Šta je novo?

Linux Distribucije-POLL!!

Koju Linux distribuciju koristite

  • Mandrake

    Glasovi: 36 21.8%
  • SuSe

    Glasovi: 59 35.8%
  • Red Hat

    Glasovi: 12 7.3%
  • Slackware

    Glasovi: 30 18.2%
  • Gentoo

    Glasovi: 13 7.9%
  • Fedora

    Glasovi: 27 16.4%
  • Knoppix

    Glasovi: 17 10.3%
  • Lindows

    Glasovi: 2 1.2%
  • Debian

    Glasovi: 7 4.2%

  • Ukupno glasača
    165
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Trbonja je napisao(la):
Mislim da ne grešiš. Ni ja ga ne koristim. Nego, imam jedno pitanje za sve vas. Vidim da je većina vas promenila po nekoliko distribucija Linux-a, pa me zanima u čemu je stvar tu? Mislim, zamislite da se Win-ovi menjaju svakih 20 dana. Šta to novo donose te distribucije da se isplati da ponovo rodiš mečku dok podesiš sve kako treba?
:trust:

Pa ima razlike u feelu... malo mi je tesko da ti opisem to kada nikada nisi probao Debian, Slackware ili recimo Suse. Neki distroi su vise automatizovani, a neki su jos uvek toliko user friendly da mnoge stvari moras rucno da podesavas...
 
topuz je napisao(la):
Ja od dodira sa Linux svetom imam samo onaj Boot Cd Knoppixa. I bas mi je baljezgarija. Sta da vam pricam kad integrisanu zvucnu AC97 nije pronasao.
Mora da imaš neku stariju verziju.
 
Ubacio sam one najpopularnije.Ako zelite jos neke na listu napisite.
 
kUdtiHaEX je napisao(la):
Pa ima razlike u feelu... malo mi je tesko da ti opisem to kada nikada nisi probao Debian, Slackware ili recimo Suse. Neki distroi su vise automatizovani, a neki su jos uvek toliko user friendly da mnoge stvari moras rucno da podesavas...


Dobro, probao sa i ja Suse, Mandrake i Red Hat (FC2), kontam da je u neku ruku u redu kad pređeš na drugu distribuciju, al' ne mogu da shvatim prelaz npr. sa Mandrake 10 na 10.1. To je ono što mene buni.... Mislim, ako 10 dobro radi čemu će mu onda 10.1....
Meni je Linux bio porilično težak za razumevanje, pa se nikada nisam zadržavao dugo na njemu, ne zato što nisam želeo, nego jednostavno nikad nisam imao vremena i strpljenja da ga seckam u "sitna crevca" ....
 
Btw svaka distribucija je specificna po necemu al su sve na kraju iste.Knoppix ne znam sta trazi gore u pollu pored onih distribucija al eto :d covek stavio. Sve u svemu slackware,fedora,debian moji favoriti :D Naravno Red Hat, al ja racunam fedoru pod njim jel free red hat vise nepostoji pa je sad to fedora :D suse isto nije los al sam imao par problema sa njim tako da.
Inace slackware je za one koji vole komplikacije i maksimalnu stabilnost i security i nebih ga preporucio za desktop masine samo za servere jel je u tom polju verovatno najbolja distro , al kao sto reko svaki linux je u sustini isti.
pozdrav
 
Poslednja izmena:
IronSERB je napisao(la):
ja racunam fedoru pod njim jel free red hat vise nepostoji pa je sad to fedora :D suse isto nije los al sam imao par problema sa njim tako da.
a suse 9.2 je free?
 
poenta mog pitanja je u tome da suse nije free
a ne koji jeste
 
Oops...:)Sory.Mislio sam da je free jer sam nasao na dosta mesta da se skine.
 
Personal je free. Eno ga ISO za download na susetovom sajtu.
 
citao sam na jednom stranom forumu da je covek pozvao lepo ljude iz suse-ta i oni su mu rekli da moze slobodno da kopira PRO varijantu ali da od toga ne sme da ima koristi...

mislim da su mu doslovce rekli ovako: ako ti nekome iskopiras i instaliras suse prof. i on ti sbog toga kupi sedvic ili opere kola na samoj si granici da napravis prekrsaj po pitanju autorskih prava, a ako dobijes usmenu zahvalnost ili poljubac onda je sve OK :)
 
IronSERB je napisao(la):
Btw svaka distribucija je specificna po necemu al su sve na kraju iste.Knoppix ne znam sta trazi gore u pollu pored onih distribucija al eto :d covek stavio.

A sto Knoppix smeta u listi? Jel zato sto je Live distro? Koliko ja znam, Knoppix bez problema moze da se instalira na hard i da se koristi kao i svaki drugi distro...

Ja sam uvek voleo RH. Uz njega sam i naucio sta je Linux, kako radi... medjutim, otkako je nastala Fedora, ja imam samo problema. FC1 je meni radila ocajno, FC2 je bila malo bolja ali uz mnogo bagova. FC3 je ok, ali opet imam problema (sa modemom), krci mi zvuk...
Sa druge strane, Slackware je uvek radio savrseno - 9.0, 9.1 i 10.0 su radili odlicno. Mislim da cu se vratiti na Slackware, cim izadje ocekivana 10.1 verzija. Dotle cu da se igram sa SuSe 9.2 Pro... :)
 
prvo jedna bitna stvar, da resimo neke zablude: ljudi ne plasite se slackware-a, distribucija je skroz ok, istina je da nije bas sve automatizovano, ali to ne znaci da je tesko za koriscenje, treba mozda posvetiti malo vise paznje (kada kazem malo to je zaista malo) ali zato zauzvrat dobijete razumevanje sustine linux-a, sto sa suse-om moze i da promakne... probajte instalacija nije nista teza nego za suse, jedino sto je malo ruznija (ovo samo ako vam je tekstualno okruzenje ruzna stvar, meni nije, jer tako procitas sve na ekranu, a sa slicicama samo klikces pa se pitas sta te je snaslo...)

druga stvar u vezi prelaska sa verzije 10.0 na 10.2, korisniku win-a je to najlakse objasniti kao novi service pack. smo sto se to ovde to cesce izdaje nego na win-u i vecina programa ima konstantan napredak.
 
Alo, ljudi! Za početnike: Mandrake, SuSe, Fedora (manje-više tim redosledom). Za prevejane: Slackware, Debian, Linux_From_Scratch... nije ni bitno! :d

Ja trenutno furam SuSe 9.2, na najmodernijoj konfiguraciji (i915, SATA HDD, ATi X600... ), i nemam pojma o kakvoj je bagovitosti reč (instalirao brdo aplikacija i furam brdo deamon-a). Sa druge strane, SuSe 8.2 je, prema mom iskustvu, jedan od najbagovitijih operativnih sistema svih vremena!

Iako nisam neki expert, kako ja vidim stvari:

SuSe - brdo prateceg softvera i odlicna podrska za najnoviji hardver!
Mandrake - veoma druzeljubiv i blagonaklon prema pocetnicima , odlicna prateca dokumentacija!
Slackware - bezbednost, pouzdanost, oldschool...
Debian - besplatno, slobodno, GNU...
Fedora - RedHat... sta vise reci...
Svi ostali... moze, ali ne mora... mislim, ne bi mnogo bolelo i da ih nema. :)

Toliko od mene. Nadam se da sam nekom barem malo pomogao. :wave;
 
Fedora Core 2

Ranije par Red Hat i SUSE distribucija, bezuspeha ;)
 
Magick, je l' to znaci da sam pocetnik ako imam suse? :D
Sad cu na brzaka da instaliram slack da se pohvalim kakav sam baya...
 
Evo ga jos jedan zadovoljni korisnik SuSe 9.2 Pro distroa :) Btw kakvo je to lupetanje da si lame ako koristis MDK/SuSe/Fedoru? :D I otkada je to Fedora "pocetnicki" sistem? :)
 
Imam jedno pitanje za one koji koriste Slack duze vreme.Koliko cesto se pojavljuju nove verzije je me zanima da li sada da uzmem 10 ili da cekam 10.1?
 
Hm ajde prevejani linuxasi uzeo sam mdk 10.1 ali nesto nisam extra zadovoljan njom
svi nesto hvalite suse i slack (vidim da su to dva najzastupljenije distribucije) pa ajd nek mi neko pomogne u dilemi koji i koja verzija. Treba mi za desktop masinu (tj laptop:) al ...) i volim da kuckam po konzoli samo ne znam iz kojih razloga u mdk-u mi uvek treba extra vremena da mi to kuckanje proradi (ako proradi)

Samo sam primetio da je dosta literature pisano koristeci ili debian ili rh.
 
silverglider je napisao(la):
Magick, je l' to znaci da sam pocetnik ako imam suse? :D
Sad cu na brzaka da instaliram slack da se pohvalim kakav sam baya...

Daj ne zafrkavaj... :d Ne funkcioniše to u oba pravca. Početniku je lakše da krene od neke dobro dokumentovane distribucije, koja ima dosta grafičkih alata i automatizovan proces konfiguracije, ali to ne znači da vi iskusniji nećete moćida uraditi sa njom šta vam je volja.

Mislim, ne preterujmo... nemožeš po „druželjubivosti” porediti SuSe ili Mandrake i Debian ili nedajbože Linux From Scratch. :)
 
Corey je napisao(la):
Imam jedno pitanje za one koji koriste Slack duze vreme.Koliko cesto se pojavljuju nove verzije je me zanima da li sada da uzmem 10 ili da cekam 10.1?
Nije valjda da niko ne zna odgovor??
 
slackware se izbacuje redovno na 6 ili 9 meseci tako da bi trebalo da se pojavi novo izdanje uskoro. u stvari vec se pojavio 10.1 beta, i uskoro ce i pravi 10.1 (koji je trebalo da se pojavi ali se covek koji odrzava ovu distribuciju (Patrick Volkerding) bio bolestan jedno mesec dana i jos mu nije skroz ok.

cekanje verovatno vredi ako ti se nigde ne zuri...

ja verujem da ce se za mesec dana pojaviri 10.1...
 
Mislio sam na pune verzije 10,11 itd...
 
@Corey
Ja sam sa 9.0 presao na 9.1 pa na 10.0 i veruj mi da nisam nista specijalno dobio...sev novijeg KDE-a i kernela... Doduse sve tri verzije su radile savrseno bez ikakvih problema. Pa posto se premisljas, sacekaj i taj 10.1... Mada, ja sam ocekivao da ce Slackware konacno doci sa 2.6.x granom kernela sa verzijom 10, jer su u to vreme neki, kao Feodra, uveliko furali doticni kernel, ali su se ipak opredelili za stariji i oprobani 2.4.x :)

@magick
Tebi ne radi ni ono sto drugima radi. Kako mozes da pricas o Debianu a do juce nisi mogao da instaliras SuSe? :)

@sanel_nbg22
Pa ako se ne bojis mracne konzole (doduse mozes i white temu da stavis, onda je svetla :D), ja bih ti preporucio Slackware 10 ili 10.1.

@trx
Trx, ajde narezi mi taj Gentoo ako si iz Bgd-a pa da i ja vidim sta je tako specijalno kod njega :) Moze? :D
 
kUdtiHaEX je napisao(la):
Trx, ajde narezi mi taj Gentoo ako si iz Bgd-a pa da i ja vidim sta je tako specijalno kod njega :) Moze? :D
Svrni do RC-a. Tamo ce ti ga sa zadovoljstvom narezati!
 
Lepo rece kolega iz RC-a, samo sto je dovljno da imas Knoppix ili neku drugu vec instaliranu distribuciju, pa da se onda samo chroot-ujesh i skidas source-ove sa Net-a. Ja sam, recimo, svoj prvi Gentoo gradio iz Mandrake-a. Polako, ali sigurno... :D

Za ovaj trenutni sam vec morao da imam 64-bitno okruzenje pa sam morao da skinem Gentoo minimal-Live CD... ;)
 
Poslednja izmena:
Necu da im dam 80 dinara. Bezobrazno deru ljude. Mislim, nije to neka lova, ali princip je princip.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno