Šta je novo?

Kriptovalute - opšta diskusija

Zamisli prodaš kripto, uzmeš 100k, i 15k baciš u vodu, tj daš državi.
Haha, znaš kad ću da prijavim državi to [emoji23]
Na sve što me deru svakodnevno, još i na kripto hoće da stave šapu.
To jedino ima smisla za nekoga ko ne može da opravda poreklo novca, a hoće da kupi stan npr.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Problem je sto sa tih 100k ti ne mozes dalje nista da kupis bez neke kriminalne seme a da ne dokazes poreklo novca.
Vecina nikada nije baratala sa parama vecim od 10k eura na zalost pa toga nije ni svesna. Itekako ce se placati kako bi kes bio cist.
 
Tako isto mozes da gledas i bilo koji porez koji placas kazes: ZASMISLI BACIM U VODU.
I ne, ne postoji : E neke poreze moram platim ovaj ne moram. Po zakonu moras svaki, u praski ne moras ni jedan, za sve postoji "način".
Da li treba ili ne treba placati porez stvarno ne bi trebala da bude tema ove diskusije na it forumu.
 
Zasto se ne vadite na tetku iz Kanade? To bar prolazi. Provereno :D

A @nightshadow, na tih 100K koje povuces u praksi umesto 15% daces oko 25%
 
Ako otvorite firmu npr ste preduzetnik ili doo, placate porez na ostvarenu dobit. Znaci u slucaju preduzetnika 10% (ako je u sistemu licne zarade) a u slucaju doo 15%. Dakle ne na zaradu na kriptu, nego na razliku prihoda i rashoda celokupnog poslovanja. Lepo nagomilate neke rashode i smanjite oporezivu dobit, ukratko.
 
Pa nema tu sta da se nagomila. Jedino moze da se vidi razlika u potrosnji elektricne energije. Da se vidi koliko se placala struja za te rigove i to da se umanje. I vise nista..
 
A kako recimo se tumaci, ako ja kupim usdt za 2k, trgujem konstantno sa leverage-om, inhipoteticki napravim 50k usdt-a. Platim razliku, al posle napravim jos 50k. Sad vise nemam dokaz o ulazu.
Ako razumete sta hocu da pitam.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Ulozio si 10K, kupio si 1BTC, napravio si trgovinom 20BTC-a. Prodajes 10 po 50K. Platices porez na 490K i ostace ti 10BTC-a. Placa se porez na pozitivnu razliku ulaza i izlaza, nema tu nauke.

Tapatalk from Poco loco
 
100K su nevidljivi novci, jer se mogu potrositi jako brzo, samo je pitanje kad ti neko da tih 100k da li hoce da ima trag da je ulozio u kripto. Jer mozda taj racuna da ce to biti 500k, ili milion, a milion je vec malo veci problem od 100k. Mozes renovirati postojeci stan za 20K bez problema, mozes i za daleko vise, neki namestaj, tv, opremu, kupis automobil od ~20k, letovanje sa porodicom, malo troskarenja i za godinu dana si potrosio...
 
Neko mora platiti porez ukoliko jedan od dva ucesnika kupoprodaje zeli da bude vidljiv. Kad kupujete akcije recimo, ne placate porez, ali ga platite kad ih prodate ukoliko ste ostvarili dobit. Kapiram da su i za kripto smislili neki takav model. To opet znaci da ce usluge ECD-a ili neke druge legalne menjacnice dodatno opteretiti vasu dobit, jer ce oni sigurno zadrzati svoju proviziju, pa cete prilikom prodaje preko njih pored 15% drzavi platiti jos 5 ili koliko % njima. Sto se majninga kao preduzetnickog ili doo posla tice, u to ne bih ulazio jer me ne zanima previse, ali pretpostavljam da bi bilo pametno cuvati sve racune, i od opreme i za struju, zakup itd, jer bi to mogla biti odbitna stavka od bruto osnovice na koju ce smisliti neku stopu. Sto kaze moderator sobe, nije tema izbegavanje poreza, svi znamo sta kaze zakon a kako izgleda praksa, pa je to na svakom ponaosob da proceni sta mu je ciniti. Na kraju davati savete za krsenje zakona se verovatno tretira kao neko delo, makar prekrsaj, ako ne i krivicno, nisam pravnik pa ne znam. Knjigovodstveno poreski marifetluci su naravno dozvoljeni u onoj meri koja se moze smatrati legalnom, ali time se bave ljudi iz te branse i to takodje ne rade besplatno...
 
Ulozio si 10K, kupio si 1BTC, napravio si trgovinom 20BTC-a. Prodajes 10 po 50K. Platices porez na 490K i ostace ti 10BTC-a. Placa se porez na pozitivnu razliku ulaza i izlaza, nema tu nauke.

Tapatalk from Poco loco

Upravo tako, razlika izmedju prikazanog ulaza i izlaza. Mene brine da za par godina ne evidentiraju sve sto imas, pa da krene godisnji porez, kao na nekretninu recimo. Zato pametno. Blockchain is your friend and foe...
 
Pa nema tu sta da se nagomila. Jedino moze da se vidi razlika u potrosnji elektricne energije. Da se vidi koliko se placala struja za te rigove i to da se umanje. I vise nista..

Rashodi ne moraju biti vezani konkretno za kripto :) Svi komunalni troskovi koji pripadaju adresi registrovanog sedista, neki kvazi troskovi zakupa, racunovodja, milion drugih stvari ulazi u rashode i lako ih mozes povecati. Sve sto kupujes sem da nije reprezentacija. Tehnika, namesaj, auto, stan, sta god... Cak sta vise ja vidim da bi vrlo brzo otisao u gubitak :d
 
Upravo tako, razlika izmedju prikazanog ulaza i izlaza. Mene brine da za par godina ne evidentiraju sve sto imas, pa da krene godisnji porez, kao na nekretninu recimo. Zato pametno. Blockchain is your friend and foe...
Ne znam kako bi uveli godisnji porez... Na sta? Kako iko moze da zna sta imam i koliko imam u wallet-u. Njima je samo bitno da ja platim 15%. Dok se porez placa mnogo stosta moze da se gleda kroz prste. U principu najveci kriminal za drzavu je neplacanje poreza jer se njima zavlaci ruka u dzep.
Ja iskreno ne bih nikada povukao vise od 50% svojih sredstava legalno. Pola bi stajalo u fiatu ili kriptu na menjacnici ili walletu u zavisnosti od situacije. Mora uvek nesto da se vrti.

Tapatalk from Poco loco
 
Ulozio si 10K, kupio si 1BTC, napravio si trgovinom 20BTC-a. Prodajes 10 po 50K. Platices porez na 490K i ostace ti 10BTC-a. Placa se porez na pozitivnu razliku ulaza i izlaza, nema tu nauke.

Tapatalk from Poco loco

Ako si ove fiskalne godine ulozio 10k, ne mozes sledece da povuces 10k i da se to anulira, ili gresim? Ima nauke, kako nema :p.
 
Rashodi ne moraju biti vezani konkretno za kripto :) Svi komunalni troskovi koji pripadaju adresi registrovanog sedista, neki kvazi troskovi zakupa, racunovodja, milion drugih stvari ulazi u rashode i lako ih mozes povecati. Sve sto kupujes sem da nije reprezentacija. Tehnika, namesaj, auto, stan, sta god... Cak sta vise ja vidim da bi vrlo brzo otisao u gubitak :d

Pa slasem se ja za to. Ali onda taj racunovodja mora platiti porez inace je rad na crno. Od koga si zakupio prostor, ta osoba mora platiti porez inace je utaja poreza. Pa ako platis knjigovocu sa 100 000 dinara, odbijes to od kripta (gde bi platio porez 15%), onda ce knjigovodja morati da plati i za zdravstveno i za penziono i porez za platu.. Pa ako tako izmisljamo onda je bolje da ostane fiksna provizija za kripto od 15%
 
Ocigledno se nismo razumeli. Da bi uopste imao firmu preduzetničku (ne paušalnu) ili doo jednostavno moraš imati računovođu. To će ti biti zaista trošak, ne plaćaš ga na crno, plaćaš agenciju koja ti vodi knjige. Plaćaš zakup, ako si izdao od fizičkog lica takođe obračunavaš i porez tj to računovođa radi. Ako si izdao prostor od pravnog lica nema poreza. Dakle ovo su sve troškovi (rashodi) koji utiču na smanjenje krajnje dobiti. Znaci samo je potrebno u glavi napraviti promenu i ono što sada plaćaš sa svog ličnog računa plaćaš ubuduće sa firme i time smanjuješ dobit. Npr gorivo za svoje vozilo koje daješ firmi u zakup bez naknade, da ne pričam sad sve dalje ali zna se kako se to radi. Razumem te u smislu da ti ne treba računovođa kao trošak niti zakup prostora, i ja ne govorim ovo ako hoćete da isplatite jednokratno neki iznos i ćao... Govorim ako se zaista bavite time na duže staze onda nema dileme
 
izgleda da nismo :) .. ali sad sam te razumeo. *mjau**mjau**mjau* treba sve staviti na papir. Ali mislim da ogromna vecina ceka 100k ili vise i da istresu sve sto imaju i povuku. Za njih mora neko drugo resenje :)
 
Nebitno je kako mi rezonujemo, nego kako donosilac zakona rezonuje. A to nemamo pojma jos uvek, samo spekulisemo. Elem, ako si se nekad negde prijavio da si kupio taj BTC po 22K, i posle nekog vremena prodas 2BTC na 50k, kako ja to vidim, platices 15% na razliku od 28K i jos 15% na 50K od onog drugog BTC-a koji se na volseban nacin stvorio u tvom posedu.
Des :)

Sve su ovo spekulacije ali ja cenim da će kripto da se ponaša kao nekretnina, vrednost joj pada i raste prema tržišnim uslovimaz makar za fizička lica.
Za pravna koji trguju svakako porez na dobit, no to je drugi porez.
 
99% onih koji su usli u kripto pre 10 godina su rudarili pa ulazili sa altovima na menjacnice koje vise ne postoje, trgovali ko zna koliko puta za ovih x godina.
Na kraju si izasao sa nekim BTC-om i prelio ga u FIAT, to je naveci problem, kako to sve dokazati. Prica da u ovom slucaju ide samo 15% i to je to, dace bog ali meni to smrdi samo tako.

Ja idalje ne vidim kako se sa ovim zakonom sprecava pranje para a to je najveci problem. Upravo zato i traze krv na Bitstamp-u recimo da se dokaze kako si ti dosao do BTC-a.
Jer po ovim nasim nagadjanjima ja prodam koks za BTC na ulici, pojavim se sa BTC-om i kazem rudario sam pre 10 godina nemam nikakav dokaz, platim 15% i imam cist kes, pa to je smejurija, nema sanse da ce to tako funkcionisati a to je ono sto me plasi.
Strasna je razlika ako se neko pojavi sa 50k eura, 500k ili 5milki.
Ono što si mogao da zaradis u životu u okviru porodice to ti niko ne može ništa. Problem sa dokazivanjem počinje kad se udje u 7 cifara, to je već problem objasniti sa tetkama i nasledstvom.
Dakle, prodaja btc na 100k i proći ćeš sa porezom.
10 BTC odnosno 1+ mil eura neće ići tako. Zato ih niko nece ni prijaviti ni ovde prodavati, verovatno ni ovde sa njima kupovati.
 
Verujem da će se plaćati neka suma, recimo 10,15%, prilikom prodaje i prelaska u fiat i to je to. Odoste predaleko, nema razloga da mrse m... toliko. Mislim, kako bi oni mogli da saznaju ko je kad kupio, trejdovao i po kojoj ceni.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Zakon se zove "porez na dobit pravnih lica". Treba li dalje ? :)
Uostalom, dobit je nesto sto moze da ima iskljucivo pravno lice (to je njegova svrha postojanja) dok fizicka lica mogu da ostvare zaradu za sta postoji poseban zakon nazvan "zakon o porezu na zaradu" :)

p.s. https://www.mfin.gov.rs/dokumenti/porez-na-dobit-preduzeca/
Ovo o čemu SAJ priča je kapitalna dobit, ostvaruju je i pravna i fizička lica i plaćaju odgovarajući porez (15% na razliku izmedju nabavne i prodajne cene nekretnina, udela, hartija od vrednosti itd).
 
Dobti moze da ima i fizicko lice koja obavlja neku delatnost, ne samo pravno lice.
 
Dobti moze da ima i fizicko lice koja obavlja neku delatnost, ne samo pravno lice.
Da, mada je to sada već kako se piše a kako čita.
Preduzetnik ima obaveze koje vrlo lice onima koje ima pravno lice, mada i pravnih lica ima različitih.

Poenta je samo sa li ti odnosno država planirate stalno oporezivanje ili jednom do nekad. Ako prevrces kripto na berzi morao bi da si registrovan i tada podlezes porezu na dobit. Ako je retko onda je to kapitalna dobit. Previše kapitalne dobiti, mnogo objašnjavanja.
 
Zakon se zove "porez na dobit pravnih lica". Treba li dalje ? :)
Uostalom, dobit je nesto sto moze da ima iskljucivo pravno lice (to je njegova svrha postojanja) dok fizicka lica mogu da ostvare zaradu za sta postoji poseban zakon nazvan "zakon o porezu na zaradu" :)

p.s. https://www.mfin.gov.rs/dokumenti/porez-na-dobit-preduzeca/

Porez na dobit preduzeća plaća firma ali porez na dividendu plaća vlasnik (fiz. lice) i to ne ulazi u godišnji obračun zarade i ne oporezuje se dodatno niti plaćaju doprinosi.
Znači na zaradu ide i porez i doprinosi :) a na dobit samo porez.

Ne znam kako bi uveli godisnji porez... Na sta? Kako iko moze da zna sta imam i koliko imam u wallet-u. Njima je samo bitno da ja platim 15%. Dok se porez placa mnogo stosta moze da se gleda kroz prste. U principu najveci kriminal za drzavu je neplacanje poreza jer se njima zavlaci ruka u dzep.
Ja iskreno ne bih nikada povukao vise od 50% svojih sredstava legalno. Pola bi stajalo u fiatu ili kriptu na menjacnici ili walletu u zavisnosti od situacije. Mora uvek nesto da se vrti.

Tapatalk from Poco loco

Pa ako trguješ znači radiš, vrtiš, znači plaćaš i porez ali i doprinose :d
Ako samo imaš pa unovčiš, plaćaš samo porez na dobit.
Easy as that
 
Porez na dobit preduzeća plaća firma ali porez na dividendu plaća vlasnik (fiz. lice) i to ne ulazi u godišnji obračun zarade i ne oporezuje se dodatno niti plaćaju doprinosi.
Znači na zaradu ide i porez i doprinosi :) a na dobit samo porez.

Ti ce mi kazes! :p

Ko sad pominje dividedu? :)
To ide dobit (preduzeca) pa se plati porez na dobit (placa preduzece) pa to postane nerasporeodjena dobit pa onda moze (i ne mora) odluka da se isplate (i koliko) dividende koje (verujem) idu u zaradu vlasnika - fizickih lic. Svakome se to racuna u zaradu i ako se predje godisnje onih ~20k eura onda to valja prijaviti i drzava te ekstra opali po tome iznad 20k.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno