Šta je novo?

koliki vam je račun za struju?

Posle novembra i računa od 14.200, decembra preko 17 hiljada, januar preko 18 hiljada, šokiran sam februarskim računom od 8500...

1195 kwh
skupa 422
jeftina 773

Screenshot 2024-03-13 205128.png
 
Verovatno imas popust zbog toplijeg februara, ako grejes na struju. Meni je februar izgledao ovako:
VT: 553kW
NT: 472kW
Po kalkulatoru 12200din sa 5% popusta, zbog manje potrosnje popust 2400din, 8900din racun.
Februar 2023 je bio:
VT: 731kW
NT: 556kW
 
  • Like
Reagovanja: M J
Da, na struju grejanje i ovo je prvi mesec da sam imao popust ove zime. Preko 2000.



Screenshot 2024-03-13 213558.png
 
Ovakav račun još niste videli pa ću da ga postavim ceo :)

Prvo potrošnja nikad manja za zimu, a grejemo se na struju (TP). Prebacio bojler da radi samo noću, pa u kWh imam dnevne i noćne skoro isto (a noćna traje 8h, a dnevna 16h). Ko da živim noću :)
Prošlog meseca sam imao nikad veći račun (skoro 15.000 din), a zeznuo se i platio ga dva puta. Jednom automatski preko banke, a drugi put kasnije kada mi je račun stigao na mail. Sad bar 2 meseca neću plaćati da spucam pretplatu.
Onda dobio gomilu popusta: za plaćanje u roku, za račun preko maila, za to što sam manje potrošio nego prošlog februara, za to što sam više trošio noćne nego obično.
I sa svim nametima, akcizama, porezima i taksama, mene izađe račun 5.407 dinara. To je 6,8 dinara po kWh :D I ko kaže da je struja skupa? :D:D:D /ironija

A sad ću da snimim ovaj post i da se podsetim jula-avguusta kad nema popusta i kad se dosta troši na hlađenje, šta sam lupao. Tada će mi kWh biti 18 din, sigurno.

Screenshot_20240314_095232.png
 
Ovaj eps je piš živi, ja potrošio u zbiru 100kwh manje od kolege iznad, ali zato mi je račun veći za okruglo 4000....
Edit: ne grejem se na struju 🤦
 
Odnos skupe i jeftine tarife je jako bitan. Plus taj pospust
 
Razlika feb 2023-2024 ista potrosnja 360kw, 4200din-4800din
 
Stigli racuni za februar. Posto imam interne kontrolne satove vidi se tacno da je broj kilovata koje je zabelezio EPS za februar manji za 20% u odnosu na moje kontrolne satove za taj mesec.
To znaci da mi je u januaru EPS upisao 20% vise struje nego sto je bilo na kontrolnim satovima, iliti ko zna kada su tacno bili radnici za citanje satova.
 
Poslednja izmena:
Imam utisak da EPS odokativno lupeta kilovate…drugačije objašnjenje ove rašomonijade sa potrošnjom struje prosto ne postoji.
Ja još nisam dobio račun i baš me interesuje koliki će da bude, pošto je meni potrošnja uglavnom identična tokom cele godine, izuzev leta kada se uključuje klima.
 
Ne moze da lupeta nego je pitanje kada ti ocita. U najgorem slucaju da ti upise slicnu potrosnju kao prosli mesec ako nisu otisli na lice mesta da ocitaju pa onda za mesec dva kada odu da ocituaju ti se stanje sravni. Isto je i sa vodomerom i gasomerom.
 
Kod mene lupetaju i to prilicno...malo pre covid 19 je krenulo to idiotsko "ocitavanje" brojila, jos su u novembru promenili brojila na digitalna!!!
Recimo, jula meseca smo bas intenzivno koristili klimu za hladjenje! u avgustu nismo bili bar 15 dana kod kuce ! a potrosnja veca u avgustu ??!


hfg.jpg
 
Gde ti je sat? Na banderi? U dvorištu? U zgradi?
Da li možeš da dođeš do sata i pogledaš potrošnju?
 
Meni je stigla mala ispravka u u januarskoj potrošnji i jeftine i skuplje struje, kao da nije dobro očitano tada. Sa ostalim smanjenima ispalo preko 3 soma manje i ako nisma ništa manje grejao. Iznenađenje, ispadoše fer na kraju.
 
Sama od sebe, nisam ni znao da je bila neka greška.
 
Meni danas dosao februarski racun na SEF, samo faktura bez ikakvih priloga :D
 
Račun za februar okruglo 3000 rsd (295 kwh). Potrošnja manje više ista u odnosu na decembar i januar kada je navodno bila +/- 500 kwh. Uložio žalbe, nikom ništa. Slepci.
 
Stigao februarski račun, u skladu sa potrošnjom iz prethodna dva meseca, ali i u odnosu na mesec februar prethodne godine.
Što se mene tiče, to je to.
 
Račun za februar: 11.400 din.
Račun za januar: oko 6.500 din.

A bre pa koliko troše one sijalice / "grejalice" 😂😂😂 Radila nekolika dana u svinjcu.
 
Ovakav račun još niste videli pa ću da ga postavim ceo :)

Prvo potrošnja nikad manja za zimu, a grejemo se na struju (TP). Prebacio bojler da radi samo noću, pa u kWh imam dnevne i noćne skoro isto (a noćna traje 8h, a dnevna 16h). Ko da živim noću :)
Prošlog meseca sam imao nikad veći račun (skoro 15.000 din), a zeznuo se i platio ga dva puta. Jednom automatski preko banke, a drugi put kasnije kada mi je račun stigao na mail. Sad bar 2 meseca neću plaćati da spucam pretplatu.
Onda dobio gomilu popusta: za plaćanje u roku, za račun preko maila, za to što sam manje potrošio nego prošlog februara, za to što sam više trošio noćne nego obično.
I sa svim nametima, akcizama, porezima i taksama, mene izađe račun 5.407 dinara. To je 6,8 dinara po kWh :D I ko kaže da je struja skupa? :D:D:D /ironija

A sad ću da snimim ovaj post i da se podsetim jula-avguusta kad nema popusta i kad se dosta troši na hlađenje, šta sam lupao. Tada će mi kWh biti 18 din, sigurno.

Pogledajte prilog 433390


struja.jpg
 
Kad unesem naplatni broj i jmbg na kog se vodi brojilo izbaci mi grešku i da se obratim tel, mail-om ili lično da mlatim oca. Verovatno im se u bazi ne nalazi njegov matični te iz tog razloga na mogu da dodam ugovor.
 
To nikako ne moze da se resi, bar ja nisam uspeo za suprugu i nov ugovor od septembra 2023. Na kraj smo prebacili u distribuciji da mi stize na email, ona tamo potpisala i to je to, portal mi i ne treba.
 
Da li neko može da mi objasni ovaj račun. To je račun za februar, stančić od 30m2 na Zlatiboru, dve Bosch konvekcione grejalica od kojih je samo jedan radila i to nameštena na 22 stepena i ne uvek, gasila se noću nekada, znači u stanu nije bio da se šeta baš u majicama. Bojler, TV i kombinovani frižider od potrošača. Oko 20 dana tokom februara se boravilo u njemu, znači nije pun mesec i račun izgleda ovako. Kapiram da je ovo "Obračuna za pristup sistemu za prenos/distribuciju el energije" jednokratno plaćanje.

Opet sve ovo ostalo mi deluje astronomski puno. Šta mislite?
 

Prilozi

  • Screenshot_20240318-150703_1.png
    Screenshot_20240318-150703_1.png
    928.5 KB · Pregleda: 113
Da li neko može da mi objasni ovaj račun. To je račun za februar, stančić od 30m2 na Zlatiboru, dve Bosch konvekcione grejalica od kojih je samo jedan radila i to nameštena na 22 stepena i ne uvek, gasila se noću nekada, znači u stanu nije bio da se šeta baš u majicama. Bojler, TV i kombinovani frižider od potrošača. Oko 20 dana tokom februara se boravilo u njemu, znači nije pun mesec i račun izgleda ovako. Kapiram da je ovo "Obračuna za pristup sistemu za prenos/distribuciju el energije" jednokratno plaćanje.

Opet sve ovo ostalo mi deluje astronomski puno. Šta mislite?
Ovo je komercijalno snabdevanje.
 
Šta to znači? Ove račune nam je platio investitor (a sada mi trebamo njemu) i uradio je prenos i sada će satovi biti prebačeni na svaki stan i svakog vlasnika ponaosob.

Da li je zbog toga skuplje naplaćeno?
 
Aha, znači sad kad se satovi prebace na nas postajemo normalni korisnici, domaćinstva.

Hvala ti puno na odgovoru i pojašnjenju! :)
 
Da li je zbog toga skuplje naplaćeno?
Normalan račun bi ti bio oko 12500 dinara za tu potrošnju. 31kw dnevno prosek. Te grejalice troše mnogo. Inverter klima bi dosta smanjila potrošnji. Grejem sa jednom inverter klimom 12btu. 5kw dnevno mi je prosek potrošnje za februar u 45m², 25°c, kuća osrednja izolacija, 24h grejem. U novcu oko 1200 dinara ceo mesec grejanje za februar, bilo je toplo vreme. Ranije sam se grejao na panelne radijatore, za dva sata potroše koliko klima za 24h. Ne znam da li se podrazumeva da se ugradi i sklopka za jeftinu struju, kada smo mi razdvajali strujomere morali smo da doplatimo 50€ za sklopku za jeftini struju, da nismo pitali, ne bi nam ni ugradili, tako da pitaj da li se to podrazumeva.
 
Nazad
Vrh Dno