Šta je novo?

Tablet Koji E-reader (e-rider) uzeti?

MAXTOR 369

Poznat
Učlanjen(a)
05.04.2021
Poruke
19
Poena
25
Pozdrav svima!
Želio bih kupiti uređaj za čitanje (E-rider) pdf fajlova, Word i HTML dokumenata.
Volio bih da je ekran što prirodniji realnom papiru, da ne predstavlja zamaranje za oči bez obzira da li se čita u zatvorenom prostoru ili vani. Takođe, vrlo mi je bitna težina, da uređaj bude što laganiji. Da bude jednostavan za upotrebu i pregled dokmenata koji se nalaze u njemu. Da li je dovoljna veličina ekrana od 6" inča. Nekako mi se optimalnim čini 7" ekran. Pošto živim u manjem mjestu nisam imao priliku susretati se sa ovakvim uređajima pa nemam tu vrstu iskustva da kažem da li mi se neki dopada ili ne.
Nebitno mi je da li uređaj može 12 ili 1.520 metara pod vodu, jer ga neću nositi u kadu ili na plažu.
Budžet za kupovinu je oko 250 Evra.
Na ovom linku sam našao solidan izbor, ali ne znam koji je najbolji izbor:

Koje su suštinske razlike između ovih uređaja:

060000061

Svaki savjet je dobrodošao.
 
stigla danas Libra 2, moj prvi e-reader .. prvi izbor je bio pw (odustao zbog zezanja sa reklamama, jb, amazona), pa Sage zbog veceg ekrana, videcu da li cu moci da se naviknem na ovaj format ... bas je malecak uredjaj i mora se dosta blizu drzati cini mi se
 

Prilozi

  • 20220429_154319.jpg
    20220429_154319.jpg
    53 KB · Pregleda: 111
sta cu, do sada sam citao na nekom matorom Samsung tabletu od 10 inca .. to mi bilo taman, al malo mi mnogo da kupujem ereader od 10 inca kao prvi uredjaj ;)
 
stigla danas Libra 2, moj prvi e-reader .. prvi izbor je bio pw (odustao zbog zezanja sa reklamama, jb, amazona), pa Sage zbog veceg ekrana, videcu da li cu moci da se naviknem na ovaj format ... bas je malecak uredjaj i mora se dosta blizu drzati cini mi se
Povećaj font. :)

Čestitam na kupovini, posle prve pročitane knjige na ovaj način i uz ovaj komoditet na papirnu se više nećeš vraćati. Jedina prednost papirne verzije knjige je miris papira. Ali pošto se ova nova izdanja štampaju na nekom najgorem recikliranom, čak ni to više nije prednost jer taj papir ima gadan miris (bar meni).
 
Probao sam da pocnem ispravno i kupim prvu knjigu sa Kobo store-a .. sam proces je lagan, vrv isto kao i na drugim sistemima ovog tipa, ali prikaz je problematican .. svaki pasus u drigoj velicini, bas su ga napravili za prodaju
 

Prilozi

  • 20220430_000009.jpg
    20220430_000009.jpg
    158.7 KB · Pregleda: 112
ccc to je verovatno public domain knjiga i liči da je pokupljeno sa tipa Project Gutenberg sajta... odakle god da je loše je formatirana :D

p.s. Al si mu ga nažutio :D :D
 
Pa kako ocekuju da ikada vise kupim knjigu, ako prodaju random formatirane knjige na svom portalu .. tipa plati pa kako ti se zalomi ... to je haos onda, ako skupljaju public knjige i valjaju ih pa makar i za 1$ ..
 
Klasična je to priča, i Amazon na Kindle Store prodaje stvari sa Project Gutenberg, neke za 0$ neke za 1$.

Inače, pazite ovo:

Kod:
https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?tag=mr060-20&nodeId=G5WYD9SAF7PGXRNA

Neko sa MobileRead foruma je primetio da su dodali EPUB na Amazon sajtu u listu podržavanih formata za slanje knjiga pomoću maila, a za Send to Kindle apps kao krajem 2022. će dodati podršku za EPUB. Dakle da urade oni konverziju EPUB > Kindle format (azw3 obično), Kindle i dalje ne čita epub knjige.
Uz ovu napomenu da će takođe do kraja 2022. da ubiju podršku za slanje matorog MOBI formata.

Dakle slanje epub fajla sa .epub extenzijom sad radi :D Fora da kad promeniš extenziju iz .epub u .txt, .png, .doc... prihvatao je i konvertovao EPUB već godinu-dve-tri. Do sad je bilo da kad detektuje .epub extenziju stizao je mail da nešto nije u redu sa fajlom :D
Evo sad sam testirao slanje pomoću Calibre (& mog gmail naloga) i radi :) Stigao azw3 fajl na Kindle i za razliku od ranije sad je ispravno popunjen author metadata. Naravno i dalje nema cover thumbnail za taj azw3 koji je stigao :D :D
 
Probao sam da pocnem ispravno i kupim prvu knjigu sa Kobo store-a .. sam proces je lagan, vrv isto kao i na drugim sistemima ovog tipa, ali prikaz je problematican .. svaki pasus u drigoj velicini, bas su ga napravili za prodaju
Bilo bi zanimljivo da nađeš Getsbia u epub formatu, na "slobodnoj razmeni", da vidimo kako to izgleda.
Ali žutilo 🙄
 
Stigao i meni novi Kindle Paperwhite i futrola. Prvo iznenadjenje mi je pakovanje (kutija). U poredjenju sa kutijom prethodnog Kindla (6 generacija), ovo je vise kao koverta. "Kozna" futrola ne vredi tih 10ak € vise od obicne platnene. Nija koza, cak ni skaj, vec je vise klapna za ekran da se ne izgrebe jer gornja i donja ivica Kindla nisu uopste zasticene. Na futroli prethodnog Kindla samo je otkriven deo donje ivice gde je konektor i dugme. Videcemo kako ce se pokazati u upotrebi.
 

Prilozi

  • 20220430_123659.jpg
    20220430_123659.jpg
    350 KB · Pregleda: 95
  • 20220430_123952.jpg
    20220430_123952.jpg
    537.6 KB · Pregleda: 95
@Recoba20 Što nisi uzeo Kids Edition? :)

p. s. Zanimljiva tematika knjige na PW5 🤣
Ne znam. U tom trenutku mi stajao neko vreme otvoren tab sa Paperwhite i videh slučajno da je na popustu i uzeh ga. Stari kindle mi je i dalje dobar, ali baterija više nije kao pre.

A sviđa ti se tematika... a? 😉😅
Kako si provalio koja je knjiga? Ima neki Shazam za knjige, ili nešto drugo?
 
Kome jailbreak ne uspe, i brick-uje uređaj može ga posle toga koristiti za podmetač i držač da se ne zatvaraju vrata.
Nekoga si izbaksuzirao tim "podmetač" komentarom.
Priznajte koji od vas je ovo? :D @zholinho ne piše ovde od kad je stigao Kindle :D

Kod:
https://www.reddit.com/r/kindle/comments/ugw6t4/paperwhite_2021_stuck_in_bootloop_need_help_on/

Kaže čovek zabo PW5 u bootloop nakon što je sa Calibre prebacio knjigu > knjiga se nije pojavila na Kindle i zato je uradio restart > bootloop.
Užas :D

To da Kindle "ne voli" pojedine fajlove pa da ili zaglavi indexer proces i da onda ždere bateriju, ili da knjigu čak i ne prikaže to se jeste dešavalo u prošlosti ali ovo je prvi put da čujem da bootloop-uje ceo uređaj 🤣🤣
 
^ To sa baterijom je stara i poznata, vrlo moguća stvar, meni se desilo na rutovanom Nook ST, nikad ne ulazi u idile i sleep mod, non-stop neeto radi u počadini, baterija umesto tri nedelje, traje dan-dva.

Ništa ne pomaže, novo rutovanje i sl. Doduše, deset plus godina je imso kad se to desilo, odslužio je svoje pošteno.
 
Na Kindle (obično) nije baš tako zeznuta situacija jer možeš da skontaš koje knjige / naslove nije završio indexiranje (uradi se seach za nešto tipa "sakgjhkajsghkajshgjka" i gleda se u search result sekcija "Text in Books" da li ima podmeni ili nema) i onda ih skloniš sa Kindle i prestane da njaka bateriju i procesor. A te "problematične" knjige uradiš re-konverziju ponovo sa Calibre i to obično rešava problem... Svakako nije pametno na Kindle od jednom tresnuti tipa 100 knjiga jer em rastu šanse da će da zabode indexer em ako zabode tipa posle 20 knjiga nemaš pojma koja od onih drugih 80 je "krivac" / "problematična knjiga" i onda moraš da sklanjaš svih 80 pa dodaješ malo po malo dok ne zabode na "krivcu" ponovo".
 
Kud ne rece ranije.. Ja juce nakrcao jedno 15ak knjiga na PW5.
 
15-ak je ok, 1.5k nikako :D :D Generalno, to sve zavisi odakle su ti knjige koje stavljaš i ko ih je kako originalno generisao. Ja za 10 godina sam možda 2-3 puta naleteo na taj momenat da mi knjiga zaglavi i nikako da završi indexiranje a nikad mi se nije desilo to da prebacim knjigu i da se ne pojavi u listi / da je ne detektuje.
 
Jedan od razloga zasto sam zaobisao kindle i odmah uzeo Kobo .. znajuci sebe, verov se ne bi smirio dok ga ne uradim jb, bas na amazon uredjaje imam pik jer firestick nisam uspeo a isao sam do kraja (hw shortcut) .. sa Kobo prebacim fajlove i odmah je sve tu.
 
Bravo ja... Eto uspeo sam posle 11+ godina (ali ovaj je prvi koji fura Safe Boot) prvi put u životu da sj*bem Kindle. Uleteo je u bootloop ... Čačkao sam mečkicu (jailbreak bridge skriptu menjao jedan red koda :D :D ) i puf.

https://photos.app.goo.gl/QcuTv4mmnirD9ntbA
attachment.php


Šala, nadam se da si otkočio uređaj i da radi kako treba.
 
Dear Kindle Customer,

Thank you for using the Send to Kindle service to send personal documents to your Kindle library. We wanted to let you know that starting August 2022, you’ll no longer be able to send MOBI (.mobi, .azw) files to your library. Any MOBI files already in your Kindle library will not be affected by this change.

MOBI is an older file format and won’t support the newest Kindle features for documents. Any existing MOBI files you want to read with our most up-to-date features for documents will need to be re-sent in a compatible file format.

Also, compatible formats now include EPUB (.epub), which you can send to your library using your Send to Kindle email address. We’ll also be adding EPUB support to the free Kindle app for iOS and Android devices and the Send to Kindle desktop app for PC and Mac.
 
@neo geo Nije tu kriv jailbreak ništa. Ja sam to odradio za 5 minuta i radilo je 5 dana a onda sam ja uzeo da pametujem i čačkam. Kriv sam ja i moje "programsko znanje" (što mislim i pretpostavljam da nešto radi na jedan način i ne proverim na netu jer stvarno tako).
Evo sad znam i tačno gde sam se zaj*bao:

Dakle prazan if/then block je syntax error u gl*pom shell scripting jeziku a ja tu činjenicu naravno da nisam znao. Pa sam "zakomentarisao" jedinu liniju koda koja poziva određenu funkciju jer sam bio u fazonu kako je to "cleaner approach" (a i malo sam i lenj bio) da uradim tako umesto da sam u samoj definiciji te funkcije "zakomentarisao" 3-4 linije koda.

Syntax error >>> sj*bo Upstart job / service >>> sj*bo kompletnu boot proceduru od momenta kad pokuša taj invalid script fajl da pokrene. A to se dešava jaaako rano u boot procesu i pre nego što exportuje storage.

Znači doviđenja bez rastavljanja Kindle-a i čačkanja po matičnoj ploči.

I ne budi siguran da i Kobo-u nije moguće spucati boot proceduru i brick-ovati 🤣

@Čika_Kure Kibrick zahteva prebacivanje uređaja u "download mode" a tome bez rastavljanja uređaja pristup nije moguć još od Kindle Touch, svi noviji modeli nemaju "magick button" kombinaciju tastera da to aktiviraš.
Plus zadnjih nekoliko generacija Kindle su "Androidized layout" i koriste fastboot.

Kao što rekoh nemam ja načina da ga "odglavljujem" i on je svoje završio. Tj sad će ko zna koliko nedelja da vrti bootloop sve dok ne spuca čitavu bateriju, i onda je završio igranku.
 
Poslednja izmena:
...

@Čika_Kure Kibrick zahteva prebacivanje uređaja u "download mode" a tome bez rastavljanja uređaja pristup nije moguć još od Kindle Touch, svi noviji modeli nemaju "magick button" kombinaciju tastera da to aktiviraš.
Plus zadnjih nekoliko generacija Kindle su "Androidized layout" i koriste fastboot.

Kao što rekoh nemam ja načina da ga "odglavljujem" i on je svoje završio. Tj sad će ko zna koliko nedelja da vrti bootloop sve dok ne spuca čitavu bateriju, i onda je završio igranku.
Nisam ovo znao magic button tasteri su postojali na e-readerima od kad je sveta i veka.

Na brzinu sam probazao po XDA, probaj ovo:

I faced the same issue and reached out to Amazon Support, via chat. They were able to help and solve the problem.
  1. Connect the Kindle Paperwhite to a computer USB-cable.
  2. Create an empty file in the root directory DO_FACTORY_RESTORE (This need to be just a file without any extension). Follow steps below to show and remove an extension, if it is hidden
    • In Windows Explorer, choose Tools > Folder Options.
    • Click the View tab in the Folder Options dialog box.
    • In Advanced Settings, select Show Hidden Files and Folders.
    • Deselect Hide Extensions for Known File Types.
    • Click OK.
  3. Safely disconnect the reader from your computer. Do this by selecting USB in your taskbar and clicking Kindle under "Safely remove the device". You can keep it connected physically if you want.
  4. Reboot your device by holding the power button (about 40 seconds).
It will take you thru setup steps and re-register as you would have done the first time.
Hope it helps.
Cheers.
Note: This was done using windows OS, you might need bit different steps for iOS.

Kod prvog koraka kažu da nekad treba više pokušaja da računar uopšte prepozna uređaj kad se poveže na USB.
 
@Čika_Kure Znam ja i bez tebe i bez XDA korisnika za "DO_FACTORY_RESTORE" flag fajl, ali nisi čitao pažljivo šta sam napisao : nema exportovanog storage-a ni na sekundu pa da mogu da pišem while petlju na kompu i Terminal da u beskonačno cepa "touch DO_FACTORY_RESTORE".
Probao sam naravno i na Linux i na Windows.

A i taj flag se češće koristio kad zabode na "Your Kindle needs repair" ekranu..


Sve ja znam osim da ne sme prazan if/then block u sh script 🤣🤣🤣
 
Poslednja izmena:
Zao mi je za ishod, mislio sam da jb nije hteo da prodje pa si morao rucno da probas stagod si mogao. Znam da se sve moze brickovati, ali valjda za Kobo nema potrebe, makar te osnovne stvari rade kako trebaju, a amazon sve zakljuca.
 
Jailbreak sam odradio bez problema, ali sam posle 5 dana uzeo da prepravljam "jailbreak bridge" skriptu (koja se pokreće kao Upstart job rano u boot proceduri da u slučaju factory reset i/ili firmware update vrati sve fajlove koji osiguravaju da preživi jailbreak) da je zaustavim da ne pravi svaki reboot flag fajl "/PRE_GM_DEBUGGING_FEATURES_ENABLED__REMOVE_AT_GMC" jer sam hteo da proverim da li zbog toga ni posle 5 dana mi se ne pojavljuje u Device Options opcija "Display Cover" za prikaz book cover-a kao screensaver a uređaj je 5 dana bio online... Amazon š*pci to remote enable-uju još uvek iako je to feature koji je zvanično objavljen u aprilu prošle godine!! To sam imao pre factory reset i jailbreak.. pojavilo se posle par sekundi online.
Znači zbog gl*pih book covera na screensaver-u kad se čita knjiga koristeći stock reader program sam sj*bao Kindle, iako je ta ista stvar radila kad se koristi KOReader (plus postoji i "screensaver hack" koji sam koristio 10 godna na 3 različita Kindle modela... ali neee ja hoću "native" feature da radi)... Dakle ne nisam hteo i pokušavao da sakrijem reklame ili slično (moj Kindle primerak nije sa reklamama, inače ne bi radilo "book cover as screensaver" ni u KOReader-u) pa da sam onda pokvario nešto.

Znao sam šta menjam i zašto menjam a "samo" nisam znao tu gl*post u vezi sintakse "Ash"/ "A shell" đ*breta.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno