Šta je novo?

Ko sta ima od Hi-Fi komponenti?!

Danas svratio do Playera da čujem neke bookshelf zvučnike. Nakačili mi KEF Q350, Polk Audio Sig Elite ES20, Definitive Demand 7 i QAcoustics Q3010i. Od svega toga su mi se Q3010 ubedljivo najviše dopali, pa ću sutra da uzmem Q3030i koji imaju istu zvučnu sliku, ali su još masivniji i moćniji.
 
Da,svi hvale QAcoustics....ja sam ih razmatrao pre Klipsch-a,ali me nekako izgled odbijao....
 
Polk su mi bili sterilni, KEF mutni, Definitive suvi, a Q3010i perfektni, tačno zvuk koji tražim. E sad, ja najviše slušam ekstremni metal, a možda bi nekome više odgovarali prethodno nabrojani za neki drugi stil.

Ima lepših od njih, ali nije mi to mnogo važno.
 
Iskreno, meni metal na tim malim zvucnicima ne zvuci nikako :(
 
Zato i uzimam q3030i, a ne q3010i koje sam čuo. Zvučna slika im je odlična, ali ne bi bili dovoljno jaki, a q3030i će biti taman kako treba.
 
Extreme metal... :) Свашта сам им'о... Scan Speak, B&W, Wharfedale Diamond 8/9... 10.2 тренутно. 'Вако/'нако, са SW или без, сталци, шиљци, Dolby овај/онај.... све нешто брунда, мумла.
И онда ми дође да се уј'ем за дуп* кад нпр. Kryptos најбоље звучи... унутар аутомобила!? Qashqai изува. И са мах. db. Прецизно, јасно, изобличења занемарљива.
Све у свему, резултат је умногоме зависан од онога што се доводи на улаз, а Extreme metal је, и што се тога тиче, веома разнолик.
 
Dugo nisam bio na temi ali sam konačno posle Nove godine ponovo aktivirao sistem koji imam. Zamolio bih za savet, imam dva pitanja.
Zvučnici su Jamo HCS 526, prvo pitanje je za frontove, koliko bi bilo idealno da ih odvojim od zida?
Drugo pitanje se isto odnosi na položaj zvučnika, odnosno frontova, naime da li ih treba postaviti da budu okrenuti malo ka unutra (ka slušaocu koji sedi u sredini) ili da budu skroz paralelni sa slušaocem? Čini mi se da kod vas stoje paralelno sa slušaocem.
 
Uvek sto dalje od zida - maksimalno koliko je moguce.
Toe-in onakav kakav tebi najbolje zvuci. To zavisi i od samih zvucnika i prostorije u kojoj su i ostatka sistema, kao i od afiniteta vlasnika.
 
Hvala vam puno na brzim odgovorima!
Udaljiću zvučnike koliko mogu od zida, mada neće biti moguće više od 20-25cm.
Što se tiče toe-in probaću svakako da li postoje neke razlike u zvuku ali opet vas kao iskusnije pitam za savet. S obzirom da je u pitanju mala prostorija (3.6mx2.5m) i da su zvučnici jaki za taj prostor, da li mislite da ih ipak ne stavljam pod nekim uglom (trenutno jesu pod uglom)? Udaljenost frontova od bočnih zidova je oko 75cm.

P.S. Zaboravih da napišem ceo sistem, dakle Jamo HCS 526, Jamo sub260 i Yamaha RX-477V.
 
Nazalist, ne postoji univerzalni odgovor iliti magicna formula koja radi u svakoj sobi i svakom sistemu.
 
Hvala vam puno na brzim odgovorima!
Udaljiću zvučnike koliko mogu od zida, mada neće biti moguće više od 20-25cm.
Što se tiče toe-in probaću svakako da li postoje neke razlike u zvuku ali opet vas kao iskusnije pitam za savet. S obzirom da je u pitanju mala prostorija (3.6mx2.5m) i da su zvučnici jaki za taj prostor, da li mislite da ih ipak ne stavljam pod nekim uglom (trenutno jesu pod uglom)? Udaljenost frontova od bočnih zidova je oko 75cm.

P.S. Zaboravih da napišem ceo sistem, dakle Jamo HCS 526, Jamo sub260 i Yamaha RX-477V.
Toe-in ti najvise znaci za tu stereo sliku,tj da dobijes dobar central imaging,sto bi se reklo. Probaj po malo pa ces videti sta ti najvise godi. Odaljivanjem zvucnika od zida mozes da dobijes taj prostorni efekat,ono kao da ceo zid svira ispred tebe,da se tako izrazim.Moras se igrati u svakom slucaju.
 
Izvinjavam se što opet izlazim malo iz okvira teme (hvala moderatorima ako istolerišu) ali imao bih još jedno pitanje, odnosno molbu za savet.
Naime šta mi predlažete da za pomenut sistem (Yamaha RX-V477, Jamo HCS526 i Jamo sub260) i malu površinu sobe (oko 9m2) postavim za crossover na AV risiveru, koliko sam čitao 80khz je standard. Takođe Jamo je stavio kao preporuku za sub 260 i samostojeće zvučnike da cut off bude na nekih 80khz na wooferu. Da li treba da budu različita podešavanja u slučaju stereo zvuka i 5.1 zvuka?
Hvala unapred na svim odgovorima.
 
Ni za to ne postoji pravilo. Probas, pa podesis kako ti najbolje zvuci.
80 Hz je dobra polazna osnova.

Yamaha je slabija kada je u pitanju subwoofer ekvilizacija u okviru room correction funkcionalnosti (YPAO), pa mora malo vise da se odradi "rucno".

BTW, sub-ovi su zeznuta stvar. Zanimam se time godinama i kriva ucenja je vrlo strma. Potrebno je vremena da neke stvari dodju iz dupeta u glavu :D
 
Hvala puno još jednom na brzom odgovoru!
Da li crossover frequency ima veze u stereo modu kada rade samo dva frontalna zvučnika, odnosno sub woofer "ne postoji"?
 
Nama kad koristis direct stereo / pure direct. Ali za "obican" stereo ima - tada radi i sub.
 
Ok, koristim koristim direct stereo, koliko sam skapirao to i jeste najbolje kada se sluša stereo? Onda sav bas ide na frontalne, ništa se ne "seče"?
 
A da li nemogućnost udaljavanja zvučnika od zida može da se nadomesti dampiranjem, bar u nekoj meri?
 
Dampiranje ne sluzi tome. Ako su bass reflex zvucnici moze da se proba sa suzavanjem bass reflex otvora. Totalno zatvaranje nije preporucljivo jer ima los efekat na kompletan frekventni spektar. I delimicno nije bas sjajno, da se razumemo. Moze da se proba varijanta sa cevcicama - moze da ima fin efekat.

Ali...

Bas je samo jedan problem koji nastaje nedovoljnim rastojanjem zvucnika od zida. Takvom pozicijom tesko moze da se kreira odgovarajuca zvucna "pozornica". Ima retkih zvucnika koji su predvidjeni za takvo pozicioniranje (Audio Note, neki stari Linn i Naim modeli...) - ali moja ocena tih zvucnika i tog zvuka je vrlo niska.
 
Evo ga objašnjenje zašto je teško napraviti zvučnik koji dobro zvuči kada se primakne zidu:

Ako ne radi time stamp "premotajte" na 14:40.
Kod mene ne radi, ne znam zašto, čekirao sam start at 14:40 kod kopiranja linka.
 
Poslednja izmena:
Čime mogu da se izvuku ovi unutrašnji prstenovi?

s-l1600.jpg



Da pojasnim - ovo iznad je slika zadnjeg strana mog pojačala, Harman Kardon HK6500. Kupio sam nove zvučnike i dobio kabl sa ovakvim QED priključcima:

27168.webp



Preširoki su za ulaze na pojačalu. Čovek iz Playera kaže da treba samo da uklonim te unutrašnje prstenove na ulazima na pojačalu, ali nisam siguran da je to moguće, jer se ne pomeraju kad pokušam da ih izvučem.
 
Poslednja izmena:
Ако желиш банана конекторе мораш мењати терминале за звучнике на том појачалу за неке боље, који прихватају банане. Уједно ћеш добити и бољи звук, ако су нови терминали квалитетнији.
 
Sad mi nešto žao da ide gola žica kad sam već platio činčeve, ali verovatno će me jako mrzeti da nosim kod majstora i dodatno plaćam i terminale, posebno kad sam im video cene. :)
 
Nazad
Vrh Dno