Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
UbicaLasica, molim te, obrazlozi svoj post zasto je TP-Link najgori koji postoji :).

Nema potrebe da objasnjavam, ako si iole probao neki bilo koji brendirani shvatices i sam razliku...to ti je kao jugo i nesto drugo, dobar je i jugo vozi te svuda malo trosi ali ne daj boze da nesto ozbiljnije trebas nekog treba da slepas...ode sve nizbrdo...a tek komfor u njemu...ni nema ga...samo to prevedeno u rutere :)
 
@percom To je obična igračka i u poređenju sa onim što sada ima... :LOL:

@Apple Uzmi "u rangu": RT-AX58U minimum, RT-AX86U optimum, i AX88U ako možeš da si priuštiš...
 
Jer je gigabitni ruter slab nmz da progura tu brzinu,wifi takodje nemas full speed.
 
Evo da se makar ja vratim na temu (sorry! 😅).
Moja preporuka bi bila da neko bude duže vreme od makar par godina (5+ ?) miran (može i pandan drugih marki po specifikacijama - ali ih ja ne pratim) su tipa RT-AX82U ili RT-AX58U kao minimum, RT-AX86U optimum, i raskalašno (ko ima love) RT-AX88U.
 
Mislim da je TP-Link 620hd ili 660hd uporediv sa Ubi i omada kontroler mozes instalirati lako na PC, neku VM, itd. Mada AP wifi6 imaju jacu cenu(narocito ove brze varijante kao 660HD), ali to je ipak oprema koja duze traje.
 
Ako ti je samo WiFi sporan, razmisli o Access Pointu kao rešenju.
 
Frekvencija WiFi-a ne određuje njegovu brzinu. 5Ghz 802.11a je daleko sporije od 2.4Ghz 802.11n, i ima daleko manju pokrivenost. Dakle, tebi za 60mbit optiku treba router koji ispunjava 802.11n standard na 2.4Ghz, odnosno 802.11ac ili bolji za 5Ghz. Ako je prostor koji želiš da pokriješ WiFi signalom veliki, i sa mnogo zidova i sa raznim preprekama, drži se 2.4Ghz. U malim prostorijama i na mestima gde nema mnogo prepreka, prebaci na 5Ghz. Imaćeš manje smetnje.

Kad sam rekao izbegavaj USB, to znači izbegavaj USB WiFi stick, USB konekciju na routeru, USB mrežnu karticu..itd. Izbegavaj USB u svakom smislu gde god je to moguće.
 
Hvala. Ništa onda, smanjiću kriterijum i zahteve. Znam da bar neke stvari mogu da se odrade na Merlin-u. Za ostalo što ne može, preživeću i bez toga...
Merlin je samo fork fabričkog firmware-a koji ti omogućava da skriptama proširiš funkcionalnost. Kao na primer Skynet firewall i Diversion AD blocker. Na žalost, čim počne upotreba skripti, kompleksnih pravila, kao i MikroTik, i on se ceo uspori i kreće sve da koči i laguje i uspori net jer je procesor preslab.
:)

Ukoliko znaš, kako bi sve podneo npr. Mikrotik RB4011? Da li bi mu opadala brzina kao na hapAC?
Problem na tvom starom MikroTik-u je bio slab procesor. Tako da, ako si već vešt sa MikroTik-om, RB4011 je odličan.
 
Ja u kući imam više komada AP uređaja (Archer C80 svi u AP modu) koji rade na 5GHz i zato sam i isključio opseg na 2.4GHz...

Konkretno iz ličnog iskustva znam da kod svakog TP-Linka funkcija Smart Connecting radi problematično kao što sam i opisao u prethodnom postu, a 2.4GHz ima smisla samo ako si u kući dok u zgradama gde ima 20-ak i više routera više smeta nego što radi...

Smart Connecting ne pravi problem pri samom prebacivanju sa 5GHz na 2.4GHz i obrnuto i sam prelazak je fluidan i ne oseti se, već je problem što je 2.4GHz uvek jača mreža (dalji domet) i kada uređaj pređe na 2.4GHz on posle teško prelazi na 5GHz koja je realno slabijeg (kraćeg) dometa...
 
Poslednja izmena:
Nije ni jedan mesh koliko mi se cini?

Mada ja se ne secam da sam video xiaomijeve mesh nodove negde da se kupe.
izgleda da sam ja pogresio (izvinjavam se zbog brzopletosti), sad sam proveravao na sajtu tplink-a i svi navedeni tp-link mogu u mesh modu da rade. @Labello , pa i vreme je da zamenis ruter ako ima toliko godina, a i brzine neta su sada puno vece od te navedene.
 
Ti druže radiš za Asus? Ovo što si stavio nema veze sa životom... Preterrrrro si više.


Ne radim za Asus, pre kupovine rutera sam pregledao na stotinu youtube klipova, procitao na desetine tekstova... Šta nije tačno što sam napisao? Ajde argumentima me napadni, kaži "to nije tačno što si napisao"... i napiši zbog čega nije tačno. Sve što sam napisao, pozvao sam na izvor i još plus info proverio na još dva mesta.

BBTW Mogu da ti pišem i o Ciscu... ali to je neka druga piča i mnogo skuplja priča :)

Kući sam imao dva TP-Linka, sada imam dva Asusa... tako da pišem i iz iskustva. Ako sutra ponovo TP-Link bude bolji od Asusa, TP-Link će imati moje preporuke. Jednostavno, gledam da za što manje para kupim kvaliteniji uređaj. Sada Asus dominira (Cisco je druga priča za poslovne korisnike i baš napredne korisnike...).

Dovoljno je da ukucas model rutera u youtube i vidiš: na kom tržištu se prodaje (govori o kvalitetu izrade), kada se pojavio (koliko je model star), pročitaš komentare (vidiš iskustva korisnika), koliko ljudi je pogledalo taj klip (ako je nešto dobro, to se brzo pročuje)....
 
Poslednja izmena:
Pa, u sustini, ako je za neku kucnu upotrebu, dobro ce mu funkcionisati bilo koji osnovni model, bilo da je TP-Link, D-Link ili nesto od Ciscove opreme (Linksys...). Ja sam devojci uzeo TP-Link TL-WR740N, cena mu je ~2500 dinara, 150 Mbps, QoS, 100 Mbps LAN/WAN... Radi lepo kroz dva zida na udaljenosti od nekih 5 metara, a pristojno "baca" signal i dalje.
 
Mislio je da odvoji oko 3000din, max 3500din. Ruter bi mu stajao na spratu inace u stanu, a lap top bi koristio dole u dnevnoj i spavacoj sobi. Prepreke bi bile plafon i mozda neki pregradni zid dok je dole.

Uglavnom bi ga koristio za surfovanje i da skine ponekad neki film i muziku.

Inace koje bi ste mi dobre modele preporucili za ovaj novac? Nisam bas strucan u tome. I sta treba da se gleda prilikom kupovine? :)
 
Ja bih ti preporucio da pbratis paznju na oglase jednog clana ovde na forumu koji se inace bavim prodajom rutera i ima stalnu ponudu jako dobrih rutera po povoljnim cenama.
 
Evo, konkretno, TP-Link TL-WR741ND Lite N, ja imam malo stariju verziju ove i radi odlicno. Imas 150 Mbps i to je to. Naravno, ima i D-Link rutera i ostalih, ali ja imam iskustva samo sa TP-Link, pozitivna :).
 
Aha, ok. Pa jel ima neke razlike izmedju TP-Link i D-Link u kvalitetu itd?

I jel taj ruter radi na kablovskom internetu? Sta treba da gledam prilikom kupovine, na sta da obratim paznju?
 
Svaki ruter (osim ako nije ADSL) radi na kablovskom netu. Iskreno TP-Link je najgori koji postoji, u oglasima su bili dlink, netgear i cisco koji su bili po 3-4 puta nizoj ceni nego u radnji po celi koliko kosta nov krs od tplink-a.

trenutno imas linksys za manje od 30evra a vredi bar 3 puta toliko
 
UbicaLasica, molim te, obrazlozi svoj post zasto je TP-Link najgori koji postoji :).
 
Citiracu jednog iskusnijeg clana u vezi sa ruterima koji ih je probao na stotine sa foruma:

"TP Link taj izbegavam u sirokom luku"

"bolje bilo koji polovan ruter nego nov TP Link"
 
Nazad
Vrh Dno