Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)

JohnnySM

Slavan
Učlanjen(a)
07.08.2006
Poena
319
Pa, u sustini, ako je za neku kucnu upotrebu, dobro ce mu funkcionisati bilo koji osnovni model, bilo da je TP-Link, D-Link ili nesto od Ciscove opreme (Linksys...). Ja sam devojci uzeo TP-Link TL-WR740N, cena mu je ~2500 dinara, 150 Mbps, QoS, 100 Mbps LAN/WAN... Radi lepo kroz dva zida na udaljenosti od nekih 5 metara, a pristojno "baca" signal i dalje.

OP
OP
stolex

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poena
200
Mislio je da odvoji oko 3000din, max 3500din. Ruter bi mu stajao na spratu inace u stanu, a lap top bi koristio dole u dnevnoj i spavacoj sobi. Prepreke bi bile plafon i mozda neki pregradni zid dok je dole.

Uglavnom bi ga koristio za surfovanje i da skine ponekad neki film i muziku.

Inace koje bi ste mi dobre modele preporucili za ovaj novac? Nisam bas strucan u tome. I sta treba da se gleda prilikom kupovine? :)

UbicaLasica

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
23.06.2010
Poena
170
Ja bih ti preporucio da pbratis paznju na oglase jednog clana ovde na forumu koji se inace bavim prodajom rutera i ima stalnu ponudu jako dobrih rutera po povoljnim cenama.

JohnnySM

Slavan
Učlanjen(a)
07.08.2006
Poena
319
Evo, konkretno, TP-Link TL-WR741ND Lite N, ja imam malo stariju verziju ove i radi odlicno. Imas 150 Mbps i to je to. Naravno, ima i D-Link rutera i ostalih, ali ja imam iskustva samo sa TP-Link, pozitivna :).

OP
OP
stolex

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poena
200
Aha, ok. Pa jel ima neke razlike izmedju TP-Link i D-Link u kvalitetu itd?

I jel taj ruter radi na kablovskom internetu? Sta treba da gledam prilikom kupovine, na sta da obratim paznju?

UbicaLasica

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
23.06.2010
Poena
170
Svaki ruter (osim ako nije ADSL) radi na kablovskom netu. Iskreno TP-Link je najgori koji postoji, u oglasima su bili dlink, netgear i cisco koji su bili po 3-4 puta nizoj ceni nego u radnji po celi koliko kosta nov krs od tplink-a.

trenutno imas linksys za manje od 30evra a vredi bar 3 puta toliko

UbicaLasica

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
23.06.2010
Poena
170
UbicaLasica, molim te, obrazlozi svoj post zasto je TP-Link najgori koji postoji :).

Nema potrebe da objasnjavam, ako si iole probao neki bilo koji brendirani shvatices i sam razliku...to ti je kao jugo i nesto drugo, dobar je i jugo vozi te svuda malo trosi ali ne daj boze da nesto ozbiljnije trebas nekog treba da slepas...ode sve nizbrdo...a tek komfor u njemu...ni nema ga...samo to prevedeno u rutere :)

UbicaLasica

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
23.06.2010
Poena
170
Citiracu jednog iskusnijeg clana u vezi sa ruterima koji ih je probao na stotine sa foruma:

"TP Link taj izbegavam u sirokom luku"

"bolje bilo koji polovan ruter nego nov TP Link"

JohnnySM

Slavan
Učlanjen(a)
07.08.2006
Poena
319
UbicaLasica, pa ne mozes reci da je nesto najgore i onda dati argument "nema potrebe da objasnjavam". Ja nisam imao nikakvih problema sa TP-Linkom, a susretao sam se sa poprilicnim brojem istih i svi su radili kako treba. Jedan jedini je crkao i to zato sto ga je lupila struja dok je bila oluja i sevalo napolju, pa cak i tada je crkao jedan LAN port i WAN, dok je sam ruter nastavio da funkcionise. Ili obrazlozi zasto je TP-Link najgori ili to tvoje sto si rekao nema nikakvu tezinu :).

Vec sam rekao da sam kod devojke postavio TP-Link TL-WR740N koji vec poslednjih godinu dana uopste nije morao da se resetuje, cak i kada nestane net pa se vrati. Radi non-stop, odlican domet, odlicna brzina. Lepo izgleda, ima QSS, ima QoS i sve napredne servise koji su potrebni. Ja imam ruter mator vec nekoliko godina, ne pamtim kada sam poslednji put morao da ga resetujem jer se zabagovao. Placen ~4500 dinara. Samo sam mu flashovao firmware, stavio sveziji, da bi mi radio traceroute preko njega. Nikakvih problema.

I sta je sad tu najgore? :)

Usput, za Yuga vrlo lako moze sve da se navede sta ne valja u odnosu na ostale automobile.

I da, imam otpor prema tome "brendirani". To sto je nesto brendirano, ne znaci da je bolje. Milion puta dokazano.

Poslednja izmena:
OP
OP
stolex

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poena
200
Netgear su skupi ruteri i moj brat nema novca. Njegov limit je bas oko 3000din max 3500din. I ja sam zbog toga razmisljao ili TP-Link ili D-Link samo ne znam koja je razlika u kvalitetu kod njih sem sto je drugi proizvodjac.

OK. Pogledacu onda tu seriju 841 i 740N. I jel ima neke mozda razlike u serijama i oje? Vidim ima 6, 7 8...

U svakom slucaju hvala svima na pomoci. :)

JohnnySM

Slavan
Učlanjen(a)
07.08.2006
Poena
319
Sve sami eksperti se javljaju :).

stolex, razlike su u odredjenim naprednim opcijama i brzini WiFi interfejsa. Npr. razlika izmedju 740N(741N) u 841N je brzina, 740N(741N) je Lite N ruter, sto znaci da je WiFi 150 Mbps, a 841N je 300 Mbps i ima malo veci domet. S obzirom da je za kucnu upotrebu, bilo koji ce mu odgovarati.

Poslednja izmena:
OP
OP
stolex

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poena
200
OP
OP
stolex

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poena
200
@UbicaLasica
Poslao sam PM i tom calnu pa cu da vidim i sa njim sta ima od rutera.

Problem je kod mog burazera sto vise voli da kupi novo u pordavnici nego nesto prkeo oglasa, pa zbog toga. :)

@JohnnySM
A reci mi jel to znaci da mogu da satvim vece antene zbog boljeg prijema ili? I gde se one kupuju? Ili su sasvim dovoljne ove na njemu?

I koji onda uzeti od ta dva? :)

Shang Tsung

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
12.05.2005
Poena
349
Jep, mozes da turis neke velike antene zbog boljeg prijema, ali mislim da nece biti potrebe sa 841. Ako ustreba, postoje 8 dBi izmenjive antenice.

btw, nisi mene pitao, al eto da odgovorim :)

OP
OP
stolex

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poena
200
Aha, super. Hvala @Shang Tsung na brzom odgovoru: :) Nadam se onda da ce i ove fabricke biti dovoljne.

I recite mi samo jos kako onda posle da povezem IKOM kablovski net sa njim? Da li treba sve da skopcam sa onog njihovog Thomson modema i prebacim na ovaj ili? I koja posle podesavanja jos treba da se odrade da bi to radilo?

I je treba da se mozda update-uje frimeware i kako se to radi na ruteru?

nidza

Čuven
Učlanjen(a)
16.07.2004
Poena
535
tplink5_1020_medium.jpg

Meni ovaj malecki TP-Link snabdeva celu kancelariju vrlo brzim netom (150Mbit). Zapravo, brži je dosta od onog kući, sa nekim mega antenama i povećanim prijemom (i drugim glupostima), jer je svega 54Mbit/s. :) Jedino šta nemaš je LAN, ostalo ništa ne primećujem da fali.

Cena, sitnica, manje od 2500 dingera po radnjama.

edit: da ne zaboravim, radi i kao ripiter, tako da ako odeš na neki put, poneseš ga sa sobom i ako u hotelu imaš slab prijem, staviš ga negde gde ima prijema i pojačaš signal bilo kog rutera. Takođe, ako imaš samo priključak za LAN tamo gde odeš, lepo ga nakačiš i deliš net između uređaja. :)

Poslednja izmena:

JohnnySM

Slavan
Učlanjen(a)
07.08.2006
Poena
319
Mislim da nece biti potrebe za updatetom firmwarea, ali ako bas bude tvog drugara zanimalo, sve se radi preko web browsera. Skine se firmware sa sajta, odes na ruteru u Update firmware opciju i ubacis preko browsera kao kad bi uploadovao sliku :).

Povezes IKOM modem i ruter i to je to. Ne znam kako je njihova mreza podesena, ali bi trebalo da ide sve preko DHCP servera koji dodeljuje dinamicke IP adrese. Samo na ruteru stavis tip konekcije Dynamic IP i to je to.

OP
OP
stolex

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poena
200
OK, onda cu tako i uraditi. A samo mi reci sa cime povezujem ruter i njihov modem Thomson sto je on dobio i kako? A to znam da treba da bude dinamcika IP adresa, jer su mu to rekli i ovi iy IKOM-a. I gde se to stavlja na ruteru da bude dinamicka?

I kako si mislio odem na ruter kad hocu da update-ujem frimeware? :)

Izvini sad ako malo gusim sa pitanjima, ali sam malo nestrucan i ja u tome pa zbog toga. :)

@nidza
Bas je zanimljiv uredjaj, videcu sa njim i za njega. :)

JohnnySM

Slavan
Učlanjen(a)
07.08.2006
Poena
319
Pristupas ruteru, bilo kom, preko web browsera. Opera, Chrome, Firefox... obicno je adresa http://192.168.1.1/ ali moze biti i neka druga. Tacnu adresu mozes naci na samom ruteru na nalepnici gde pise MAC adresa itd. Upises koricniko ime i lozinku, standardno je postavljeno user: admin, pass: admin ili user: admin, pass: password. Sva podesavanja tu radis, kao i sam update firmwarea. Modem i ruter povezujes mreznim, odnosno UTP kablom. Trebalo bi da dobijes jedan uz ruter. Na TP-Link ruterima imas opciju Network > WAN pa tu podesavas tip konekcije. Slicno bi trebalo i da je na ostalim ruterima.

Poslednja izmena:

Corvus Corax

Console Collector
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.09.2008
Poena
685
I ja da dam preporuku za TP-Link WR741N(D). Imam pomenuti ruter nesto vise od godinu dana i nikada problema nisam imao, a radi non-stop. A iz istog razloga sam ga kupio, da mi sluzi u kombinaciji sa kablovskim modemom. Jako pouzdan ruter.

Vrh Dno