Šta je novo?

Koji distro probati?

ima li neki dobar sound ekvilajzer? nasao sam samo ovaj pulse audio, instalirao ga ali nikako da ga pronadjem ili pokrenem...

ok je zvuk ali mi malo fale visokotonci pa bih da poboljsam malo...
 
pa mislio sam da postoji nesto za posesavanje u samoj opciji sound kad udjem i da tako bude za sve plejere... neki kao dodatak za ekvilajzer za ceo sistem. slusam radio na Gradio jer najbolje radi... mada nije toliko strasno, ok je zvuk, zeznucu nesto na kraju jer mnogo cackam :)

nesto ovakvo ali ne vidi se nigde kod mene posle instalacije pa sam ga ocistio:
https://askubuntu.com/questions/72679/is-there-any-sound-enhancers-equalizer
 
Poslednja izmena:
Pokreni ga iz konzole.
 
probacu, nasao sam da verovatno tako treba.
 
Може и тако мада тражи још нешто пре покретања. Успут сам видео да предлажу алтернативу по имену pulseaudio-equalizer-ladspa па сам га инсталирао и одмах ради. Не користим то, имам на појачалу еквилајзер који сам после неког времена вратио на нулу, тако ми све најбоље звучи. А и немам аналајзер а без њега је употреба еквилајзера превише субјективна.
 

Prilozi

  • Screenshot_20170429_152435.png
    Screenshot_20170429_152435.png
    27.7 KB · Pregleda: 42
hmm, nisam video ovo, probacu onda malo kasnije pa javljam... ma ne treba meni da nesto puno menjam nego cisto malko da bih dobio jos cistiji zvuk jer znam kakav zvuk inace daju ovi mali zvucnici...
 
vec sam malopre instalirao ovaj pulse bas za ubuntu a ne ovaj landspa.
evo dodao sam ovo u default.pa fajlu, samo da pronadjem gde se snima u terminalu ovo kad izmenim pa javljam, ne vidim dole opcije...

jok, ostavicu ovo za drugi put ipak. dodao sam ovo sto treba i snimio u terminalu na F2 i F3 (mogli su ovo da napisu dole kod komandi) ali ga i dalje nema, ni posle restarta...

nije bitno, ok je zvuk i ovako...
 
Poslednja izmena:
Покренеш оне две команде (ручно или их додаш за аутоматику) и онда трећом позиваш gui. Или инсталираш онај други и имаш све одмах.
 
bem li ga, isprobao sam sve sto sam nasao ali nije upalilo, negde sigurno gresim... ostavio sam ga malo da odmori pa cu kasnije da probam opet... ne radi mi se ponovo sistem ako zeznem zvuk a nema leka...
 
Manjaro je stvarno izuzetan paket, ljudi se neverovatno trude. Međutim meni njihova šminka ne odgovara, ali je zaista utegnut distro. Voleo bih opciju pri instalaciji da dobijem nenašminkan distro a sve ostalo da bude Manjaro.

Može se Manjaro instalirati i preko Manjaro Architecta (to je zvanično izdanje), ja tako radim. Imaš brdo opcija, između ostalog da instaliraš nekonfigurisani DE.
 
Ја сам зато на почетку имао по неколико линуха, често и истих па на једном испробавам оно што не знам, ако забрља онда убијем па поново инсталирам али не дирам сређену инсталацију. ;)
 
Može se Manjaro instalirati i preko Manjaro Architecta (to je zvanično izdanje), ja tako radim. Imaš brdo opcija, između ostalog da instaliraš nekonfigurisani DE.
То му отприлике дође као ова скрипта коју ја користим кад инсталирам Арчија, осим неколико основних детаља све остало сам изаберем. Није да ми много значи, ако ми нешто не одговара лако ћу да склоним и обрнуто.
Ако се под шминком мисли на изглед, то се бар на КДЕ лако мења, ја углавном набацим неке старе теме које сам користио на КДЕ4 и скоро па да се не види разлика. Од икона преко курсора до облика прозора.
 
evo me opet malo da dosadjujem :)

ne treba mi nista posebno ali jedna stvar vec pocinje da me izludjuje.. kako da podesim da mi sve prozore uvek otvara u centru a ne skroz u levom gornjem uglu?

nasao sam resenje u compizu u opciji Place Windows pa Placement Mode na Centered ali ne radi...

hm, evo nadjoh upravo jos jedno resenje koje mi je promaklo, nadam se da ce da radi:
Open windows in center of screen by check center-new-windows in /org/gnome/mutter/ using dconf-editor.
 
Poslednja izmena:
Vidi, taj Gnome Tweak Tool je ništa drugo do grafički frontend za dconf koji je opet backend za gsettings što je opet API za pohranjivanje podešavanja tj. konfiguracije Gnome okruženja. Neki delovi Gnome okruženja nude conf fajlove koje možeš menjati bez Tweak Toola i dconf, neki rekao bi da ne (postoje ljudi koji se mršte na to).

Problem sa Gnome Tweak Tool je što nema sva podešavanja koja se mogu čačkati u dconf editoru. Tako to bio kod GUI, obično se mnogo toga sakrije da ne bi korisnik napravio kuršlus, neretko ne ponude ni Advanced/Expert mod koji expose all the settings.

Džabe čačkaš Compiz kada ga Gnome 3 Shell ne koristi već Mutter.
 
Каква је разлика између КДЕ и осталих? ;) Код КДЕ замислиш неко подешавање и нађеш како се то лако одради, код осталих мораш да едитујеш разне .conf и сличне фајлове. Ја углавном волим да ми прозоре отвара у горњем левом углу мада неке волем и у средини или на трећем месту ... па сваки од таквих посебно подесим и сваки отвара где мени одговара. Остале у горњем левом.

Можда је био потребан релогин/рестарт да би оно прво прорадило?
 
jok, nije htela prva varijanta preko compiza da radi, podesavao sam vise puta...
Meni je navika da sve bude centrirano jer mi prave problem mali prozori koje moram svaki put da dovlacim na centar...

@ABET
znam, rekao si mi da ne koristi compiz ali sam ga ostavio za sada jer sam jedino uspeo preko njega da podesim osvezavanje od 144Hz...
videcu posle sta kazu za taj mutter i postoji li resenje preko njega da se ovo podesi jer nema sanse da koristim ovo na 60Hz...

ajde probacu i kde kad se malo izigram sa ovim i budem imao vremena... samo sto bih ga svakako prilagodio da bude mac-oliki jer sam navikao na dock i menubar gore... kapiram da moze sve da se sredi...

sta biste mi onda preporucili kao best deal, manjaro kde 17?
 
Poslednja izmena:
Možeš namontirati topbar i dock na KDE lagano, nego je KDE pun podešavanja pa ti to možda bude smetalo. Nema onaj intergrisani toolbar i menubar kao Gnome/MacOS. Tu su još Deepin i Budgie. Generalno, ti bi mogao sve da ih instaliraš na taj Ubuntu ali se mogu javiti problemi jer im se prepliću biblioteke (Budgie je gtk based a to isto koristi gnome, za deepin ne znam) pa je moguće da utiču jedan na drugi. Mislim da to možeš rešiti ukoliko instaliraš drugi DE pod drugim korisnikom tj. nalogom ali nisam siguran jer nikad nisam probao. Kada bi postojao flatpak ili snap sa čitavim okruženjem onda ne bi bilo problema.
 
Trebao si da probaš Ubuntu 16.04 LTS, sa Unity ne bi imao tih problema i radio bi ti compiz.
Možeš još uvek :)
 
@ABET
nema veze, necu koristiti sve sto on nudi ali cu svakako postepeno da se igram i istrazujem... za dock sam juce video neko kul resenje ali za menubar ili topbar jos nisam, mada nisam ni trazio... deepin sam probao dva puta ranije i ocajno je radio store i sam net tako da ne bih njega vise isprobavao, takodje nikad vise ni elementary i mint... video sam Budgie ali onaj dodatak za ubuntu ako se tako zove, sto menja interfejs ali nisam video tu verziju linuxa...
ne bih svakako petljao sa vise varijanti linuxa cak i da mogu da se instaliraju, previse mi je to... bolje jedan po jedan da istrazujem...

@sammy
sto? :) pa nemam nikakvih problema, nasao sam resenje da sve podesim kakvo god krpljenje bilo :)
gnome mi se nekako bas svideo pa sam zato hteo prvo njega...

koje je ovo prokletstvo, samo bih isprobavao linuxe sad :D

ok, skontao sam da je kde okruzenje kul ali koji linux da odaberem kao sledeci? manjaro ili neki drugi?
 
Ja sam posle 24 h još uvek na Manjaro Kde , deluje mi kao da ću se ovde zadržati. Jedino me ubuduće neki veliki problem može odaljiti od ovog Manjara . Ne znam kako će funkcionisati taj Manjaro rolling release.

Ko bi rekao da će mi se Kde dopasti . Ima podešavanja koliko želiš, još nisam ni sve obišao. Jedna od boljih stvari je search gde god se okreneš.
 
sacekacu onda tebe jos malo da vidim hoces li mu naci neku boljku :)
ja ne bih rolling ako se to odnosi na one stalne apdejtove...

ja ne volim ni previse podesavanja, volim jednostavnost ali ne volim bas ni programe sa dva dugmeta, tj. volim da podesavam i cackam...

ja sam za search instalirao na winu i sad na ubuntu-u ovaj cerebro programcic koji je kao neka losa kopija spotlight-a na meku ali vrsi posao, uz odredjene plaginove moze pristojno da radi... utoliko bolje ako je to reseno ok na manjaru. najbolja je varijanta mogucnost pretrage na celom racunaru i ujedno na netu...
 
koje je ovo prokletstvo, samo bih isprobavao linuxe sad :D

ok, skontao sam da je kde okruzenje kul ali koji linux da odaberem kao sledeci? manjaro ili neki drugi?
Ја сам тако радио месецима, ако не и дуже. Што више испробаваш (ако имаш вољу) више корисних детаља налазиш и капираш да и ту нема краја. ;) Опет предлажем да одвојиш неколико партиција за разне линухе, лакше је да их поредиш ако су сви на харду него да пробаш један па други и онда не можеш да провериш.

Манџаро је рађен на Арчију и он јесте RR, можда да пробаш Кубунту пошто је то слично као Убунту? Мада се мени не свиђа нова плазма, Кубунту 14.04 је последњи са КДЕ4 и он ми обавезно остаје на компу, новије само пробам а трошим Арчија. КДЕ, наравно.

Шта су топбар и менибар? Ја сам из неких разлога пребацио панел горе и тако ми је остало, сваки ОС сада има панел уз горњу ивицу. Не трошим скоро ништа осим КДЕ па ми ти изрази нису најјаснији. ;)
 
ja ne bih rolling ako se to odnosi na one stalne apdejtove...
Е да, није особина RR-a то да има сталне апдејте него прелазак код неких глобалних промена. Убунту рецимо има LTS на сваке две године, између има 3 верзије које трају кратко али увек можеш да станеш на некој верзији која ти одговара и користиш подршку колико је има. Код RR он стално прелази даље и увек имаш фришку верзију. Обе варијанте имају сталне апдејтове.
 
Top bar = top panel, menubar je okvir prozora tj. deo gde stoje meniji. Tako ja to zovem. Gnome je spojio menije i toolbar u jedno.

Meni je MacOS default postavka jako kul vizuelno ali mi nikako ne odgovara za rad. Pogotovo ne na laptopu. Ekrani su sve niži i sve duži tako da ne mogu da stavim da je dok fiksiran tj. da se ne krije kao po defaultu a kada se sakrije na Linuxu zna biti problem probuditi ga. U suštini svaki GUI koji nije jasno označen je loš GUI, sva ta skrivanja i pojavljivanja, svajpovi, gestures, sve to mora biti jako intiutivno jer u suprotnom korisnik nema pojma šta treba da radi. Levo držim panel a ne dok jer nema smisla da mi zjapi prazan prostor ako je dok fiksiran i da se širi i skuplja kako aktiviram programe jer mi to odvraća pažnju. Sa desne strane ne držim dok jer prosto sam naučen da gledam prvo s leva na desno a ne obrnuto. Mada sam naučen i da gledam odozgo na dole, pogotovo od kako surfujem netom. Dole je dobra pozicija za active window panel jer ne odvraća pažnju, dok stvari od značaja u koje se često gleda bi trebale stajati gore.

Ono što Gnome treba da uradi jeste da modernizuje Gnome 2 u četvrtoj verziji, ali i da ubace moćne widgete kao što je dok/panel koji možeš podešavati kako hoćeš. Ali sve to mora biti na stabilnoj bazi u verziji 4.0, znači nema menjanja API-ja i biblioteka pošto se objavi inicijalna verzija, osim ako nisu ispravke bagova. Ukoliko se mora dodati nova funkcionalnost, to se mora uraditi uz vođenje računa o kompatibilnosti.

To bi tako trebalo ali zna Red Hat što zahebava narod ;)

Edit: Tablet friendly UI definitivno treba da batale. Osim Ubuntu ubi bože pokušaja nijedan Linux tablet nije napravio neku popularnost tako da nema smisla insistirati na phone/tablet friendly dizajnu. Zapravo je Samsung sa onim DeX i slični Android pokušaji napravili mnogo bolji posao nego li Canonical i ostali što su budžili Linux distroe na telefon/tablet.
 
Poslednja izmena:
Ја сам ставио основни панел горе и један празан лево па ту ређам иконе које чешће користим. Свеједно што сам гомили програма дао шорткатове, бирам шта ми је тренутно лакше. Баш због широких екрана, лево је панел са иконама, десно conky а прозори између. Докија сам давно пробао али ми не одговара па сам одустао. Навика.
 
Nazad
Vrh Dno