Šta je novo?

Kupovina tehnike u Madjarskoj - kako?

Znači da se bolje ne zezam,ili eventualno da nadjem nekog carinika koji bi me propustio..
 
Pozdrav.

Hteo bih da odem u Segedin da uzmem novi iPhone. Citao sam da je ExtremeDigital najbolji za kupovinu tehnike.
Ono sto ne znam je kako bih mogao da proverim dostupnost, tj. da li ga imaju na stanju? Ne vozi mi se bas tamo i nazad, a da nisam sto posto siguran da li ga trenutno imaju.

Takodje me zanima koja je procedura sto se tice povrata PDV-a?
Ja bih telefon otvorio, bacio kutiju, prebacio par fotografija i podatke (tako su me savetovali).
Da li to i dalje ide tako ili su sada malo rigorozniji na nasoj granici?
 
To što su te savetovali je ukoliko hoćeš nešto da prošvercuješ, a ukoliko hoćeš povrat roba se prijavljuje na carini.
 
Da, prijavljujes, ali madjarski carinik moze dojaviti nasem, pa iako bacis kutiju i rijesis se dokaza, moze se desiti da te skontaju.
Pisalo se o tom vec dosta na temi, procitaj par stranica unazad.
 
Како многи HU (пре)продавци годинама живе од мађ пдв а уредно преносе преко обе границе значи да је договор са цариницима могућ и реалан. Ајде, постоји ли негде у овој земљи скроман цариник без више него довољно новца...
 
Da bi dobio povrat PDV, madjarskom cariniku treba da pokažeš nekorištenu robu, znači neraspakovanu.
Ako on javi našima da imaš robu za povrat PDV-a, a ti dodješ kod naših i kreneš da ih ubedjuješ da to nije tačno, može svašta da se desi. Mogu da ti poveruju i puste te, a mogu da i te stave sa strane i krenu da rasklapaju kola...
Pozdrav
 
Pozdrav.

Hteo bih da odem u Segedin da uzmem novi iPhone. Citao sam da je ExtremeDigital najbolji za kupovinu tehnike.
Ono sto ne znam je kako bih mogao da proverim dostupnost, tj. da li ga imaju na stanju? Ne vozi mi se bas tamo i nazad, a da nisam sto posto siguran da li ga trenutno imaju.

Takodje me zanima koja je procedura sto se tice povrata PDV-a?
Ja bih telefon otvorio, bacio kutiju, prebacio par fotografija i podatke (tako su me savetovali).
Da li to i dalje ide tako ili su sada malo rigorozniji na nasoj granici?
Zar je tesko procitati par postova odmah iza tvog??!!
 
Kako u Mađarskoj vi vršite plaćanje?
Sestra ide u Budimpestu i želi da uzme laptop. Sto se tice konverzije i kursa, kako se najvise isplati platiti?
Da ponese gotovinu u eure pa kod ulicnih mjenjacnica da zamjeni (ili negdje drugo) ili da karticom koja je isto u eure sve placa?
 
Nije tako crno/belo - zavisi i od banke i od karticne kompanije. Recimo, dok sam koristio Unicredit-Master kurs mi je bio kao u menjacnici ili bolji, tako da nisam imao potrebu da menjam novac. Dok sa druge strane, imas raiffeisen koji ima banditski 1% fee na inostrane transakcije (+ ostale kursne provizije).

moj rule of thumb:
  • Iznosi ispod 1K eur - kartica
  • Preko 2K menjacnica (traziti bolji kurs)
 
Ja sam nekad ranije uvijek mijenjao na mjenjacnici, ali poslednji put kad sam bio skontao sam da je povoljnije bilo placati karticom (Intesina MC kreditna), ali kao sto kaze covjek iznad, to dosta zavisi od banke i valute. Kontam da bilo koja kartica sa deviznom partijom koja nema dodatni fee (kao Rajfajzen) je bolja nego kurs na mjenjacnicama (jer konverzija ide po priblizno srednjem MC/Visa kursu).
 
Mozemo li da sacinimo listu radnji koje PUN iznos PDV (AFE) - znaci bez Globablue i ostalih posrednika?
Od svih koji su ranije radili, ostao je samo 220volt.hu za koji znam. Svi ostali ili ne rade tax free ili preko GB
 
Nije tako crno/belo - zavisi i od banke i od karticne kompanije. Recimo, dok sam koristio Unicredit-Master kurs mi je bio kao u menjacnici ili bolji, tako da nisam imao potrebu da menjam novac. Dok sa druge strane, imas raiffeisen koji ima banditski 1% fee na inostrane transakcije (+ ostale kursne provizije).

moj rule of thumb:
  • Iznosi ispod 1K eur - kartica
  • Preko 2K menjacnica (traziti bolji kurs)
za svako menjanje preko 300 evra u menjačnicama traže pasoš da to pribeleže...gde ti podaci idu i zašto nemam pojma, ali negde beleže...valjda da ne finansiraš neke mutne radnje sa 300 evra :rolleyes: a ako menjaš preko 2000 evra, šta znam, možda te i slikaju i zovu rendorseg patrolu...
 
za svako menjanje preko 300 evra u menjačnicama traže pasoš da to pribeleže...gde ti podaci idu i zašto nemam pojma, ali negde beleže...valjda da ne finansiraš neke mutne radnje sa 300 evra :rolleyes: a ako menjaš preko 2000 evra, šta znam, možda te i slikaju i zovu rendorseg patrolu...
Znaš ti druže čega sve ima za 300 evra u srcu Pešte, ajme...
 
Za 300 evrova malih buckastih, preslatkih koliko hoćeš. Na kolače mislim, da toliko utučeš treba ti bar 3 dana da dodješ sebi da se vratiš kući.
Od Segedina pa nadalje menjačnica koliko hoćeš pa po 3 dana da dodješ sebi računaj kada se vraćaš kući.
 
Pozdrav,
Na kojim graničnim prelazima Mađarska -Srbija može da se overi dokumentacija za povrat pdv-a?
Hvala
 
Moze i tamo.
 
Moze i na Djali, provereno.
 
Zdravo svima.
Planiramo za 5 dana odlazak do Segedina i kupovinu u Mediamarkt-u. Mailom su mi odgovorili na pitanje da li daju Global Blue obrazac ili afu i rekli su da izdaju afu, a čitam ovde da oni ne daju i da je povrat pdv-a oko 12-13%. Da li neko zna ako daju afu, da li na neki način može da se uzme veći procenat, značilo bi za količinu novca koji ćemo da potrošimo. Hvala unapred
 
U Mediamarktu je to-to. Global blue.
 
Hvala na odgovoru. Da li možda neko zna i da li je "bezbedno" kupovati tehniku (konkretno iphone) u manjim radnjama. Nekako mi Mediamarkt uliva sigurnost, a neke radnje imaju nešto nižu cenu, ali ne znam koliko je provereno šta kupujem, recimo radnja Mobilpont, ako neko ima iskustvo. Vidim da imaju dobre recenzije.
Hvala
 
Sa iphoneom ne mozes da omanes kada je internacionalna garancija i kupujes ga novog. Jel vraca afu Mobilpont?
 
Ako prijaviš povrat AFA sa mađarske strane, naši će sigurno znati da imaš nešto, tako da je bolje da prijaviš tu i platiš porez (ne znam ide li i carina)
I za Hrvatsku je tako, provereno na ličnom primeru. Čim na Srpskoj granici tražiš povraćaj pdv-a oni jave Hrvatima da dolaziš i šta imaš.
 
I za Hrvatsku je tako, provereno na ličnom primeru. Čim na Srpskoj granici tražiš povraćaj pdv-a oni jave Hrvatima da dolaziš i šta imaš.
Drugaru su za praznike progledali kroz prste kada je uzeo iPhone (da plati dazbine), dok ga za hranu nisu cimali. Naravno 32% je ono na sta su ga primorali da ne bi morao vece kazne da plati. Priznao je da je trazio povracaj poreza.
 
Nazad
Vrh Dno