Šta je novo?

Koliko je palo PC trziste u Srbiji?

Samo da pohvalim članak i da se složim sa iznetim konstatacijama u njemu.

Za desktop sve ređe sedam. Laptop mi je primarna alatka za rad i u skorije vreme ga ništa neće zameniti (korisim i opciju docking station-a).
U svrhe razonode koristim tablet ali u poslednje vreme sve ređe, jer mi ekran mobilnog telefona (4,7") lepo završava posao.

Budućnost? Po meni, za razonodu - lightweight fableti sa savitljivim ekranom. Za posao, ultrabook-ovi sa touchscreen-om. I sve ostalo u cloud-u.
 
...tja, sve što bih imao reći, neko je već rekao. Gotovo niko u dosadašnjih 30-ak postova nije rekao nešto s' čime se ne bih složio.

Sumarum:

- Danas i stari računari jako lepo rade. Softver više ne beži hw-u onako kako je to bilo pre 10-ak god, kada se novi hw morao vijati da bi se uopšte moglo nešto na računaru uraditi. Kod ćaleta u stanu je moj bivši barton i Abit NF7, i to sa XP-om radi sve što treba nezahtevnom korisniku (internet, muzika, filmovi, corel, office...). Par generacija računara pre toga, današnji internet ne bi mogli lepo da teraju, niti su mogli film da puste. Danas i dalje ne vidim funkciju koju taj Barton ne može ispuniti (mom ćaletu, naprednom penzioneru).

- Imati najbolji najbrži najmoćniji računar više nije trend. Sada su u trendu fancy telefoni i tableti. Malo se ljudi zasitili vijanja visokog skora na bench softverima, i povaćanja rezolucije i fps-a u igricama. Nećete čuti klince da pričaju o brzini svog računara kod kuće. Pričaju o tabletima i telefonima.

- Ko i kupuje novo (a nije hard core user), kupuje laptop jer je cena vrlo bliska desktopu (što nekada nije bilo). Laptop još ima prednost jer bar ovde u NS, stanovi veći od 50kvm postaju luksuz. Cele porodice se trpaju u 35-55kvm. Naprave kvartove zgrada sa po 100 stanova od kojih 95% imaju manje od 45kvm. Gde još obezbediti budžak za desktop?

- Siromaštvo se povećalo u poslednjih par god.

Nema PC budućnost. Čačkao sam nedavno Asus Transformer sve sa njegovom tastaturom i touch padom, i to je jako jako blizu laptopu. To radi SVE što nezahtevnom korisniku treba. Android, samo ako bude poguran na tu stranu da radi na laptolikolijem obliku uređaja, mogao bi da oduva MS i PC priču u istoriju.

Iako će uvek biti hard core usera dobrih desktop mašina, nikakva savremena tehnika se ne pravi ako serije nisu milionske. Ne isplati se. Tako će umreti i PC. Slava mu. :p
 
Poslednja izmena:
Ja sam jedno vreme podržavao cloud ali...

Cloud computing je kao iznajmljeni stan, tuđa garaža gde držiš svoja kola, život u zgradi sa tankim zidovima... to jeste realnost života većine ljudi ali nije ideal, ono ka čemu valja težiti.

Pa tako i taj cloud, nije to ono što će doneti kvalitet. Samo će malo povećati udobnost ali i pojačati kontrolu onoga što radimo za kompjuterom.

Zanimljivo je da baš nikome ne smeta što u poslednjih deset godina, sve inovacije se zasnivaju na povećanju udobnosti (ljudska lenjost pobeđuje) ali i istovremenom gubitku mnogih bitnijih stvari za ljude. Šta je beše ono rekao Bendžamin Frenklin? Većina izgleda misli da je bio budala. E pa videćemo za dvadeset godina ;)
 
Sledece sto su da uzmem bice neki miniPC koga cu da okacim na zadnju stranu monitora a istovremeno ce biti duplo jaci od ove konfiguracije... za nekih 5 do 10 god :)
 
^^ Informacije, literatura, muzika, filmovi, igre i sl. mogu da budu u cloud-u bez ikakvih problema sa privatnoscu. Za licna dokumenta i fotografije/snimke ima mesta (i nacina) i offline na telefonima/tabletima isto kao i na laptopu/desktopu
 
Postoji i ona kvaka da neko ko se ne igra nema ama bas nikakvu potrebu za upgrade od e7200 procesora na ovamo... A to je poprilican period. Napredak je nekako usporio, nekada smo menjali stvari zato sto je za to bilo realne potrebe, prelazak sa XP 2.0 procesora na Athlon64 je bio primetan. A danas jedini primetan upgrade je ssd ... Promenio sam skoro i5 750 za i5 3570k - i sta sam dobio? USB 3.0, to je jedino sto ja vidim
 
Realno, PC je toliko jak da ne može da radi godinama a da korisnik nema potrebu za nečim jačim. Prosečnom korisniku c2d i 2gb rama i neki hdd je vise nego dovoljan za sve kućne potrebe, a to je konfiguracija od pre 5-6 godina.
Ja imam jedan q6600 i 6gb rama. Crkava mu hdd a mene mrzi da ga menjam. Za posao sam koristio 5 godina c2d laptop koji sam ove godine zamenio za ultrabook i neću ga menjati dok ne crkne.
Nije nemaština uzrok slabe prodaje, već što ljudima ne treba nista jače.

Što se gamera tiče, očekujem da će nove konzole pomeriti nivo zahtevnosti i da ce buduće igre tražiti mnogo jači hw i da ce se kratkotrajno stvoriti potreba za novim mašinama.
PC umire. Personal se preselio u džep u obliku smartphonea, a Computer postaje Workstation i bice ga tamo gde je Workstation potreban.

Upravo tako, hw je otišao toliko daleko da običan PC korisnik nema nikakvog razloga da pravi upgrade. Jednostavno sve što je potrebno običnom korisniku završava low end mašina. Prošla su vremena kada se radio upgrade da bi os radio brže, da bi se programi palili brže, da se ne bi gušio sistem. Tako nešto nekada je bila obaveza za komforan rad. Sada samo oni koji renderuju ili rade nešto slično zahtevaju najmoćnije mašine, praktično to su i jedini kupci kojima je realno tako nešto potrebno. A jedini upgrade u poslednjih par godina koji bi običnom korisniku popravio komfor u radu je SSD ili bolji monitor. Kao što ljudi ne menjaju stan svakih 9 meseci, kao što ne menjaju veš mašinu svakih 9 meseci, tako nemaju razloga više ni da menjaju PC svakih 9 meseci.

Pa čak ni zahtevni gamer-i nemaju razloga za upgradeom osim nove grafičke jednom na svakih 12-18 meseci. Evo ni ovaj moj 2500k koji za koji mesec puni tri godine ni u jednoj igri ne koči GTX 670 koji imam, za čega će mi onda bolji procesor ili prelazak na novu platformu, kada i ovako sve leti??? Ovako ću uskoro da zamenim GTX 670, za GTX 770 čisto zbog garancije, iako i ovako 95% stvari tera na max na full hd. Na to se osvrnuo ovih dana i GabeN na konferenciji gde je ukazao na to da prodaja PC HW-a sa jedne strane strmoglavo opada, a sa druge strane prodaja PC igara strmoglavo raste (po 70-80%) iz godine u godinu, što je vrlo zanimljivi paradoks gde PC gaming finasijski sa jedne strane nikada nije bio moćniji, a sa druge strane PC HW market nikada gori, što ukazuje na ovo o čemu pričamo. http://www.youtube.com/watch?v=Gzn6E2m3otg

Eto to je osnovni razlog zašto prodaja PC hw-a stagnira, jednostavno nepostojanje potrebe za nečim jačim u ovom trenutku. A ne zato što ljudima više ne treba PC ili što su prešli na druge uređaje. E to je pogrešan zaključak.

Isto bi bilo recimo kada bi danas imali za standard tablete sa ludim rezolucijama i snagom da teraju i najzahtevnije aplikacije, ljudi koji bi imali takav tablet, ne bi imali razlog da kupe novi tablet kroz 7-8 meseci. Dok sada imaju takvu potrebu jer se oseća razlika u performansama. Ja sa mojim tabletom matorim dve godine trenutno ne mogu da radim ama baš ništa. A kada se dostigne taj nivo da low end tablet radi sve, tada će verovatno biti priča o padu prodaje tableta i kako nikome više ne trebaju :)
 
Poslednja izmena:
Tablete (a i mobilne telefone) ceka ista sudbina kao i PC, samo mnogo brze nego sto je to bio slucaj sa PC-om.
 
Odlična tema. Konfu iz potpisa nisam menjao već četiri godine, i ne osećam potrebu da je menjam u skorije vreme. Sećam se kako sam ranije bio optimističan oko PC hardvera, sada me sve to apsolutno ne zanima, nije mi više interesantno. Desktop mi i dalje ostaje najkomforniji za surfovanje i posao, samo što ne vidim kakve koristi imam od upgrade-a. Iza mene je period aktivnog gejminga, sada retko odigram nešto na PC-u. Za tako nešto imam PS3, mada i na njemu se ređe igram - da li zbog nedostatka vremena ili mi interesovanje za igranjem jednostavno slabi. GTA V mi je ipak privukao pažnju, tako da to trenutno igram :)
 
Desktop koristim samo zbog komfora i udobnosti u radu, i to je meni za sad jedina prednost u odnosu na laptop. Mislim da svi odrastamo na ovom forumu pa se i same nase potrebe menjaju. Ranije se vecina nas raspravljala ko je koliko imao poena u 3D marku ili frejmova u krizi a danas retko ko se igra tim intezitetom, ja ne. Drugo, danas je HW nekoliko koraka dalje od onoga sto zahteva SW, ranije nije bilo tako. Graficke karte takodje vise nisu jedna od bitnijih stavki (tu se odmah skine 200-300e od cene konfiguracije) osim ako se masina ne koristi za gaming. Ja planiram da udomim moju GTX275 jer sam uvideo da je uopste ne koristim za ono za sta je namenjena, a samo mi dzabe trosi struju i koncentrise prasinu u kucistu.
Jednostavno trziste se promenilo, mnogo toga je otislo u oblak, mobilne platforme preuzimaju sve vise surf deo, pa ni gaming nije vise kao sto je nekad bio. Vise ne vidim potrebu da desktop mora da bude u midi/full tower formatu kao ranije. Danas je mini ITX sasvim zadovoljavajuc i tu mogu solidne konfiguracije da se upakuju, a to nije moglo pre 5 godina.
PC eri se polako blizi kraj nakon 30 godina, ali to ne znaci da ce PC samo nestati.
 
Konfiguraciju iz potpisa sam sklopio ovog proleca za manje od 20000din posle skoro 8 godina na starom racunaru. Ono za sta mi treba (surf, office, gledanje filmova ponekad...) zavrsava odlicno. Za igre imam xbox, tako da mi ne treba jaka graficka, i ova integrisana zavrsava posao. Jedino sto cu da uzmem jeste neki ssd, ali tek posto uzmem novi laptop, jer je MSI iz potpisa star jace od 4 godina i red je da se zameni nekim novim, koji ce verovatno biti bar 3x skuplji od ovog desktopa. Ionako laptop koristim mnogo vise zato sto cesto putujem.

p.s. mislim da je samo pitanje vremena kada ce se pojaviti neki punokrvni desktop os za dual boot sa android telefonom, pa onda samo neki dock i uvek imas sve u dzepu. Nesto poput onoga sto je ubuntu hteo da progura sa Edge smartfonom.
 
Pa pazi, ja sam 2005. imao 17", full HD rezoluciju, najjaci mobile CPU, dva diska u RAID-u, discrete Nvidia grafiku, sve to u laptopu :)

Koliko si placjao crnca mesecno da ti to nosi sa pojavom lakih i brzih laptopova desktop je postao..pa "velik ekran" dosta ljudi oko mene se orpedelilo za jak laptop + kvalitetan ekran / tv resenje ....
 
Nekada sam osecao potrebu kao dosta mladji da moram da imam ovo ili ono ali se vremenom covek otrezni i shvati sta mu zapravo treba, bude realan sto se kaze. Na ovu konf. iz potpisa sam presao sa masine koja je bila stara 5-6 god. i na koju je dodavana po neka sitnica jer je moralo. Da mi se nije "namestilo" (odnosno finansijski poguralo) pitanje sta bi imao sad imao i kako bi razmisljao u ovom trenutku ali sad je ovako...

Cinjenica je da provodim max 2 sata za kompom kad sam kuci (na poslu provodim 8 sati doduse) I odavno se pitam sta mi je sve trebalo da se cimam oko masine.
Pustim malo muziku, procesljam net i ako odigram neku igru i to je to. Izgleda da to ide sa godinama i gubi se interesovanje za "nebitne" stvari. Sad da me neko pita (ponudi dobru cenu) prodao bi ovo cudo bez razmisljanja.
Sve vise i vise se gubi ta draz i vise me ne ispunjava kad kupim nov deo jer je "obican", nista novo, samo malo bolje, lepše i to je to. Nista revolucionarno, da se zapitas...
Svemu dodje kraj pa tako i za desktop PC, pošteno, kome trebaju ogromne kutije koje prave buku i podizu prasinu :)
 
Nekako mi se čini da će porasti potreba za kućnim NAS uredjajima.
 
Hoce ali ne u sadasnjem obliku. Meni je recimo laptop trenutno NAS, posto sve sto nije posao koristim preko ultrabooka i moblinog (uglavnom mobilnog).
Jos samo da nadjem nacin da kontrolisem laptop daljinski a bez laga :)
 
Koliko si placjao crnca mesecno da ti to nosi sa pojavom lakih i brzih laptopova desktop je postao..pa "velik ekran" dosta ljudi oko mene se orpedelilo za jak laptop + kvalitetan ekran / tv resenje ....

Secam se neke AMD prezentacije u Rimu, nesto za nas desetak novinara iz cele evrope...otpalo mi rame od 4.5kg koje sam teglio sa sobom. I sad u toj nekoj prostoriji krece prezentacija, svi pocese da vade male laptopove a mene sramota da izvadim svoju skalameriju na sto :D

Dosao kuci i dao Qosmio u oglase :p
 
Poslednji desktop mi je bio iMac iz 2008., a poslednji PC AMD Opteron 146 iz 2005.
Poslednjih 5 godina koristim Macbook Pro (dakle, laptop), a ovaj Macbook Pro sam kupio u martu 2011. i uradio sam samo par prepravki: SSD i RAM. Radi i više nego dobro, tako da stvarno nemam nikakvih potreba da uzimam neki noviji, po meni bih samo bacio pare, a ne bih dobio ništa posebno.
Ipak, novac je otišao (i odlaziće) na hard diskove, s obzirom da imam dva NAS-a gde mi je sve što treba.

Po meni, desktop tržište, kako PC, tako i Apple, će polako padati i ostaće kao potreba eventualno profesionalcima, iako ni za to nisam siguran, s obzirom da će jake laptop mašine možda potpuno zameniti desktop. Skoro sam bio u jednom dizajn studiju i skoro svi koriste Macbook Pro mašine koje vezuju na velike displeje, nisam video nijedan MacPro, a od desktop-a imaju jednu hackintosh mašinu koja im izigrava server i to je to.
 
Sigurno da Desktop grabi ka workstation nameni i da ce se to trziste smanjivati...po meni pc/mobile trziste jos nije konsolidovano sto se najbolje može videti koliko i kakavih tu sve uređaja ima i svi imaju jednu te istu namenu jedino im se ekrani razlikuju po neki delic inca...previse je tih grupa a premalo funkcionalnosti tako da po meni može se očekivati profilisanje za koju godinu na manji broj grupa koji podržavaju veci broj funkcionalnosti...mobilni i tablet po meni ce preziveti i to mobilni sa vecim ekranima i tableti sa vecim ekranima. Laptop ce definitivno nestati u oblik u kojem ga znamo sada u korist tableta ili laptopa u obliku tableta kako god, dovoljno je da pogledate velicinu uredjaja i funkcionalnost i ne moramo dalje da pricamo. U tom smislu pitanje je samo da li ce se tastature i dalje isporucivati u nekom ultra light formatu integrisane u kuciste tableta za one koji u navikli na nju...
Sa druge strane konzole po meni ne mogu preziveti kao samo igracka platforma i to se vec vidi... konvergiraju ka nekom medija centru, osim igracke namene, ali relano mislim da nemaju sta da traze pored tableta u bliskoj buducnosti...sve sto moze konzola mocice i tablet (kada dodje do nivoa laptopa a docice vrlo brzo) i mnogo vise tako da za konzole i ne vidim neku dalju buducnost.
Ono sto se vec sada vidi kao interesantna cinilac je povezivanje TV-a sa internetom i uzimanje funkcionalnosti od pc segmenta za sta po meni TV ima buducnost..tacnije TV ima jedini sigurnu buducnost od svih vrsta elektronskih uređaja. Skoro da je neizbezno da TV u jednom momentu dobije operativni sistem i preuzme multimedijlanu funkciju svim ostalim uredjajima pa cak i tabletu za desktop namenu, vec sada imamo i HD u TV-u, widgete, povezivanje sa tastaturom a definitivno ce ici u smeru da preuzme funkcionalnost u smislu "dzinovskih tableta" ili cak kombinovanog uredjaja tablet + ekran za reprodukciju u obliku jedinstvenog uredjaja sa streaming tehnologijom...ostace mobilni, tablet i tv kao jedini uredjaji u masovnoj prozvodnji koji pokrivaju digitalne funkcionalnosti koje su potrebne sirokim masama u budcnosti na srednji rok. Naravno maketing i advertising su cudo pa svakakvih ce tu uređaja biti i uvek ce biti ovaca za sisanje...Takodje ne vidim neku buducnost za NAS u kucnoj primeni...gledam po sebi, uopste nemam vise potrebu za skladistem od kada imam brz net, za sada a realno i ne vidim buducnost ako se cloud bude razvijao.
 
Poslednja izmena:
Meni je iPad 3 promenio misljenje u pogledu racunara jer ima sve osnovno sto mi treba i za posao a narocito za kucnu upotrebu i nosim ga svuda... Da mi zbog posla ne treba Mac Book Pro, koji sam sad zamenio za retinu iskljucivo zbog displeja, kako bih na setu ili van kuce uradio nesto imao bih samo iPad... Imam Air koji sam obozavao do iPada i sad mi stoji u Londonu kad sam tamo verovatno cu ga pokloniti nekom...

Imam iMac 27 i u Bgdu i u Londonu, u koje sam u poslednje vreme samo SSD stavio, 2011. su godiste oba i da sam tad znao sto znam sada ne bih nikada uzimao vec bih ostao pri Mac Book-u koji bih povezivao na TV... Ali ok, uzeo sam ih zbog posla i neke lakoce koriscenja, stalno upaljeni, sednes i vozis i isplatili su se, mislim da nisam promasio investiciju a i lepo su se uklopili u enterijer :d

Desktop imam PC slicne konfiguracije kao ovaj iz potpisa i on mi sluzi iskljucivo kao NAS i back up i on je ukljucen stalno, stoji u americkom plakaru i prikljucen je na dock, ne planiram da ga menjam dok ne crkne..

Realno, mislim da su podjednaki faktori i kriza i to sto su racunari dovoljno snazni da u duzem vremenskom periodu zadovoljavaju potrebe korisnika cak i onih zahtevnijih, ali ono sto je najvise promenilo stvar je iPad bar kad pricamo o svetu a vidim da su tableti i kod nas postali hit, mozda je problem sto je iPad ipak skup za srpske uslove...
 
mnogo je prosto, ja na primer na poslu imam i5-2500k sa 8GB ram-a, a kuci Celeron G530 takodje sa 8GB Ram-a. Apsolutno ne primecujem neku razliku u radu, a tada je razlika u ceni bila ogromna izmedju ova dva procesora (jedan bio 200 i kusur evra, a ovaj drugi nesto oko 35eu) :) i to je rad sa obavezno upaljenom virt masinom u pozadini.
 
Pre oko godinu dana sam kupio nov komp, ali ne planiram u skorije vreme da ga menjam. Mozda za jedno godinu ipo uzmem novu graficku i(li) SSD i to je to.
Ako zazmurimo na kintu, ako je neko uzeo i7 Sandy bridge kao desktop CPU nema skoro nikakvog razloga da ide na Haswell. Promeni graficku i vozi.
 
За мене се дефинитивно све променило од када сам узео први андроид телефон. Има ту већ година, јер мој први телефон је био самсунг галакси ( обичан без S ), дакле пионир. Пре тога сам стално нешто мењао, надограђивао на рачунару итд. Од тада нисам ништа пипнуо до ево пре месец дана када сам купио нов рачунар. Занимљиво за то време сам променио - galaxy - htc HD2 - galaxy s2 - galaxy s3 - i чекам nexus 5 .. Дакле све паре сам преусмерио у овај сегмент, и тога тек сада постајем свестан јер о томе нисам ни размишљао.. Чак сам једно 6 месеци био без рачунара и уопште ми није недостајао, за игре времена нисам имао а за остало што не бих могао ад урадим са телефоном користио сам лаптоп.. Иако сад имам веома јак рачунар ( у односу на просек у Србији ), сматрам да сам џабе скршио паре у њега, јер за игре и даље немам времена, а за остале послове и даље користим лаптоп.
 
Dobra ti je masina.
 
Nekada sam osecao potrebu kao dosta mladji da moram da imam ovo ili ono ali se vremenom covek otrezni i shvati sta mu zapravo treba, bude realan sto se kaze. Na ovu konf. iz potpisa sam presao sa masine koja je bila stara 5-6 god. i na koju je dodavana po neka sitnica jer je moralo. Da mi se nije "namestilo" (odnosno finansijski poguralo) pitanje sta bi imao sad imao i kako bi razmisljao u ovom trenutku ali sad je ovako...

Cinjenica je da provodim max 2 sata za kompom kad sam kuci (na poslu provodim 8 sati doduse) I odavno se pitam sta mi je sve trebalo da se cimam oko masine.
Pustim malo muziku, procesljam net i ako odigram neku igru i to je to. Izgleda da to ide sa godinama i gubi se interesovanje za "nebitne" stvari. Sad da me neko pita (ponudi dobru cenu) prodao bi ovo cudo bez razmisljanja.
Sve vise i vise se gubi ta draz i vise me ne ispunjava kad kupim nov deo jer je "obican", nista novo, samo malo bolje, lepše i to je to. Nista revolucionarno, da se zapitas...
Svemu dodje kraj pa tako i za desktop PC, pošteno, kome trebaju ogromne kutije koje prave buku i podizu prasinu :)

Delimo isto misljenje kolega :) Ne znam koje si god ali kako se stari + posao sve se vise gubi volja za parcicima plastike i metala i u glavi se stvaraju nove slike o pravim vrednostima u zivotu. :)
 
Cinjenica je da ce desktop trziste nastaviti da slabi.
Desktop je potreban, i smatram da ce uvek biti potreban. Ali ja na tabletu obavljam 80% stvari i na desktopu 20%. Ako nemam dovoljno novca za oba, da li cu dati novac da 80% stvari uradim lako ili 100% malo teze zakopan na jednom mestu posto nije prenosiv uredjaj. I+ te pare za koje bi kupio desktop mogu da iskoristim da kupim bolji tablet na kome bih mogao da odradim 85% stvari. Ja sam samo rekao za tablete, za laptopovemje isto ovako samo su brojke 95% i 99%.
Voleo bi da mogu da biram konfiguraciju za tablete i laptopove. Tada bi definitivno dosao kraj desktopovima.
 
Poslednja izmena:
Da ne moram da radim za racunarom, msm da sa danasnje tacke gledista kompjuter ne bi ni imao, ili nesto potpuno bzbvze neki entry level, a i to mozda.
 
Depresivna tema. IT forum a ovako ljudi pišu. Valjda je i to neki odraz stanja u društvu. Ipak je od 2000. do 2003. bio neki bum tržišta a tada smo svi bili puni entuzijazma i nade u bolju budućnost.

Mislim da ovakve stvari ni na ana.rs ne bi pročitao. Živo me zanima šta Peca planira sa ovim sajtom i forumom u situaciji gde 90% aktivnih forumaša smatra da im kompjuter ne treba u životu.
 
Od 2009. godine koristim laptop sa AMD RS780 čipsetom (Turion x2, integrisani Radeon HD3200) i za moje potrebe (Office, muzika, net, filmovi, poneka nezahtevna i starija igra) je sasvim dobar - ne pada mi na pamet da ga menjam dokle god bude živeo Windows 7 koji na njemu radi odlično ili dok sam ne bude crkao
Nikad se ne bi više vratio na desktop - glomazno kućište koje se puni prašinom kao ludo, šuma kablova ispod stola, a ovako kada mi dune samo ponesem laptop u deo stana koji želim ili se zavalim sa njim u krevet, ili ga ponesem na posao ako zatreba
Igre sam skroz zabatalio iako sam ih dosta rabio u studentskim danima, a i ranije - uglavnom pičim old-school naslove preko emulatora, i rekoh sebi - kada bude došlo da se kupi novi laptop, biće to sa nekom najjeftinijom integrisanom grafikom jer mi za moje potrebe bolja i ne treba
Što se tableta tiče, fine su to spravice da se zavališ u krevet i gledaš malo net i YT ili čitaš, ali su za neki produktivniji rad neupotrebljive - kuckati u Officu i koristiti istovremeno npr browser je na tabletu bez fizičke tastature nemoguće tj. mazohizam je
A kako neko reče, kako godine odmiču, entuzijazam u vezi računara polako opada i čovek se na kraju okrene drugim stvarima u životu, za koje smatra da su bitnije ;)
 
Poslednja izmena:
Evo ja bih voleo da zamenim laptop nekim desktopom srednje klase, i nadam se da ću uskoro to uraditi. Jedino što mi stoji na putu je benchmark biciklistička sekcija, pošto ne znam da li bih radije kupio PC ili novi bajs :D
 
Depresivna tema. IT forum a ovako ljudi pišu. Valjda je i to neki odraz stanja u društvu. Ipak je od 2000. do 2003. bio neki bum tržišta a tada smo svi bili puni entuzijazma i nade u bolju budućnost.

Mislim da ovakve stvari ni na ana.rs ne bi pročitao. Živo me zanima šta Peca planira sa ovim sajtom i forumom u situaciji gde 90% aktivnih forumaša smatra da im kompjuter ne treba u životu.

Baci pogled na sajt pa ces videti o cemu se najvise pise. Kurs je vec odredjen, samo treba izbrojati slepe putnike na brodu.
 
Nazad
Vrh Dno