Šta je novo?

Koji distro probati?

Onda bih lozinku i reset fraze za wallet morao da čuvam na particijama koji pristupa windows pa su opet izložene.
Pa ti onda arhiviraj i stavi password prethodno generisan pomocu pwmake ili sl., drzi u tome password, to je po meni veoma bezbedno, nema potrebe za programima. Uostalom taj fajl mozes i da iskopiras recimo na USB flash, ne znam kako ti to nije palo na pamet :D
 
Od 2013 pa na dalje, sav hardver je kompromitovan u vidu Management Engine-a na Intel platformi, i PSP-a na AMD platformi. U svakom momentu se može videti šta kucaš na tastaturi, šta ti je na ekranu, šta ti je u memoriji, šta ti je na disku, gde se kačiš i šta radiš. Ovaj sistem ima low level DMA access, i aktivan je istog momenta kada se aktivira BIOS. Može da vidi šta ti je na ekranu čak i ako nemaš instaliran operativni sistem ili ga dižeš sa nekog USB diska. Instaliraj Windows i ne gubi vreme bez potrebe. Privatnost odavno ne postoji.
 
Od 2013 pa na dalje, sav hardver je kompromitovan u vidu Management Engine-a na Intel platformi, i PSP-a na AMD platformi. U svakom momentu se može videti šta kucaš na tastaturi, šta ti je na ekranu, šta ti je u memoriji, šta ti je na disku, gde se kačiš i šta radiš. Ovaj sistem ima low level DMA access, i aktivan je istog momenta kada se aktivira BIOS. Može da vidi šta ti je na ekranu čak i ako nemaš instaliran operativni sistem ili ga dižeš sa nekog USB diska. Instaliraj Windows i ne gubi vreme bez potrebe. Privatnost odavno ne postoji.
Biće da si u pravu. Al sad me je PartedMagic zainteresovao , sve bi to funkcionisalo kako sam zamislio samo kad bimi neko objasniko kako da instaliram exodus u njemu.
 
PartedMagic ne služi za takve stvari. To je live distro za particionisanje i kloniranje. Kao što rekoh gore, ne gubi vreme bez potrebe. Na kraju ćeš se svakako vratiti na Windows. Spasi sebe muke, instaliraj Windows, i opusti se.
 
Pa ti onda arhiviraj i stavi password prethodno generisan pomocu pwmake ili sl., drzi u tome password, to je po meni veoma bezbedno, nema potrebe za programima. Uostalom taj fajl mozes i da iskopiras recimo na USB flash, ne znam kako ti to nije palo na pamet :D
Ok uradiću tako , nego kad si mi već Pomenuo Parted Magic a i instalirao sam ga na usb nebi bilo loše da naučim kako da instaliram Exodus wallet u njemu.
Ja sam skinuo exodus-linux-x64-21.10.8.deb koji se u mintu instalira na dupli klik, ali u Parted magiku neće tako. Pami to pravi roblem.
Na sajtu Exodusa ima i tar fajl da se skine, pokušao sami u njemu da nađem način za instalaciju na dvoklik ali neće..
Imam osećaj da negde debelo grešimali ne znam gde. Svaki početak je težak a ovaj moj je baš baš težak.Pokušao sam da nađem neki tutorijal kako se instaliraju aplikacije u Partedu ali toga čini se nema.
Pomagajte braćo
PartedMagic ne služi za takve stvari. To je live distro za particionisanje i kloniranje. Kao što rekoh gore, ne gubi vreme bez potrebe. Na kraju ćeš se svakako vratiti na Windows. Spasi sebe muke, instaliraj Windows, i opusti se.
Imam windows, i ovo šta ti pričaš ima smisla, ali ovoje i prilika da naučim nešto novo a to za mene više nije muka nego izazov.
E sad malo ću da budem dosadan, al nadam se da ćete imati razumevanja
 
Partedmagic je zasnovan na slackware-u, nije na debianu, zato i ne možeš dvoklikom da instaliraš debian (.deb) pakete.

Drugo, kao što je alex napisao, nije ti baš neko rešenje taj distro, više je orijentisan na rad sa particijama. Preporuka - vrati se na Mint, i nađi gde grešiš.
 
Imam windows, i ovo šta ti pričaš ima smisla, ali ovoje i prilika da naučim nešto novo a to za mene više nije muka nego izazov.
E sad malo ću da budem dosadan, al nadam se da ćete imati razumevanja
Ovo što ti radiš su osnovne stvari koje moraš sam da naučiš kroz trial & error metodu + google. Niko iskusan na ovom forumu neće da ti objašnjava osnovne stvari.
 
Što ne bi koristio VM za te stvari. Virtualbox i neki lagani distro (Lubuntu, Xubuntu, MX....) ti je puna kapa, ako nećeš da se oslanjaš na Microsoft i VMWare rešenja (pošto su vlasnički programi)
 
Partedmagic je zasnovan na slackware-u, nije na debianu, zato i ne možeš dvoklikom da instaliraš debian (.deb) pakete.

Drugo, kao što je alex napisao, nije ti baš neko rešenje taj distro, više je orijentisan na rad sa particijama. Preporuka - vrati se na Mint, i nađi gde grešiš.
Kod minta mi jedino smeta što kao live ne pamti sesije pa moram stalno da nanovo instaliram ono šta mi treba,
Imam zorin os instaliran na kompu pored windowsa i na njemu obavljam stvari oko bitkoina,
Stvarno neznam zašto alme spopalo da nađem neku live distribuciju koja bi šljakala sa usb-a za te potrebe.
A ono ko za inat sve se urotilo protiv mene a najviše zbog tog glupog wifi adaptera kojeg mnoge distribucije ne podržavaju
Znači treba mi distribucija zasnovana na debijanu, novijeg datuma ažurirana kako bi podržavala moj adapter i da može da se koristi sa usb-a pamteći sesije.
Tako nešto izgleda ne postoji.
 
Što ne bi koristio VM za te stvari. Virtualbox i neki lagani distro (Lubuntu, Xubuntu, MX....) ti je puna kapa, ako nećeš da se oslanjaš na Microsoft i VMWare rešenja (pošto su vlasnički programi)
Ma izgleda da ću na kraju da odustanem od ove moje sumanute ideje
Mislim da su Porteus i Slax imali opciju da sačuvaju promen na USB-u. Ali odavno nisam koristio nijednu od njih, ne znam kakvi su sad
Probao sam ali ne prepoznaju moj wifi adapter
 
Poslednja izmena:
Poslednja šansa je bila ona prava. To je to šta mi je trebalo. Instalirao sam Mint Sinamon 20.04 i to radi.
Iz nekog razloga rufus i etsher i ostali programi koji ovu stvar rade iz windows okruženja imaju problem sa perzistence particijom. verovatno fat 32 fajlsistem ne pogoduje za te stvari.
Dok mkusb kreirajući perzistance particiju iz linux okruženja nema tih problema i sve radi kako je i očekivano.
Hvala Stevanu i svima ostalima koji su se trudili oko mene povodom ovog pitanja
 
ne postoji program za linux kao sto je spacedesk za windows da se android uredaj koristi kao drugi ekran?
 
Da li mogu da koristim kali linux kao svoj glavni OS? Vidim da ga mnogi ne preporucuju za generalnu upotrebu, ali ne shvatam zasto? Kazu ljudi da mogu i ubuntu da pretvorim u kali ako instaliram svih stotinak aplikacija... Ali zasto bih to radio, sta fali da uzmem kali i eventualno napravim par izmena kako bi bio vise kao general purpose OS? Linux ko linux... Ne vidim sta to kali ima sto ga "sprecava" da bude OS za svakodnevnu upotrebu.
 
Da li mogu da koristim kali linux kao svoj glavni OS? Vidim da ga mnogi ne preporucuju za generalnu upotrebu, ali ne shvatam zasto? Kazu ljudi da mogu i ubuntu da pretvorim u kali ako instaliram svih stotinak aplikacija... Ali zasto bih to radio, sta fali da uzmem kali i eventualno napravim par izmena kako bi bio vise kao general purpose OS? Linux ko linux... Ne vidim sta to kali ima sto ga "sprecava" da bude OS za svakodnevnu upotrebu.
Možeš da ga koristiš, ali nije preporučljivo jer u njemu ima tool-ova sa kojima ceo sistem možeš slučajno izložiti opasnostima na netu ako nisi siguran šta radiš. Kali je penetration testing distro koji se u realnim uslovima rada smatra "bloated" iako to nije, ako se uzme u obzir šta mu je prava namena. Druga strvar je system updates. Pošto Kali po defaultu ima instalirano milijardu paketa, ti paketi sa svim svojim dependency paketima mogu kod sledećeg većeg update-a da crashuju ceo sistem do te mere da čak i ako si iskusan korisnik, nećeš uspeti da ga vratiš u život. Da ne spominjem što će zbog svih silnih preinstaliranih paketa svaki update biti mnogo veći nego što bi inače bio da se koristi normalan distro. Kali Linux apsolutno nije za svakodnevnu upotrebu, pogotovo ako nisi iskusan korisnik. On služi da ga digneš live sa USB-a, i da sa njegovim integrisanim alatkama proveriš sigurnost na mreži, firewall, rupe u wifi routerima, operativnim sistemima...itd.

Ovo što ti pokušavaš je bukvalno kao kada bi kupio Autel android dijagnostiku za auto koja košta 3000 eura, a onda iz google playstore-a na nju instaliraš igrice i koristiš dijagnostiku kao tablet. Potpuno besmisleno i nepotrebno.
 
Možeš da ga koristiš, ali nije preporučljivo jer u njemu ima tool-ova sa kojima ceo sistem možeš slučajno izložiti opasnostima na netu ako nisi siguran šta radiš. Kali je penetration testing distro koji se u realnim uslovima rada smatra "bloated" iako to nije, ako se uzme u obzir šta mu je prava namena. Druga strvar je system updates. Pošto Kali po defaultu ima instalirano milijardu paketa, ti paketi sa svim svojim dependency paketima mogu kod sledećeg većeg update-a da crashuju ceo sistem do te mere da čak i ako si iskusan korisnik, nećeš uspeti da ga vratiš u život. Da ne spominjem što će zbog svih silnih preinstaliranih paketa svaki update biti mnogo veći nego što bi inače bio da se koristi normalan distro. Kali Linux apsolutno nije za svakodnevnu upotrebu, pogotovo ako nisi iskusan korisnik. On služi da ga digneš live sa USB-a, i da sa njegovim integrisanim alatkama proveriš sigurnost na mreži, firewall, rupe u wifi routerima, operativnim sistemima...itd.

Ovo što ti pokušavaš je bukvalno kao kada bi kupio Autel android dijagnostiku za auto koja košta 3000 eura, a onda iz google playstore-a na nju instaliraš igrice i koristiš dijagnostiku kao tablet. Potpuno besmisleno i nepotrebno.
Shvatam, hvala na detaljnom odgovoru.

Ja licno koristim dosta od tih tool-ova na svojim studijama, kao npr. burp, wireshark, john the ripper, nmap itd; tako da nisam bas za dzabe krenuo u pravcu kalija, ali po ovome sto si ti napisao izgleda da je bolje da instaliram neki "obican" kali pa da manuelno dodam burp i sve ostalo sto mi treba za posao.
 
Upravo tako.

To što si naveo nije ni 2% alatki koje Kali ima u sebi. Najbolje je da instaliraš neki normalan distro za svakodnevnu upotrebu i na njega instaliraš samo ono što ti je potrebno i što koristiš. Na taj način imaš čist funkcionalan sistem za svaki dan + alate koji su ti potrebni.

Kali je odličan, i definitivno je korisno imati ga. Samo ga "sprži" na neki USB flash i koristi kao live distro. Nema potrebe za bilo kakvom instalacijom.
 
jeli se tko igrao sa Haiku OS?
 
persistance je moglo i samo sa rufusom, nema potrebe za dodatno podesavanje i programe?

 
Juce sam instalirao kali na USB i radi super, pa je sad vreme da stavim neki general-purpose OS na laptop, pa mi treba neka preporuka.

Imam par zahteva:

- Dobra high DPI podrska posto je monitor sa koga kucam 2880x1800 14''. Nisam stigao mnogo da proverim oko ovoga, ali na kaliju (default XFCE) recimo sve sto sam uradio je bukvalno jedna komanda
Kod:
kali-hidpi-mode
. Vidim da je to po defaultu 200% scaling, ali za ovu 2880x1800 rezoluciji je to bas taman tako da izgleda odlicno.

- Da malo trosi. Cesto sam na bateriji, bilo bi lepo da ne trosi mnogo. Po ovome sto ja vidim, jedino sto bi trebalo da izbegavam je gnome DE? Naravno instaliracu TLP koju god distribuciju da izaberem.

- Nista arch/manjaro i tome slicno, nisam toliko iskusan na linuksu. Isao bih ka nekoj mainstream Linux distribuciji, ako se bilo koja moze nazvati takvom s'obzirom na to da sve zajedno cine 1% svih OS'a koji se koriste...

- Stabilnost jako bitna.
 
Poslednja izmena:
ovaj je objasnio ovde, persistent storage na live usb je samo da sacuvas poneki fajl, ne mozes da instaliras programe, drajvere i update

postoji i full sistem install na usb, tu sve moze kao i normalan sistem samo sto radi sa eksternog usb flasha ili diska umesto internog diska



da li neko zna da li moze da se full install na usb iskombinuje sa ventoy da mozes da imas multiboot flesku sa nekoliko full install linuxa? moze i link do tutorijala ako postoji?
 
Poslednja izmena:
Juce sam instalirao kali na USB i radi super, pa je sad vreme da stavim neki general-purpose OS na laptop, pa mi treba neka preporuka.

Imam par zahteva:

- Dobra high DPI podrska posto je monitor sa koga kucam 2880x1800 14''. Nisam stigao mnogo da proverim oko ovoga, ali na kaliju (default XFCE) recimo sve sto sam uradio je bukvalno jedna komanda
Kod:
kali-hidpi-mode
. Vidim da je to po defaultu 200% scaling, ali za ovu 2880x1800 rezoluciji je to bas taman tako da izgleda odlicno.

- Da malo trosi. Cesto sam na bateriji, bilo bi lepo da ne trosi mnogo. Po ovome sto ja vidim, jedino sto bi trebalo da izbegavam je gnome DE? Naravno instaliracu TLP koju god distribuciju da izaberem.

- Nista arch/manjaro i tome slicno, nisam toliko iskusan na linuksu. Isao bih ka nekoj mainstream Linux distribuciji, ako se bilo koja moze nazvati takvom s'obzirom na to da sve zajedno cine 1% svih OS'a koji se koriste...

- Stabilnost jako bitna.
Linux Mint XFCE
 
ljudi ovo radi, ja sam za 10 minuta klonirao vdi ubuntua iz virtualboxa na eksterni usb ssd preko clonezille, restartovao komp i evo me sad pisem sa ubuntua, svi drajveri rade, sistem leti kao sa normalnog diska, ja sam odusevljen, nisam imao pojma da je ovo tako prosto
 
Zavisi od hardvera i potreba korisnika. Ako mu sve radi kako treba, i nema potrebu za novjim verzijama iz repoa, onda je Leap dobar izbor. I ja sam na TW imao bar jedan problem, neki update je zeznuo zvuk (pulseaudio <-> pipewire). Ispravili su za 2 dana, ali ja nisam mogao da čekam (nije mi bilo potrebno, ali đavo ne da mira) pa ručno krpio

Inače, prva velika mana Cinnamona na koju sam sad naleteo. Nisam našao jednostavno rešenje da pošaljem zvuk iz dva programa na 2 različita izlaza (TV i slušalice). Vidim na forumu da ima rešenje, ali mrzi me da petljam. Ali eto, koga to zanima, da zna šta ga čeka
 
"Petljao" sam sa linuxom ranije, uglavnom se svodilo na live sesije i tu se završavalo,pa aj da kažem da imam koliko toliko predznanje...Sada bih instalirao na komp koji se koristi bukvalno samo za surf, APU A8 5500 8 GB RAM-a i neka MSI FM2 ploča, ali me je iznenadilo da neke distribucije neće ni da butuju. Probao Mint Mate-ne butuje, Zorin os 16 pro-ne butuje, Lubuntu 18.04-samo install nema live pa nisam išao dalje, Endevaour OS se butovao i ok mi deluje. Da ne bih sad probavao baš sve :) dajte neki predlog.
Hvala.
Edit: ono što bi bilo dobro da može jednostavno da se namesti je da imam sliku na monitoru i tv-u i da zvuk imam istovremeno na oba.
 
Nazad
Vrh Dno