Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

@suarezz Ja bih na tvom mestu kupio 5D Classic i 50mm 1.8 za sve pare.
Trebalo bi da može da se uklopi u budžet, a za koju godinu ćeš moći da ga prodaš hipsterima i za veće pare. :)
Imam i njega, baš za tu lovu na KP okačen haha... ali ne mogu da nudim ovde... Jedino sto 5D ima slab ISO.. ali boje i sve sve kida .. najbolji model što se tiče šmeka ⭐ :)
 
Da nije previse matoro to? Ne mislim zbog kvaliteta fotografije, nego zbog veka trajanja.
Zavisi koliko je rabljen... Na njemu se ne može proveriti br.okidanja, ali ako ima lupam 100k.. poslužiće još dosta.. idu i do 500k.. Prosečan amater slika u proseku manje od 100 slika mesečno, to je 1200 godišnje.. pa računaj da mu treba 10 godina da nakrca 12k okidanja :)
 
Da nije previse matoro to? Ne mislim zbog kvaliteta fotografije, nego zbog veka trajanja.
Jeste, ali ništa u ovom budžetu neće da bude preterano mlado ili da vredi kupovine pored prosečnog telefona.
 
Povecao bih budzet na 200 do 300 eura, znaci telo i neki objektiv za pocetak.
Fotografije bih svakako malo editovao u Photoshop-u, a ipak ce mi tu vecu ,,slobodu'' dati fotografija sa fotoaparata nego sa telefona?

Ne znam ni kako se krecu cene, a ne bih da me odere neko...
 
Da se ponovim po 100x, kupi neki obkektiv, fiksni, koji ce ti dati otprilike 35-50mm fov. Za ostale pare kupi bilo koji aparat i pocni da ucis.
Da ponovim, bilo koji aparat!
 
Ako uzimas matorije aparate, obrati paznju na to da nemaju svi Nikon aparati motor za AF u telu jer tada ces morati da zaobidjes sve AF-D objektive jer nemaju motor za AF u sebi kao npr. AF-S objektivi ili AF-P objektivi.

Dalje, AF-P objektivi se ne mirisu sa nekim matorijim Nikon telima tako da kad odlucis, javi se opet ovde da se ne zakopas sa nekom losom kombinacijom.

Inace 35 ili 50mm objektiv i bilo koje telo ako hoces da budes umjetnik duge kose i zamisljenog pogleda.
 
Problem je sto nisam mogao da ih saberem svojevremeno u 85mm 1.8G, inace su odlican predlog.
 
Povecao bih budzet na 200 do 300 eura, znaci telo i neki objektiv za pocetak.
Fotografije bih svakako malo editovao u Photoshop-u, a ipak ce mi tu vecu ,,slobodu'' dati fotografija sa fotoaparata nego sa telefona?

Ne znam ni kako se krecu cene, a ne bih da me odere neko...
Za 300e vec ima odlican izbor..
Za oko 200e možeš uzeti odličan full frame. @Marti Misterija je u pravu za 50mm ili 35mm, to sam i ja rekao.
Ako hoćeš vidljivu razliku sa fona, preskoči KIT zoom objektiv i pravac na fixni.

Moj predlog ti je da nadješ za oko 200e Nikon D700, ili Nikon D3, eventualno neki D600 ako izleti za te pare.
Od Canona 5D Mark II se može pojaviti za tu lovu.

Objektiv Nikon 50mm 1.8D ili 50mm 1.8G, ovaj drugi je skuplji 30-40e i malo bolji.. oštriji kontrasniji.
Canon 50mm 1.8 EF II ili STM, optički isti, ovaj drugi ima tiši motor.. koji god nađeš jeftiniije.

I to ti je odlično za početak.
Kvalitet slike u dobrom svetlu zasigurno miljama bolji od bilo kojeg telefona.


Kasnije jedan širi objektiv za pejzaže, i jedan duži telac i pokriven si i miran.
Moj predlog ti je čim sakupiš pare da probaš Nikon 80-200mm 2.8D ED, košta 200e.. a kad vidiš portete sa toga pašćeš sa stolice :)
Veruj mi kvalitet slike na ovim full frame je 99% identičan sa najnovijim aparatima, samo što treba malo više muke i bolje svetlo nego na najnovijem mirorlesu.. ali kvalitetom slike nećeš biti razočaran, boje su čak i bolje od bilo čega novijeg. (y) :)
 
Poslednja izmena:
Povecao bih budzet na 200 do 300 eura, znaci telo i neki objektiv za pocetak.
Fotografije bih svakako malo editovao u Photoshop-u, a ipak ce mi tu vecu ,,slobodu'' dati fotografija sa fotoaparata nego sa telefona?

Ne znam ni kako se krecu cene, a ne bih da me odere neko...
Evo ti orijentir za cene: nedavno sam prodao D7000 (85k okidanja) sa 18-105VR za 190 evra i AF-D 50/1.8 za 7000 dinara.
 
Ja sam naucio da je od dobre kamere puno bitniji dobar objektiv a 5 godina sam ganjao obrnuto
 
Ja sam naucio da je od dobre kamere puno bitniji dobar objektiv a 5 godina sam ganjao obrnuto
Dobar objektiv je nešto bez čega se ne može (y) Nikon D700 sa 85 1.4 će uvek raditi bolje portete nego najnoviji Z9 sa 50 1.8... :)
 
Ja sam kupio prvi Fuji XF objektiv prije nego što sam kupio aparat. :)
 
Ako uzimas matorije aparate, obrati paznju na to da nemaju svi Nikon aparati motor za AF u telu jer tada ces morati da zaobidjes sve AF-D objektive jer nemaju motor za AF u sebi kao npr. AF-S objektivi ili AF-P objektivi.

Dalje, AF-P objektivi se ne mirisu sa nekim matorijim Nikon telima tako da kad odlucis, javi se opet ovde da se ne zakopas sa nekom losom kombinacijom.

Inace 35 ili 50mm objektiv i bilo koje telo ako hoces da budes umjetnik duge kose i zamisljenog pogleda.

Znaci cela Nikon D3000 i D5000 otpada?

Moj predlog ti je da nadješ za oko 200e Nikon D700, ili Nikon D3, eventualno neki D600 ako izleti za te pare.
Od Canona 5D Mark II se može pojaviti za tu lovu.

Objektiv Nikon 50mm 1.8D ili 50mm 1.8G, ovaj drugi je skuplji 30-40e i malo bolji.. oštriji kontrasniji.
Canon 50mm 1.8 EF II ili STM, optički isti, ovaj drugi ima tiši motor.. koji god nađeš jeftiniije.

Za 140e ima D-300S
Nikon D3 230e
Canon EOS 700D 220e + uz dogovor moze 50mm f1.8
Canon 650D 190e

Da li vredi nesto kupiti od ovoga i onda zasebno uzeti neki od objektiva koje si naveo? Nadam se da na ove Canone mogu da idu ovi objektivi gore.
Evo ti orijentir za cene: nedavno sam prodao D7000 (85k okidanja) sa 18-105VR za 190 evra i AF-D 50/1.8 za 7000 dinara.
Trenutno na oglasima, D7000 samo telo 250e, sa Nikon AF 50mm 300e ._.
 
Znaci cela Nikon D3000 i D5000 otpada?



Za 140e ima D-300S
Nikon D3 230e
Canon EOS 700D 220e + uz dogovor moze 50mm f1.8
Canon 650D 190e

Da li vredi nesto kupiti od ovoga i onda zasebno uzeti neki od objektiva koje si naveo? Nadam se da na ove Canone mogu da idu ovi objektivi gore.

Trenutno na oglasima, D7000 samo telo 250e, sa Nikon AF 50mm 300e ._.
Pokušaću da ti nađem D7000 jeftino.. skoro su mi nuđena 2 komada :)

D3 je dobra cena, ako nije prešao više od 200k.
 
Dobar objektiv je nešto bez čega se ne može (y) Nikon D700 sa 85 1.4 će uvek raditi bolje portete nego najnoviji Z9 sa 50 1.8... :)
Pa ne bas, postoje razne vrste portretne fotografije i razni fotografi...

@suarezz - Mani se D3 i ostalih mrcina, oce to coveku da ogadi mnogo sta, a verovatno su i rabljeni do iznemoglosti. Dalje, uz krop senzor se ne uzima 50mm da se uci fotografija, uzima se ono sto sam vec naveo.
 
Panasonic za te pare može samo m43 sensor i to stari, a to je još manje od aps-c, 2x krop, jedna četvrtina full frame senzora.
 
Na 60D? Na ekranu?
 
Zato i pitam. Nije nikad mutan DSLR, samo objektiv. Stavi dobar Canon objektiv na najgori EOS i možeš da napraviš savršene fotke. Stavi smeće na najbolji, i lako mogu da budu gore, bez obzira šta radio s njima.
 
Dosli smo do tacke gde se vrtis u krug jer ima previse opcija.

Uzmi nesto najjeftinije dok ne vidis da li ce da te smori posle par dana jer sto je jeftinije lakse se prodaje. Idealno gledaj da je u sto boljem fizickom stanju zbog lakse prodaje posle.

Uzmi npr. D7000 i 18-105VR / 35 1.8G ili 50 1.8G i to je to, ima ih najvise, brzo ce da odu ako ti se ne dopadne, jeftino.

Ako ces prajm, na kropu je 1.8G svestraniji, 50 1.8G je vise za portrete.
18-105VR ti je za "lenje" fotke i da vidis koji te zapravo raspon najvise interesuje. Na pocetku ces da se nalozis da fotkas sve i svasta ali eventualno ces da zaglavis u nekom rasponu pa posle lako mozes da dokupis i zamenis.

Ovo ostalo sto citas je sindrom fotografa, fotografija je toliko subjektivna stvar da nema svrhe gubiti vreme na raspravu oko toga jer nikad neces kupiti nista ako citas rasprave ljudi na forumu.

EDIT: lupnuh malo, moderni Canon objektivi imaju AF motor u sebi, nema D varijanti kao kod Nikona pa da je bitno. Ispao sam malo iz price.
 
Poslednja izmena:
Aj da prelomim na kraju.

D7000 (+32gb sd,difuzor za blic, punjac i baterija) za 200e ili samo telo Canon EOS 60D za 160e bez punjaca i baterije?

Onda cu za ostatak para uzeti neki od ovih objektiva
Nikon 50mm 1.8D ili 50mm 1.8G,
Canon 50mm 1.8 EF II ili STM
 
Moja preporuka ako je taj 60d za 160e dobar da uzmes njega, i 50mm 1.8mm STM (nadje se za 70-80e u mint stanju). Juce sa slikao na FF telu sa 1.8STM i uvek se odusevim kakve slike pravi za tako malo para. Ume doduse da omasi fokus, ali prastam mu spram toga koliko sam ga platio:). Takodje za crop telo od prime objektiva dobra kupovina su i 24mm STM i 40mm STM, a od zum objektiva Tamron 17-50 2.8 bez stabilizacije (pojavi se na oglasima za 100-110e) ili isti objektiv sa stabilizacijom (pedesetak evra skuplji).
 
Nazad
Vrh Dno