Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Pa onda neki mikrotik, ako nije bitan wireless.
 
Potreban mi je dobar ruter ali da ima prikljucak za opticki net do 15k...moze neke preporuke..hvala

Kako ja da znam dali ima prikljucak za opticki,gledao sam nesto po radnjama i citao po kutijama ali nisam nigde video da pise za opticki
 

Prilozi

  • 20210907_233708.jpg
    20210907_233708.jpg
    222.4 KB · Pregleda: 58
Proveri sa svojim internet providerom, da li im je uopšte prihvatljivo da staviš svoju opremu na njihov kabl. Skoro sigurno da nije, tako da zaboravi. Ako jeste, svakako treba da ti daju informacije o tipu i nisam siguran da li imaju i dodatne paremetre da ti daju za pristup.
 
Proveri sa svojim internet providerom, da li im je uopšte prihvatljivo da staviš svoju opremu na njihov kabl. Skoro sigurno da nije, tako da zaboravi. Ako jeste, svakako treba da ti daju informacije o tipu i nisam siguran da li imaju i dodatne paremetre da ti daju za pristup.
Rekli su mi da mogu da menjam ruter,ovde na ovom mi je sad max 95(a ovaj ruter podrzav do 100) a oni su mi sada pustili 150 160,170 tako nesto..pa sam zato hteo da menjam
 

Prilozi

  • speed test.png
    speed test.png
    1 MB · Pregleda: 39
Ne znamo mi sta ti imas od uredjaja i na koji nacin koristis.

To sto si izmerio 100mbit moze biti do tvoje wifi kartice, ili Lan porta, prosto ne verujem da si uz optiku dobio 100mbit ruter.

Da bi imao brzine preko 100mbita treba gigabitna mreza ili wifi 5ghz a oba si verovatno vec dobio od ISP tako da je najverovatnije kod tebe usko grlo.

Za pocetak spoj racunar direktno kablom na ruter pa izmeri brzinu, pa ce ti biti mnogo jasnije.
 
Ne znamo mi sta ti imas od uredjaja i na koji nacin koristis.

To sto si izmerio 100mbit moze biti do tvoje wifi kartice, ili Lan porta, prosto ne verujem da si uz optiku dobio 100mbit ruter.

Da bi imao brzine preko 100mbita treba gigabitna mreza ili wifi 5ghz a oba si verovatno vec dobio od ISP tako da je najverovatnije kod tebe usko grlo.

Za pocetak spoj racunar direktno kablom na ruter pa izmeri brzinu, pa ce ti biti mnogo jasnije.
moracu to sve da proverim,danas nisam mogao...samo sam video u opcijama od rutera da je Band na 2.4Ghz i da nemam drugu opciju samo 2.4 a ime rutera je Eltex...kad budem sve isproveravao javljam sta sam uradio ...hvala na informacijama
 
Uzeh Asus RT-AX56U i mogu reći da sam prilično razočaran rangeom. Ne može da pokrije stan od 80m2, da se ima svuda stabilan signal. I brzine su takođe upitne, često nemam ni petinu linka.Mnogo bolji posao mi je radio Deco M4 Mesh koji sam sklonio jer sam mislio da jednim boljim ruterom riješim stan.

Imam i jedan Ubiquiti AP-AC-LR pa ću probati i sa njim...
 
Pa ne mozes ocekivati da ce jedan uredjaj da bolje pokriva nego 3 razbacana. To nema.
 
Sa dva noda je M4 kod mene bio. Pazi, s ovim Asusom ja imam signal u cijelom stanu ali je problem što nije stabilan, gubi se i to iz good/great statusa zna da zakuca.

I brzine čas su odlične (skoro pun link s kraja na kraj stana udaljenost) a često kao što rekoh ni peti dio od linka. Čini mi se da kanal nije problem, hendluje on to automatski dobro ali moguće da onaj smart dual connect brljavi sa 5Ghz/2.4Ghz, prebacivanje, a bzv mi da razdvajam mreže...
 
Da li mi treba ruter ili koji uređaj samo radi WiFija, dakle povezuje se kablom sa drugim ruterom i samo baca wifi. Da li Cudy wr1300 ili mogu i ovi krš Xiaomi ili neki extender?
 
Dvoumim se između
TP - Link Wireless Router TP-Link Archer C80 AC1900 / 4x ext antenna / 1WAN / 4LAN i Wireless Router TP - Link Archer C6 AC1200!

Šta mislite,koji bi bio bolji izbor? Za pokrivanje wifi signalom kuće i oko nje ....
 
Sta bi preporucili od ova dva rutera ?
Tp-link Archer ax50 ili
Xiaomi ax3600
Ili da se ispruzim za rt-ac86u koji je tu negde do 135e na kp

Trenutno tplink wr740n stoji povezan na sbb technicolor modem/ruter, i nalazi se na prvom spratu kuce negde na sredini .Na technicoloru signal u prizemlju je bio katastrofa pa sam povezao tplink. Relativno skoro posle dosta godina tplink je poceo da brljavi sa signalom, odjednom wifi sprat ispod (kuca je ~120kv) ne postoji iako je pun signal ili cak wifi nestane na moment pa se odma vrati.
Citajuci review koji je @ivanbass1 kacio za xiaomi, deluje mi xiaomi mozda malo bolji, ali rekoh da pitam za vase savete.
 
Sta bi preporucili od ova dva rutera ?
Tp-link Archer ax50 ili
Xiaomi ax3600
Ili da se ispruzim za rt-ac86u koji je tu negde do 135e na kp

Trenutno tplink wr740n stoji povezan na sbb technicolor modem/ruter, i nalazi se na prvom spratu kuce negde na sredini .Na technicoloru signal u prizemlju je bio katastrofa pa sam povezao tplink. Relativno skoro posle dosta godina tplink je poceo da brljavi sa signalom, odjednom wifi sprat ispod (kuca je ~120kv) ne postoji iako je pun signal ili cak wifi nestane na moment pa se odma vrati.
Citajuci review koji je @ivanbass1 kacio za xiaomi, deluje mi xiaomi mozda malo bolji, ali rekoh da pitam za vase savete.
Ako te zanima vrhunski ruter za 110€-120€ nov u prodavnici onda bez premca u toj platnoj kategoriji je Huawei AX3 quad-core verzija (ima i dual-core).
Za te pare nema bolji ruter nov iz prodavnice na našem tržištu.
 
Ako te zanima vrhunski ruter za 110€-120€ nov u prodavnici onda bez premca u toj platnoj kategoriji je Huawei AX3 quad-core verzija (ima i dual-core).
Za te pare nema bolji ruter nov iz prodavnice na našem tržištu.

Po review na acwifi xiaomi je malo bolji od tog huawei, plus u novoj verziji tog huawei rutera dobija se qualcomm dual core cpu po acwifi sajtu, tako da su ga malo zakomplikovali sa tim. AX3 je malo skuplji takodje
 
Sta bi preporucili od ova dva rutera ?
Tp-link Archer ax50 ili
Xiaomi ax3600
Ili da se ispruzim za rt-ac86u koji je tu negde do 135e na kp

Trenutno tplink wr740n stoji povezan na sbb technicolor modem/ruter, i nalazi se na prvom spratu kuce negde na sredini .Na technicoloru signal u prizemlju je bio katastrofa pa sam povezao tplink. Relativno skoro posle dosta godina tplink je poceo da brljavi sa signalom, odjednom wifi sprat ispod (kuca je ~120kv) ne postoji iako je pun signal ili cak wifi nestane na moment pa se odma vrati.
Citajuci review koji je @ivanbass1 kacio za xiaomi, deluje mi xiaomi mozda malo bolji, ali rekoh da pitam za vase savete.
Da li je tplink ax20 ili ax23 nabavljiv kod nas? Ako jeste, treba da je jeftiniji prilično od ax50 a nije puno lošiji...
 
Koji dobar ruter da ne izuva a da moze VPN na njega?
 
S tim da na mikrotiku nije baš toliko jednostavno namestiti VPN da radi. Kod jednog kolege sam nameštao pre par godina na nekom asusu, bilo je mnogo jednostavnije. Ako nemaš nikakvo znanje iz mreža ili bar sposobnost da detaljno ispratiš malo komplikovanija uputstva, ne bih se upuštao u Mikrotik. S druge strane, meni su oni sjajni, puno mogućnosti za ne toliko puno para. HAP AC2 je dobar ruter, solidan wifi (ne dobar, sjajan itd..) ali dobar procesor i naravno vrhunski softver.
 
Nisam napomenuo, WiFi ruter.

Mikrotik ruteri sa i be bez WiFi imaju isti OS. Zato sam i napisao ostale opcije biraš prema potrebi.
Evo ovaj HAP AC2 što je @daxyco pomenu neka ti bude osnova za gledanje da li ti treba nešto bolje od toga.

S tim da na mikrotiku nije baš toliko jednostavno namestiti VPN da radi. Kod jednog kolege sam nameštao pre par godina na nekom asusu, bilo je mnogo jednostavnije. Ako nemaš nikakvo znanje iz mreža ili bar sposobnost da detaljno ispratiš malo komplikovanija uputstva, ne bih se upuštao u Mikrotik. S druge strane, meni su oni sjajni, puno mogućnosti za ne toliko puno para. HAP AC2 je dobar ruter, solidan wifi (ne dobar, sjajan itd..) ali dobar procesor i naravno vrhunski softver.

Pitanje je bilo ruter za VPN. Ono što nije rečeno, da li je to peer2peer VPN ili da li ruter treba da bude VPN klijent ili server.
Takođe da li mu treba PPTP, L2TP/IPSec ili OpenVPN. Da li treba za sve portove ili samo za neke, it.
Sa Mikotikom uz malo više truda (praćenje uputstva sa neta) nešto od ovoga će na kraju da radi.
Asus (uz Merlin) znam da je imap PPTP i OpenVPN, ali sam prestao da ih koristim pre 5-6 godina, pa ne znam kakva je sad situacija.

Ne znam kakva je implementaciju VPNa kod raznih **-Link i Šaomija, pa to sigurno ne bih preporučio.
 
Pptp na tplinku odlično radi, namešta se sa dva klika i radi preko clouda. Openvpn nisam namestio a moraću izgleda...
 
Nazad
Vrh Dno