Šta je novo?

Koji CPU kuler je trenutno najbolji ?

kosta10

Slavan
Učlanjen(a)
19.08.2007
Poruke
4,492
Poena
440
Ja sam ga upravo zbog toga i citirao, nisam se nadovezao samo na poslednji post :p

Ma, unapredjenja ima, pre svega se to odnosi na smanjenu visinu od 5mm, pa sad moze da stane i u neka midi-tower kucista... potom ono sto je centar malo pomeren u stranu, pa sad nema smetnji za ubacivanje graficke u prvi PCIe slot... i to je to, ja nista vise ne vidim. Ne vidim kako je sada omogucena kompatibilnost sa visokim memorijama, ono sto je Pike pominjao u svom postu... gledah dimenzije, jednostavno ne vidim to. Ili pak imamo razlicita poimanja sta "visoke memorije" tacno predstavljaju :D
Ali bilo kako bilo, to su sve minorna unapredjenja... i pre svega (tacnije, iskljucivo!) na polju kompatibilnosti. Sto se performansi tice, makar na ovom jednom testu - identicno. Ali identicno, ma maltene u decimalu.

I zato sam lepo pitao Kostu da mi pojasni sta je on tu video tako epohalno i zasto kaze da je IB-E Extreme "dosta veliko unapredjenje" u odnosu na prethodnika :)
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako mozes da ne vidis razliku ako si gledao u visini za mem. bila 3.2 sada 4.2 ???
Kod Noctue D15 je to postignuto urezivanjem ona dva ruzna stepenika sa prednje i zadnje strane.
Po meni i jeste dosta veliko unapredjenje ukupno smanjenje visine, oslobadjanje prostora za mem. i omoguceno koriscenje prvog PCIe slota, malo li je ? Samo toliko da moze da stane na svaku plocu i kuciste.
Evo kako izgleda to kod mene.
 

Prilozi

  • e42schematisch.jpg
    e42schematisch.jpg
    122.1 KB · Pregleda: 102
  • 900x900px-LL-0015323a_ThermalrightSilverArrowIB-Emeaadded.jpeg
    900x900px-LL-0015323a_ThermalrightSilverArrowIB-Emeaadded.jpeg
    89.8 KB · Pregleda: 95
  • IMG_0798[1].jpg
    IMG_0798[1].jpg
    1.1 MB · Pregleda: 159
Poslednja izmena:
Moja greska, i to gruba, izvinjavam se... prevideo sam, tj. nisam ni obratio paznju - videh neke slike SB-E varijante, a potom i IB-E sa ventilatorima preko memorije, pa zakljucih - pogresno - kako tu nista nije menjano. Nisam obracao paznju na zvanicnu specifikaciju.
Jos jednom, izvinjenje.
Ipak, to povecanje klirensa omogucava kompatibilnost tek sa "srednje visokim" modulima, bas kao sto su ti Viper-i sto imas... tako, do nekih 4.2cm. Za one prave "tall HS" module, kao sto su recimo Dominatori ili pak oni HyperX-ovi iz Kingstonove kuhinje, nije dovoljno ni blizu. Tu vec mora NH-D15.

Elem, sve ovo nabrojano... ni blizu ne moze da se nazove "dosta velikim unapredjenjem". Ali ni blizu.
Ne kada bukvalno nista nije unapredjeno na polju performansi. Ali ni pola stepena. A ovo je ipak cooler. I ima funkciju u kompjuteru koju samim nazivom nagovestava.

"Dosta veliko unapredjenje" je termin koji apsolutno opravdava NH-D15, na primer. Na svakom mogucem polju.
Pocev od - pogodio si - hladjenja. Gde je celih 5 stepeni bolji od svog prethodnika. Sto je veeeeeliko.
A uz to je i solidno tisi, ima proper klirens za visoke memorije (makar u single fan varijanti), te dolazi sa boljim ventilatorima... dok mu je zestok minus to sto ima povecanu sirinu.
 
Ja sam ga malo poboljsao i na polju hladjenja. :D
Nista dok se ne baci na staklo i smirglu. :D
Na oko izgledaju kao ogledalo ali se nepravilnosti tek vide pod metalnim lenjirom i smirglom.
 

Prilozi

  • IMG_0786.jpg
    IMG_0786.jpg
    1 MB · Pregleda: 122
  • IMG_0787.jpg
    IMG_0787.jpg
    1 MB · Pregleda: 107
  • IMG_0788.jpg
    IMG_0788.jpg
    1 MB · Pregleda: 101
  • IMG_0796.jpg
    IMG_0796.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 126
Pa kad pre, covece, aman :D

krastavac, pretpostavljam da je to ona standardna Thermalright-ova skola sa ispupcenjem posred baze zbog veceg pritiska na jezgro... oni smatraju da je tako bolje i to misljenje izgleda nikad nece promeniti :)
Si dobio nesto smirglanjem? Ili si ga ti odma' na staklo, pravo iz kutije? :D


P.S. Ali izgleda zajebano, to zaboravih da prokomentarisem... bas ozbiljno. Uvek sam voleo taj TR izgled, promenih nekoliko modela u prethodnim godinama, uvek su mi se svidjali.
Ja o SB-E (odnsono, IB-E) nikada nisam razmisljao iskljucivo zbog toga sto nemaju "black" varijantu, kao sto su umeli sa TRUE-om da naprave ili pak Venomous-om... inace su mi uvek favoriti.
 
Poslednja izmena:
Iz kutije na smirglu. :) Bas obrnuto ne da nije ispupcen po sredini nego je bio udubljen na jednom mestu. To se na slikama i vidi. Gde se prvo pokaze bakar ta mesta su ispupcena.

I ja volim black varijante ali ne tako tamno niklovane vec kao Black Megahalems. Jedan komad je trenutno na Dunavu plovi ka meni iz Nemacke. :p
I on ce na smirglu. Ako ne hladi mnogo losije zadrzacu njega a ovaj mozda ode na oglas, videcu.

Inace ovaj Silver Arrow IB-E sa jednim ventom na 1200 RPM hladi oko desetak stepeni bolje nego CM 212 EVO sa Noiseblocker NB-eLoop B12-PS na 1500 RPM, pri 1.36 V i 4.7 GHz.
 

Prilozi

  • 2011314184732936.jpg
    2011314184732936.jpg
    47.1 KB · Pregleda: 92
Poslednja izmena:
Stigao Megahalems Black. Baza mu je bila poprilicno ispupcena, toliko da se ljulja na staklenom stolu. Ja to ne volim pa sam lappovao i njega.
Hladjenjem sam prijatno iznenadjen skoro da je identicno sa takodje lappovanim Silver Arrow IB-E razlika je 1 C najvise 2. Mada Ivy Bridge nije zahvalan za testiranje te vrste.
 

Prilozi

  • IMG_0802.jpg
    IMG_0802.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 110
  • IMG_0805.jpg
    IMG_0805.jpg
    1 MB · Pregleda: 117
 
85 vs. 92 stepena... yup, prakticno isto.
Ma, maltene identicno.


O buci necemo sad, to nekom drugom prilikom...
 
hihi
 
Pa jel' nije tako? :)
 
U stvari, tema glasi "koji CPU kuler je trenutno najbolji?", demiose... :p
 
Ok, ljudi ajde da remiziramo trenutno stanje, pošto se tema zove ovako. Po vama, podelite prvih 5 mesta u svetu TRENUTNO najboljih CPU kulera. I probajte da obrazložite zbog čega tako mislite.

Molim vas da uzmete u obzir sve najnovije najavljene kulere do maja ove godine, kao i one od ranije dokazane. Pa da napravimo neku rang listu kulera.


Da li je Phanteks u idalje najbolji, ili ga je neko skinuo sa prvog mesta ?
 
Imate li preporuku za neki CPU kuler za Phenom X6 1090t ali da ne mora da se vadi matična iz kućišta da bi se postavio kuler, već samo da se uradi klasična zamena bučnog stock kulera ? Znam da mnogi preporučuju CM Evo al ne bahće mi se sada oko rasklapanja celog računara a i nisam siguran da bi trenutno napajanje izdržalo.
 
Teško da ćeš naći neki dobar cooler bez jakog backplata da se kači na standardno AMD kačenje, jednostavno su veći i teži od box hlađenja. Nemoj da si lenj, nećeš ga menjati svaki dan. Što se napajanja tiče, ne brini ništa, ni 2 vetilatora ne vuku mnogo.
 
Imate li preporuku za neki CPU kuler za Phenom X6 1090t ali da ne mora da se vadi matična iz kućišta da bi se postavio kuler, već samo da se uradi klasična zamena bučnog stock kulera ? Znam da mnogi preporučuju CM Evo al ne bahće mi se sada oko rasklapanja celog računara a i nisam siguran da bi trenutno napajanje izdržalo.

Nađi polovnu Vendettu 2 i vozi!
 
ja licno ne bih mogao da zaspem ako bi mi plasticni bekplejt i poluga drzali bilo koji tezi kuler od stocka. :) sad imam samo pumpu na maticnoj pa mi je draze sto je mwtalni bekplejt i cetir srafa (jes i da je stock bekplejt bio skroz metalni ali nevrmajnd :) ).
 
Ako bi već rasklapao računar i skidao matičnu ploču itd, nešto razmišljam da onda uzmem RAIJINTEK Aidos kuler, Arctic Silver Alumina pastu i da uzmem neko jače napajanje pa da malo overklokujem procesor, recimo na 3.8. Šta mislite o tome ?
 
Onda da odustanem od overklokovanja i kupovanja napajanja, već samo da uzmem Raijintek Aidos kuler i Arctic Silver Alumina pastu.
 
Pa ne moram, ali čuo sam sasvim dobre preporuke, ne košta puno i znam da može stati u moje kućište. Primarno mi je da zamenim ovaj stock kuler posto je dosta bučan.
 
Pa kao zamena za stock je super taj raijintek, ali za neki klok nije dobar...
 
Pa dobro, ta ideja za klok mi je usput pala na pamet. Bitno da će biti manje buke a i temperatura biti niža sa Raijintek, barem bi trebalo tako da bude. :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno