Šta je novo?

Koji distro probati?

negde sam procitao da ne mora home a boot nigde nisam video.

ajd sad cu da probam i to pa ce valjda usperi da se instalira ovo cudo...
 
Home particija ne mora, ne treba ni toliki swap, generalno, sa 16GB RAM-a ti swap ne treba uopšte. Jedino za hibernaciju može da posluži, ali i bez njega može da se napravi.

Kada praviš particije imaš, na dnu uglavnom, padajući meni gde biraš boot lokaciju, odnosno gde ćeš GRUB da staviš. U zavisnosti od distribucije imaš par mogućnosti. Da ga staviš na / particiju pa da Linux dodaš Windows Boot Loader-u recimo preko EasyBCD programa, ovo nemaju sve distribucije. Da napraviš posebnu boot particiju i tu staviš loader, opet bi morao da ga dodaš Win-u. Ili da zameniš Windows boot loader GRUB-om. Tada će se GRUB paliti prvi i moćićeš da biraš koji sistem želiš, ovo je uglavnom standardna opcija. Ja preferiram ovu prvu opciju, bez swap i Home particija, samo Root (/).
 
sad cu prvo da probam sa home, boot i swap particijom jer mi opet izlazi ista greska pri zavrsetku instalacije pa ako tako ne pordje onda cu ovu bez tih particija. ako ni tad ne prodje onda ne znam vise sta da radim...
 
Mogao si probati sa OpenSUSE Leapom ili Tumbleweedom bar mi je kod njih instalacija najljepše i najjednostavnije urađena. Mislim nije ni tu komplikovana ali očito je da ima nešto što ti pravi problem. Jesi li probao da ga digneš kao EFI?
 
Kako se povezujes na internet? Ako je wifi u pitanju očekuj probleme sa Ubuntu 17.04.
Ne znam sta su sjebali ali nikako se ne mogu zakaciti na netu na live usb.
Probao sam onaj Antergos sinoć sve fino brzo ali prilikom instalacije zabrljavio i ubacio mi samo srpski jezik ne znam kako je to uspeo, baš sam izabrao eng a kada sam digao sistem nema drugih jezika i terminal mi ne radi, baš veselo. Brz je ovako inače.
Od ostalih distribucija mi ostao Manjaro da ga malo isprobam. Dakle Elementary loki mi je ok radio bez ikakvih problema. E da uspeo sam i Debian da poguram. Skinuo sam pre instalacije drajvere sa neta i kasnije ih sam prepoznao. Ovo sto sam probao, većina je imala nekih problema. Hteo sam i Ubuntu Gnome 17.04 uspeli su da puste tu verziju sa ovim wifi problemom, neozbiljno od njih.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
nesto opasno zeza kod mene ali ajde barem sam otkrio magiju zvanu nouveau.modeset=0
pojma nemam gnome mi se nesto svideo, noob sam ja sa linuxom ali se ok snalazim (kad ga instaliram). navikao sam na macOS pa mi je ovo bilo najpribliznije a dolazi i sa dosta preinstaliranih stvari pa ne moram mnogo da se cimam kasnije.

evo po sesti put instaliram, sad sam napravio i jednu efi particiju... bem ga vise, napravih pola linuxa... javljam ako prodje sad...

@tolero
imam wifi karticu na maticnoj pa se kacim preko wifija. za divno cudo svaki ubuntu je wideo odmah wifi a do sada ni jedan drugi linux nije hteo da prepozna pa sam se hebavao preko hotspotova dok ne zbudzim nekako drajver.

evo napokon se ispisala rec complete kad sam mu dao i ovu efi particiju... nek ide vise u k...

opet dobijam one kockice i zabadanje kompa nakon pokusaja boota kad se zavrsila instalacija... roknucu se... polako planiram da dizem ruke jer je ovo ukleta rabota...

sad ne mogu ni u win da udjem...
 
Poslednja izmena:
opet dobijam one kockice i zabadanje kompa nakon pokusaja boota kad se zavrsila instalacija... roknucu se... polako planiram da dizem ruke jer je ovo ukleta rabota...

sad ne mogu ni u win da udjem...

Probaj prije buta da u efi meniju izaberes taj entry koji si instalirao. Ja sam instalirao OpenSuse u efi modu i poslije se nije htio butovati sve dok nisam odabrao drugu (pravu) opciju u efi meniju.
 
Uđi u bios i pogledaj Uefi podešavanja i izaberi Uefi windows loader , onda bi trebalo da uđeš u Win. Ko zna šta si ti na kraju sve iskreirao pri instalaciji :)

Polako i bez nervoze . Pogledaj kao što sam ti rekao šta ti je prva opcija za boot u uefi podešavanjima. Imaš verovatno opcije Windows loader,Linux loader ...

Ako imaš neki win disk ili usb instalaciju možeš brzo da središ .
 
Poslednja izmena:
syebao sam sve sad, ne vidi i ne dize nista. moram win na meku sad da pravim. bataljujem opet, nemam vise zivaca.

@tolero

nemam nista od toga, koristim samo mek. evo sad skidam win 10 da napravim iz njega win 7 za skylake... ne verujem sta radim... ovo je gore od mazohizma...
 
Poslednja izmena:
syebao sam sve sad, ne vidi i ne dize nista. moram win na meku sad da pravim. bataljujem opet, nemam vise zivaca.

@tolero

nemam nista od toga, koristim samo mek. evo sad skidam win 10 da napravim iz njega win 7 za skylake... ne verujem sta radim... ovo je gore od mazohizma...

Čekaj imao si pc i instaliran samo win 7(10) na njemu ? Pokušao si sada da instaliraš Ubuntu i zabrljalo se. Mora da postoji opcija window loader negde .
Upališ comp izaberš taster za ulazak u bios i kaži šta ti piše u boot order ili uefi boot ?

Kakvu grešku ti javlja ,Grub rescue ?

ea48f49c0e3e0b6184f624cd25a113db.jpg


Evo kod mene na msi ploči kako izgleda.

Inače sam se pre neku godinu opekao i sada uvek imam jedan usb sa win instalacijom i jedan sa Ubuntu live.
 
Poslednja izmena:
da, imam i pc sa win7 koji sluzi samo za igre. upalim ga samo povremeno. nema sanse da oporavim ovo, moram da se drndam a znao sam da ce na kraju sve da prsne...

Evo sta sve pise kod mene i sta god odaberem dobijem ovu poslednju poruku:

483eb423461a43ef823c6486fd8e66f4.jpg


bc4c6db46f3ef7b925113bb309ffbfa0.jpg


0ee70f64e6eb2cd5d1d2753d3c34f685.jpg


209617955e94afff878e762b9d45acb0.jpg


fba498908b4ec420dc9609d7725f24b0.jpg
 
Poslednja izmena:
Probaj da pritisneš boot menu prilikom startovanja , pa vidi šta ima tu od opcija i da li ima windows . Ne znam ova ploča ima baš podešavanja.

Takođe secure boot ti je upaljen , ugasi pa probaj.Nisam skapirao ni kako si instalirao , da li je uopšte gpt ili mbr .

Možda da probaš sa boot repair https://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/ skineš napraviš butibilan usb pokreneš i izabereš recomended repair . Ili neki windows podigneš i popraviš preko cmd.
 
Poslednja izmena:
mbr je bilo sve. probao sam sve kombinacije iz biosa. ima mnogo podesavanja pa zato mnogo toga uopste ne diram i ne zanima me.
podigao sam ovu 10-ku i sad krecem da pravim 7-icu.
ne diram vise nista, barem imam ovaj ubuntu gnome na ovom malom nuc-u pa cu na njemu da odradim nekako to sto traze.

jbga, imao sam opet volje i spamovao sam bzv po temi ali bolje je da na ovoj konfi vise nista ne diram...
 
Ne može EFI particija, ne može secure boot enabled, ne može fast boot enabled. Iako Canonical kaže da može od 16.04, valja biti pametan pa se zaštititi. Tebi izgleda nije lepo upisan bootloader čim ti javlja ovu grešku.
 
iskljucen je meni bio secure i fast boot kad sam drndao oko linuxa.
pojma nemam, nasao sam na forumu da je neko predlozio i efi particiju a od muke bih probao bilo sta i eto syebem sve...
nije mi jasno zasto je toliki cim da se napravi dual boot i zasto linuxi ne rade sa mnogim hardverom a svakog dana izadje novi distro...

nema veze svakako, iscimao sam se, nije uspelo, idemo dalje... sad imam na posebnim masinama sva tri sistema pa koji zatreba... videcu da pazarim neki mali ssd za ovaj intel nuc pa da podignem opet linux na njemu jer ce ovi da mi traze...
 
mbr je bilo sve.

Onda je najbolje u BIOS-u podesiti legacy boot. Odvojiti jednu particiju i učiniti je aktivnom. Tada će GRUB biti samo tamo. Naravno, i na tu particiju staviš Ubuntu ili koji hoćeš. Kad poželiš da se vratiš, odeš u GParted i označiš aktivnom onu particiju gde ti je boot za OS X i Windows 7 ili kako već. Kad poželiš ponovo Linux, označi njegovu particiju ponovo aktivnom.
 
Problem sa dual boot je pojava uefi-secure boot I slicnih stvari. Ranije samo instaliras Win. Posle njega Linux koji instalira grub i tu ubaci i win kao opciju i bukvalno nema cimanja. Sada se razlikuje od distribucije do distribucije. Neki nemaju grub već neke alternative za uefi i slično...

Za drajvere naravno problem sto je Linux free i malo zastupljen. Čak i za win ljudi imaju dosta problema sa drajverima za novi hardver.

Ja sam mislio da je njemu uefi i gpt kombinacija.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
sad vise ne znam ni sam sta imam, da li je gpt ili mbr :)
nemam legacy boot, imam samo uefi windows i other os opciju. bem li ga sta rade i ko ce sve da pohvata... nemam vise vremena da se drndam sa tim, pitanje je kad cu i ovaj windows da instaliram jer mi nesto nije prosla 7-ica pa sam ga iscupao iz zida o ostavio tako do daljnjeg...
linuxe vise ne diram posle ovoga, ostavljam ovaj gnome na ovom malom nuc prdavcu i sedam za mek...
 
Posto imas odlican racunar mozes komotno iz Windowsa na virtuelnu da dignes i vidis kako i sta. Cak ne vidim ni problem da ga tako koristis, bez problema ce to raditi.
 
Inače sam se pre neku godinu opekao i sada uvek imam jedan usb sa win instalacijom i jedan sa Ubuntu live.


Predlog: u Windowsu pomoću YUMI - Multiboot USB Creatora napraviš jedan usb sa više sistema (može i Windows,a i više njih), zavisno os kapacteta. Moja microSD 32gb kartica uvek ima na sebi Win10, Win7, live Manjaro i još 6-7 drugih Linuxa.
 
Hvala na predlogu, nisam razmišljao o tome niti znao da to može.

Distro hopping je droga :)

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Super pa si resio to sa notifikacijama preko dconf-a. Sto se tice QT-a, on dolazi sa Budgie 11 . Sto se tice alt-tab-a to je reseno i uskoro izlazi update. Nije bug, jednostavno nije implementirano kako valja, ovo je pre neki dan upravo resenoi update ce izaci za alt-tab zajedno sa 10.3.
Pogledajte prilog 227039

Danas uradih update i pojavi indikator kada pritisnem Alt-TAB.
 
jedno mozda glupo pitanje, da li bih olaksao proceduru pravljenja dual boota ako bih ubacio poseban ssd samo za linux ili ce opet da se kolju bootloaderi i grubovi?

inace mi ne treba linux uopste, rekli su mi da mogu da radim na meku ali mi se svideo ubuntu gnome pa bih da imam ipak dual boot :)
 
Poslednja izmena:
Tako sam ja uradio skoro. Na HD-u mi je bio Windows (EFI), a onda sam na SSD instalirao Linux (EFI), i to nista nisam podesavao, usao u Ubuntu instalaciju odabrao SSD, on sam uradio particije i super.
 
Kada je već takva situacija sa tvojim hardverom a probao si pritom sve živo, ne vidim zbog čega ne bi stavio linux koji želiš u virtuelnu mašinu, obzirom da ti je izgleda samo uefi problem, tj. boot, radiće ti svaki.
 
@mrtavker
probacu onda tako neki dan, uzecu neki ssd od 60gb pa ce valjda biti sve ok.

@sammy
nemam pojma, nekako ne volim virtuelne masine pa gledam da imam poseban sistem koji butujem ali bi to izgleda bila bolja varijanta sa ovom mojom masinom.

javljam se onda kad smislim gde cu taj drugi ssd i kad opet zapnem negde sa sledecim problemima jer izgleda da ne bi bilo u redu da sve prodje iz prve :)
 
jedno mozda glupo pitanje, da li bih olaksao proceduru pravljenja dual boota ako bih ubacio poseban ssd samo za linux ili ce opet da se kolju bootloaderi i grubovi?

inace mi ne treba linux uopste, rekli su mi da mogu da radim na meku ali mi se svideo ubuntu gnome pa bih da imam ipak dual boot :)

Gnome 3 je jako slican Mek okruzenju s tom razlikom sto se moze podesavati da izgleda kao Windows, Unity ili ChromeOS. Ako nemas modifikacije u planu ne treba ti Gnome.

Sve Linux alate mozes instalirati na Mek preko MacPorts ili Homebrew. Naravno, preko terminala se to radi. Ne znam sta studiras ali ako ima veze sa programiranjem valjalo bi da naucis CLI, bash/zsh/fish, generalno rad u terminalu.
 
Poslednja izmena:
meni se gnome svideo ovakav kakav jeste, samo sam namestio dock da bude dole i sve je ok. zato bih i instalirao njega jer mi nekako deluje kao kompletan paket.

ma noob sam ja jos uvek, ucim rad sa sql-om, php, js i frameworkovi, sad je krenuo apache i serverska administracija, podrazumeva se html i css... u principu mi je sve zanimljivo iako mnogo puta zabodem negde dok ne skontam...

znam za homebrew, preko njega sam neke stvari instalirao, radio sam u terminalu ali za sada nikakve advanced stvari ali gledam i to da naucim barem koliko ce mi biti dovoljno za kasnije... ima bas mnogo toga pa treba vremena da se sve stvarno nauci...
 
instalirao sam prokletinju, iscupao sam ssd iz ps4-ke. pri bootu odaberem da li cu win 7 ili ubuntu i radi sve ok. malo je mozilla u pocetku pucala ali bas je brz ubuntu gnome i lepo radi. nisam nista puno cackao da ne bi opet nesto prslo, instalirao par stvarcica i to je to.

morao sam opet da kucam nouveau.modeset=0 i kad sam posle stiklirao nvidia drajver a ne ovaj nouveau proradilo je kako treba :)

da li vi koristite neke password managere na linuxima? nesto sam se malo zentao ali sam instalirao ekstenziju za enpass na mozili. procitao sam obavestenje koje se odnosi na open source OS i preporucuju da se koristi neki vec preinstaliran browser koji je dosao uz linux.

evo jedne fotke da podelim radost:

ynJuZN9.png
 
Možeš da koristiš koji browser želiš osim Safarija i Microsoft IE i Edge. Chrome, Chromium, Firefox, Opera, Vivaldi, SeaMonkey, ugrađeni Gnome browser (koji je krš).

Samo zameni tu Adwaitu, najružnija tema u univerzumu. Preporuka za Flat-Plat: https://github.com/nana-4/Flat-Plat. Imaš još i Arc, Adapta, Paper, Vimix, Gnome OSX II i Flat Ambiance temu od boljih.
 
Nazad
Vrh Dno