Šta je novo?

Kvalitetniji Internet do 2020.- praćenje realizacije projekta "All-IP" transformacije

Kako bi onda telekom mogao da iznajmljuje nesto sto je zajednicko i kako se on to ponasa monopolisticki nad svojom imovinom?

Ti i na zapadu kada uvodis optiku platis po 100-300e da ti uvedu kabal u stan ali to ne znaci da sada imas deo te kompanije.
Sva drzavna preduzeca su osnovana od strane drzve, a sve sto je drzavno je u nekom opstem smislu i nase tj. zajednicko.

Ali sama pretpostavka da telekom treba da deli resurse sa drugima zato sto ga je drzava onovala je besmislena.
Ako je u Telekomu u interesu(finansijskom) da izdaje deo svoje infrastrukture svakako to treba da uradi.
- Osim toga kako mislis da je postojalo toliko ADSL provajdera ili bolje receno preprodavaca ako Telekom ne zeli da saradjuje sa drugima? Svi su prodavali Telekomov ADSL.

Gde to na zapadu placas uvodjenje optike?!

Google prvi ne naplacuje uvodjenje optike, ako se odlucis na njihov 1 gbps paket. A ako neces, mozes da platis 300$, i da dobijes "dozivotni" besplatni net od 5 mbps. U klauzuli njihov dozivotni net je u stvari period od 7 godina.

Pa da li ti znas, da kada je dolazio sezampro pre 2 godine da uvede optiku (centar bg-a), i trazili od svakog stanara da plati po 300 dinara, niko ziv nije hteo da plati tu sumu , i to je bila propala stvar.

Zamisli Telekom dodje sad naplacuje. I traze 300 evra!!! Ovi ne bi ni dali ni 300 din (iz gore navedenog primera). Penzioner rezonuje - optika sine, velis, svetleci kabl?! Sta ce meni to, imam ja obican telefon da se javim svojima, i da kad zatreba za penziju da se raspitam :D

Znam da su duzni i po zakonu, da ti uvedu optiku do ulaznih vrata, a da li ti oces da ti sad taj kabl nastave u drugu sobu, to mozda se naplacuje.
 
Telekom plaća pošti zakup svih prostorija i zgrada u kojima se nalaze telefonske centrale,čisto da znate.
 
U Japanu se placa uvodjenje optike 100%, a i po drugim drzavama - zavisno od trzista kako gde.
To sto google tako radi ne znaci da svi imaju budzet od 1 milijardu $ i da mogu da subvencionisu svoje klijente umesto da zaradjuju na njima.

Za buster stvarno ne znam. I stvarno je van pameti sta se dogadja na domacem trzisu internet uploada.

Optika i nije za dedu koji ne zna cemu ona sluzi i koji ce da koristi samo Telefon(VoIP). Pa to je cisto tracenje resursa.
 
U Japanu se placa uvodjenje optike 100%, a i po drugim drzavama - zavisno od trzista kako gde.
To sto google tako radi ne znaci da svi imaju budzet od 1 milijardu $ i da mogu da subvencionisu svoje klijente umesto da zaradjuju na njima.

Za buster stvarno ne znam. I stvarno je van pameti sta se dogadja na domacem trzisu internet uploada.

Optika i nije za dedu koji ne zna cemu ona sluzi i koji ce da koristi samo Telefon(VoIP). Pa to je cisto tracenje resursa.

Srbija nije Japan. Nece ni biti ni za 1000 svetlosnih godina.
Zavisim od tih deda i baba koji ce eventualno otici na voip, posto cine 90% stanara.
Verujem i da nisu dede i babe, rekli bi da im je dosta i 10 mbps, i da sve preko toga je bacanje para.

A npr ima i "nas" koji eto zavisimo od tog intereneta, samo ne kao ovisnici, nego kao ljudi koji se bave tim poslom.

Mali edit:

Kad smo kod tracenja resursa, znas li ti da sam EPS ima infrastrukturu koju ne moze ni da iskoristi efektivno ni 10%. Samo stoji skuplja prasinu i uzima pare.
To se ne zove tracenje resursa, nego ulaganje, to sto oni danas koriste citavih 10%, za koju godinu moze i da poraste procenat.

Da se nadovezem na temu. To sto neki dekica ima voip u stanu, i misli da jos treba da se dere u telefon tako da bi ga sin/unuk cuo u Nemackoj, ne znaci da ce jednog dana neko ziveti tu, gde moze da iskorsti i net osim voipa.
 
Poslednja izmena:
Kakve veze ima sada da li je Srbija kao Japan i kada ce kao Japan biti?
Pitao si gde se placa uvodjenje i dobio si odgovor.

Kakve to resurse EPS koristi 10%? SNS kadar?

Ja mialim da ne treba do svakog stana uvoditi optiku samo da se kaze da optike ima, a posle da se ne koristi. Kada bude potrebno nek se sprovede od ormana do stana i kraj.
 
Izgradnja takve mreže u Srbiji može biti interesantna i privatnim Investitorima koje država može uključiti da učestvuju u određenom procentu. Onda se infrastruktura iznajmljuje svim zainteresovanim provajderima. Takva izgradnja je transparentna i bilo bi konkurencije među provajderima.
Šteta je što kod nas verovatno nema interesa za tako nečim...
 
Poslednja izmena:
@SyoncMaster, ima veze posto u Japanu 1 gbps stara vest, pita Boga sta ce oni sad da uvedu i izvedu. No da se manem Japana!

Ima veze sa EPS-om, EPS ima svoju opticku infrastrukturu, gde se jedno vreme islo na soluciju da eventualno Telekom koristi tu infrastrukturu za sopstvene potrebe.
Ta prica je bila kratko vreme pricana pre 2, 3 godine, bilo i na vestima.
Ne znam kakve to ima veze sa sns-om, cak mislim da je eps to razvio jos odavno, i pre ds-a, ne vezano za vladajuci rezim ili bilo koji drugi koji je bio tada aktuelan.

Ali piksla, nije im se isplatilo da ulazu u infrastrutkuru, doveli su telekom do propasti.
Sbb je poceo da jaca kao i drugi operateri. Poceli su da nude minumum 50-150 mbps, dok Telekom jos u teoriji nudi 100 mbps. Kad kazem u teoriji, postoji paket, ali moras da ispunjavas uslove kao donor bubrega da bi ti uveli isti.

Sve u svemu, kada je vladajuci rezim pokusao da tapne Telekom, videli su da ne mogu ni priblizno da izvuku lovu koliko su se nadali. I onda im sinula ideja. Sto prodavati, kada potencijalno moze da se unaprediti infrastruktura. Jeste uvodjenje optike velika lova, ali na duze staze stvarno se isplati.

I onda vidjamo situaciju, da odjednom vladajuci rezim sklapa deal sa kinezima, dobijaju opremu, deo love, a deo love sam Telekom mora da se ucipi.

Opet, nemoj me uzimati po politickoj liniji, niti sam clan bilo kakve stranke, nit velicam bilo koju, govorim objektivno sta vidjam, sta zakljucujem,
i sta sam ranije vidjao dok sam radio po firmama koja se bavila kao podizvodjac telekoma (uvodjenje optike i druge opreme raznoraznim operaterima).

Nije to pitanje da li ce 1 stan imati iskoriscenost na nivou voipa, i to 3 poziva u godinu dana, dok drugi stan ima iskoriscenost svih usluga, to je pitanje da telekom sacuva "lidersku poziciju" (citaj monopol, koji vec naveliko gubi). I veruj mi, nece ici dotle da postave negde fttb, a negde wifi, nego svima vlakno.

Opet, mozda i ja gresim, ali kako vidim ovo je potez koji je trebao telekom da obavi pre 5 godina, da se ne stroposta u provaliju. Nije bitno koji je rezim u pitanju.
Kad je doslo do balcaka, da ne moze ni telekom da se proda, morali su nesto posto potom da urade i izvedu. A to je ovaj korak, uvodjenje optike.
 
Poslednja izmena:
Od toga je 30-50% trosak na taxe ...
 
@mitar
A jeli naplaćuju taksu kad recimo tražiš adsl?
Pitam jer npr. u Australiji zavisi i od provajdera i od vrste ugovora; neki naplaćuju instalacione takse i modem, drugi ne. Ili recimo za ugovor 24 meseca ne naplaćuju, a bez 24 meseca naplaćuju.
 
@desp
Ne, plaća se samo održavanje postojeće telefonske linije Telenoru (ali bez usluge telefonije). Uz ugovor na 12 meseci se dobije besplatno oprema.
Mislim da su ovi troškovi uvođenja za optiku pre svega zbog troškova kopanja za instalaciju kabla u objekat. I cena je prilično niska za norveške uslove.
 
To je to, o onome sto sam pricao. Znam za novatel, dobra je to firma, uradice kvalitetno kabliranje i postavljanje opreme. Samo je stvar da se stanari sloze.
Znači da je Telekom Srbija istovremeno angažovao veći broj podizvođača za kabliranje optike po zgradama.
Evo ovde se vidi da je u pitanju NovaTel, ranije je javljeno da slične ponude u bloku 9A daje Gpon...

@draus
U kom delu grada je ova ponuda data Skupštini stanara

Neka se jave i ostali koji primete slične aktivnosti, da vidimo ko su sve podizvođači za postavljanje FTTH optičke instalacije po zgradama.
Ako Telekom ovako nastupi, to može da ide brže nego što je očekivano...
 
Mene zanima koji im je prioritet?Tj da li su ovo postavljali u zgradama gde već postoji istureni stepen, ili gde je bio bakar skroz, tj bez mogućnosti za vdsl?Lakše je dovući optiku od isturenog stepena do stana.
 
:D :D GPON nije podizvođač. GPON = Gigabit Passive Optical Network.
 
Ovaj korisnik je napisao da je Gpon podizvođač na njegovoj lokaciji...
Kod mene u 9a na nbg su takodje okacili ponudu. Gpon je, podizvodjac provlaci optiku do stana. Treba obaviti razgovor sa skupstinom stanara i odluciti da li se pristaje. Vise nije neophodno 50% stanara da pristanu, nego samo predsednik da potpise. Mada, s' obzirom da su ovi moji penzosi odbili Targo pre par god. treba ih ubediti...

Sent from mTalk
 
Mene zanima koji im je prioritet?Tj da li su ovo postavljali u zgradama gde već postoji istureni stepen, ili gde je bio bakar skroz, tj bez mogućnosti za vdsl?Lakše je dovući optiku od isturenog stepena do stana.
I mene zanima isto,da li su ovaj letak dobili oni koji već imaju vdsl ili oni koji imaju samo adsl.
 
Ne dobija letak niko pojedinacno, vec se stavlja na ulaz zgrade cisto kao informacija... Ide se po naseljima, zgradama... prioritet im je postavljanje optike po naseljima gde su drugi provajderi vec postavili ili su poceli da postavljaju.... pilot zgrada je bila Heineken soliter na granici Zemun-Nbg, gde su postavljali ftth, posle poprilicno problema na pocetku sada servisi tu rade savrseno i krenuli su dalje... po planu koji sam ja video ceo taj kraj ce biti ftth...

a za ceo projekat po pricama ljudi iz huawei ide mix varijanta, ftth, fttb, fttc u zavisnosti od mnogih faktora a prvenstveno od toga sta konkurencija nudi u tom kraju...
 
sto se tice televizije, mislim da je uzalud sve to ako ne daju CAM modul.
 
sto se tice televizije, mislim da je uzalud sve to ako ne daju CAM modul.

Ne postoji CAM modul za striming servise koji se pokreću na zahtev kao IPTV. CAM uređaj je u suštini pasivan, može da dekoduje ono što već postoji u kablu (što je svima dostupno), ne omogućava interakciju.

Zato CAM ni kod SBB-a ne omogućava video na zahtev i 72 sata unazad, jer za to moraš da pošalješ zahtev SBB-u.

Dakle, osnovna razlika između kablovske i IPTV-a je što u koaksijalnom kablu za kablovsku svi TV kanali postoje nezavisno od toga da li ih ti u tom trenutku gledaš, a kod IPTV-a i drugih striming platformi ne, već ti preko parice ili sad i optike dobijaš samo onaj kanal koji si zatražio pritiskom na daljinski.
 
Poslednja izmena:
Optika kao i do sada samo na NBG?
Pa nije, ima optika Telekoma u naselju Stepa Stepanović, gde je rađena pri izgradnji naselja i ovo selo Miloševo, kod Negotina, niko nam nije potvrdio za pitot projekat u Aleksincu...
Prema ovim informacijama krenuli su u onim zonama na Novom Beogradu u kojima je i Targo svojevremeno krenuo sa optikom.
 
Koliko sam razumeo ljude iz Telekoma, projekat se sastoji iz dve faze i nekoliko podfaza. Na primer, za jedno naseljeno mesto u Srbiji, sa recimo više od pet centrala, planirano je da radovi traju devet meseci u prvoj fazi, a ona obuhvata osposobljavanje centrala za VDSL ka svim korisnicima. To praktično znači da će uskoro svi zainteresovani imati mogućnost uvođenja VDSL-a. Druga faza je sređivanje infrastrukture i dovođenje optike do krajnjih korisnika. Što se podizvođača tiče, oni su već uveliko odabrani i potpisani su ugovori za realizaciju posla, uz napomenu da su troškovi optike do krajnjeg korisnika na "teretu" Telekoma.
 
Moje naseljeno mesto zvano selo ima samo jednu centralu i već imamo VDSL , tako da eto nek dođu prvo kod nas gde treba "samo" ta poslednja faza, da se zamene bar podzemni 30 godina stari telefonski kablovi sa optikom :D :D Neću se uopšte buniti da mi ovih 30m od bandere na koju dolazi "izvod"iz zemlje ostane bakar :D :D

Ali neću zadržavati dah i čekati da se to desi, s obzirom koliko je godina prošlo prošlo od uvođenja VDSL-a po BG do stizanja istog kod nas (pre godinu dana).
 
Ne postoji CAM modul za striming servise koji se pokreću na zahtev kao IPTV. CAM uređaj je u suštini pasivan, može da dekoduje ono što već postoji u kablu (što je svima dostupno), ne omogućava interakciju.

Zato CAM ni kod SBB-a ne omogućava video na zahtev i 72 sata unazad, jer za to moraš da pošalješ zahtev SBB-u.

Dakle, osnovna razlika između kablovske i IPTV-a je što u koaksijalnom kablu za kablovsku svi TV kanali postoje nezavisno od toga da li ih ti u tom trenutku gledaš, a kod IPTV-a i drugih striming platformi ne, već ti preko parice ili sad i optike dobijaš samo onaj kanal koji si zatražio pritiskom na daljinski.

mogli su da (kao Targo) koriste DVB-C. A vec imaju DVB-T2 module.
meni VoD i 72 sata unazad ne trebaju, a i postoje CI+ v1.3 moduli sa povratnim smerom (LSC).
 
Poslednja izmena:
Moje naseljeno mesto zvano selo ima samo jednu centralu i već imamo VDSL , tako da eto nek dođu prvo kod nas gde treba "samo" ta poslednja faza, da se zamene bar podzemni 30 godina stari telefonski kablovi sa optikom :D :D Neću se uopšte buniti da mi ovih 30m od bandere na koju dolazi "izvod"iz zemlje ostane bakar :D :D

Ali neću zadržavati dah i čekati da se to desi, s obzirom koliko je godina prošlo prošlo od uvođenja VDSL-a po BG do stizanja istog kod nas (pre godinu dana).
Kod mene na NBGD je vdsl stigao pre manje od 6m, a kod bliskih komsija(ulica pred) protok jedva 20mbps
 
mogli su da (kao Targo) koriste DVB-C. A vec imaju DVB-T2 module.

Ne može DVB-C na parici (za njega su potrebni protoci od više stotina megabita u sekundi, recimo SBB-ov D3 ima 17 frekvencija i na skoro svakoj emituje sa 50 Mbps (256QAM), što je zbirno reda 800 Mbps), a već sad je očigledno da MTS neće svima ubacivati optiku u stanove. Pride DVB-T2 i C nisu međusobno kompatibilni.

meni VoD i 72 sata unazad ne trebaju

Ne treba ni Telekomu nova platforma za DVB-C kad već ima za IPTV. Ne kreće on od nule kao Targo.

postoje CI+ v1.3 moduli sa povratnim smerom (LSC).

Našao sam cela dva operatera koji to koriste, a to su kablovske firme Ziggo iz Holandije i Stofa iz Danske.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno