Šta je novo?

Tablet Koji E-reader (e-rider) uzeti?

MAXTOR 369

Poznat
Učlanjen(a)
05.04.2021
Poruke
19
Poena
25
Pozdrav svima!
Želio bih kupiti uređaj za čitanje (E-rider) pdf fajlova, Word i HTML dokumenata.
Volio bih da je ekran što prirodniji realnom papiru, da ne predstavlja zamaranje za oči bez obzira da li se čita u zatvorenom prostoru ili vani. Takođe, vrlo mi je bitna težina, da uređaj bude što laganiji. Da bude jednostavan za upotrebu i pregled dokmenata koji se nalaze u njemu. Da li je dovoljna veličina ekrana od 6" inča. Nekako mi se optimalnim čini 7" ekran. Pošto živim u manjem mjestu nisam imao priliku susretati se sa ovakvim uređajima pa nemam tu vrstu iskustva da kažem da li mi se neki dopada ili ne.
Nebitno mi je da li uređaj može 12 ili 1.520 metara pod vodu, jer ga neću nositi u kadu ili na plažu.
Budžet za kupovinu je oko 250 Evra.
Na ovom linku sam našao solidan izbor, ali ne znam koji je najbolji izbor:

Koje su suštinske razlike između ovih uređaja:

060000061

Svaki savjet je dobrodošao.
 
Znam da ima i PW :p I to što prodaju bi trebalo da je model iz 2018? tj kad je već krenuo sa prodajom PW4. Pretpostavljam pošto Tehnomanija ni je u stanju da jasno navede model ili Amazon ASIN id kao što je bilo navedeno kod nekog drugog od domaćih proizvođača (tipa Gigatron?)
 
Znam da ima i PW :p I to što prodaju bi trebalo da je model iz 2018? tj kad je već krenuo sa prodajom PW4. Pretpostavljam pošto Tehnomanija ni je u stanju da jasno navede model ili Amazon ASIN id kao što je bilo navedeno kod nekog drugog od domaćih proizvođača (tipa Gigatron?)
Ako je suditi po modelima koje prodaju naše ostale radnje (shopster za Gigatron ne znam), to je model 0841667139920, bio je na shopsteru za BF oko 12k i za te pare je mogao proći, ovih 120€ je već preskupo, uz napomenu da sam ja lično već drvio na ovoj temi da meni (koji istini za volju ne vidim najbolje - dioptrija) uživo i nije nešto primetna razlika između 167 PPI i 300PPI.

Ako možeš kupi polovnu Kobo Clara HD (ja svoju kupio na KP za 70€, doneo mi čovek na ruke, bukvalno nekorišćenu - ako je suditi po datumu registracije, (iskreno mislim da je uređaj maznut nekom i negde u francuskoj/belgiji/švajcarskoj, obzirom na francuski mail i jezik interfejsa i sadržaja koji je i dalje bio tu dok je nisam hardresetovao), po meni bolji čitač od svih pomenutih u tvom cenovnom rangu.

EDIT: Au, sad pogledao na shopster, ovaj model 16.999. Stvarno ga preteraše.
 
Ja sam uzeo PW2021 i apsolutno se nisam pokajao. Jednostavno, nema odbljeska svetla koji me izludjivao na kindle 4 od lampice sa futrole, gde sam morao da tražim ugao pod kojim čitam. Osvetljenje na 30% srednje toplo dušu dalo za mrak. Ja sam hteo da uzmem Onyx Boox android zbog Safari Books, ali pošto nije uredjaj zvanično podržan, kažu ljudi da je mučno. Ne znam kako bi bilo sa Onyx-om i sa Bookmate/Eden i sl.
 
:D Mala anketica:

Da li bi neko kupio polovan moj Kindle Paperwhite 3? Bez reklama / special offers & jailbreak-ovan sa ubačenim KOReader (za čitanje PDF, epub...).

Pošto je na Mobileread forumu najavljen novi jailbreak exploit za najnoviji firmware stekli su se preduslovi da ja razmatram kupovinu Paperwhite 5 😂😂
 
Prvi nikako :D A kad već kupuješ sa Amazon razmotri šta ti je bolje : ta prethodna generacija Paperwhite a sa 32GB storage?? za 90€ ili najnovija generacija Paperwhite sa većim ekranom ali model sa 8GB za 105€.


Što se storage-a tiče ako ćeš da čitaš obične knjige ni 8GB nećeš popuniti. 32 GB varijanta je pre svega za one koji kupuju audioknjige sa Audible (pošto jelte ne može da skineš piratski audio book sa neta u mp3, m4b... formatu i da fo slušaš na Kindle, a ne možeš ni da uradiš konverziju u Audible format) i koji čitaju mange ili eventualno i stripove (mada lično ne vidim koji je to užitak čitati color stripove na uređaju koji prikazuje samo nijanse sive boje :D).
E jel može potvrda da je ovo best buy ili ima nešto bolje?
Hoću sad da porucim pa da proverim.
 
Best buy je Kids edition koji nema reklame / special offers i uz koji dolazi kakav takav case.

Kod:
https://www.amazon.de/-/en/dp/B08WPQFP44


Ccc, eto sad su na akciji na amazon.de a ja sam pre par dana naručio na amazon.com (za isporuku u US) i platio istu stvar 172$ :(
 
Pa mogu uzeti i taj, skuplji je 10e. Mislio sam generalno na model, posto Nisam nikad imao kindle, koristio sam tablet za citanje, pa nesam školovala😀
 
Sam uređaj je isti, Kids Edition košta isto kao "običan"/"non-Kids" Paperwhite u varijanti bez "special offers" (tj sad dok su aktuelni ti popusti ne-Kids bez reklama košta i skuplje od Kids: košta 105 evra; regularne cene kad su koštaju isto: 150e tj 160 dolara [ + taxes!!, zato sam ga platio 171.x] u US) a nudi case + 2 godine umesto 1 godinu garancije + godinu dana tu Amazon Kids+ glupost od pretplate. I pri inicijalnom setup te smara da kreiraš Kids profil ali posle može da se obriše i izađe iz tog Kids mode i onda funkcioniše apsolutno identično kao regularni/non-Kids Paperwhite.

Ali da, novi Kindle Paperwhite je zlatna sredina ponude Kindle modela. Basic je "socijala" a Oasis je (nepotreban) luksuz.
I definitivno uzmi verziju bez "special offers" ako npr hoćeš da možeš da imaš omot knjige koju trenutno čitaš kao screensaver i ako hoće da ti case sa magnetom otvaranjem skroz budi & otključava Kindle a ne da moraš da uradiš i "swype to unlock" što mora na verziji sa reklamama.
 
Poslednja izmena:
@shamanNS poslednje pitanje i necu smarati vise. Imam onda 3 opcije:
1. kindle - 85e
2. kindle kids - 95e
3. kindle with signature - 145e (32giga rama)

Da li se isplati uzeti ovaj po 145e ili je ipak ova kids verzija najisplativija?
 
Ne treba ti 32 GB osim ako imaš u planu da kupuješ brdo Audible audioknjiga i/ili da čitaš manga-e ili stripove.
Jer samo to jesu stvari koje zauzimaju gomilu prostora (drastično više od prosečne fiction knjige). Dakle uređaj podržava samo audioknjige u tom "Audible" formatu koji Amazon prodaje, ne možeš da zvekneš piratske varijante u mp3 formatu i njih da slušaš (niti možeš da ih konvertuješ iz mp3 u Audible).

Zaboravih više da li taj "Signature edition" nudi još nešto dodatno osim 32 GB, wireless charging i onog ambient senzora da kao automatski može da menja intenzitet i toplinu ugrađenog svetla (što je za intenzitet imao ranije i Voyage... ne sećam se da li je to dodato na Oasis 2 ili 3... sećam se da Oasis 1 nije imao ambient senzor).

Meni sav taj fenseraj nije bitan i ne bih dao dodatne pare a ti sam odluči šta tebi treba ili ne.

Ja od 2016. pa na vamo nisam popunio knjigama ni onih 3.x GB (od 4 GB ukupno) na PW3. Novi Paperwhite kupujem primarno zbog većeg ekrana a sekundarno u fazonu "neka imam" je to toplo svetlo. Ja ću to 99% vremena da koristim sa ugašen svetlom 😂
 
Poslednja izmena:
I da, napomena: ako imaš u planu da nekad "jailbreak"-uješ taj Kindle (da bi npr ubacio KOReader za bolje iskustvo čitanja PDF-ova, ili za čitanje epub-ova) potrudi se da kad ti stigne ga držiš offline da ne bi povukao update na najnoviji firmware.

Pošto je najavljena (ali nije još uvek objavljena, navodno će biti pred kraj aprila, pod uslovom da Amazon security tim na koji lik čeka da uradi "zakrpu" ne bude odugovlačio u beskonačno) nova jailbreak metoda koja podržava firmware 5.14.1.

Pošto te sam Kindle neće pitati za dozvolu da instalira update :D A kad instalira to je to, nema "downgrade" na stariji firmware i factory reset naravno da ne vraća na factory firmware sa kojim je stigao kod tebe.

Ako želiš jailbreak onda pre nego što prvi put upališ uređaj i nakačiš ga na net konsultuj prvo Google :D Idealno bi bilo ili da iskuliraš kačenje na net i registraciju na Amazon nalog ili da to odradiš na briznu i odmah nakon toga da gasiš WiFi i ne pališ više dok ne odradiš jailbreak.

Ja moj primerak planiram da jailbreak-ujem čim bude to objavljeno. Kao što sam i sva 3 prethodna Kindle modela koja sam imao takođe zveknuo jailbreak ;) Jedino sam za PW3 morao sa čekam 7-8 meseci dok nisu uspeli ljudi da pronađu novu rupu...
 
Poslednja izmena:
Ccc, kako to neinformisan ideš u kupovinu? :p
Ne podržava / ne otvara epub fajlove zvanični softver na Kindle čitačima (a bez jailbreak-a je to i jedini softver / jedini program za čitanje)
Zašto ne podržava? Zato što je njima cilj da ti prodaju njihove knjige i da to što si kupio (tj ustvari si "trajno iznajmio" pravo na čitanje knjige) možeš da čitaš samo na njihovim uređajima ili makar koristeći njihovu Kindle aplikaciju na telefonima i tabletima.

Kindle otvara 3 (4 ako računamo i PDF) formata:
  • mobi (.mobi, .prc, .azw extenzije)
  • KF8 ili ti "azw3" u narodu
  • KFX
Tj to je max broj, zavisno od starosti Kindle modela imaš one koji otvaraju samo mobi (Kindle 1,2, DX), koji ne podržavaju samo najnoviji KFX (beše PW1, Touch, stariji Kindle Basic modeli) ili koji kapiraju sve 3 generacije "amazon formata".


Osim toga Amazon serveri nude mogućnost konverzije (dakle ne možeš te fajlove buć na Kindle preko USB kabla i da čitaš) još par drugih formata tipa .doc, .docx, .rtf, .txt, ..., .pdf (dakle za PDF imaš izbor ili direktno da ga otvara ili ako hoćeš da njihov server uradi konverziju) u mobi ili azw3 (dakle "Personal Documents Archive ne konvetuje nikad ništa u KFX format).

Za tu namenu se koristi ili "Send to Kindle" aplikacije ili slanje mail-a na mali adresu koja se veže za Kindle prilikom registracije. Taj sistem zvanično NE prihvata epub fajlove... ako probaš da pošalješ mailom epub fajl sa .epub extenzijom stiže ti odgovor da nije podržan format. Može da se prevari sistem tako što promeniš extenziju fajlu iz .epub u tipa .txt ili .png i onda će odraditi konverziju i poslati ti bežično na Kindle konvertovan epub u azw3 ili mobi.

U praksi svi ljudi koji čitaju ebooks koriste "Calibre" program i da sa njim odrade konverziju iz čega hoćeš u šta hoćeš (epub > azw3, mobi>epub) i dalje šalju knjigu pomoću USB kabla takođe koristeći Calibre i da sa Calibre imaju svoju uređenu digitalnu biblioteku.

Dakle, svaki epub koji imaš ćeš pre čitanja na Kindle morati da konvertuješ u podržani format ;)

(ili jailbreak pa KOReader pa sa njim otvaraš epub fajlove)

Što se tiče jailbreak-a: ne gubiš apsolutno ništa niti ima ikakav uticaj na trajanje baterije, zauzeće RAM memorije, opterećenje procesora... "jailbreak" u kontekstu Kindle uređaja je samo jedan certifikat fajl koji se kopira na mesto gde je već amazonov sertifikat, uz njega da bude (dakle ne radi "overwrite") što dalje omogućava da instaliraš bin installer potpisane sa tim jailbreak sertifikatom i tako dodaješ druge programe i funkcionalnost. Pošto bin installer / firmware installer hoće da instalira samo stvari koje su potpisane njemu poznatim sertifikatima.

Sad jedino što Amazon ekipi to sve "extra funkcionalnost" nije u interesu pa se svakim firmware update trude da spreče jailbreak i/ili ubiju ranije instaliran.
Pa zato ne može na bilo koju firmware verziju da se zvekne jailbreak. Ko sa tim zakasni onda ili čeka X meseci ili čak godina da neki pametni ljudi nađu novi "exploit", ili koristi zauvek Kindle bez jailbreak ili rastavlja Kindle i igra se sa lemilicom da fixira par žica na matičnu ploču i na taj način ubaci jailbreak sertifikat :D


Kad mi sad deluješ nekako totalno neupućen u šta si se spremio da kupiš ajd da te lepo priupitam:

1) jesi ti nekad kod nekoga uživo video kako izgleda uređaj sa eInk ekranom?

2) da li si svestan da to NIJE tablet i ne može da se koristi ni za 5% stvari za koje tablet sa LCD ekranom radi posao?
Dakle, nema instaliranja aplikacija, nema surfovanja po netu i da čitaš direktno blog-ove, vesti, nema chat-ovanja.

I te činjenice ne menja ni da li jesi ili nisi uradio jailbreak!
 
Poslednja izmena:
1. Nisam
2. Jesam

Trenutno čitam uglavnom na ipadu, ali nije prakticno, velik je i težak. A ovo mi je delovalo zgodno sto je izmedju telefona i ipada, i čuo sam da ima ekran prijatan za oči.
E sad nisam bio svestan da ima toliko pravila, pogotovo sto već imam dosta knjiga u ePub, mobi ili PDF. Jel ima možda neka alternativa za kindle?
 
Porucio sam kindle kids. Ako mi bas ne bude odgovaralo, prodacu ga. Mozda te iscimam za pomoc ako mi zatreba, posto vidim da vladas materijom :)
Ja bih samo da citam knjige 😂

edit: @shamanNS sad sam ponovo iscitao tvoj prethodni post pazljivije. Znam da kad se pdf konvertuje u neki drugi format tipa epub ili nesto drugo to ne izgleda kako treba. Kako izgleda kada se epub konvertuje u neki kindle format, jel to bude ok?
Ako je tako onda nemam brige. Inace isto imam u planu da sve sto imam ubacim u calibre, da bude lakse.
 
Poslednja izmena:
Porucih novi PW. Skoro sam nesto gledao oko Kindle i ostao mi taj tab otvoren. I slucajno otvorim ponovo taj isti tab juce, kad ono fin popust. Imam PW 6 generacije vec 8 godina. Radi i dalje super, ali samo da je ekran malo veci. Nemam potrebe za jailbreak pored zivog Calibre.
 
Porucio sam kindle kids. Ako mi bas ne bude odgovaralo, prodacu ga. Mozda te iscimam za pomoc ako mi zatreba, posto vidim da vladas materijom :)
Ja bih samo da citam knjige 😂

edit: @shamanNS sad sam ponovo iscitao tvoj prethodni post pazljivije. Znam da kad se pdf konvertuje u neki drugi format tipa epub ili nesto drugo to ne izgleda kako treba. Kako izgleda kada se epub konvertuje u neki kindle format, jel to bude ok?
Ako je tako onda nemam brige. Inace isto imam u planu da sve sto imam ubacim u calibre, da bude lakse.
Uglavnom konverzija iz epub ide bez ikakvih problema.

Ja pa imam neki svoj ritual pripreme knjige za kindle, tako da uvek konvertujem u txt format i odradim neka svoja dodatna formatiranja koja mi olakšavaju čitanje (npr. mora da postoji prazan red između pasusa, bez toga ne mogu da čitam).

Btw ja čak i ne koristim Calibre (osim par puta kada sam skidao DRM) već koristim Stanza, lagani programčić gde sve za minut konvertujem.
 
Jailbreak nudi razne sitnice (a i stvari koje baš i nisu sitnice) , pa čak i u kontekstu upotrebe Calibre-a: npr da automatizuješ kreiranje kolekcija na Kindle pomoću Calibre tj pomoću Kindle Collections plugin-a po kojem god kriterijumu hoćeš (autor, žanr, tag, custom kolona, knjige koje čine jedan serijal...).

Mada jeste u zadnjih nekoliko godina Amazon ekipa konačno počela da dodaje funkcionalnost za kojom korisnici kukaju od 2008. godine pa za te stvari (custom font-ove, izmenu veličina texta u Aa meniju, book-cover-as-screensaver) koje su bile među najčešćim razlozima prosečan korisnik je radio jailbreak.

Ali eto sve te stvari ja sam uz pomoć jailbreak-a imao još od 2011. i Kindle 3 / Kindle Keyboard modela.
(npr. mora da postoji prazan red između pasusa, bez toga ne mogu da čitam).

Lol, kod mene je taj odvratni razmak prva i najčešća stvar koju "ubijam" 🤣
A ti kad zvekneš prvo u txt pobiješ svo strukturalno formatiranje i stvari tipa italics...
 
Pa to je onda to, znaci moze se reci da podrzava epub, samo mora konverzija. To mi je ok, a sad sto se tice pdf-a, tu se verovatno necu usreciti ni sa jailbrakeom. Bice to onda lepa kupovina. Jedino ako me @shamanNS nije zeznuo, pa budem morao godinu dana da citam knjige za decu :ROFLMAO:
 
Lol, kod mene je taj odvratni razmak prva i najčešća stvar koju "ubijam" 🤣
A ti kad zvekneš prvo u txt pobiješ svo strukturalno formatiranje i stvari tipa italics...

Haha a krastavac, svako voli drugačije, ja volim samo čist tekst bez ikakvog formatiranja i default vrstom i veličinom fonta. A uglavnom čitam knjige gde nema tih gimmicka sa fontovima tako da nisam do sada osetio da sam na gubitku :)

U svakom slučaju poenta je da iako Kindle deluje vrlo rigidan po pitanju formata koje podržava, zaista postoji dosta prostora za fleksibilnost preko konverzije.
 
Znam da kad se pdf konvertuje u neki drugi format tipa epub ili nesto drugo to ne izgleda kako treba. Kako izgleda kada se epub konvertuje u neki kindle format, jel to bude ok?


Zato što je PDF đubre od formata i najgori "input" za konverziju. Epub, mobi, azw3 su formati bazirani na HTML markup-u tako da se međusobne konverzije dešavaju brzo i bez ozbiljnijih izmena u formatiranju texta (imaš gubitak određenih stvari kad nešto konvertuješ u mobi jer je to mator format baziran na beše HTML 3.x specifikaciji i ne podržava stvari tipa desna margina & padding 🤣 a epub i azw3 su bazirani na HTML4 i HTML5) naročito epub <> azw3. To je onda više "prepakivanje" nego "konverzija".

Epub ti je bukvalno zip arhiva HTML stranica...


@holland To što ti napraviš za mene više nije knjiga nego zid texta :D :D
Jedino ako me @shamanNS nije zeznuo, pa budem morao godinu dana da citam knjige za decu :ROFLMAO:

To nećeš morati ali ćeš morati na kompu / na Amazon sajtu da otkažeš taj subscription na Amazon Kids+ inače će posle godinu dana da krene da ti skida pare :p
 
Po mom iskustvu, konverziju PDF fajlova (ako pričamo baš o knjigama, ne o stripovima i sličnim stvarima) je bolje odraditi ručno u Wordu (naravno ako nije zaštićen fajl i može da se iskopira tekst).

Potrebno je malo vremena, ali uz Find/Replace opciju manje više može da se sredi formatiranje da bude sasvim pristojno.

A PDF nije đubre, nego ima sasvim drugu namenu, al to je sad druga priča :)
 
izmenu veličina texta u Aa meniju

Iako su konkretno po pitanju ovoga i dalje teške kr*tenčine jer:

1) za matori mobi format ne postoji "RAMP" fajl nego mora jailbreak pa onda da edituješ Java kod u nekim sistemskim fajlovima da izmeniš default vrednosti

2) za azw3 postoji kao "hidden feature" fajl "FONT_RAMP" koji kad kreiraš ručno Kindle firmware ga koristi i tako definiše tih 14 veličina u Aa meniju. I to je tako 'test faza' od tipa 2015. godine i još nisu napravili interfejs za to.

3) za KFX format su imb*cili napisali kod koji očekuje "CONTENT_FONT_RAMP" fajl i onda uzeli setovali "debug=false" koji deaktivira obradu tog fajla 🤣🤣🤣
I onda shaman mora da uradi jailbreak i da izmeni taj kod da stavi "debug=true" i aktivira to redefinisanje veličina texta


Godina se gomila korisnika žali da im je od 2 susedne veličine jedna presitan text a druga nepotrebno velik... i oni em nisu sredili default vrednosti em se potrudili da i "advanced & hidden" rešenje tog problema naprave i zatim deaktiviraju.

A sad im praktično sve knjige koje prodaju na Kindle Store stižu u KFX formatu 🤣
A PDF nije đubre, nego ima sasvim drugu namenu, al to je sad druga priča :)

Đubre je kao ebook format jer i nije smišljen za tu namenu a nepismeni ljudi ga koriste za to.
 
To što ti napraviš za mene više nije knjiga nego zid texta :D :D
Ne znam da li se nismo razumeli, ali to što ja napravim je baš suprotno od zida teksta koji uglavnom dobiješ u epub.

Knjiga koju ja čitam izgleda kao i 99% štampanih knjiga:

Naslov

Tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst. Tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekstv tekst tekst
tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst.

Tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst.

Tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst. Tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekstv tekst tekst
tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst.
Tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst. Tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekstv tekst tekst
tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst.

A ono što dođe kao epub često izgleda ovako

Naslov
Tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst. Tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekstv tekst tekst
tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst.
Tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst.
Tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst. Tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekstv tekst tekst
tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst.
Tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst. Tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekstv tekst tekst
tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst.
 
i ja cu uskoro verovn uzeti paperwhite 2021 .. e sad sa ili bez reklama, mozda je bolje sa, ako je cena dovoljno niza u startu, jer se posle moze platiti amazonu 20$ za skidanje reklama (pa se dobija uredjaj koji kao da ih nikad nije ni imao), a citao sam i da je moguce (mada mi deluje pomalo neverovatno) da se pozove amazon support i zamoli se da se skinu reklame, sto oni kao mogu i da urade .. u oba slucaja to verov znaci da citac ide online i onda se gubi mogucnost kasbijeg JB
 
@holland Ne znam u kom veku su štampane te tvoje "većina knjiga" pošto u iole modernijem dobu za razdvajanje paragrafa se koristi "text-indent" / uvučen je text novog paragrafa u odnosu na prethodni a ne da se stavlja "drvored" praznog prostora između svakog paragrafa i da svaki paragraf počinje neuvučen.
Lično se ne slažem sa tom idejom da kao mora da se pravi i dodatni vertikalni razmak između paragrafa... ko generalno želi veći "prored" između redova texta to rešava sa "line-height" i ima isti razmak i između redova texta koji čini jedan isti paragraf i između 2 reda koji pripadaju različitim paragrafima. Po meni je to objektivno "kako treba da bude", pa tek posle onda dođe ono šta ja volim subjektivno i zašto ću ja da uzmem i line-height da smanjim jer ne volim previše "promaje" između redova texta.


Dakle, moj komentar "to nije knjiga nego red texta" se odnosio pre svega na tvoju izjavu da ti prvo sve zvekneš iz epub u TXT... pogotovo ako ne radiš dalje "uređajivanje" nego samo konverziju nazad u epub / mobi / azw3 / šta god i ajmo čitanje. Ne slažem se sa tvojim pristupom "ajd da ubijem sve pa minimalno da formatiram od nule" ako je pobodan za to bilo "neću da ima zadat font i prored" ili šta god.


Takođe sam stava da onaj ko se bavi obradom skenova / uređivanjem knjiga mora da ima neki minimum predznanja CSS-a. A inače dok sam se ja bavio obradom skeniranih knjiga ja JESAM koristio korak "bum u TXT fajl da obrišem đubre iz Abbyy FineReader-a" ali uz veoma bitnu distinkciju da sam ja pre brisanja formatiranja obeležavao apsolutno sve stvari koje hoću da zadržim i koje su bitan deo formatiranja, tipa italics, podnaslovi, prvi paragraf, stihovi, scenebreak...


txt_markup.PNG



I posle to sa Find/Replace konvertovao nazad u HTML tagove sa odgovarajućim CSS klasama.



Za mene je ovo levo knjiga a ovo desno nije knjiga nego je "web stranica iz 90-ih" / zid texta bez semantike i bez layout-a.

Screenshot 2022-04-10 15.53.21.png


Dakle ako je tvoj polazni materijal izgledao kao ovo levo a ti namerno napravio ovo desno e to je po meni zločin :D :D Ako si skinuo loše obrađenu knjigu sa lošim ili bez CSS formatiranja pa si stvarno dobio knjigu gde su neuvučeni paragrafi zalepljeni jedan uz drugi (nalik na ovaj moj screenshot za obeleženi TXT fajl) to ajd i razumem da nisi hteo tako da čitaš (mada ima ljudi kojima čak ni to ne smeta... a to je ono baš baš bukvalno neprekidan zid texta :D :D )... ali ako već sređuješ problem trebalo je da od toga praviš knjigu a ne drvored i livade :D :D
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno