux distribuciju koristite

  • Mandrake

    Glasovi: 36 21.8%
  • SuSe

    Glasovi: 59 35.8%
  • Red Hat

    Glasovi: 12 7.3%
  • Slackware

    Glasovi: 30 18.2%
  • Gentoo

    Glasovi: 13 7.9%
  • Fedora

    Glasovi: 27 16.4%
  • Knoppix

    Glasovi: 17 10.3%
  • Lindows

    Glasovi: 2 1.2%
  • Debian

    Glasovi: 7 4.2%

  • Ukupno glasača
    165
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Smith je napisao(la):
Svrni do RC-a. Tamo ce ti ga sa zadovoljstvom narezati!
Ne sto ce ti ga narezati, nego sto ce ti ga dati i da probas na onim racunarima-sifonjerima :d
 
Meni su narezali for free. Kolko ja znam, tih 80 din. se placa za rezanje necega sto si ti skinuo. Ovo je vec "skinuto" i nalazi se na etf-ovom mirroru (mirror.etf.bg.ac.yu). Znachi kad udjesh, pa desno, prva vrata.
Ako nista drugo, narezacu ti ja x86-universal-2004.3
Ovo shto kaze trx je tacno, ali za stage1 - dakle sve od "/dev/null" :D . Gentoo se moze instalirati pomocu bilo kojeg bootCD-a, ili pomocu postojeceg linuxa na neku drugu particiju/hard disk.
 
Ma kad se jednom predje na non-rpm based distribucije (na gentoo, debian, slack) nema nazad. RPM hell - nikad vise :)
 
Sta fali rpm-u i yum-u?
 
salac je napisao(la):
Ma kad se jednom predje na non-rpm based distribucije (na gentoo, debian, slack) nema nazad. RPM hell - nikad vise :)
Amen to that!
 
Smith je napisao(la):
Meni su narezali for free. Kolko ja znam, tih 80 din. se placa za rezanje necega sto si ti skinuo. Ovo je vec "skinuto" i nalazi se na etf-ovom mirroru (mirror.etf.bg.ac.yu). Znachi kad udjesh, pa desno, prva vrata.
Ako nista drugo, narezacu ti ja x86-universal-2004.3
Ovo shto kaze trx je tacno, ali za stage1 - dakle sve od "/dev/null" :D . Gentoo se moze instalirati pomocu bilo kojeg bootCD-a, ili pomocu postojeceg linuxa na neku drugu particiju/hard disk.

Cudno, meni su naplatili diskove Fedore 3 koje su imali na serveru :)

@trx: i ja 64 bit-ni procesor za trku imadem :D
 
Salac i mene bas zanima sta to fali RPM-u? :)
 
I mene, posto mi do sada nijedno kompajliranje iz .tar.gz paketa nije uspelo, a strogo sam se pridrzavao uputstva :d
 
E sad ga ode i ti u drugu krajnost :)
Radi sve lepo i sa tarball arhivama, ali ako vec imas podsistem kao sto su deb/apt ili rpm/yum, cemu mazohizam? Poenta je u tome da se ide napred, a ne stoji na istom nivou.
 
Nazalost kad god sam radio veliki rpm upgrade uletao sam u probleme; beskonacno kruzenje medjuzavisnosti rpm paketa doziveo sam X puta kada sam sa neta skidao ili neki nespecifican rpm ili sors arhivu (ne moze svaki rpm niti u svakoj varijanti da se nadje na zvanicnim serverima, sta da radim kad mi zatreba dansguardian sa antivir patchom ili qmail+holdremote? ). Sve je ok dok se drzis 'zvanicnih' rpm-ova, ali cim se ode malo sa strane (kako je eto vooodoo probao sa tar.gz) postoji velika verovatnoca da ce proces instalacije biti bolan i jako dug.
Debianov apt ili gentoo-ov emerge posao rade mnogo bolje.
 
Ja naprotiv _nikada_ nisam imao problema sa rpm apdejtima. Danasnji distroi su vec toliko napakovani softverom, da se neretko desava da imas spakovana i po tri ili cetiri programa za jednu te istu funkciju, tako da nema funkcije koju ne mozes da zavrsis. Ako bas postoji neki program koji nije ukljucen, potrazis rpm paket i kod zvanicnih i nezvanicnih packera - a njih ima gomila. Koliko puta sam nasao kod njih npr. sveze pakete za matore distroe (kad je server remote, ne mozes svaki cas da ga reinstaliras), pakete koji ne dolaze sa doticnim distroom, vertikalno kompatibilne pakete (kao recimo rawhide za redhat), itd. Zato ima sad x sajtova kao sto su rpmfind, rpmseek i slicni - uneses naziv liba ili programa, stikliras koji distro imas, hoces li i nezavisne packere i to je to.

Dependancy nije specificnost samo rpm paketa - svaki program trazi odredjen set biblioteka ili programa vec instaliran, minimalnu verziju kompajlera ili neki cetvrti uslov. Nije lib dovoljno svez? Pa apdejtuj ga, za to bi ti zakukao i ./configure skript - ili bi morao da obezbedis sta trazi ili da dalje kompajliras paket na svoju odgovornost i rizikujes errore. Tako i ovde - niko tebe ne sili da moras da ispostujes dependancy - uvek mozes da instaliras i sa --nodeps switchom (ili isprobas sa --nobuild), ali na svoju odgovornost. Probas i sa rpm source verzijom po vertikali, x puta sam rebuildovao friski source rpm od fedore za matore redhat verzije i sve radi kao satic. Ako i ne mozes da nadjes source rpm, vec imas samo gotov "binarni" rpm koji nije bas za taj distro, otpakujes ga i vidis sta ima u njemu, gde treba da ide, koje stvari zahteva - ako se poklapa, instaliras sa ovim neophodnim switchevima i to je to (eventualno treba da se malo modifikuje init.d skripa u slucaju daemona). Probao i to - radi.
I u krajnjem slucaju, da se nista od toga ne moze uraditi na rpm planu, uvek su tu tarball arhive (friske verzije php-a su dobar primer) - niko ne brani da se na takvoj distribuciji instalira sw i na taj nacin kad nema gotovih paketa. Jedini minus je sto nece za taj paket moci da se radi automatski apdejt, vec ce morati nadalje rucno da se radi.

Za alternativu apt-u se u ovom slucaju koristi yum, ne znam da li si ga probao:
"Yum is an updater and package installer/ remover for rpm systems. It automatically computes dependencies and figures out what things should occur to install packages. It makes it easier to maintain groups of machines without having to manually update each one using rpm command."

BTW, kad smo kod nezvanicnih packera rpm paketa, Suse korisnici mogu da nadju dosta interesantnih stvari na http://packman.links2linux.de/ - recimo uvek poslednje pakovanje mplayera i slicno.
 
Apt-get radi savrseno posao, svaka cast onome ko je to izmislio. Samo da bi mogao da koristis Apt-get kako treba treba ti jaka veza :)

Ja nisam nikada imao velikih problema bez obzira da li sam instalirao iz RPM-a ili iz sorsa...
 
silverglider je napisao(la):
Ja naprotiv _nikada_ nisam imao problema sa rpm apdejtima. Danasnji distroi su vec toliko napakovani softverom, da se neretko desava da imas spakovana i po tri ili cetiri programa za jednu te istu funkciju, tako da nema funkcije koju ne mozes da zavrsis. Ako bas postoji neki program koji nije ukljucen, potrazis rpm paket i kod zvanicnih i nezvanicnih packera - a njih ima gomila. Koliko puta sam nasao kod njih npr. sveze pakete za matore distroe (kad je server remote, ne mozes svaki cas da ga reinstaliras), pakete koji ne dolaze sa doticnim distroom, vertikalno kompatibilne pakete (kao recimo rawhide za redhat), itd. Zato ima sad x sajtova kao sto su rpmfind, rpmseek i slicni - uneses naziv liba ili programa, stikliras koji distro imas, hoces li i nezavisne packere i to je to.

Pomenuo si jednu bitnu stvar - reinstalaciju. Kod debianovog apt-a i jos vise gentoo-vog emerge/portage to ne postoji. Ne postoje cak ni verzije - uz 2 komande eto sistema koji je up-to-date, pa bio on instaliran pre 2-3 godine ili juce. Ja se nikada ne bih usudio da tako apdejtujem rpm-based distribuciju (narocito ne remote); pokusavao sam ali na kraju se UVEK svodilo na to da uzmem CD-ove najnovije verzije i pustim cistu instalaciju. Doduse ovo je bilo skopcano sa upotrebom urpmi-ja sa mandraka a ne yum-a (po tvom opisu vidim da rade iste stvari).
Prosto ne mogu da verujem da bas nikada nisi imao problema sa rpm-om, ja bogami jesam i to dosta :) Nisu to bili neresivi problemi ali su zahtevali vreme i zivce. Trazenje odgovarajucih paketa preko rpmseek-a takodje je bilo vremenski zahtevno a u slucaju neceg jako specificnog i neizvesno (da se vratimo na egzoticne patch-eve). Tacno, u tom slucaju moze sors instalacija, ali onda sledi zapisivanje sta si uradio, da li su biblioteke/bin fajlovi u /usr/local ili na nekom drugom mestu, gde su config fajlovi itd, pa jos kad treba uraditi update ili deinstalaciju.......uffffffff. Mislim da i ogromna vecina benchmark forumasa ima poneko lose iskustvo sa rpm-om, ljudi ce se vec javiti da potvrde/opovrgnu moju pretpostavku.
Btw, gentoo-ov emerge/portage i njegova fleksibilnost i efikasnost jesu glavni razlozi zbog kojih servere koje administriram polako migriram na ovu distribuciju. I sto je broj servera veci, veca je korisnost emerge-a :)
Svakome preporucujem da proba gentoo bas iz tog razloga - da vidi da moze mnogo bolje nego kod MDK, RH i SuSe-a.

poz.
 
salac je napisao(la):
Btw, gentoo-ov emerge/portage i njegova fleksibilnost i efikasnost jesu glavni razlozi zbog kojih servere koje administriram polako migriram na ovu distribuciju. I sto je broj servera veci, veca je korisnost emerge-a :)
Svakome preporucujem da proba gentoo bas iz tog razloga - da vidi da moze mnogo bolje nego kod MDK, RH i SuSe-a.

Upravo tako! Sistem se jednom instalira i uvek je up-to-date! Zakon!


:banana:
 
Kao i Debian
Ali to ne znaci puno vecini kucnih korisnika linux "experata" koji u toku 15 dana 4 puta reinstaliraju windows i 7 puta linux, jer im je komsija doneo bas onu distribuciju koju nisu videli a razlikuje se od njihove po kde 3.3.3 umesto 3.3.2.29
za servere.....druga prica
 
Poslednja izmena:
:D

Ne znam... Kod mene je Gentoo radio skoro godinu dana pre nego sto sam morao da instaliram od pocetka zbog prelaska na 64-bit ;)

Sad nema da ga reinstaliram dok ne predjem na 128-bit :D
 
A što ne probate VidaLinux, to vam je Gento sa jednostavnom instalacijom >>> REVIEW
 
Probao
Zamisljen je kao desktop Linux ali definitivno ima manjak softvera - cak ne dobijes ni (open,k)office, a vrlo tragicno je to sto nema nijedan textualni editor, cak ni vi koje je defacto standard. Mozda zbog toga sto dodje na jednom disku? :eyebrows:
Da bi ga iole ozbiljnije koristio i dodao ono sto ti treba/fali moras imati vrlo brzu vezu sa Internetom
Zaobidji ga ako nemas kablovski ili adsl net
 
salac je napisao(la):
Pomenuo si jednu bitnu stvar - reinstalaciju. Kod debianovog apt-a i jos vise gentoo-vog emerge/portage to ne postoji. Ne postoje cak ni verzije - uz 2 komande eto sistema koji je up-to-date, pa bio on instaliran pre 2-3 godine ili juce.

Kako bre nema toga, nemoj da pricas takve stvari. Odredjeno pakovanje ili distro jednostavno biva nakon nekog vremena stopirano sto se tice supporta i prelazi u legacy projekat (iliti neodrzavan dalje). Drzim debian na serveru i suse kao desktop - kad su objavili da je potato jednostavno obsolete i prekidaju security i ostale apdetove, nije ostalo drugo nego instalirati woody. Ili hoces da kazes da prosto apt alatima mogu potato (release 2000) da dovedem na nivo sargea suprotno izjavama samog debiana?
 
Mislim da je Salac mislio na Gentoo. Kod ove meta-distribucije jednostavno NEMA verzija.
 
Tako je, mislio sam na gentoo. Vidim da moj post gore nije bio dovoljno jasan izvinjavam se na zabuni.
Btw gentoo i jeste nastao kao proizvod zelje da se napravi najbolji paketski menadzer i distribucija koja se instalira samo jednom. Mnogi developeri i useri gentoo-a su bas bivsi debian developeri/useri koji su bili revoltirani time sto su sredinom 2002 godine morali da predju na woody.
Mada za woody opet vazi ono sto ne vazi za rpm distribucije - uzme se bilo koji CD woody-ja od 2002 do danas, instalira, apt-om dovuku svezi paketi i sistem je up-to-date. Kao malo podsecanje sredinom 2002-e je bio aktuelan SuSe 7.3 - da li je moguce bez reinstalacije dovesti ga do 9.2?
 
Da, naveo si gore "Kod debianovog apt-a i jos vise gentoo-vog emerge/portage to ne postoji." pa nije zazvucalo kao da si mislio samo na gentoo.
Da, moguce je dovesti suse 7.3 na nivo 9.2 -> taj stari distro nema yum da se paketi dovuku i instaliraju automatski, pa se mora raditi rucno sa rpm paketima, ali moguce je. Problem je u tom "dosta posla" i vremenu koje to povlaci. Za jedan takav server koji treba non-stop da bude online, off-line vreme je prvi kljucni faktor, a drugi je cena rada tog coveka koji to radi - cena distribucije i ostalih sporednih troskova je tu marginalna. Stvar je u tome da nakon nekog vremena je neophodno zameniti lancano prilicno masnu listu paketa - dakle "da, moguce je" - ali nakon odredjene duzine te liste je prosto brze (vremenski) spustiti server, reinstalirati novu verziju i ponovo podici server, nego sto se radi o nemogucnosti. Pri tom moram da napomenem da se tu ne radi o kompletnoj reinstalaciji - rh ili suse bazirane distribucije nude upgrade opciju, pri cemu ne treba ponovo formatirati ili cak podesavati sve opcije, servere i ostalo - samo se paketi osveze novim sa CD-a (i dobije se zvanicno novi distro na disku), pa traje mnogo krace od klasicne reinstalacije.
 
Heh, kad toliko razmisljas o reinstalaciji zreo si za gentoo :)

Stvarno, probaj ga, videces o cemu pricamo nas nekolicina u ovom thread-u.

poz.
 
Poslednja izmena:
SuSE 9.3 pro
 
SuSE 9.1 Pro
 
SuSE 9.3 Pro i Simply MEPIS 3.3.1

P.S.
Vidim da se kod nas početnicima uglavnom preporučuju Ubuntu ili Knoppix što je po meni greška jer je Simply Mepis po lakoći instalacije,podržanom softveru i hardveru,jednostavnosti apdejta (Synaptic) itd. daleko ispred njih.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno