Šta je novo?

Koji distro probati?

moze li neko da mi napise neku proverenu putanju za teriminal ili sta god kako bih mogao da pristupam fajlovima i folderima kad nakacim android fon?

nasao sam svasta po netu ali ne znam sta da instaliram jer prvi put ovo radim... mislio sam da ce ga videti normalno bez da ista instaliram...

e da, sta koristite od vpn-ova? koristio sam do sada tunnelbear koji mi treba samo za spotify ali ga nema za linux, tj. ima jedno resenje ali za premium nalog...

moze li neki predlog?
 
Poslednja izmena:
Android radi normalno, samo izabereš files na telefonu kada spustis "roletnu".


Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
hmm, gle stvarno, sad mi se pojavio ovaj popup i odabrao sam transfer files...

imas li neki free vpn za preporuku? treba mi svega 1mb da se logujem u spotify?

instalirao sam neki Lantern jer je jedini bio free i super radi ali samo za browser... ima 500mb free mesecno, super zamena za tunnelbear.
 
Nisam stvarno koristio na linuxu nijedan. Koristim deezer inače tako da mi ne treba.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
hmm, gle stvarno, sad mi se pojavio ovaj popup i odabrao sam transfer files...

imas li neki free vpn za preporuku? treba mi svega 1mb da se logujem u spotify?

instalirao sam neki Lantern jer je jedini bio free i super radi ali samo za browser... ima 500mb free mesecno, super zamena za tunnelbear.
Ne znam ovako zasebno ali imas u operi integrisan vpn. ili da instaliras tunnelbear na android i onda da se prijavis na spotify sajt/app..

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
ulogovao sam se na zvanicnom sajtu ali mi trazi kad otvorim aplikaciju... treba mi poseban vpn za aplikacije koji radi van pretrazivaca. za pretrazivace mi je skroz ok ovaj Lantern.

kopacu jos pa ako nesto pronadjem javljam... ili ako neko ima resenje neka javi :)

inace mek nisam upalio 3 dana, samo se igram na linuxu :D
 
Ako ti treba samo za login , tj. ne bi koristio mnogo bandwith onda probaj SecurityKISS , link: https://www.securitykiss.com/
Free varijanta ima ne znam koliki dnevni limit, pogledaj , ali sasvim dovoljno za to što tebi treba.
Koristio sam ga davno, više se ne sećam šta i kako ali u principu je jednostavno.
 
hvala ti. napravio sam acc i instalirao ali kao da ima problem da zadrzi stabilnu konekciju barem na kratko... nakaci se i pokazuje trenutni saobracaj ali nikako da se ulogujem u spotify... sad cu da restartujem komp pa javljam malo kasnije kako sam prosao... ali bas ovakva stvar mi treba...
 
Probaj da menjaš zemlje, tada kada sam ga ja koristio bio je stabilan, možda se situacija promenila.
 
uspeo sam, hvala jos jednom. proslo mi je sa Los Angeles lokacijom. za linux trazi da se instalira neki Fruho koji je u beti pa je sigurno zato nestabilan. super, za sada imam bukvalno sve :)
 
Koristio sam od juce i3wm (prvi put), desetak sati se igrao sa podesavanjima. Dobra je ideja, ali ocigledno je da bi mi trebalo vremena da se naviknem, a sada ga bas i nemam. Sve u svemu jako zanimljivo i svidja mi se. Moracu se posvetiti tome kasnije kad budem imao vise vremena.
 
hmm, gle stvarno, sad mi se pojavio ovaj popup i odabrao sam transfer files...

imas li neki free vpn za preporuku? treba mi svega 1mb da se logujem u spotify?

instalirao sam neki Lantern jer je jedini bio free i super radi ali samo za browser... ima 500mb free mesecno, super zamena za tunnelbear.
Meni je radila aktivacija i samo preko browsera i Spotify web playera https://play.spotify.com. Ulogujes se na tom web playeru jednom sa proksijem ili vpn-om i onda posle rade i ostale Spotify aplikacije.
 
mozda bi i proslo tako ali nisam isao preko play.spotify. sad znam za ubuduce a imam i ovaj vpn. hvala ljudi :)
 
Koristio sam od juce i3wm (prvi put), desetak sati se igrao sa podesavanjima. Dobra je ideja, ali ocigledno je da bi mi trebalo vremena da se naviknem, a sada ga bas i nemam. Sve u svemu jako zanimljivo i svidja mi se. Moracu se posvetiti tome kasnije kad budem imao vise vremena.

Definitivno drugačije od svega ostalog, treba vremena za navikavanje a i za konfigurisanje.
Ja sam podesio da prozore zatvaram pritiskom na srednje miš dugme na titlebaru :d
Mnogo mi lakše nego da ih zatvaram sa tastaturom.
Kod:
#bindsym kill - on titlebar
bindsym --release button2 kill

ako hoćeš srednjim klikom bilo gde na prozoru onda :
Kod:
#bindsym kill - anywhere on window
bindsym --whole-window button2 kill

Zadnjih par dana se igram sa polybar, zamenio sam i3bar sa polybar i bolji mi je.
Prvo sam koristio i3 + i3blocks, pa onda i3-gaps + i3blocks-gaps i sada i3-gaps + polybar :eyebrows:
 
Koliko bolje deluje Gnome kada se isključe animacije. Mnogo su im loše inače animacije .

Kako je objavljeno da Ubuntu prelazi na Gnome počele neke nove ekstenzije da izlaze ,ima na OMGubuntu dosta članaka.

@ ericm Za tebe dva sajta da lakše uđeš u materiju http://www.omgubuntu.co.uk/ i http://www.noobslab.com/

Ubuntu Gnome 17.04 nije loš. Nekako sam uspeo da mu sredim wifi i instaliram . Jedini bug koji sam našao je sa online accounts , ne mogu da dodam google .

Preteruju ga sa flat ikonama , sve na isti kalup, sve fork do forka . Morao sam da ubacim La Capitaine ikone .
 
Poslednja izmena:
hvala, mislim da sam do sada prelistao sve sto je moglo, 2 dana nisam spavao :)
meni se bas svidjaju animacije i kako sve izgleda na gnome-u, mada sam ga doterao temama i ikonicama... ogromna je razlika izmedju 60 i 144Hz. sve je bas fluidno i prelepo izgleda.

mislim da se odlicno snalazim koliko god da sam noob za sada :)

jeste flat ali meni nekako bas prija i svidja mi se sto skoro za sve postoji dark tema koja bas prija ocima. verujem da posle nekog vremena dosadi pa cu videti sa nekim recimo belim ikonicama na dark temi. videh one numix white ako se tako zovu.

ja sam imao ranije problema sa wifi-jem jer ga linux nije prepoznao ali ubuntu jeste iz prve.
meni je isto jednom prihvatio google nalog a drugi put stoji beli prozor nakon sto unesem pass.

skontao sam da sam i ranije mogao da instaliram svaki linux uz pomoc nouveau.modeset magije...
trebali su to vec nekako da ubace a ne ovako da se patimo jer ipak gtx900 serija nije toliko nova...
 
Poslednja izmena:
Pošto sam se jelte, bavio sa Gnome 3 poslednjih dana mogu reći samo "nije dobro". Obako na keca to sve deluje ok ali stoji na jako klimavim nogama. Ubuntu još i nekako ali neki rolling sa ovim a ne odgovara ti default setup, priziva probleme.

Osnovna ideja je da po defaultu okruženje bude jako prosto, oblikovano tačno prema zamisli autora. Što je ok ali meni ne odgovara. Kastomizacija se vrši preko ekstenzija što je u teoriji dobro rešenje ali... baza nije stabilna tj. gtk+ nije stabilizovan već se menja iz verzije u verziju što kvari sreću ekstenzijama koje se ne apdejtuju redovno. A takvih baš i nema puno. Što znači da svaki sledeći apdejt može srušiti vaše specijalno skockano Gnome iskustvo.

Unity jeste zastareo, nakrivo nasađen (Compiz plugin pobogu), nije naročito prilagodljiv ali mi generalno taj workflow odgovara, pogotovo na laptopu gde koristim tačped (minimalno šetanja po ekranu jer je sve smešteno u drugom kvadrantu) i što je najbitnije fokus na Unity 8 je doveo do stabilizacije Unity 7 tako da je to okruženje stabilno više manje. Ni taj Unity 8 nije toliko loš, iako ima opasnih bagova (dok si u coverflow alt-tab modu ako aktiviraš launcher dešava se slowdown, frejm po frejm).

Postoji gomila sitnica koje mi smetaju u Gnome 3 i koje bi rešio na drugačiji način. Nema indikatora progresa tj. progress bara na ikonicama što je za svaku osudu. Teme utiču na funkcionalnostšto realno ne bi smele.
 
Poslednja izmena:
Definitivno drugačije od svega ostalog, treba vremena za navikavanje a i za konfigurisanje.
Ja sam podesio da prozore zatvaram pritiskom na srednje miš dugme na titlebaru :d
Mnogo mi lakše nego da ih zatvaram sa tastaturom.
Kod:
#bindsym kill - on titlebar
bindsym --release button2 kill

ako hoćeš srednjim klikom bilo gde na prozoru onda :
Kod:
#bindsym kill - anywhere on window
bindsym --whole-window button2 kill

Zadnjih par dana se igram sa polybar, zamenio sam i3bar sa polybar i bolji mi je.
Prvo sam koristio i3 + i3blocks, pa onda i3-gaps + i3blocks-gaps i sada i3-gaps + polybar :eyebrows:

Haha, natjeraces me da opet probam, a taman sam se smirio. Usput ja sam se bojao dirati mis dok koristim ovaj WM jer sam mislio da na taj nacin varam.

Interesantno mi je bilo podesiti workspace-e, ubacio onaj (Font-Awesome) ako se tako zove podesio da mi se pale aplikacije po workspace-ima, instalirao sam i onaj i3blocks, gledao da konfigurisem ovaj dmenu i sve sam to nekako izgurao, ali sam se pogubio jer nisam znao sta vise da radim. Recimo imam u jednom workspace-u nesto i pritisnem pogresne tastere i on mi prebaci to u drugi workspace, a ovaj se zatvori pa se onda jos vise izgubim kad probam da vratim gdje je to bilo, ali u globalu je jako zanimljivo (pogotovo taj sistem workspace-a koji me je najvise zbunjivao). Ustedi bas dosta prostora jer nema besmislenih ivica i saltanje recimo iz jednog workspace-a u drugi je zaista brzo. Comptonom sam namjestio fine tranzicije, podesio sam i wallpaper i to je uglavnom to, naravno pored ovih boja i bindingsa sto sam izmijenio.

Odustao sam kad sam probao i3-gaps da instaliram jer sam skontao da sve pakete moram da kompajlujem iz source-a pa rekoh ko ce to kasnije pobrisati, jer necu znati ni sta sam instalirao.

Vidio sam da ljudi koriste Termite za emulator i bio sam se nakanio i njega da podesim, ali vidio sam da to vodi kao beskonacnoj petlji namjestanja i konfigurisanja, a imam nekog posla pa ako se upustim u previse konfigurisanja znam da cu pogubiti dosta vremena. Cim se oslobodim briga krajem sljedeceg mjeseca ima da ga probam onako momacki.

Uglavnom nesto najzanimljivije sto sam probao do sada.

Btnj. Nasao sam dobar tutorijal i bilo mi je uzivanje pratiti. Kome nije mrsko neka pogleda:

 
Kvaka kod ovih stvari je ako radiš na laptopu onda je mnogo bolje nego GUI, pošto Linux nije šampion integrisanih multitouch gesturesa. Tako da je šetati kursor po ekranu mučno i mnogo je brže i efikasnije kucati komande. Kada već kucaš onda ti je u interesu da imaš ceo ekran za to i da se generalno sva navigacija vrši preko tastature.

Na desktopu je to manje važno jer je mišonja dovoljno brz za standardne radnje, mada opet moraš dizati ruku sa tastature. Da imam love uzeo bi onu neku Maltron tastaturu sa trekbolom, ne bi pomerao ruke bukvalno. Samo tipkao i šetao kursor kad baš moram.
 
@mrtavker, haha ma ne, pusti gaps, ja ionako svaki paket osim steama kompajliram (i njega bi ali nije open source) tako da mi to nije neki problem, u principu gaps je isto što i normalan i3 ali kad otvoriš više prozora na istom workspace pravi razmak izmedju njih, ono ... ništa specijalno, u principu mi korisno samo na workspaceu sa terminalom gde neki put otvorim i do 4 prozora. A zapravo sam ga instalirao najviše zbog toga da bih stavio i3blocks-gaps jer sa njim je moguće da uradiš background color za svaki block, dok sa regularnim nije, na kraju sam provalio polybar koji može sve to pa i više :D
Font Awesome je obavezan ! :)
Koristim rofi umesto dmenu.
Termite mi je idealan.
Videću da napravim i3wm temu, uradio bih to i do sada ali me nemogućnost editovanja posta smorila, kao za zsh, morao bih onda dugo da spremam post pre nego što ga pošaljem a to me mrzi trenutno.
 
Nisam ja navikao da kompajliram (nisam gentoo korisnik) mada nema tu neke velike nauke :(. Gaps mi baš moćno izgleda, ali onda izgubi smisao ova štednja prostora. Pogledaću to što si rekao, izgleda da sam prerano odustao, a nisam bio toliko daleko od prvobitne zamisli.

Rofi sam vidio i lijepo izgleda iako ni ovaj dmenu nije loš, šta ja znam služi svrsi.

Što se tiče teme umjesto da se mučiš postavi konfiguracione fajlove na github i šeruj repo. :D
 
Poslednja izmena:
moze li neko da mi napise neku proverenu putanju za teriminal ili sta god kako bih mogao da pristupam fajlovima i folderima kad nakacim android fon?

nasao sam svasta po netu ali ne znam sta da instaliram jer prvi put ovo radim... mislio sam da ce ga videti normalno bez da ista instaliram...

e da, sta koristite od vpn-ova? koristio sam do sada tunnelbear koji mi treba samo za spotify ali ga nema za linux, tj. ima jedno resenje ali za premium nalog...

moze li neki predlog?
Radi tunel bear normalno na linuxu, makar Ubuntu, nema app ali imaju fajlovi koje ubacis u VPN podešavanja network managera. Doduše imaju dva mala problema, prvi "problem" je što zemlju/server biraš pri ubacivanju, mada može više njih da se ubaci. Drugi "problem" je što može da kucaš user i pass svaki put kad želiš da se konektuješ.
 
mislim da sa naisao i na to sto si napisao ali sam hteo da nadjem neku jednostavnu varijantu za pocetak.
na njihovom sajtu stoji kako je medved naucio da ne pojede pingvina i postali su drugari i isto nema normalne instalacije nego neko budzenje fajlova ali na kraju traze premium nalog kako bi se to aktiviralo...

na kraju bih i platio da nisam nasao nego mi malo bzv jer bas ne koristim vpn i treba mi bukvalno 1mb samo da se logujem...
 
Kakva droga

Pojeo mi Tapatalk ceo post, đubre malo.

Probao sam Manjaro KDE 17. 1 I zaljubio se na prvi pogled. Sve radi kako treba. Suspend brz kao munja za razliku od drugih distribucija. Kde mi je uvek bio odbojan ali ova Manjaro implementacija je fenomenalna. Završilo se tako što sam obrisao Ubuntu gnome i ostavio Manjaro. Dosta manje resursa troši od Ubuntu Gnome . nije ni čudo što ga hvale toliko. Linux Mint sam izdržao dan, Elementary skoro nedelju dana. Solus i Debian jedan dan. Ubuntu Gnome 2 dana, Fedoru, Opensuse sam samo preleteo. Da vidimo sada.
 
Poslednja izmena:
hah, nateraces i mene da ga instaliram iako mi je ovaj ubuntu za sada savrsen :)
meni crapatalk pojede skoro ceo post kad odaberem neki smajli pa moram da ga rucno kucam...

meni je elementary os lep ali previse skrnav, nista nema i sve moram da podesavam. mint mi je bio ok jer je samo on proradio na dual bootu kod mene ali ga vise ne bih nikada instalirao.

sledeci mi je onda taj manjaro kde kad nesto ovde zabaguje :)

najvece prokletstvo je sto stalno nesto pronalazim i podesavam dok na meku svakog dana pronadjem neki kul program, ne kazem da ih ovde nema ali mi fale neki na koje sam navikao...

mada ne znam, sad bas gledam ovaj manjaro kde i mnogo mi je jednostavniji i pregledniji ovaj ubuntu gnome, namestio sam da mi sve bude kao na meku... ovaj manjaro mi je kao windows.
 
Poslednja izmena:
Manjaro je stvarno izuzetan paket, ljudi se neverovatno trude. Međutim meni njihova šminka ne odgovara, ali je zaista utegnut distro. Voleo bih opciju pri instalaciji da dobijem nenašminkan distro a sve ostalo da bude Manjaro. Pored Ubuntu-a, kod Manjaro Linuxa sve radi odmah, ne dešava se da fale drajveri i slično.

Manjaro KDE je zaista kao Windows i od mene preporuka za sve koji žele takav look.

Edit: Jedno pitanje za vas što se na rolling distro. Šta se dešava kada ne radiš apdejt redovno nego jednom u mesec, dva, tri? Kada poželiš da uradiš apdejt, jel se desi kuršlus ili on uredno instalaira sve apdejte jedan za drugim? To je jedino što me odvraća od rolling distroa, jer ne znam kako to radi.
 
Poslednja izmena:
Ja nisam radio po 10-15 dana kad sam bio odsutan i samo ažurira pakete na dostupne verzije. Zna biti više paketa jer ih se nakupi u međuvremenu, ali nije strašno.
 
To mi je bitno, da nema problema, da sve uredno ažurira.
 
Може понекад да се појави проблем, мада је могуће и обрнуто, да неки апдејт не ради добро тј забрља (то и нема везе са RR јер може да се деси свима) и да се у међувремену оправи а да то не приметиш јер ниси апдејтовао. Углавном проблем може да се јави код великих промена па ако их прескочиш, после можда мора да се ручно интервенише. Ја на неколико RR радим редовно апдејте док имам и неколико које баш баш ретко стартујем а до сада сам можда само једном имао неки проблем.
Kakva droga

Linux Mint sam izdržao dan, Elementary skoro nedelju dana. Solus i Debian jedan dan. Ubuntu Gnome 2 dana, Fedoru, Opensuse sam samo preleteo. Da vidimo sada.
Ја сам са овим почео пре 5-6 година, на почетку користио један линух па мењао за други па враћао први па онда трећи ... док нисам укапирао да могу и паралелно. Онда набацим по 10, 15 разних (наравно, не одједном него како ми који буде инстересантан, добије своју партицију) и пробам их. На крају се свело на Арчија, Манџара и неколико варијанти Кубунту. Ту и тамо и Минт или нека Арчи подваријанта добије шансу али се све село на Арчија као главни, Манџара као алтернативу и Кубунту као златну резерву. Остали ме углавном не занимају.
 
Nazad
Vrh Dno