Šta je novo?

Koji distro probati?

Da li Btrfs ima smisla kao default fajl sistem za običnog korisnika ili je bolje držati se ext4?
 
Sto da ne, nema veze koji je korisnik, dobra su oba fajlsistema, s tim sto btrfs ima neke specificnosti kada je u pitanju GUI. Recimo Fedora nativno nudi Btrfs kao default. Vazi za veoma pouzdan fs.
Ja koristim jfs nekoliko godina, odlicno se kod mene pokazao, veoma je pouzdan pre svega, mocan, i zauzima manje prostora u odnosu na ostale.
 
Linux = server OS
Windows = desktop OS

Drzte se ovoga i nema brige jer iako moze i obratno, to cesto boli...

Dzabe MSu trilijarde i svi fortune 500 zajedno, cim vidim windows server (year) znam da imam posla s amaterima ma koliko drzavnih para bilo upumpano u njih i politickih veza odrzavalo te "gigante" industrije. Btw adminujem i jedno i drugo al radije ne bi, licne higijene radi.. isto kao sto mi linux wayland flatpack egzibicioni desktop os nije daily driver za mlatimudiju. Mada je w11 bas ozbiljan korak unazad i na desktop planu...
 
I ja se nadam da jesu...
Pitam jer mi Garuda distro deluje zanimljivo a iz nekog razloga koriste btrfs po defaultu. Mada, verovatno se to može zaobići instaliranjem na već napravljene ext4 particije...
 
Odrzavam nekim firmama stampace i mreze izmedju ostalog, na Ubuntu 18.04 su svi. Ono je tragedija za koriscenje. Sto neko rece, samo za server. Jutros sam se namicio da ispodesavam neki HP stari stampac preko HPLIP-a, dok se na winu i ako nema drajvera zvanicnih to zavrsi lagano. Mint mi se svidja.
 
I ja se nadam da jesu...
Pitam jer mi Garuda distro deluje zanimljivo a iz nekog razloga koriste btrfs po defaultu. Mada, verovatno se to može zaobići instaliranjem na već napravljene ext4 particije...
:unsure:
 
Odrzavam nekim firmama stampace i mreze izmedju ostalog, na Ubuntu 18.04 su svi. Ono je tragedija za koriscenje. Sto neko rece, samo za server. Jutros sam se namicio da ispodesavam neki HP stari stampac preko HPLIP-a, dok se na winu i ako nema drajvera zvanicnih to zavrsi lagano. Mint mi se svidja.
Ima dva nacina, hplip i onaj drajverles printing, trebalo bi lakse da bude. A i hplip se dosta lako podesava, doduse iskreno na 20.04,tj Mint una sada vec.
 
Ja sam skoro kupio inkjet (najjeftiniji HP, 3762) i ne radi nigde kako treba - ni Windows, ni openSUSE, ni Mint. Svaki put moram da se petljam, gasim i palim štampač, gledam iz kog programa šaljem na štampu i sl. Jedino sa telefona, preko njihove aplikacije radi bez problema. Cenim da im je prioritet da štampač bude na wifi-u, online, gleda šta, kada i koliko štampaš i slično. Dobro je što mi treba samo ponekad, inače bih ga izlupao do sada
Na drugom mestu imam laserski Lexmark MS317dn, i on je radi bez problema i na windozi i na ubuntu-u. Mada se on vrlo brzo pokvario, pa ne povlači papir iz fioke, već iz gornje police.

Što se terminala i linuxa tiče, teško mi je da procenim koliko je neophodan za nove korisike, ali čini mi se da Mintu nema potrebe da se koristi uopšte. Jedino ako hoćeš da omogućiš snap, ali opet to i nije neophodno. S druge strane, zaključio sam da mi je na Windowsu najlakše da ažuriram programe iz shell-a, sa winget komandom
Da li Btrfs ima smisla kao default fajl sistem za običnog korisnika ili je bolje držati se ext4?
Ja sam se dvoumio kada sam instalirao OS, i izabrao ext4 za /home i btrfs za / (jer sam mislio da ću možda biti u situaciji gde će mi ext4 biti bolji izbor). Ali mislim da je najbolje ostaviti ono što installer ponudi, i da sam se ja zeznuo što sam menjao :|
 
I ja se nadam da jesu...
Pitam jer mi Garuda distro deluje zanimljivo a iz nekog razloga koriste btrfs po defaultu. Mada, verovatno se to može zaobići instaliranjem na već napravljene ext4 particije...
Kad sam ja mogao da koristim btrfs na ElementaryOS, ne vidim zasto ne bi mogao na Garuda, cak je i nativan. Uostalom probaj, valjda nije toliko strasno ako se reinstalira.

2014-2018 jedna kulturna drzavna ustanova od ~150 kompova bez AD-a (u workgroup-i) je bila na Ubuntu 12 i osnovnim laserskim hp stampacima + epson uz pomoc CUPS-a, to je sve sasvim fino funkcionisalo, svim zaposlenima je bilo lepo i navikli su se, sve dok nisu stigli hp enterprise mrezni stampaci sa centralnim stampanjem i ID karticama, to nije bilo sanse osposobiti sa hplip-om na Ubuntuu, stigao je i AD, Windows, office, svaki do zadnjeg je morao da se migrira na Windozu, onda vise nije bilo vazno koji su stampaci i hw, to je to.
 
Da li Btrfs ima smisla kao default fajl sistem za običnog korisnika ili je bolje držati se ext4?
BTRFS je ok, napredniji je file system i ima dosta korisnih dodataka (poput snapshotova, rollback opcije itd.) i malo je naporan za ručno podešavanje. Za običnog korisnika, definitivno ext4.

A ako je Garuda prvi Linux distro, ne bih ti onda preporučio Arch based rolling sistem koji je natrpan raznim opcijama.
Bolje probaj neki Linux Mint ili Ubuntu flavour, možda kasnije Fedora, OpenSuse TW ili Manjaro. Od okruženja, nešto sa tradicionalnim windows interfejsom, verovatno bi ti se tu najviše KDE Plasma dopala.
 
Sem Garude, opcije su mi MX i Gecko/OpenSUSE...na Garudu sam imao pik zbog optimizacija za gejming, to je to.

Ne planiram da petljam nešto preterano (u početku) niti da apdejtujem stvari svaki dan, tako da bih podneo Arch, ima finih distroa poput Garude, Manjaro, Endeavor, Arco...

Videću, lenj sam, ko zna kad bih se bacio na to. Treba i da ubacim još jedan SSD...
 
Uvek je preporuka jos jedan ssd,pa mozes da se igras na miru
 
Tako nekako. Ja sam odustao od 2 OS-a na jednom disku. Ili svako na svoj ili VM

Najveća mana rolling distribucija su stalna ažuriranja programa i sistema, koja zahtevaju/preporučuju restart servisa/programa, pa kad ih ima gomila, shvatiš da ti je jednostavnije da restartuješ OS. Radi sistem lepo i bez restarta, al' se uvuče crv u glavu i ne da ti mira :d

U poslednje vreme malo isprobavam Fedoru Silverblue i Kinoite (KDE verzija) - immutable OS, koji bi trebalo da bude stabilniji i sigurniji od standardnih sistema (slično kao i SteamOS 3.0). Nema rpm instalacija svega i svačega kopiranjem komandi sa sumnjivih sajtova :d S tim što se ja ne sećam kada mi je poslednji put neki update zeznuo sistem, tj. rekao bih da su standardne distribucije danas svakako pouzdani sistemi
 
Negde na leto. Naučio sam lekciju da se ne istrčavam. Ponekad se pogodi da novi Ubuntu bude sasvim bez natezanja, ali sa ovoliko velikim promenama, ne verujem da će ovaj put biti tako.
 
Morbiuse, nisam znao da koristiš Linux, prijatno iznenadjenje (y)
 
Morbius je stari GNU/Linux fanboy i moj najveći obožavalac. :D
 
Negde na leto. Naučio sam lekciju da se ne istrčavam. Ponekad se pogodi da novi Ubuntu bude sasvim bez natezanja, ali sa ovoliko velikim promenama, ne verujem da će ovaj put biti tako.

Na kraju u minut do dvanaest na zahtev Nvidije, Canonical ostavio X kao default display server za mašine sa njihovim čipovima, ali se Wayland može izabrati na login ekranu. Mislim da je to trenutno najbolje rešenje, X sada, Wayland posle kada drajveri stvarno budu spremni. Pošto je ovo rešeno, mislim da ću već jedan vikend u maju da se bacim na instalaciju. Sviđa mi se Gnome 42, posebno neke nove ekstenzije, malo po malo dobijamo sav stari dobri Compiz eye candy. Najzad i tamni login screen, skoro svi koristimo tamne teme, a login ekran bio bezveze ljubičast i nisi mogao to da promeniš bez hakovanja po Gnomu.

Sad opet večito pitanje, koji fajl sistem? Mislio sam da ćemo do sad imati jasan koncenzus na ovu temu i dominantan Linux fajl sistem, kad ono kontra, svaki distro vuče na svoju stranu.
 
Pa nudi Ubuntu i zfs, jos odavno kernel ima module integrisane. Tako da to isto nije lose ,ako imas 2 diska za home ili slicno.
 
Pičim ja zfs na sadašnjem Ubuntuu, baš me je impresionirao kad sam letos rasturio sistem pokušavajući da se izborim sa Nvidia drajverima, samo sam vratio snapshot i sve super. Podržava i btrfs snapshot-ove, ali moraš ručno da ih napraviš, a problem se nikad ne desi kad ga očekuješ, pa se pripremiš. Ubuntu zsys biblioteka pravi snapshot svaki put kada koristiš apt, tako da imaš restore point kod svakog apdejta ili instalacije bilo čega, posle ga samo vratiš iz GRUB menija, milina božja. E, ali onda problem da Ubuntu instaler pravi premali bpool volume na koji stavi /boot, pa snapshots pojedu sav prostor jer Canonical smatra da svake nedelju-dve treba da apdejtuje kernel, pa sam morao ručno da ih brišem u nekoliko navrata jer nije bilo mesta. Našao sam neko uputstvo kako ručno podesiti zfs pri Ubuntu instalaciji, ali tako je komplikovano da bih radije pojeo kantu mišomora nego to da radim. Dalje, pošto je zfs još uvek uljez u Linux svetu, kernel ne može da vidi sadržaj njegovih bafera u memoriji, pa da zna šta je puno ili prazno, i zato ne prijavljuje tačno zauzeće memorije, ali to nije posebno bitno otkako su sredili Gnome memory leaks. Najgore međutim je što sam imao neko jako čudno seckanje interfejsa koje je znalo da dođe i ode, mislim da je storage nekako u pitanju, ali nemam pojma da li ima neke veze sa zfs.

I zato se baš pitam šta ovaj put da radim. Svi su nekako očekivali da će btrfs sazreti do sad i nametnuti se kao glavni Linux fajl sistem, ali njegov razvoj je prosto stao i ne čini se da ide bilo kuda. Ubuntu je onda počeo da naginje ka zfs, Fedora naginje ka xfs, svako na svoju stranu, Linux klasika. Razmišljam se da se možda posle dugih godina ekperimentisanja vratim na stari prosti ext4, nedostajaće mi snapshot-i, ali nije baš često da Ubuntu tek tako pukne i da ne mogu da ga sredim.
 
Poslednja izmena:
Na FreeBSD-u ZFS radi savršeno po defaultu. Neko je spomenuo Garuda Linux i Btrfs. Garuda Linux je smeće od distroa i to što oni rade ne treba da bude uzor nikome. GNU/Linux korisnici treba da se drže EXT4 fajl sistema.
 
Nazad
Vrh Dno