Šta je novo?

Kućna rasveta

Ova iznad je 2700K, ne znam da li imaju slične od 3000-4000K.
 
Uf, ove sam kupio za tazbinu pre godinu i po, nemam pojma da li je neka crkla do sad. Nismo bili u Bg od prošlog leta.
 
Imate trenutno solidan popust u Ikei za Tradfri sijalicu i Styrbar upravljac sa cetiri tastera za 1999 RSD. Posebno idu za 1299 i 1499 RSD, usteda od 800 dinara. :)

 
Planiram u sobi da ubacim neke GU10 pametne sijalice, ali da imaju i color spektar za ambijentalno osvetljenje, u sobi imam Nymane spot reflektor (onaj sa četiri rasvetna tela) iz Ikee, pa me zanima kako bi se pokazale smart sijalice za primarno osvetljenje? Jel imaju one dovoljnu jačinu da se koriste u tu svrhu ili su više ipak orijentisane ka ambijentalnoj ulozi?

Prvo sam razmišljao o Ikea Tradfri kompletu, međutim ispada da u tom slučaju moram kupiti i daljinski upravljač i mrežni prolaz, za potpunu funkcionalnost. U međuvremenu sam saznao i za Philips Wiz koji implementira sve u samoj sijalici, pa je i trošak manji, pa se dvoumim između ta dva sistema, u slučaju da mi neko ovde potvrdi kakve su za primarno osvetljenje.
 
Gde uzeti gu10 led sijalice od 5-6W, dimabilne, 2700k (eventualno 3000k) i da je cri pristojan? U Ikei su najjače 3w
 
Gde uzeti gu10 led sijalice od 5-6W, dimabilne, 2700k (eventualno 3000k) i da je cri pristojan? U Ikei su najjače 3w
Traži na netu brend Emos. Dimabilna od 6W, boja 3000K košta 400 din. Nemam iskustva sa ovom koju tražiš konkretno, ali proizvođač je iznenađujuće kvalitetan.
 
Na primer ovako nesto?
Philips 5.5W GU10 220V 350lm 2700K CORE PRO DIMM. LED sijalica – 00106 79 000

Ima i Osram.
OSRAM 5.9W (50W) GU10 220V 36* 350lm 2700K GLASS PARATHOM DIM LED sijalica – 00106 80 001

Ne znam cri podatak, možda na sajtu proizvođača ima nešto.
 
Ne znam da li je za ovu temu ali rekoh da pitam. Ostalo mi nesto preko 3 m fiber kabla debljine 1 mm kada su mi uvodili opticki internet. Uzeo sam parce i rekoh da vidim kako ce da izgleda kada se "nakalemi" na izvor svetlosti. Kada sam stavio na diodu od led trake kao i na svetlo od telefona ispalo je nekako zuckasto na kraju. Inace je prozirno kada ne svetli. Da li ona menjaju boju u zavisnosti kakav je izvor svetla? Pretpostavljam da da ali rekoh da pitam. Mozda bih nabavio preko interneta deblje vlakno na primer 3 mm za neke dekoracije koje mi padaju na pamet.
 
Ima li neko ideju gde da potražim ovakve lampe/svetiljke samo drugih oblika?

Ne znam ni kako da ih potražim na Guglu... Bilo kakav info bi mi bio od koristi. Hvala.
 

Prilozi

  • IMG_20221220_185009.jpg
    IMG_20221220_185009.jpg
    172.1 KB · Pregleda: 85
Probaj da tražiš "neon wall lights", ako je to ono što ti treba...
 
Pozz narode, uskoro treba da mi dodje elektricar da mi proveri kucnu instalaciju i da promeni komplet rasvetu u kuci, uticnice i prekidace. Sve je dotrajalo pa je red da se menja.. Posle toga ide komplet moleraj cele kuce.

Obzirom da menjam skoro sve, sad mi je prilika da uradim kako valja pa sam hteo da pitam za savet kako i sta bi mogao da uradim, kako bi maksimalno iskoristio tu situaciju..

Kako se danas resava osvetljenje u modernim kucama/stanovima, jel ima nesto na sta bi trebao da obratim paznju? Neki odredjeni tip prekidaca/uticnica/sijalica itd..

Ne razumem se u ovo skoro uopste pa ne zamerite 😅

Nisam siguran koju "boju" svetla da odaberem, da li da bude svugde isto ili je svaka boja za odredjenu prostoriju itd.. Nesto sam malo gledao, deluje mi da bi svetla sa 4000 K bila OK, ali mozda gresim.

Takodje, ovo bi mi bila prilika da razvucem coax i UTP kablove po prostorijama i da ih lepo sakrijem, mislio sam da sa tavana spustim te kablove dole (sredina levo, pored prizme) i tu da napravim malu razvodnu kutiju i da stavim tu modem/switch pa odatle da ide u sobe. Napravio sam render na brzinu kakav bi bio raspored, radio sam sa onim sto ima u programu pa ignorisite pojedine nelogicnosti :D

top.png
 
Ima li kod nas ovakvih sijalica? Svugde sam gledao i nigde ne mogu da nadjem..

Screenshot_20230928_112221_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20230928_112150_Samsung Internet.jpg
 
Nisam siguran koju "boju" svetla da odaberem, da li da bude svugde isto ili je svaka boja za odredjenu prostoriju itd.. Nesto sam malo gledao, deluje mi da bi svetla sa 4000 K bila OK, ali mozda gresim.
4000k je po meni za recimo kupatilo, kuhinju, hodnik i sl. Za dnevnu ili spavaće sobe 2700-3000k. Tako sam barem ja odradio.
 
I kod mene je slična situacija, s tim što sam ja umesto 4000K stavljao 6000-6500K u kupatilu, kuhinji...
 
Pitanje, ne znam ništa o rasveti, dobar deo života pod običnim lusterom i sijalicama a sada treba da opremim svoj stan i pojma nemam kako i čime. 😁

Elem, vidim u Ikea ima plafonski nosač sa tri mala reflektora, tako piše, i preporučena sijalica GU10 230lm...

Da li u te plafonske reflektore mogu bilo koje sijalice, hoću reći da li je to standardno grlo ili zahteva striktan tip sijalice?

Prosto rečeno, mogu li ja tu staviti 3 standardne led sijalice koje bi osvetljavale normalno dnevni boravak recimo ili moraju baš ove GU10?
 
GU10 ti je oznaka za sijalično grlo i samo takvu sijalicu možeš da koristiš. Naravno ne mora Ikea sijalica, može bilo koji proizvođač.
Ako planiraš to za "glavno" svetlo nećeš se usrećiti tim rešenjem.
 

Prilozi

  • Screenshot_20231005_182349_Chrome.jpg
    Screenshot_20231005_182349_Chrome.jpg
    137.4 KB · Pregleda: 9
  • Screenshot_20231005_182316_Chrome.jpg
    Screenshot_20231005_182316_Chrome.jpg
    119.8 KB · Pregleda: 59
Preporuke za neku jeftiniju RGB LED plafonjerku kod nas. Treba mi kao više kao ambijentalno svetlo. Soba je okvirno 4 x 4m pa mislim da ne bi trebalo da idem ispod 18W

Pronašao u medjuvremenu OSRAM Ledvance LED WiFi 14W kao alternativu pa ako neko ima predlog za nešto bolje/povoljnije, hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
zasto su razlicite kategorizacije gornje i donje sijalice, kad su iste potrosnje?
 

Prilozi

  • IMG_20231013_182933.jpg
    IMG_20231013_182933.jpg
    256.6 KB · Pregleda: 61
Нови систем ознака.
 
Trebala bi mi pomoć oko rasvete... Naime useljavam se uskoro i rado bih barem u dnevni boravak stavio neku rasvetu koja se može kontrolisati dimerom... Gledam u Ikei rasvetu i par stvari mi nije jasno:
1. Da li se svaka pametna led sijalica može kontrolisati dimerom neovisno od tipa plafonjere/visilice, dok god grlo odgovara? Tj. da li sama rasveta mora da podržava tu pametnu funkciju?
Prosto rečeno mogu li Ikea sijalicu da zavrnem na svoju lampu i da je kontrolišem Ikea dimerom?
2. Da li mi je neophodan ovaj neki centar za kontrolu ili je dovoljan samo dimer?
 
Jel imaju negde da se kupe E27 LED sijalice snage preko 3000 lumena (200w)?
U Srbiji ih ne viđam, dok sam ih u inostranstvu viđao.
 
Napisao si da trazis Lumene a ne boju svetla tako da je to to :D
 
Zdravo svima, trebala bi mi preporuka/savet, gde pronaci plafonjere pravougaonog = kvadratnog oblika sa senzorom pokreta? :)
 
1. Da li se svaka pametna led sijalica može kontrolisati dimerom neovisno od tipa plafonjere/visilice, dok god grlo odgovara? Tj. da li sama rasveta mora da podržava tu pametnu funkciju?
Prosto rečeno mogu li Ikea sijalicu da zavrnem na svoju lampu i da je kontrolišem Ikea dimerom?
2. Da li mi je neophodan ovaj neki centar za kontrolu ili je dovoljan samo dimer?
1. Moze u svaku visilicu/plafonjeru. Ono sto moras da razmislis je sta ces sa nepametnim prekidacima koji prekidaju struju. Naravno da pametni dimer/daljinski ne moze da upali sijalicu ako je iskljucena na obican prekidac.
2. Ako pricamo o Ikea Tradfri sistemu, centar za kontrolu nije neophodan. Dimer, tj daljinski, se moze direktno povezati na sijalicu, tj na do 10 njih istovremeno za istovremenu kontrolu. Centar (gateway) sluzi da se postavi u komunikaciju izmedju daljinskih i sijalica, a i da ceo sistem poveze na internet tako da se moze kontrolisati i telefonom udaljeno, praviti razne automatizacije, scene itd...
 
Nazad
Vrh Dno