Šta je novo?

Tablet Koji E-reader (e-rider) uzeti?

MAXTOR 369

Poznat
Učlanjen(a)
05.04.2021
Poruke
19
Poena
25
Pozdrav svima!
Želio bih kupiti uređaj za čitanje (E-rider) pdf fajlova, Word i HTML dokumenata.
Volio bih da je ekran što prirodniji realnom papiru, da ne predstavlja zamaranje za oči bez obzira da li se čita u zatvorenom prostoru ili vani. Takođe, vrlo mi je bitna težina, da uređaj bude što laganiji. Da bude jednostavan za upotrebu i pregled dokmenata koji se nalaze u njemu. Da li je dovoljna veličina ekrana od 6" inča. Nekako mi se optimalnim čini 7" ekran. Pošto živim u manjem mjestu nisam imao priliku susretati se sa ovakvim uređajima pa nemam tu vrstu iskustva da kažem da li mi se neki dopada ili ne.
Nebitno mi je da li uređaj može 12 ili 1.520 metara pod vodu, jer ga neću nositi u kadu ili na plažu.
Budžet za kupovinu je oko 250 Evra.
Na ovom linku sam našao solidan izbor, ali ne znam koji je najbolji izbor:

Koje su suštinske razlike između ovih uređaja:

060000061

Svaki savjet je dobrodošao.
 
@anicai Ne ne, ne koristiš QualityCheck uopšte za KFX. Samo u Calibre edit metada za knjigu , i tu u "Ids" polje upišeš ASIN vrednost (tipa "mobi-asin: Bxxxxxx") . I onda samo radiš epub > kfx konverziju sa Calibre i to je to, šalješ na Kindle.

E da, pretpostavljam da si već odradila ili ako nisi znaš kako da promeniš podešavanja Kindle device plugin-a u Calibre da šalje KFX format na Kindle, i da ako hoćeš da ima veći priotitet od azw3 treba da promeniš i redosled prioriteta? Inače će kad imaš oba formata dostupna da pošalje azw3 ako nije menjan prioritet :D i ako klikneš samo na "Send to Device" ikonicu a ne desni klik pa da biraš podopciju "Send specific format to...", pa da onda ručno biraš koji format od dostupnih da šalje.
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako se menja prioritet. Kad imam više formata, uvek idem preko opcije "Send specific format to...". :) Potražiću baš gde se menja prioritet da olakšam sebi.
 
calibre_kindle_plugin.PNG


@anicai
Znači ili kad je povezan Kindle na Calibre klik na tu strelicu pored Device ikonice pa ima opcija tipa "Customize this plugin" i otvara ti ovo sa screenshot, ili alternativa je Calibre podešavanja > Plugins> kucati "kindle" gore u search > nađi Kindle 2,3.. driver > kliknuti na customize plugin dugme.
 
Gledam da smanjim grbavljenje a i opterećenje zgloba, u krevetu pretežno čitam na stomaku ali posle par sati vrat trpi...
Naručio na oko pristojan aluminijumski nosač na Aliju, prenosim iskustva kada pristigne.

kako ovo kačiš na krevet? :)
 
Pa imaš ovaj mehanizam za pričvršćivanje kao za sto, mogu da ga zakačim za stočić pored kreveta, a mogu i za uzglavlje kreveta(krevet puno drvo).
U praksi, videćemo :D
 
Na Ananas imate ova dva Amazon Kindle na popustu, pa mozda nekog bude zanimalo
Pozdrav ljudi, jel bolje uzeti na ananasu ovaj

AMAZON KINDLE B09SWV9SMH​

Ili na KP Kindle Paperwhite 16GB 2023 11.gen
30 eura je skuplji ovaj na kp
Ili možda nešto treće? Cisto da ne čitam sa telefona zbog veličine i kontam da će manje da smeta očima čitanje na ebooku
 
Taj na ananasu je običan kindle. Mislim da sam i ja već to jednom pitao pre kupovine.
Pogledaj na Amazonu, imaš uporedno. Tamo je skoro duplo jeftiniji od Paperwhite.
Paperwhite 11 generacije ti ima veći ekran, 6,8". Imam neki stari sa 6", nije kindle i nije baš ogromna razlika ali daleko od toga da nije bolje.
Ja sam iskoristio što je burazer bio u USA, pa me Kindle Paperwhite Kids izašao nešto oko 115 dolara. Dobija se futrola i nema reklama ako ti je to nešto bitno.
Inače sam tada i gledao Kobo ali je bilo poprilično skuplje za kupovinu. Pročitaj lepo temu, nema baš sto strana da se čita :)
 
@Miksat Imam ja višak Kobo Libra 2 ili Kindle Paperwhite Kids 🤣🤣🤣
Dobija se futrola i nema reklama ako ti je to nešto bitno.

Jesi izašao iz Kids profila na Adult? ili kao @zholinho koristiš na dečijem profilu? 😅
I jesi ga pustio da instalira noviji firmware?
 
Poslednja izmena:
Nisam, pravo da ti kažem baš sam dugo bio na terenu pa nisam pratio tematiku :)
Edit: znam da je bilo nešto oko reklama pri ažuriranju ali sam zaboravi o čemu se radilo.
Ono čitaj i uživaj. Čak je i indeksiranje onih nekoliko hiljada naslova završeno odavno :)
Gde to da pogledam za profil. Meni od starta nije aktiviran kids subscription. U Household and Familiy Library mi piše "1 Adult".
Screensaver mi je omot i dalje.
Baš sam krenuo da napunim kindle, prebacim neke nove knjige i pročitam za novi Firmware. I dalje mi je 5.15.1.1. Ne izlazim iz aviona baš nikada :)

Dok nije istekao EDIT: setio se, beše kada se uključi WiFi povuče i reklame ako se ne varam.
 
Poslednja izmena:
Ne izlazim iz aviona baš nikada :)
Tako bi i primerak kome sleduju reklame bio bez istih, ako je offline i nije imao priliku da iste skine ;)

Meni od starta nije aktiviran kids subscription. U Household and Familiy Library mi piše "1 Adult".
Ne sećam se napamet kako to izgledalo, a da pogledam na Kindle ne mogu. Nisam ovaj PW5 primerak ni registrovao 🤣

Verovatno je to to mesto, pa bi tu gde vidiš 1 Adult pisalo da imaš i child / kid profil.
Verovatno svakako imaš u meniju opciju "Amazon Kids" sa kojom se inicira prebacivanje u Kids mode gde bi tražio da kreiraš child profil.
 
Poslednja izmena:
U pravu si, to su nametnuli na nekom update nakon što sam kupio ako se ne varam. A prodavali ga kao bez reklama i sada moraš onu doplatu ako nećeš reklame.

Podsetio sam se malo. U modu za odrasle je od početka. Radi kao i svaki običan Paperwhite.
Nema potrebe sa moje strane, bukvalno nikakve, da se pali WiFi. Ugasio prikaz sata dok čitam zbog letnje/zimskog vremena. Onaj na naslovnoj ni ne vidim dok ne pređem na sledeću knjigu.
Sve i dalje glatko radi, svetlo mi je odlično, baterija lepo drži, futrola kao i dalje skoro kao nova što me poprilično iznenadilo... Ispadao mi je ali bez posledica. Tako da nemam nikakvih zamerki. Zadovoljan sam kako radi. Onaj stari pocketbook sam jednom probao čisto da se podsetim i nisam mogao da čitam bukvalno koliko je to sporo i mračno u odnosu na kindle. A načitao sam se pošteno i sa njim.

Pogledao sam i ima neki update ali za sada mi se ne čačka mečka :)
Vratio se burazer a ne zna šta će, gde će... pa znaš i sam kako je sa potencijalnim zabadanjem, tako da ostaje sve kako je. Čitamo u avionu i dalje.

Evo ti gore čovek traži šta da kupi kada već imaš dva :)
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi, jel bolje uzeti na ananasu ovaj

AMAZON KINDLE B09SWV9SMH​

Ili na KP Kindle Paperwhite 16GB 2023 11.gen
30 eura je skuplji ovaj na kp
Ili možda nešto treće? Cisto da ne čitam sa telefona zbog veličine i kontam da će manje da smeta očima čitanje na ebooku
Uzmi bolje Paperwhite 11th gen. Ima veći ekran, bolje osvetljenje i prilagodljivo toplo svetlo. Vredi doplatiti 30 evra. Ovde imaš poređenje, spusti se samo dole: Kindle.
 
Imaš takođe onog indusa na youtube, post broj #441, poredio je i neke Kobo i Kindle uređaje.
Baš sam pogledao da li kaže nešto za ovaj novi update i ima skoriji snimak gde on preporučuje 11th gen kindle paperwhite u 2024. Posebno po ceni kada su popusti, ako nekog nađeš da ti donese.
Šta god uzmeš ima da se načitaš pošteno :)
Obavezno što je moguće veći ekran i osvetljenje, posebno to Warm light. Ja ga koristim i preko dana, baš je prijatno za oči. To kupiš jednom i miran si, nisu to uređaji koji lako zastarevaju i vredi svaka doplata u cilju komfora korišćenja.
 
^Prvi put čujem za to. Ja godinama koristim Kindle i nikada mi se to nije desilo, a sve knjige ručno prebacujem preko Calibre-a, ne koristim airplane režim i Wi-Fi mi je uvek uključen.
 
^Isto. Stalno nešto prebacujem, a Wi-Fi je uvek uključen. Neću ga sigurno gasiti i paliti kako bih namerno pokušala da izazovem bug. 😄 Možda je i poželjno da bude uvek uključen, a ne da se pali i gasi.
 
Ako ne koristiš baaaaš non-stop Wikipedia pretragu ili translate nema baš previše razloga da ti stalno bude upaljen WiFi. Pošto WiFi poprilično utiče na trajanje baterije.

A do sad nisi primetila ni bug da ako je online nakon prebacivanja knjiga sa Calibre Amazon uzme pregazi cover thumbnails koje je Calibre prebacio? Pa da mora još jednom da se Kindle poveže na Calibre i sačeka par sekundi da ponovo prebaci cover thumbnails fotke?

Zato i ima na Kindle taj folder imena tipa "amazon-cover-bug" 😂 Iz njega sinhronizije obrisane fajlove iz /system/thumbnails foldera.
 
Koristim Goodreads, tako da mi treba za sinhronizaciju. A baterija svakako traje dugo, a i sam Kindle se brzo napuni. Više bi me mrzelo da stalno čačkam Wi-Fi.
 
Goodreads samo ručno dodavanje pomoću telefona 😂 A Kindle je offline 99% vremena.

A možeš da imaš i Calibre setup za dodavanje stvari na Goodreads shelf-ove 😋
 
Ma meni je mnogo jednostavnije da odmah odradim sinhronizaciju direktno sa čitača kad završim sa čitanjem. Pre sam koristila telefon za to kao i ti, ali otkako sam uspela da podesim da radi i preko čitača, život mi je lakši. 😂

A do sad nisi primetila ni bug da ako je online nakon prebacivanja knjiga sa Calibre Amazon uzme pregazi cover thumbnails koje je Calibre prebacio? Pa da mora još jednom da se Kindle poveže na Calibre i sačeka par sekundi da ponovo prebaci cover thumbnails fotke?
Da, znam za to i dešavalo mi se. I to ne da je zamenjivao korice sa koricama sa Amazona, nego je stavljao onu odvratnu sivu naslovnicu. Mislim da su ispravili taj bag jer mi je posle nekog vremena sve radilo kako treba bez ponovnog povezivanja. Ali sad mi vuče sa Amazona jer unosim asin. Mada mi to ne smeta jer se i dalje prikazuje naslovnica koja je stavljena u Calibre-u kad se otvori knjiga.
 
Pre sam koristila telefon za to kao i ti, ali otkako sam uspela da podesim da radi i preko čitača
Meni bi bilo mrsko da ručno tražim i unosim ASIN. Ako već moram nešto da tražim i dodajem mogu ili knjigu na Goodreads sajtu ili u Calibre metadata da dodam Goodreads id.
Svakako meni knjiga prvo završi na Goodreads "want to read" shelf i pre nego što skinem fajl sa neta i pre nego što je dodam u Calibre.
Naročito prethodnih godinu i po dana dok sam stalno koristio i samo koristio KOReader, pa često nisam ni palio komp niti dodavao knjigu u Calibre već direktno download epub sa telefona na čitač i čita se odmah 😂😂


To sa Goodreads sam se zezao na kratko kad se tek pojavila "integracija" na PW1. U vreme kad je još uvek radio i "last page read" sync za te USB prebačene knjige
 
Dodavanje asina traje bukvalno minut. I to radim za par knjiga koje u tom trenutku želim da prebacim. Odradi se jednom i gotovo, i posle se normalno sinhronizuje sa Goodreads. Kod mene piše u procentima dokle sam stigla sa nekom knjigom.
 
Stigao e-reader (Kobo Clara 2e).
Jos se igram sa prebacivanjem knjiga.
Uspeo sam da instaliram NickeClock, pa sada vidim, dok citam, ostatak baterije i vreme.
Nickelmenu nisam uspeo da instaliram, ne znam gde je problem.
Takodje sam probao Koreader da instaliram, ali sam dobio bombu, kao upozorenje, pa sam sve to obrisao i odustao.
 
Nazad
Vrh Dno