Šta je novo?

Koji distro probati?

Ma okej, nego rekoh da nije meni promaklo nesto :D
Evo opet ista boljka kad plasma skoci na novu verziju 5.10.0, na nekom malom delu ekrana pojave se kockice, prosli put bilo je to u Firefoxu na serch polju, sad je na desktopu. Sve to nestane kako stize update po toj verziji plasme. Pokupio sam sav update koji je bio, par fajlova...
 
hehe, hvala unapred jer je sve moguce kod mene :)

odoh da se poigram jos malo pa je mozda nabacim veceras na pc :)

Nemoj. Mislim mozes ali valja napraviti jednu bitnu promenu. Na login screen stisnes onaj gear button pa izaberes Gnome on Xorg. Tek onda mozes instalirati nv drajvere.
 
video sam da ga nesto zeza pa sam ga zabatalio za veceras :)

dodao sam repo ali se ne pojavljuje nvidia drajver.

probacu ovo kako si mi rekao, verovatno je do toga.

inace, fedora radi odlicno ali ne vidim nikakvu razliku izmedju nje i ubuntua jer sam sve isto namestio :D
 
Razlika je u unutrasnjosti. Kao i u tome sto je Ubuntu Gnome projekat par ljudi a Fedora je community projekat iza kojeg stoji Red Hat, firma sa godisnjem obrtom od preko milijarde dolara koja vedri i oblaci u Linux svetu. Fedora je poligon za testiranje komercijalnog Red Hat Enterprise Linuxa.

Rusi se Gnome ili specificno Gnome na Waylandu sto je default u Fedori. Wayland je nov display server, ima prednosti ali i mana u odnosu na 30 godina stari X Window System. Bagovi na slabijem hardveru znaju da zaglave masinu te samo reset pomaze.

Jedini stabilan Gnome je Gnome Fallback ili Gnome Classic. Ali on ima dole taskbar cudnog izgleda. Ali provereno ne zabada.

Ubuntu Gnome ce tek biti prava stvar za tacno godinu dana jer ce default Ubuntu koji razvija Canonical stizati sa Gnome a ne Unity okruzenjem i bice LTS verzija.
 
Poslednja izmena:
citao sam bas danas o tome kad sam uporedjivao ubuntu i fedoru nego se malo salim. istrazivao bih ja jos linuxe nego sada nemam toliko vremena na zalost.

ma problem sa zabadanjem je samo do ove masinice jer je bas krs, ima neki dual core celeron N2820, 4gb rama i integrisanu grafiku :D
inace, nemam nikakvih problema sa gnomeom i super radi.

znam za wayland, pisao si ranije kad sam pokusavao da napravim dual boot i kad sam dobio onaj black screen na mintu kad je puko drajver.

videcemo za godinu dana, meni je odlican i sada :)

inace, nemam opciju da pokrenem Xorg. verovatno zato sto sam iskljucio sifru na ovoj test masini. probacu da vratim pass pa se mozda pojavi ovaj tockic...

uspeo, nakon dodavanja sifre sam mogao da odaberem Xorg koji izgleda isto kao gnome (ako se uopste ucitao) ali i dalje nemam nvidia drajver u ovom app storeu...

mogu li jednostavno da skinem drajver sa nvidia sajta i instaliram ga?!

mada, nema veze za sada, svakako imam ovu integrusu. videcu to da resim kad instaliram fedoru na pc, sto moze da se desi vec veceras :eyebrows:
 
Poslednja izmena:
Postoji više varijanti za instalaciju. Možeš skinuti binarni paket sa nVidia sajta a možeš i preko RPMFusion repoa. Fedora po defaultu je free distro tj. nema vlasničkih paketa ali se to lako promeni dodavanjem RPMFusion repoa. Postoje Free i Non-Free kao brojni repoi što ih održavaju drugi ljudi. Sa tim i Copr repoima imaš maltene sve što imaš u Ubuntu+PPA samo je elegantnije rešeno.

Međutim mora se posegnuti za konzolom.

Da dodaš RMPFusion repo ide sledeća komanda:
Kod:
sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-25.noarch.rpm
može i bez konzole ali kad već radimo bolje da se ubrzamo. Druga varijanta je da skineš .rpm sa njihovog sajta pa ga instaliraš kroz Gnome Software.

Da dodaš repo sa nVidia drajverima ide sledeća komanda:
Kod:
sudo dnf config-manager --add-repo=http://negativo17.org/repos/fedora-nvidia.repo

Konačno da instaliramo drajvere iz tog repozitorijuma ide finalna komanda:
Kod:
sudo dnf install nvidia-driver kernel-devel-$(uname -r)
akmods

Zašto ovo mora ovako i ne može jednostavnije? Zato što ljudi koji održavaju kernel ne daju full proprietary drajverima da se uglave u kernel je jedan razlog. Drugi je što nVidia ne želi da open-sourcuje svoj drajver. Kod AMD je drugačije ali kod njih je drajver puno lošiji. Kad bi sve bilo idealno ne bi morao nijedan drajver da instaliraš kao što ne moraš za Intel GPU koji se nalazi na procesoru.

Kakav je apple po tom pitanju (macOS), u pdnosu na linux.. stabinost... itd?

Veoma stabilan. Jbga u pitanju je softver posebno pisan za namenski hardver, smešno bi bilo da nije stabilan. Čak je i Hackintosh vrlo stabilan, o Apple mašinama je suvišno pričati. Ali koštaju jako puno para. Recimo kršten (doduše i najbolji laptop koji nije Thinkpad) od Applea košta skoro 3000 evra. Pričam o 15 inča najjačoj verziji MacBook Pro. Air i ostali modeli su šminkerski sa slabašnim hardverom. Od kompjutera imaš šminkerski iMac i Mac Pro koji košta Boga oca.
 
hvala ti, citao sam danas malo o ovim fusion repoima. odradicu sad po ovom uputstvu pa bi trebalo da bude sve kako treba.

falila mi je ova finalna komanda za instalaciju samog drajvera...

znam da mora ovako i nije mi to nikakav problem, treba mi samo malo vremena da ukapiram kojim komandama se sta instalira na razlicitim distribucijama. citam i pamtim sve sto pisete ;)

off:

a zasto je iMac sminkerski? :)
po mom misljenju je najbolja masina koja se dobije za ulozeni novac, naravno kome ne treba prenosivost...

da mi treba prenosna masina uzeo bih Air jer mi je skroz dovoljan jer nista ne renderujem. probao sam par komada na po par dana i odlicno rade, bili su 2014 i 2015 modeli, mada im puno doprinosi flash drive.

ja sam svoj iMac uzeo kad je bio aktuelan i najnoviji model, cto 27'' varijanta sa i7-4771, gtx780m, 16gb rama i 3tb fusion drajva za 2.700€. prodao sam pre toga pc masinu u koju sam stalno ulagao i nisam ni jednog trena zazalio.

ali jeste macbook pro 15'' preskup, to stoji... pre bih dodao jos para i uzeo pokretni studio zvani mac pro...


instalirao sam drajver po uputstvu ali nema ikonice medju aplikacijama.
sad se pojavi u ovom store-u kad ga ukucam ali kad kliknem na launch nista se ne desava...

ako moze neko neka napise sta bi moglo biti problem...

Screenshot-20170601015948-994x662.png
 
Poslednja izmena:
Mislim da će ti se pojaviti drajver u Gnome Software kada dodaš repoe ali brže i sigurnije je ovako. Meni se Gnome Software nije pokazao kao naročito pouzdan. Što se tiče Gnome Software, Fedora se najbolje integriše sa njim.

https://negativo17.org/nvidia-driver/

Ovde imaš naširoko o tom drajveru, čovek koji održava repozitorijum je pisao. U suštini vidiš na prvoj slici da kada dodaš repo on se pojavi u Gnome Software. Mogao si i RPMFusion i njegov repo tako da instaliraš ali ovako imaš tri komande koje kopiraš i završiš posao brže nego da radiš download .rpm paketa i instaliraš ih preko Gnome Software.

Edit: Pa to je drajver, kako misliš da ga pokreneš, instaliran je kao što vidiš. Instaliraj nVidia Control Panel ako to tražiš.
 
Poslednja izmena:
prelistao sam malo danas ovaj link jer ga je covek danas isto okacio... moja greska, nvidia control panel sam mislio. sve je proslo kako treba sa instalacijom iz terminala jedino mi je malo cudno sto nema ikonice u gnome software-u kad ga ukucam, ali kapiram da je do masine i da nisam dovoljno sacekao jer je sve presporo na njoj.

videcu kasnije ili sutra kad ustanem da instaliram i nvidia control panel pa ako sve bude kako treba sutra cu definitivno da odradim fedoru i na pc-ju.

mada, opet bi mi bilo logicno da sam dobio control panel uz drajver kao sto pise i u ovom linku jer nakon dodavanja ovog repoa mi se ne pojavljuje nvidia control panel u gnome software-u.

kasno mi je malo za to sad pa cu da istrazim sutra...
 
Poslednja izmena:
Uradi prvo restart te mašine da vidiš da li sve radi kako treba po podizanju sistema.


Što se tiče problema sa neprikazivanjem repozitorijuma u Gnome Software, uradiš jedno sudo dnf update iz konzole ali računaj da će prvi put po instalaciji update biti masan, verovatno će ga raditi po gašenju ili sledećem paljenju. Osim toga na Fedori valja još omogućiti kodeke i možda srediti font rendering ako budeš imao problema sa tim. Kodeci se nalaze u tom RPMFusion repou ili onom drugom. Taj lik što hostuje nvidia drivers repo ima i Steam repo, samo ga valja dodati kao i taj nVidia repo. Mada može i drugačije da se instalira. Ima i Spotify koliko vidim. Takođe valja omogućiti i flash, isto ima više načina. Koliko vidim isti čovek ima repo za to, valjda je pouzdan.

Ubuntu sadrži te non-free stvari po defaultu i posvećuje najviše pažnje font renderingu od Linuxa (nisu na Apple nivou ali nije niko). Međutim Ubuntu je trenutno u periodu tranzicije a i apt iako brz u gnome je nekako spor u Ubuntu. Update traje dugo dok je u Fedori ipak brži. Kada dodaš 300 PPA koje ljudi sve slabije održavaju onda dobiješ kupus. Ovo dodavanje repoa u Fedori je sličan koncept ali mi deluje sve to ozbiljnije i stabilnije.

Kod Archlinuxa je drugi problem, kod njih se paketi koje nema u oficijalnim repoima kompajliraju prema upustvu što je smaranje kako pri instalaciji tako i pri apdejtu. To važi i za Manjaro kao Arch based distro. Gentoo je sasvim druga životinja, tamo je sve zamišljeno po defaultu da se kompajlira.

Kada su distroi u pitanju po meni stanje je ovakvo:
- Debian: mnogo cimanja oko podešavanja, zezanje sa različitim granama paketa, nema PPA, sve je free
- Ubuntu: osipa se zajednica ljudi koji su spremni da rade na distrou, ima puno korisnika ali sve manje ljudi koji pakuju kvalitetne paketem može se vući iz Debiana ali onda tek dobijaš kupus
- Arch: smaranje sa AUR kompajliranjem, bleeding edge, nestabilan distro, mnogo sitnog čačkanja ali uvek najsvežiji paketi
- Fedora: poprilično novi paketi, ima finih repozitorijuma, dobra Gnome/Wayland integracija, free software distro
- OpenSUSE: fokus na KDE, ispoliran distro, ne toliko novi paketi, ima rolling verziju koja je problematična kao i Arch
- Gentoo/Slackware: for Linux Wizards, newbies stay away.
- Mageia/ROSA: čudna neka priča, kao openSUSE, fokus na KDE, interesantno ali neobično u svakom slučaju
- Solus: radi jedan čovek, custom DE, nije loše ali šta znam ne bi ja to koristio

Ovo ostalo su varijante od ovih gore pomenutih.
 
Poslednja izmena:
odradio sam restart 2-3 puta ali ista prica. odradicu sutra sudo dnf update, ne smem sada jer je masina prespora. da barem imam ssd u njoj nego sam ga iscupao i gurnuo u pc na kome je sada ubuntu.

odradicu sve to sutra oko kodeka, flesha i ostalog. tako sam i planirao jer necu da instaliram fedoru na pc dok sve to ne sredim i isprobam jer sam ovaj ubuntu napokon doveo u red.

fontovi jesu krzavi ali trenutno sedim ispred tv-a od 40'' jer je na njemu prikacena ova mala kanta :D
videcu kakvi ce biti na normalnom monitoru.

meni se vise svidja ppa lista na ubuntu-u jer vidim sta sam dodao i mogu lako da maknem odatle.
jedino ako postoji neka alatka na fedori koja tome sluzi a ne znam za nju...

hteo sam da probam arch i manjaro ali ne bih imao zivaca a ni vremena da sve to radim i trazim resenje za svaki korak... ubuntu i fedora su mi taman dovoljni :)

pa iz svega nabrojanog izvlacim samo ubuntu i fedoru. kde mi ne odgovara nikako a sa gnome okruzenjem je ovo najbolji izbor.

nama su dali bas ovaj Slackware i primere komandi iz njega. probao sam da ga instaliram ali sam ipak digao ruke i uzeo da radim na ubuntu-u.
 
Poslednja izmena:
nisam danas imao puno vremena da se igram ali se i dalje zlopatim ovim nvidia drajverom/control panelom tako da necu jos fedoru da instaliram na glavni pc. mnogo mi je bolji ubuntu za sada iako imam zelju da stavim fedoru...
danas mi se bas apdejtovao nvidia drajver na ubuntu-u na neku 375.66 verziju cini mi se.

konfuzno mi je malo ovo oko nvidie, jedino me to koci za sada na prelasku na fedoru.
muci me i ovaj .run format kad skinem drajver sa sajta jer sam i tako probao i ne umam da ga pokrenem...
 
Jel ti se prikaže nekad greška "Gnome Shell has crashed" ubrzo po loginu? Lik što je radio Dash to Dock je zaboravio da inicijalizuje varijablu i... to se rešava tako što uđeš u folder gde se nalaze fajlovi od ekstenzije i otvoriš appIcons.js (putanja ka fajlu je /home/$USER/.local/share/gnome-shell/extensions/[email protected]/appIcons.js), odeš do linije 459 i promeniš da piše let i. Greška nije početnička nego ono nivo totalnog nuba. Neko mu je već skrenuo pažnju na github strani ali on nije još ispravio u repou.

Što se Fedore tiče, prvo uradiš sudo dnf update i sačekaš da apdejtuje nekih 1400 paketa. Potrajaće na slabijoj mašini. Sa tim apdejtom dobijaš novi 4.11.3 kernel. Što se kernela tiče ovo mu dođe ko rolling distro, skoro uvek imaš najnoviji ili skoro najnoviji kernel.

nVidia drajver ostavi za posle.

Fontove sređuješ ovako: https://www.reddit.com/r/Fedora/comments/5nfenw/better_looking_fonts_for_fedora/ pod uslovom da ti odgovara naravno. Nekome se dopadaju default fontovi koji su skoro svi isti.
 
Poslednja izmena:
hvala za info, nisam imao problema sa dash to dock ekstenzijom ali cu ispraviti svakako kako si mi napisao.

odradio sam sudo dnf update ali je skinuo nesto sitno, update za flat plat temu, breeze kursor i jos nesto sitno.

fontovi su za sada ok, nisam nista dirao ni na ubuntu-u ali cu isprobati ovo sto si postavio.

za sada mi samo fali nvidia drajver i control panel da predjem na fedoru, cak bih je i veceras instalirao ali mi je jos uvek ubuntu mnogo vise skockan.
 
Stavio sam repo za paper ikonice, uradio update, probam da instaliram iz Gnome Software i naravno nigde ikonica... tebi beše treba nVidia Control Panel, jel da?

Ajd ovako ćemo, preko konzole. Pretražićemo onaj repo što si sinoć stavio. Kucaš u konzolu:
Kod:
dnf search nvidia | grep "control panel"

Valjda će izbaciti ime paketa koji ti treba. Prva komanda radi pretragu svih repozitorijuma koje imaš instalirane na sistemu ali nije baš pametan search tj. izbacuje svašta. Možeš probati i bez pajpinga (samo dnf search nvidia) pa vidi kakav je output. Ova grep komanda uzima output od search komande i dodatno pretražuje za zadati string. Ovo je korisno da skapiraš, možeš imati neki kurs koji se ovoga dotiče.

Kada izbaci ime paketa onda ideš sudo dnf install i upišeš ime paketa na kraju.

Problem sa Linuxom je što GUI rešenja ne rade uvek 100% dok CLI (Command Line Interface) rešenja tj. konzolne komande uvek rade 100% pouzdano i gotovo uvek predstavljaju brži ali ne i lakši način da se nešto uradi.
 
Poslednja izmena:
Ako ništa pametno nije izbacio onda kucaj sledeće:
sudo dnf install nvidia-settings

Edit: Još jedna stvar, nevezano za nVidia drajver. Otvori Gnome Software i kucaj tj. radi pretragu za Coverflow. Izbaciće ti jednu ekstenziju koja je must have, barem meni.
 
Poslednja izmena:
super, hvala ti puno, isprobacu malo kasnije kad dodjem kuci pa pisem sta sam uradio.

da, najvise mi treba nvidia control panel da bih znao ispravnu proceduru da posle odradim tako na pc-ju.
 
Poslednja izmena:
evo da sve sumiram:

na putanji /usr/share/gnome-shell/extensions/ nisam nasao dash to dock ekstenziju a nisam mogao sada da se snadjem sa ovom drugom putanjom ~/.local/share/gnome-shell/extensions/ pa cu da ostavim za sutra jer nemam problem sa ekstenzijama.

odradio sam jos jedan sudo dnf update i instalirao je ovaj 4.11.3 kernel kako treba.

ja sam paper ikonice instalirao preko terminala i normalno rade. verujem da ume gnome software da zeza.
ono sto sam sada primetio je da mi se u nekom trenutku blago zamute ikonice u docku pa se vrate u normalu. to mi se desilo ranije na mintu 18 isto sa papaer ikonicama i flat plat temom i nisam uspeo da resim ali mozda i nije do toga...

hvala za grep komandu, nisam znao kako funkcionise.

vezano za nvidiu:

pretrazio sam prvo celom komandom sa pajpingom i nije nista prijavio, zatim sam kucao dnf search nvidia i nakon toga je izbacio sve i svasta i nisam imao pojma sta treba da dopisem.
posle sam odradio sudo dnf install nvidia-settings nakon cega je instalirao napokon control panel koji se posle pojavio i u gnome sw-u ali ne moze da se startuje. isto su ljudi to napisali u ona dva komentara na store-u.
bas me zeza i nikako da resim tu najosnovniju stvar.

trebali su lepo kao na ubuntu-u to da rese da mogu odmah da ukljucim nakon prvog butovanja sistema i odaberem nvidia proprietary driver. jos ja moram da kucam svaki put nouveau.modeset=0 pri svakom butu kako ne bih dobio one sarene pruge i mrlje nakon cega ide zabadanje masine...

znam za Coverflow ali sam ga tek sad instalirao da isprobam i skroz je kul pa cu videti posto sam vec navikao na klasican alt+tab izgled kao sto je na meku.

napisi ako ti nije mrsko i imas jos neku ideju koju bih mogao da isprobam za ovo cudo koje me sve vise udaljava od toga da instaliram fedoru.
makar i nesto zeznuo na ovoj masinici, bitno mi je samo da se to pojavi i proradi nekako pa da zapamtim postupak instalacije kako bih posle toga znao sta da radim na pc masini.
 
Poslednja izmena:
hvala ti druze na preporuci i pomoci ali definitivno odustajem od ove fedore. do sad sam guglao, citao i isprobavao jos neke stvari ali bez uspeha. previse je ovo cimanja i problema da bih instalirao jedan osnovni drajver.
pamtim tvoje odgovore a bice i ovde na forumu pa cu joj dati sansu kad izadje fedora 26.
ipak ubuntu kida kako radi i nisam imao nikakav problem sa njim.
 
probaj opensuse gnome verziju.. Drajveri se veoma lako instaliraju.. a i imas dosta aplikacija koje su azurirane..
 
probacu je kad budem imao vremena. za sad sam nasao utehu u ovom budgie 16.04 lts koji mi je skroz simpatican i odlicno radi na ovom malom krsu :)
 
Kada su Gnome ili KDE u pitanju izgleda da je sve do grafičkog drajvera. Pantheon i Budgie iako bazirani na GTK3 bibliotekama i libmutter rade kudikamo bolje od Gnome-Shell. To je zato što se manje oslanjaju na grafičku akceleraciju a takođe nisu izgrađeni oko web tehnologija (JavaScript). Pantheon je baš kao Gnome kada ga središ da imitira MacOS.

Što se tiče nV drajvera i Control Panela, verovatno fali neka biblioteka što je čudno jer bi trebalo da je dependency... ima tamo na onoj strani primer instalacije, instalira nekoliko paketa, neke biblioteke za drajver, vulkan biblioteke, cuda biblioteke.

Ubuntu to bolje radi jer su se oni iscimali da podrže vlasničke drajvere out-of-the-box, ostale boli uvo zbog političkog stava. Pola stvari zbog kojih se pitaš zašto ne rade na Linuxu su delimično nedostatak resursa (para i ljudstva) a druga polovina je politika (sve mora biti free, libre, proprietary je fuj). To je slučaj sa vlasničkim drajverima, to je slučaj sa fontovima svuda osim jelte u Ubuntu, to je slučaj sa multimedia codecima, to je slučaš sa flash pluginom.

Ako budeš hteo dodatno da sređuješ fontove na Ubuntu, ima možda još par sitnica koje možeš podesiti. Možeš i da izvučeš San Francisko font iz MacOS, iskopiraš ttf u Linux font folder i postaviš u Gnome Tweak kao font interfejsa. Nije legalno ali je izvodljivo.
 
Ne sviđa mi se Manjaro. Otkad sam ga instalirao ništa se nije pokvarilo, a ažuriranja su redovna kao na androidu, pa je malo smor.
 
Pa to, smoRolling :) Ni ja ne volim kada mi se app ažurira svakih tri sata, bar dok ne reše da postoji mirror particija na kojoj se u pozadini inkrementalno ažuriraju app bez da srču CPU (low priority task). Pa kad se zavrži ažuriranje transparentno prebaci na radnu particiju da ne osetiš apdejt. Dok se to nekako ne napravi čest apdejt je žešće smaranje.

Na nekih mesec dana do tri meseca je podnošljiv apdejt aplikacija a za kernel bi ređe osim ako ne insistiraš zbog novog hardvera ili nekog baga. Da su aplikacije na Linuxu u boljem stanju a ne večito beta onda ne bi bio problem ni šestomesečni ciklus. Mada Fedora iako prati šestomesečni ciklus dobija novi kernel redovno. Jedino su aplikacije zamrznute. Što je dobro, jer poslednje što mi treba je da pečujem gnome-shell ekstenzije za 3.24 ako se nešto opet polupa. Neke bagove sam sredio za Gnome 3.22.
 
malo sam se igrao i podesio fontove i sad je mnogo bolje ali sam napravio i neko s*anje... dodao sam repo za numix ikone i sad mi stalno vrti neku gresku. pojavi mi se u apdejtu da imam nuimix ikonice, kad kliknem izbaci ovu gresku package broken. odradio sam sve sto sam nasao, brisao repo sto rucno sto preko terminala i uvek se ovo pojavljuje...

ima li neko resenje da popravim ovu glupost, poludeo sam koliko me nervira... nisam trebao nista da diram...

gnome-shell-screenshot-0Q390Y.png

Screenshot-20170604095850-697x378.png
 
Da li si koristio ukaz koji napisan na greski:

Probaj ovo:
Kod:
sudo apt-get update
sudo apt-get clean
sudo apt-get -f install
sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get autoremove
 
Poslednja izmena:
jesam. odradio sam jos jednom i ovo sto si mi ti napisao sve po redu ali i dalje vrti iste greske. probao sam da instaliram onaj synaptec iz gnome software-a ali nece da ga instalira. zatim i preko terminala i opet izbacuje neke broken greske...

puko je skroz, ne verujem kako sam ga ovako zeznuo...

kapiram da cu da odradim 16.04 lts gnome i necu vise nista da diram...
 
Probaj da izbrises rucno sa sudo

Kod:
sudo rm -rf /var/cache/apt/archives/*
sudo apt-get remove numix-icon-theme --purge
Posle toga ponovi one ukaze gore sto sam napisao.

(Edit)Da nemas dva razlicita repository-a za numix jer vidim da imas jedan od nooblabs i jos jedan.

Edituj source.list i stavi ispred nooblabs #
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno