Šta je novo?

Kvalitetniji Internet do 2020.- praćenje realizacije projekta "All-IP" transformacije

Patkica.. Izbori u aprilu, asfaltiraju seoske puteve ponovo, ftth do 2020.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
@Keops 100Mbps paket može da se uzme, ljudi sa foruma su uzimali tako da ne znam šta pričaš. Mogu i ja kući da imam taj paket ali šta će mi.

Nego zanima me hoće li svako od vas platiti za optiku od razvodnog ormana do svog stana jer telekomovo je do ormana, a ostalo vaše?
Isto me zanima da li ste svesni da telekom ne može postavljati optiku u plastične kanalice po hodnicima zgrada?
Ima li neko od vas ideju koliko košta da se uradi kabliranje u zgradi koja nema tehničku vertikalu i prazne bužire po spratu, a takva je većina?

Prvi korak je da se propiše da u svaku novu zgradu pored bakra postave i optiku do svakog stana. To su trebali pre pet godina da krenu ali nisu.

Realno za našu platežnu moć FTTB/C je puna kapa za ovaj zadati rok, a paralelno da se radi na optici. Da 90% priključaka smeste u 250 metara i povećaju brzinu je sasvim dovoljno.
 
To za optiku u novim zgradama je ok, ali isto tako bi bilo logicno da svaka veca nova zgrada mora da ima podzemni parking, ali to bas i nije tako. Tesko bi to bilo izvodljivo(s obzirom kako se gradi u BG-u ili bolje reci ko i kako gradi), tj. logicnije bi bilo da se propise postavljane kanala za provlacenje opticke(dodatne kablovske) instalacije do svakog stana. I eventualno moglo bi to(optika u zgradi) da se propise za nova naselja, tj. da bude kao sto je uradjeno u Stepi(nema bakra).

@nidzakv A ko uopste moze da poveruje da ce cela Srbija biti pokrivena sa ftth-om(pa nismo mi Svedjani, a realno ko u svetu daje ftth u ruralnim podrucjima i manjim mestima)- nije nemoguce, ali je skoro pa potpuno nerealno?! Pa Bugarima je koliko dugo bila samo Sofija pokrivena, a kako su oni gradili. Logika nalaze da ce se ici na FTTB, a FTTH ce biti rezervisan za veca naselja.
 
Poslednja izmena:
To za optiku u novim zgradama je ok, ali isto tako bi bilo logicno da svaka veca nova zgrada mora da ima podzemni parking, ali to bas i nije tako. Tesko bi to bilo izvodljivo(s obzirom kako se gradi u BG-u ili bolje reci ko i kako gradi), tj. logicnije bi bilo da se propise postavljane kanala za provlacenje opticke(dodatne kablovske) instalacije do svakog stana. I eventualno moglo bi to(optika u zgradi) da se propise za nova naselja, tj. da bude kao sto je uradjeno u Stepi(nema bakra).

@nidzakv A ko uopste moze da poveruje da ce cela Srbija biti pokrivena sa ftth-om(pa nismo mi Svedjani, a realno ko u svetu daje ftth u ruralnim podrucjima i manjim mestima)?! Pa Bugarima je koliko dugo bila samo Sofija pokrivena, a kako su oni gradili. Logika nalaze da ce se ici na FTTB, a FTTH ce biti rezervisan za veca naselja.
U najboljem slucaju fttb za deceniju.. ftth 1℅..

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Izvini, mislio sam na FTTC, a ne na FTTB, tj. ici ce na priblizavanje parice i to je to
 
Poslednja izmena:
Došli su sa ponudom kod mene u ulazu Novi Beograd blok 8a, telekom u saradnji sa Huawei,
traže dozvolu za postavljanje optike.

Ništa za sada nisu precizirali o čemu se radi da li će biti ftth ili fttb, predsednik skupštine stanara tek
treba da razgovara sa njima
 
@Bivis
Interesuje me gde u bloku 8A, je l' u Otona Župančiča? Mi u Bloku 7A (Luja Adamiča) imamo u ulazu FTTH od Targo Telekoma, još od pre 5-6 godina, kad se Targo ekspresno širio, i kao što je poznato, oni su propali, tako da svima nama i dalje žuti fiber kabl se nalazi u stanu, ali svi su napustili ovaj provajder jer je propao iz poznatih razloga.
 
Ja sam još uvek kod Targa, još uvek se koprcaju. Inače, ulica je Otona Župančiča 51.

Videću kada bude PSS razgovarao sa njima, pa ću proslediti info o čemu se radi, vidim da se
ovde nagađa dosta toga.
 
@Bivis: ako je to onaj letak Telekoma i Logo-a, u pitanju je FTTH. Pise: zamena bakarne parice optikom. Postavljanje vertikale u ulazu je besplatno, a povezivace samo one koji budu zeleli.
To su vec radili u pojedinim zgradama. Kolegi su tako letos/jesenas u zgradi zamenili bakarne kablove optikom. Imali su velike probleme sa ADSL-om, zbog lose instalacije i sam Telekom im je predlozio besplatnu zamenu.
Pozdrav
 
@Bivis: ako je to onaj letak Telekoma i Logo-a, u pitanju je FTTH. Pise: zamena bakarne parice optikom. Postavljanje vertikale u ulazu je besplatno, a povezivace samo one koji budu zeleli.
To su vec radili u pojedinim zgradama. Kolegi su tako letos/jesenas u zgradi zamenili bakarne kablove optikom. Imali su velike probleme sa ADSL-om, zbog lose instalacije i sam Telekom im je predlozio besplatnu zamenu.
Pozdrav

Hvala bogu neko normalan, da potvrdi nesto normalno :D

Kako ispade, trebali smo dobiti dial up na fttb!!!!! Eto povecanje, islo bi max 64kbps umesto 56 :D
 
@Bivis: ako je to onaj letak Telekoma i Logo-a, u pitanju je FTTH. Pise: zamena bakarne parice optikom. Postavljanje vertikale u ulazu je besplatno, a povezivace samo one koji budu zeleli.
To su vec radili u pojedinim zgradama. Kolegi su tako letos/jesenas u zgradi zamenili bakarne kablove optikom. Imali su velike probleme sa ADSL-om, zbog lose instalacije i sam Telekom im je predlozio besplatnu zamenu.
Pozdrav


E ako je tako onda super, a da li FTTH kod telekoma povlači i nove pakete tj. nove brzine,
jer u suprotnom će biti kao da na V6 motoru ograničiš brinu na 50 km/h.
 
Pa u tome i jeste poenta, jer Telekom Srbija, aka m:ts, daje standardnu xDSL ponudu paketa i tamo gde ima optiku "do u stan" (FTTH), a to je u ovom trenutku naselje Vojvoda Stepa, na Voždovcu i ovo selo Miloševo, kod Negotina...
 
Kimins je napisao(la):
100 Mbps paket može da se uzme, ljudi sa foruma su uzimali tako da ne znam šta pričaš. Mogu i ja kući da imam taj paket ali šta će mi.

Koliko ljudi sa foruma je uzelo, 5? 10? U zemlji sa nekoliko miliona net priključaka (od kojih značajan deo nije Telekom ali svejedno), "vi" sa "dostupnom" stotkom ste: statistička greška!

I ti to vrlo dobro znaš i nema potrebe da se praviš naivan. A ni da realnost ulepšavaš. A ni da negiraš potrebu za većim brzinama ("šta će mi"). Ima kome treba, poslovna tajna :)

Postoji nešto sto se zove DOSTUPNOST, i može da se definiše na različite načine... Paket (100/2) je, OBJEKTIVNO - NEDOSTUPAN! (Iako je dostupan: mizerno)

"Uzimali su ga neki". Jesu, sigurno.
Postoje i 'neki' koji "leže na zrnu - centrale" pa imaju attainable rate (moguću brzinu) ne 100/2 nego 160/60. Mogu ga uzeti ako žele. Njihov izbor. Meni je drago da mogu, biće mi jos draže kad budu mogli SVI; svejedno što je meni - a Net mi je sredstvo za rad - i 5/1 puna kapa (jer sam "počinjao" sa 14.4 dial upom i terminalima u akademskoj mreži... koja danas kida sve provajdere.) a ne sadašnji 20/2.

Moja definicija dostupnosti nije: "vidi, ima @Kimins!" i forumaši. Ili: "eno ga u cenovniku. Stigo je". Ili "neki ga imaju ne kao paket nego kao attainable"
Ovo lupam/precizne podatke nemam (možda neko ima), ali pretpostavljam da segmentacija (pričam samo o Telekomu, naravno!) izgleda ovako:

paket 10 Mbps: 45 % korisnika (zvaću ih "A")
paket 20 Mbps: 30 % korisnika (80% A može da pređe na)
50: 22% (A -> 18%)
100: 1±2% (isto toliko A/2% u mogućnosti da ostvari)

I da su brojke drastično drugačije od pomenutih (preciznost je nepotrebna da bi se došlo do zaključka), APSOLUTNO sam siguran da Telekom u svojoj sadašnjoj izvedbi ima BAR 60%+ korisnika koji ne mogu imati nista više od 20/2, jer su na 1 km+.

TO je većina!
E, kad TA većina bude mogla da ostvari 100/šta god, tada ću stotku smatrati - DOSTUPNOM.

Stvar nije u dostupnosti 100tke i jače, 4K televiziji, naprednim uslugama u fiksnoj (skineš app i nosiš fiksni sa sobom, koristiš video, fotke i resto preko fiksnog) već u činjenici da JEDINO SKRAĆIVANJE PETLJE može da obezbedi napredak u TK sektoru, u vezi sa Telekomom. (na kraju ću se sažaliti "nad ostalima") :)

Optike do kuće će biti, ali "masovno", za tri godine, NO WAY. Pre/prvo će biti masovno "IPAN-izovanje" Srbije tj. dovodjenje optike do komšiluka, pa na dalje bakar i VDSL. Telekom teško da ima para za drugačiji put.
I i to je dobar put! Međufaza.

Vdsl, ovaj naš, može brže.
Može bolji upload, bolji download, bolji odnos. Može i odmah....

Ali nije fer očekivati od Telekoma da BILO ŠTA od toga menja, vama koji ste dobili IPAN ili ste geografski posrani golubom pa sedite nadomak centrale, dok VEĆINA ima kilometre bakra od pre 30 godina.

Paypal nije direktno vezan za ovu priču, ali i na njemu smo bili "kažnjeni", izopšteni, samo zbog geografije (uz koju se podrazumeva i loš pravni okvir s naše strane tj. *****ski zakon o deviznom poslovanju, promenjen 2012e + smejurija od tržišta i generalna nepismenost, informatička, u vezi sa eposlovanjem).

All IP transormacija će smanjiti NEPRAVEDNU NEDOSTUPNOST.

A to, samo to, je bitnije od "optike do kuće" / paketa između 100Mbps i 1Gbps.

Tek su sumanute rasprave "kome te brzine trebaju i zašto" - to je lična stvar, niko nema prava da zadire u tuđ novčanik i potrebe, samo što je ovo zemlja u kojoj su mnoge vrednosti razbucane. IZBOR je svetinja! "Lično", takođe.

A Telekom prvi to razjebava na svakom koraku - nemaš izbor da "ugasiš" fiksni ako hoćeš samo VDSL.

Nemaš izbor da menjaš brzinu interneta kad potpišeš dvogodišnji ugovor (upravo zbog nedostupnosti!).

Nema ujedinjavanja usluga ako je bilo šta pod ugovorom (tj. ima delimično); čak i kad hoćeš da im plaćaš više - ne može.

Nemaš izbor da imas VDSL, a da ti provajder bude Eunet, Beotel/Verat, KladovoNet ili bilo ko drugi.

Nemaš izbor da možeš da se osloniš na tehničku podršku SVIH ne-Telekom provajdera ako imaš ADSL, jer sve pripada Telekomu... A mnogi problemi se ne rešavaju "mejlom ISP-a X" Telekom podršci, koja sve njih stavlja u nepovoljan položaj. (koji ti, kao korisnik, itekako osetiš - direktno. Znao to - oko vlasništva nad infrastrukturom - ili ne.)

Sve su to krupni bugovi, koji će ih koštati dugoročno, ali su smišljeni tako da brane samo jednu stvar na kratki, a poželjno što duzi. Profit Telekoma. 300000 fiksnih linija * 650 din.

Ono što strada je - razvoj TK sektora.

Dakle -

Većina NE može imati ni 50, a kamoli 100 Mbps. Samo 20. I to će se promeniti kad svakom IPAN bude na 100-200 metara. I to je super.
 
Pardon, nije skracivanje petlje jedino (sto garantuje telekomunikacioni progres - Srbije)
Jeste, za Telekom. Jednu firmu.

Gde su ostali provajderi?

Šta, vip, sbb, telenor (i zilion drugih koji nisu na tržištu Srbije!) nemaju 150 miliona za velike telekomunikacione projekte? Imaju itekako. Plus je Internet perspektivna investicija, i fiksna i mobilna ce biti PREGAŽENE.

Nemaju interes, malo, monopolizovano-kartelizovano tržište? Tačno. Gde je tu država, RATEL? Brani se... AirSerbia (nauštrb low costera), moli se za rukav Kina da pazari RTB bor... Burazerska ekonomija , protekcionizam.

Branimo Telekom, njegovu vrednost sada i zauvek. Da se ne proda, da bude naš, da mi mnogo više plaćamo (radnike, kredite, investicije) nego što dođe - dobit. Hvale se profitom, a nikad ne kažu koliko je to KOŠTALO. Prodace se, nema dvojbe. I treba da se proda.

Nama treba 100 malih "optičara" uz više od jednog "velikog". Jedan mali je probo pa prošo neslavno (Targo)

I Beogrid bi puko da ga sledeći po redu veliki nije kupio i samim tim zaštitio. Korisnici PRESREĆNI.

(SBB ima komplikovanu vlasnicku strukturu, ali deo pripada i EBRDu. Sa njima država neće NIKAD da se zamera, ulažu u štošta DOBRO. Ne samo TK. Jedni od najvećih investitora u nas su upravo oni. EBRD. Evropa.)

Brz net/optika jeste i za privredu i za građane i za državu/ekonomiju. Hvale se Telekomovom all ip transformacijom, super. A da se opštinama naloži da brže daju dozvole TK kompanijama, da se EPSu, Putevima Srbije, Vodovodu itd da instrukcija da dele infrastrukturu da se što pre razviju SVI koji bi ulagali u optičku mrežu, a ne samo Telekom. Da se EPS optika iznajmi nekom koga zanimaju telekomunikacije a ne samo umrežavanje njihovih postrojenja. Da se akademska optika širi i na osnovne i srednje škole, biblioteke, muzeje. Makar se i ne zvala "akademska".

Gde su drugi? Nema ih... Ni u najavi. Bežaće odavde, ko što beže lowcosteri. Ostaće... Telekom, SBB i statističke greške (Exenet, Beogrid)



Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Ne treba telekom da se proda već SBB da se nacionalizuje.
 
Kod mene u 9a na nbg su takodje okacili ponudu. Gpon je, podizvodjac provlaci optiku do stana. Treba obaviti razgovor sa skupstinom stanara i odluciti da li se pristaje. Vise nije neophodno 50% stanara da pristanu, nego samo predsednik da potpise. Mada, s' obzirom da su ovi moji penzosi odbili Targo pre par god. treba ih ubediti...

Sent from mTalk
 
Svakom po litar zejtina i 200 g kafe i neces imati problem sa njima.

Sent from ass
 
Mora pristanak vlasnika vise od 50% zgrade i dalje. Samo taj pristanak mora biti ozvanicen potpisom predsednika stambene zajednice (nov naziv po novom zakonu od januara 2017-te) i pecatom zgrade.
Pozdrav
 
Kod mene u 9a na nbg su takodje okacili ponudu. Gpon je, podizvodjac provlaci optiku do stana. Treba obaviti razgovor sa skupstinom stanara i odluciti da li se pristaje. Vise nije neophodno 50% stanara da pristanu, nego samo predsednik da potpise. Mada, s' obzirom da su ovi moji penzosi odbili Targo pre par god. treba ih ubediti...

Sent from mTalk

Da li bi mogao da slikaš letak i okačiš ovde. Nego vezano za potpise, od drugara keva je PSS,
kaže da je sada dovoljno da samo jedan, bukvalno jedan potpis jednog stanara.
 
Koliko mene služi sećanje, Telekom je u Bloku 9A uvodio isturene stepene (IS) još pre 3-4 godine. Znam konkretno za zgrade u Bul. N. Tesle, konkretno IS iz kog je obezbeđen za zgradu sa ulazima od 2-14 se nalazi u broju 10. Tada je dovučena optika od centrale, koja je dosta udaljena, do IS u ulazu broja 10. Od tada svi u zgradi mogu da koriste VDSL Net50, a mislim i NET100, tom prilikom je izvršena prenumeracija početnih brojeva telefona sa vodeće cifre 2 na 6.
U ovom kraju (blok 9A), sam viđao Telekomove IS i ispred ulaza, npr. ulaz Džona Kenedija 7 i na još nekim mestima.

Ja se pitam da li će oni sada da tu mrežu unapređuju sa FTTB na FTTH, tako što će od postojećih IS da vuku optičke (žuto izolovane kablove) do pojedinačnih stanova, zamenom postojećih bakarnih parcica (2 žice sa plavom i belom izolacijom).

I da li je potrebno menjati same sklopove u postojećim ormanima na IS, ili ta oprema tehnološki podžava kačenje dalje optike, umesto bakra, do krajnjeg korisnika?
 
Ne treba telekom da se proda već SBB da se nacionalizuje.
Jesi razmišljao možda o seobi u Severnu Koreju? (ako si ozbiljan u toj tvrdnji, koju elaborirao nisi. Šta bi dobili time, osim još radnika na grbači ekonomski devastirane države?)

Kažem, SBB je nedodirljiv. EBRD. Naša majka Tereza :D

Nemam ništa protiv osvrta na SBB/razrađujem misao, jer, iako je tema "all ip transformacija" Telekoma Srbije, jedini drugi veliki igrač koji nešto može da uradi na polju "kvalitetnijeg neta za 3 godine" je upravo - taj. SBB.

Pričamo o razvoju neta, optici, pre svega.

Je l beše Telenor ima pompezno* najavljivanu licencu za fiksnu telefoniju - *idemo, nema više monopola telekoma, (g)radimo -- koju nikad nije aktivirao. Kamoli razvio mrežu. Njih zanima bankarski sektor tj. pre svega mobilna telefonija, kakva fiksna i optika. I tu greše!

Internet jeste odlična investicija. Velika, skupa, dugoročno isplativa. I bilo bi prostora ne za Telenor/VIP, nego i za mnoge druge. Pa ne mora cela Srbija. Može i grad. Exenetu svaka čast, dokaz da može da se posluje i privatno, kad se hoće. I ima para za investiranje. I mreža napravi valjano.

EPS ne samo što ima svoju optiku, nekakav start (a početak je uvek kritična tačka, u svakom biznisu), nego bi mogao biti kreativan i prodavati struju kroz SET paketa (uz net/TV/mob/fixni i — struja, povoljnije. Hrvati imaju i to, i mnogi drugi. U HR vec ide merenje potrosnje po utrosku, za centralno grejanje / gas. Imaš termostate u stanu pa furaj toplo, budi u gaćama ILI smanji skroz ako putujes. Ja sam bio sokiran kad sam to video, davno pre nego sto su se nasi setili toga... A nisu izveli ništa.

To su dobre stvari, ZA LJUDE. Korisne, progresivne, ma i - potrebne.
A naš EPS... pravi greške u naplati, nije u stanju ni beskontakno plaćanje (karticama) da uvede, a kamoli pakete usluga. Istini za volju, i mi imamo paket! +150 din za RTS i OIE) :D

Investicioni fond (KKR, http://www.kkr.com/) će SBB, pre ili kasnije, prodati po ceni većoj nego što ga je kupio (milijarda evra), jer... To je i svrha: uđeš, sisaš krv, izađeš -- dramatično bogatiji. :)
"Naci9nalizovace ga", al to neće biti naša nacija (tj domaća firma) [emoji14]

Jedino što ima smisla nacionalizovati je deo Telekoma: infrastruktura.
Tj. imalo je smisla.

Sve kablove (local loop, od centrale do korisnika) im uzeti, pa davati SVIMA POD ISTIM USLOVIMA. To je trebalo uraditi još u vreme razdvajanja dvojnika. Pa onda, umesto što se novac sipa u radnike, Telekom Srpske (iz kojeg je sadašnji gen. diša Ćulibrk i došao; ograda: ja sam sve samo nacionalista i zadrti patriota ne), m:tel-e izvan Srbije sportske klubove i mnogo toga drugog, uložiti u - INFRASTRUKTURU.

To se nije desilo, niti će se desiti. Infrastruktura je najvredniji deo, bez nje ništa. Stranac kupuje i infrastrukturu (i monopol/udeo), a ona je jedina za čime ima smisla ŽALITI... ŽESTOKO.

Da je Srbija pametna država, pa da je u bumu krov-na-krov razvlačenja KOAKSIJALNIH kablova i deljenja Srbije metodom ko će pre kol'ko da zahvati (sad pričam isključivo o kablovskim provajderima) izgradila svoju mrežu, i izdavala je svima, danas bi imao bar 20 kablovskih provajdera, lak prenos, izbor... Manje cene i bolju uslugu...

Ali ne. Ovde je "glavni" onaj koji razvuče prvi. Taj te drži vezanog za sebe do (tvoje) smrti. I da oćeš kod drugog ne može, "nema tehn. mogućnosti". Nema kabla. Nema pravila! A RATEL ne služi ničemu što je u korist korisnika. Nikad nisu razbilj monopole i kartele. Mogli su. Djubrad.

A kako je prošao projekat "liberalizacije Telekomove infrastrukture", znamo svi - NULA posto drugih (ISPova) nudi VDSL.
STO POSTO drugih ISPova plaća rentiranje ADSL portova Telekomu Srbije. Da plaća preduzeću koje bi se bavilo samo infrastrukturom, ta infrastruktura bi se znatno brže razvijala. Ali bi i cena Telekoma pala, otkaza bi bilo odavno, fiksni niko živ koristio ne bi i sl.

Braneći Telekom mi sahranjujemo: konkurenciju, razvoj infrastrukture, tržišno a ne monopolističko poslovanje. I sve to osetiš i ti.

Plaćaš više, za manje. A lozis se da "pomažeš našima'

Izbori provajdera su ti svedeni na dva, tri.
Takmičenje u cenama i brzini ne postoji. U tragovima je moglo da se oseti koliko je to korisno, kad su SBB i Telekom uzdrmani Targom, pokrili neku siću na NBG, Bežaniji.

Modernizaciju Telekom Srbije radi jer su je svi okolo VEĆ URADILI! A ne bog sastanka Vučića i predsednika Kine....

Rade je, jer sad već osetno ljudi gase fiksne. I treba da gasimo, šta će nam ništa za 650 mesečno. Naterani smo.

RATEL prati statistiku i tendencija koja se javlja je odliv Telekom prikljucaka fiksne u smeru ka SBBu. A to nije samo tih 650 dindzi spram 390 (koliko košta SBB fiksni) - to je ČITAV JEDAN SET USLUGA KOJE TI "PROGURAŠ" KORISNIKU, od Interneta, preko mobilnog, do televizije.

Mislite da oni transformisu mrezu zbog nas? Boli ih uvo. Uz ovo navedeno gore, postoji i EU strategija o TK, koja broadband smatra životnim dobrom (s pravom!) i bez problema, u mnogim stavkama, pominju se i KONKRETNE brzine koje su zacrtane kao obaveza ka kojoj se mora stremiti. I mi imamo strategiju razvoja TK do 2020e. Da smo normalni, (svi pisani, elektronski i ini) MEDIJI bi pratili te stavke, pitali i borili se da dobiju izveštaje o realizaciji, zapitkivali, forsirali.... A ne da mi na forumu spekulisemo, u nadi da ce, jednog dana, biti bolje. Hoce, ali kad. I po kojoj ceni.

ps. Ja sam za prodaju Telekoma, ali ne pitamo se ni ti ni ja, ne pita se ni direktor Ćulibrk, nego glupi političari. Ranije sam i rekao zašto. Ukratko - privatnici treba da plaćaju radnike, poreze, kirije, kredite... A ne država. I kad ulože svoj novac, u borbi za profit, progres i modernizacija, ulaganje u infrastrukturu, postaje nužnost. Da ih je više itekako bi se osetio boljitak. Konkurencija je SUPER STVAR : terate da budeš bolji. A mi to nemamo. Imamo dva usklađena igrača (SBB, MTS) i.... Od velikih, to je to.

A malih nema ni približno dovoljno...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
nije najvaznija stvar na svetu razvoj neta, sto se tice ostalog tl;dr.
ja volim svoju zemlju i smatram da javna preduzeca treba ocuvati i poboljsati.
 
Sta je tldr? :)

Nije najvaznija na svetu. Ali je mnogo vazna, za svaku zemlju na svetu.

Ne da bi Djura iz nekog sela muvao ribu na fejsu (koji "ne mirišem" ali koristim) i slao joj 4k erotski video snimljen svojom web kamerom [emoji14] - a putem optike na paketu 500/50, nego da bi privreda imala —oslonac. E-usluge su budućnost, menjaju svaku granu industrije, menjaju zdravstvo, menjaju... Sve.
A i građani su - privrednici.

I ja sam za očuvanje i poboljšanje. Te kablove niko ne može da iznese iz zemlje. Profit može.

Sve zavisi od toga kakav je vlasnik. Telenor je državni (Norway) i ništa mu ne fali. Dojce telekom nije drzavni pa je veliki mag, pokupovao je sve oko nas, i verovatno ce pazariti i nas.

I ja volim svoju državu. Samo ne verujem da će oni koje postave po svojoj osi da rade dobre stvari: seču troškova i viškova radne snage, INVESTICIJE, INVESTICIJE, INVESTICIJE....

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Telekom takav kakav je zarađuje ogromne pare, tj ima ogroman profit svake godine.
Prodati Telekom je najveća glupost koju možemo napraviti. On će te pare od prodaje da zaradi kroz par godina u svakom slučaju, i to u ovakvom stanju u kakvom je.

Reorganizacija njima treba, ne prodaja.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Telenor čeka da Telekom omogući postavljanje DSLAM opreme drugih operatera u centrale i iznajmljivanje bakarnog kabla od centrale ili isturenog stepena do krajnjeg korisnika.
To je normalno na zapadu ali ne i kod nas.
Telekom umesto da zaradi na iznajmljivanju prostora u centrali i bakrenog kabla oni se ponašaju monopolistički kao da je to sve njihovo jer im to država dozvoli, daleko smo mi od demokratije i antimonopolskih zakona.
Infrastrukturu su gradili svi građani skoro 50 godina, plaćali su po 1000 ili 2000 nemačkih maraka za priključak telefona, tako da bi bilo pošteno da infrastruktura bude na raspolaganju svim operaterima koji žele da je koriste.
 
Poslednja izmena:
Kako bi onda telekom mogao da iznajmljuje nesto sto je zajednicko i kako se on to ponasa monopolisticki nad svojom imovinom?

Ti i na zapadu kada uvodis optiku platis po 100-300e da ti uvedu kabal u stan ali to ne znaci da sada imas deo te kompanije.
Sva drzavna preduzeca su osnovana od strane drzve, a sve sto je drzavno je u nekom opstem smislu i nase tj. zajednicko.

Ali sama pretpostavka da telekom treba da deli resurse sa drugima zato sto ga je drzava onovala je besmislena.
Ako je u Telekomu u interesu(finansijskom) da izdaje deo svoje infrastrukture svakako to treba da uradi.
- Osim toga kako mislis da je postojalo toliko ADSL provajdera ili bolje receno preprodavaca ako Telekom ne zeli da saradjuje sa drugima? Svi su prodavali Telekomov ADSL.
 
Ne plaća se svuda na zapadu uvođenje optike.
 
I dalje mi nije jasno zašto ne vrate upload booster?
Za tako nešto nije potrebna 2020-ta godina.
 
Nazad
Vrh Dno