Šta je novo?

Koji distro probati?

ubuntu 16.04 LTS cu da stavim na pc kad budem imao vremena ali me sad malo i mrzi jer ce i ova 17.04 da bude jos neko vreme ziva :)

ubuntu definitivno ostaje na pc-ju jer mi najvise odgovara. ostale distribucije isprobavam na nekoj maloj masinici koja mi sluzi za to.

evo skinuo sam upravo ovu fedoru 25 pa cu da je isprobam :)
 
Ja izbegavam skidanje pa instalaciju binarnih paketa u najširem luku. Redosled instalacije paketa kod mene je sledeći:
- zvanični repo
- nezvanični repo
- git repo compile
- binarni paket install
- source compile

Razlog je jednostavan, želim auto apdejt a toga nema kada skineš .deb od Opere na primer.
 
meni rade regularno apdejtovi koliko sam primetio. ne mogu da tvrdim za operu jer sam je skoro instalirao ali bas cu da vidim.

to sto si napisao je ipak malo gimnastike za mene. nemam ni toliko vremena sad, ovo slobodno sto uhvatim iskoristim da probam neki novi distro :)
 
Ja izbegavam skidanje pa instalaciju binarnih paketa u najširem luku. Redosled instalacije paketa kod mene je sledeći:
- zvanični repo
- nezvanični repo
- git repo compile
- binarni paket install
- source compile

Razlog je jednostavan, želim auto apdejt a toga nema kada skineš .deb od Opere na primer.
Stavis .deb Operu ona koliko se secam napravi PPA i posle ide normalan update.
 
da, tako je kod mene:

opera.png
 
Ja to dobijem za mesec dana na Manjaro stable, bez žurbe :D Zato i služe Neon,Arch i onaj OpenSuse , da testiraju :D
 
Probao sam da vidim u cemu je problem, probao nouveau, probao proprietary, medjutim isti simptomi, cak mi je i bash crashovao u terminalu sto mi se nikad do sada nije desilo. Instalirao xfce privremeno dok ne zavrsim posao/oni ne srede sta se vec desava. Definitivno je problem do updata plasme, na xfceu sve radi odlicno.
 
Ja to dobijem za mesec dana na Manjaro stable, bez žurbe :D Zato i služe Neon,Arch i onaj OpenSuse , da testiraju :D
Па није ваљда да ниси пребацио на нестабилну верзију? Какав је то живот без узбуђавање? ;)
 
Ne, ne, dovoljno mi je brzo i ovo, taman ako ima problema da isprave. Odgovara mi ovaj tempo :)

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
dobra je fedora skroz, nisam je ranije koristio. ne mogu da je lepo uporedim sa ubuntu-om jer mi je on na jacoj masini.
poigrao sam se nocas malo oko prilagodjavanja i uspeo da odradim sve sto sam hteo bez ikakvih problema tako da fedora ostaje za igranje.
ne znam samo kakva je sto se proprietary drajvera tice, recimo nvidia...
 
Stara stvar, ali razlog zbog kog mi ovaj Elementary ide na zivce. Cim udjes na njihov sajt odmah ti iskace donate dugme, a iznad "besplatna zamjena za windows". Njihov distro je doslovno sastavljen 95% od softvera koji nisu oni napisali vec neko drugi te dao da se reproducira (kernel, pa programi nad njjim, uzimajuci i bazu DE-a koju su oni sredili pa je sad kao poseban DE). Na kraju od svih tih ljudi najvise oni buke dignu. Inace doniram pare, ali ovi nece dobiti banke za zivota.

https://liliputing.com/2015/02/elementary-os-devs-say-youre-cheating-dont-pay-free-software.html

EDIT ~ Malo sam se zaletio, ipak je Pantheon DE napisan cio od strane njih. Mada to ne mijenja ostatak.
 
Poslednja izmena:
dobra je fedora skroz, nisam je ranije koristio. ne mogu da je lepo uporedim sa ubuntu-om jer mi je on na jacoj masini.
poigrao sam se nocas malo oko prilagodjavanja i uspeo da odradim sve sto sam hteo bez ikakvih problema tako da fedora ostaje za igranje.
ne znam samo kakva je sto se proprietary drajvera tice, recimo nvidia...

Odlicna je Fedora, nema bloata i Gnome na njoj najbolje radi. Sto se tice nvidia drajvera, pogledaj ovaj repo, to sam koristio bez ikakvih problema dok sam koristio Fedoru https://negativo17.org/nvidia-driver/
 
Ne, ne, dovoljno mi je brzo i ovo, taman ako ima problema da isprave. Odgovara mi ovaj tempo :)
Већ сам писао али да поновим. Ако ја на Арчију имам проблем и он буде решен кроз две недеље, месец дана касније се исти проблем појави и на стабилном Манџару па и тамо буде решен после нове две недеље. Колико касне са новитетима, исто касне и са исправкама.
 
to sam primetio, mada sam lako ocistio bloat na ubuntu-u. hvala za ovaj link. za sada me najvise brine podesavanje monitora na 144Hz i kako radi nvidia drajver.

masinica na kojoj je fedora trenutno je jako slabasna i svakako secka gnome na njoj iako sam pogasio sve animacije...

jos malo cu da se poigram veceras pa ako budem instalirao sve sto mi treba eto je na glavnom pc-ju umesto ubuntu-a.

primetio sam da je fedora gladna za ramom skoro pa kao ubuntu gnome.
 
to sam primetio, mada sam lako ocistio bloat na ubuntu-u. hvala za ovaj link. za sada me najvise brine podesavanje monitora na 144Hz i kako radi nvidia drajver.

masinica na kojoj je fedora trenutno je jako slabasna i svakako secka gnome na njoj iako sam pogasio sve animacije...

jos malo cu da se poigram veceras pa ako budem instalirao sve sto mi treba eto je na glavnom pc-ju umesto ubuntu-a.

primetio sam da je fedora gladna za ramom skoro pa kao ubuntu gnome.

Ne bi trebao da imas problema sa podesavanjem na 144Hz, moze to direktno iz drajvera da se promeni. Mislim da je pre bilo problema da gnome posle reboota vraca na 60, ali bi trebalo da je lagan fix. U svakom slucaju cemo srediti ako dodje do toga.
 
vazi se, nadam se da je tako jer me to najvise i brine :)

na ubuntu-u sam to sredio preko configcompiza jer ako namestim samo u nvidia drajveru 144Hz svaki put ga vraca na 60 posle restarta.

sad cu na fedori da instaliram compiz i vidim da li radi da imam cisto alternativu pre nego sto predjem na fedoru na glavnom pc-ju...
 
Зашто једноставно не направиш неколико партиција на главном компу (или било ком) па паралелно инсталираш све што хоћеш да пробаш? Све је ту, увек лако можеш да упоредиш пошто су сви активни а не овако, сад да пробам овде па ћу после на главном а ако не ради, све од почетка са неким другим. Ја сам првих дана тако мењао док нисам укапирао да могу да их набацим неколико и стално су ту за поређење.
 
zato sto moju masinu ne vole linuxi i nisam te srece kao ti :)

jedino sam uspeo da instaliram ubuntu (a verujem da mogu i svaki drugi) nakon sto sam ubacio poseban ssd za linux.

morao sam dva puta pri butovanju da kucam nouveau.modeset=0 sto ne verujem da ostali rade :D

dual boot nije mogao nikako kod mene a moram da imam wincrap 7 zbog igrica na drugom ssd-u.

pisao sam da sam hteo da instaliram manjaro kde pored ovog ubuntu-a pa ste rekli da postoji problem da se ne pokolju :), tj. valjda manjaro mora da bude prvi instaliran...

zato gledam da izbegnem takve zavrzlame i ostanem bez i jednog linuxa pa idem postepeno... jedan po jedan...
 
Poslednja izmena:
vazi se, nadam se da je tako jer me to najvise i brine :)

na ubuntu-u sam to sredio preko configcompiza jer ako namestim samo u nvidia drajveru 144Hz svaki put ga vraca na 60 posle restarta.

sad cu na fedori da instaliram compiz i vidim da li radi da imam cisto alternativu pre nego sto predjem na fedoru na glavnom pc-ju...

Mislim da u GNOME-u 3.22 postoji mogucnost da direktno u podesavanjima za monitor namestis refresh rate, dakle verovatno neces morati ni da otvaras terminal.
 
Mislim da u GNOME-u 3.22 postoji mogucnost da direktno u podesavanjima za monitor namestis refresh rate, dakle verovatno neces morati ni da otvaras terminal.

ima, sad sam pogledao, samo da radi i cuva podesavanja posle restarta.
 
hehe, hvala unapred jer je sve moguce kod mene :)

odoh da se poigram jos malo pa je mozda nabacim veceras na pc :)
 
haha, hvala, trebace mi jer je upravo zabola fedora na ovom malom go*ancetu :d
 
Eto ti ga sad :D

Inace sto se tice Plasme, bilo je jos par updatova u toku dana i izgleda da je sredjeno, prestali su programi da hanguju.
 
Eto ti ga sad :D

Inace sto se tice Plasme, bilo je jos par updatova u toku dana i izgleda da je sredjeno, prestali su programi da hanguju.
Meni je nocas stigla plasma 9.10 za Neon, update je skrsio installer, pokusao sam da opravim i na kraju sam obrisao taj Neon. Kasnije sam radio update drugog Neon na plasmu 9.10 i to je proslo.
Nisam danas startovao Neon, videcu nocas kad pustim update...
 
Poslednja izmena od urednika:
Meni je nocas stigla plasma 9.10 za Neon, update je skrsio installer, pokusao sam da opravim i na kraju sam obrisao taj Neon. Kasnije sam radio update drugog Neon na plasmu 9.10 i to je proslo.
Nisam danas startovao Neon, videcu nocas kad pustim update...

Mislis 5.10?
 
Koliko KDE moze da bude savrsen.. PRelep je ali nije stabilan kao gnome... Ne kada sam prvenstveno probao samo gnome zbog stabilnosti ali ni on nije ... pa to sto sam ocekivao.. Jedva cekam gnome 4 i nadam se ad ce biti stabilan.. Snimis par aplikacija, redovno ih nadogradjujes i milina.. OVako ostaje pusta zelja.
Kakav je apple po tom pitanju (macOS), u pdnosu na linux.. stabinost... itd?
 
Vrh Dno