Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Pošto je sezona grejanja završena da vidimo kako ste prošli.
Kod mene 325e sezona 2023-2024 (oktobar-april).
5 klima, kuća, 90m2 grejanog prostora plus garaža 25m2 u sklopu kuće koja se dogreva kroz zid, izolacija 5cm fasada/tavan.
Zima je bila blaža pa je ispalo manje od prošle sezone (366e) iako je bilo poskupljenja.
 
85 m2 grijanog neto, ovako napamet, 130 eura. Decembar i januar su uzeli 25 svaki, februar/novembar oko 20
 
3 klime, 75m2, prvi sprat u kuci, 10cm stiropora tavan i zidovi, <150eur. Donji sprat grejan peletom od 9-10 ujutru do 21-22h uvece. Utroseno oko 1t peleta (greje se i voda u bojleru).
 
Jesi li računao koliko ti može povući bojler svaki dan skroz da potrošiš i napuniš? Pogotovo ako pustiš u noćnoj jeftinoj ako si na dvije tarife, ne vjerujem da ikako može biti skuplje od peleta.
 
Ako vec pisete potrosnju onda bi logicnije bilo da pisete potrosene kilovate ( od klime, ne ukupnu ) kvadraturu, stan/kuca kao i podrucije...
 
Jesi li računao koliko ti može povući bojler svaki dan skroz da potrošiš i napuniš? Pogotovo ako pustiš u noćnoj jeftinoj ako si na dvije tarife, ne vjerujem da ikako može biti skuplje od peleta.
Nocu se svakako bojler ukljucuje na el. energiju, zimi se dosta tople vode trosi preko dana, tako da i nije neka usteda, jer svakako bi morao da radi po visoj tarifi, a ovako su podmireni da uvek kada se uhvate za slavinu imaju vrelu vodu. Tih par stotina dinara mesecno sto bi se ustedelo na ustrb komfora, nije vredno. Ali da, svakako je skuplje grejati vodu na pelet nego koristiti nizu tarifu.
 
Pisao sam pre o ovome ali sada se pogorsalo. Danas sam vecinu dana proveo u sobi gde je Daikin i svakih cirka sat vremena cujem releje unutra kako pali i gasi. Pre je to radila jednom u par dana, sada svakih par sati. Iskljucio sam je iz uticnice. Ne znam šta se dešava. Napomena, klima je sve vreme isključena..
 
Ako vec pisete potrosnju onda bi logicnije bilo da pisete potrosene kilovate ( od klime, ne ukupnu ) kvadraturu, stan/kuca kao i podrucije...
280kW (Gree u spavacoj 20kvm 22C)
350kW (Vox u radnoj 14kvm 23C)
780kW (TCL dnevna 30kvm + 10kvm + koliko udje u ove sobe iznad 25C)

Nemaju svi merace na svim uredjajima. I ovo sto obicno iznose je odokativno pausalna procena, moze biti 50% vise ili manje...
 
Logicno bi mozda bilo da svako onaj ko ima merace potrosnje i kontrolise stanje svakog' prvog u mesecu, taj potroseni broj kilovata za mesec dana po svakoj klimi ponaosob, pomnozi sa prosecnom cenom kilovata za njegovo domacinstvo ( prosecna cena za 1 Kw je uvek na racunu ) i jedino je to neki precizniji nacin da se izracuna potrosnja za svaki mesec odnosno za celu grejnu sezonu kada se ti iznosi saberu.
Licno mislim da je svaki drugi metod racunanja ukupne potrosnje za grejnu sezonu, poprilicno neprecizan i vrlo odokativan a uglavnom je sveden na nacin onako kako svakom pojedincu odgovara.
Znaci:
1. - merac na svakoj klimi,
2. - uzimanje stanja ssa meraca od svake klime svakog' prvog u mesecu.
3. - mesecno mnozenje potrosenih Kw po meracu sa pros.cenom kilovata iskazanoj na racunu za taj merni mesec odnosno za to neko domacinstvo.
4. - sabrati sve iznose u kilovatima i posebno u parama za svaki mesec ponaosob i onda je to mozda natacniji iznos za potrosnju svake klime ili vise njih u toku grejne sezone.Bez ljutnje, sve drugo je cist subjektivno odokativni pausal za hvalenje ili za neki forum.
 
^samo sto iskazana prosecna cena po kW na racunu je bez poreza, akcize i ostalih nameta, odnosno ostvarenih popusta.
 
^samo sto iskazana prosecna cena po kW na racunu je bez poreza, akcize i ostalih nameta, odnosno ostvarenih popusta.
Potpuno si u pravu ali do bas neke mozda bas preciznije potrosnje u parama i to iskljucivo za internu upotrebu, mozes doci i ako taj ukupan iznos u parama na racunu, podelis sa brojem potrosenih Kw. i to pomnozis sa opet brojem utrosneih Kw.po meracaima za svaku klimu ponaosob. To je mozda najpribliznije cene kostanja za grejanje nekog' prostora po mesecu odnosno za celu grejnu sezonu kada se svi ti iznosi saberu.Istina je da je to u parama u zavisnosti od potrosnje tog' nekog' domacinstva, tada nesto sasvim drugacije od mnozenja sa prosecnom cenom Kw. na racunu ali jei najrealniji iznos u racunanju.
Ne kazem da sam u pravu i ako neko ima neki bolji i precizniji metod za racunanje mesecne odnosno sezonske potrosnje najpriblizniji realnom osim ako nema posebno merno mesto samo za sve klime sto je verujem retkost, uvek sam rad da to cujem i nesto novo da naucim sto je u stvari i poenta postojanja ove forumske zajednice.
 
Kuca:
1.sprat: Gree Amber 9 Premium(2017) 60m2
2.sprat: Gree Muse Comfort 12 (2023) 50m2
3.sprat nema klimu
Struja ukupno okt-mart = 47.380.- = neki 410€
Od aprila mozda sam i je 5-10 puta upalio i to je to(uvece)...

Ali ipak je dosta bila blaga zima

Ako bi na drva grejao samo donji sprat na kamin
Drva 10m3 = 75.000.- + struja
Ako bi grejao celu kucu sto imam i parno grejanje onda:
20-25m3 drva 150-190.000.- + struja

I sta se vise isplati? Pa naravno na klime!
 
Poslednja izmena:
Kako god ja jos pomalo upalim na vikendici grijanje, 🙈 danas 15c a duva non stop pa od dunava jos imas osjecaj da je par stepeni hladnije. Sto se tice ostalih prostora iznijecu samo potrosenu potrosnju u onih 80m2 sto je takodje bilo u planu da dogrije a na kraju se cjelu zimu grijalo na nju. Kod roditelja nije na pocetku zime stavljena pa nije ni bas za usporedbu posto je tek pocetkom drugog mjeseca stavljena klima ali u tih 60m2 je savrseno odradila posao. Ali evo postavocu i to da se vidi. 848 kilovata je potroseno kad se zbroji u 80m2
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-05-28-20-42-38-971_com.coolkit.jpg
    Screenshot_2024-05-28-20-42-38-971_com.coolkit.jpg
    41.7 KB · Pregleda: 44
  • Screenshot_2024-05-28-20-43-24-456_com.coolkit.jpg
    Screenshot_2024-05-28-20-43-24-456_com.coolkit.jpg
    32.9 KB · Pregleda: 41
Ja ne znam koja je poenta ovih racunanja i uporedjivanja potrosnje klima! Metode koje koristite su razlicite, objekti u kojim zivite su razliciti, klima podrucja u kom zivite varira za 10-15 c'! Kako onda uporedjujete koliko koja trosi i koliko je dobra tj opravdava visu ili manju cenu! Razlike u potrosnji klima su daleko manje nego razlike u nacinu racunanja i uporedjivanja! Ugradi klimu, pusti je da radi i uzivaj, manite se meraca, brojaca, excel tabela itd..
 
Ja ne znam koja je poenta ovih racunanja i uporedjivanja potrosnje klima! Metode koje koristite su razlicite, objekti u kojim zivite su razliciti, klima podrucja u kom zivite varira za 10-15 c'! Kako onda uporedjujete koliko koja trosi i koliko je dobra tj opravdava visu ili manju cenu! Razlike u potrosnji klima su daleko manje nego razlike u nacinu racunanja i uporedjivanja! Ugradi klimu, pusti je da radi i uzivaj, manite se meraca, brojaca, excel tabela itd..
Upravu si donekle ali mislim da nije bas usporedjivanje ko je manje potrosio ( mozda gresim ) vise je neko iskustvo, takodje na osnovu ovih postova, buduci kostisnici klima uredjaja ce imati neku orijentaciju kako i sta. Cesto smo pisali kvadraturu, izolaciju, pozitivna i negativna misljenja pa na osnovu svega toga neko moze da se orijentise. Kod kolege smo u bungalov ubacili 10kw solarne ploce sa baterijom pa me sad interesuje kako ce to sve raditi ali mislim da je to super kombinacija. Svakako ide reguarna struja samo je jos umrezeno. Vidis to su sve iskusta i ovdje ima dosta ljudi kojima je to ili hobi ili ih interesuje kako to sve radi.
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-05-29-08-39-36-718_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2024-05-29-08-39-36-718_com.whatsapp.jpg
    69.6 KB · Pregleda: 37
  • Screenshot_2024-05-29-08-40-11-046_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2024-05-29-08-40-11-046_com.whatsapp.jpg
    55.8 KB · Pregleda: 40
Ma ok iskustva u smislu kulture rada, kvaliteta izrade klime, buka, vibracije, modulacija, pouzdanost, dostupnost delova, iskustva sa servisom itd.. sve je to ok i o tome treba pisati i polemisati. Ja sam konkretno mislio na merenje potrosnje i cene grejanja u toku jedne sezone, to je mislim besmisleno da se covek oko toga zamara i non stop meri nesto i uporedjuje. Svaka klima + objekat + mesto u kom zivis + navike korisnika i nacin koriscenja jedne klime su prica za sebe totalno subjektivna stvar koja moze nekoga da dovede u zabludu ne namernu naravno i navede ga na pogresan zakljucak jer je neko nesto merio i izmerio a sad to kod njega nije isto, cak ni priblizno..Potrosnje invertera "iste snage" ne mogu se razlikovati za vise od 10-15%, nek me ispravi neko ako gresim, sve ostalo je nemerljivo i neuporedivo jer klime ne rade u laboratorijskim uslovima da bi bilo verodostojno i uporedivo
 
Niko nista ne uporedjuje osim tebe. Procitaj izvorni post
Pošto je sezona grejanja završena da vidimo kako ste prošli.

Ne verujem da iko ima zelju i vremena da ispravlja random lika sa foruma. :) Ako te ne interesuje, jednostavno nemoj da citas.
 
Niko nista ne uporedjuje osim tebe. Procitaj izvorni post


Ne verujem da iko ima zelju i vremena da ispravlja random lika sa foruma. :) Ako te ne interesuje, jednostavno nemoj da citas.
Ne volis drugaciji stav, misljenje, cini te nervoznim..dobro razumem te zato si ovde 😉
 
Meni je ovo prva grejna sezona da imam merac potrosnje na sve tri klime u kuci. Precizna potrosnja me je zanimala izmedju ostalog i zbog toplotnih gubitaka pa je sada lakse uporediti koji deo kuce gubi najvise toplote i gde ima najvise smisla uloziti u izolaciju... Cela kuca je izolovana sa 8cm stiropora i greje se na 22-23c 24/7... Centralno grejanje sam lozio samo onih 10ak hladnih dana u januaru kad su bili jaci minusi i tu sam polozio brdo nekog djubreta sto sam akumulirao tokom godine.. Klime za to vreme nisu gasene nego su se palile po potrebi kad se vatra utunji/ugasi i slicno... Od 15og oktobra do 1 maja potrosili smo:
1. Fujitsu KMTA 12 u 21kvm dobro ususkana spavaca soba (2 hladna zida) sa kvalitetnim velikim pvc prozorima i balkonskim vratima = 510 kwh
2. Bergen Pine Profi 12 , 30kvm dnevni boravak-kuhinja i kupatilo (jedan hladan zid) , jesenas spusten plafon i stavljeno 20cm staklene vune.. = 528 kwh
3. Bergen Pine profi 12 , 21kvm spavaca soba u kojoj boravi majka , 3 hladna zida i stari los pvc prozor = 985 kwh
Sve zajedno 2023kwh za celu grejnu sezonu , prosecna cena struje u plavoj zoni je 14 din/kwh tako da je grejna sezona izasla 240 eur.. Malo je reci da sam zadovoljan.
A i meraci potrosnje su jasno pokazali u koji deo kuce najvise ima smisla uloziti.
 
Previše komplikujete. Prosto i jednostavno, uzmeš račune od maja i septembra, tad ne greješ niti hladiš. Napraviš presek između ta dva računa i to je potrošnja bez grejanja. Uračunaš hladniju vodu zimi jer tad bojler potroši više nego leti na primer. Plus minus može da bude 20-30e po sezoni.
Ove sam morao i da vidim po kilovatima maj i septembar jer je novembra bilo poskupljenje.
 
Jel ima neko iskustva sa prozorskim klimama,ima ih kod nas podosta u prodaji 9/12/16 modeli,meni je potrebna 9ka za 10ak kvadrata sobu,ali mi je ne jasno za montazu,vecina nas nema prozore kao ameri vertikalne,konkretno kod mene je klasican pvc prozor
 
Jel ima neko iskustva sa prozorskim klimama,ima ih kod nas podosta u prodaji 9/12/16 modeli,meni je potrebna 9ka za 10ak kvadrata sobu,ali mi je ne jasno za montazu,vecina nas nema prozore kao ameri vertikalne,konkretno kod mene je klasican pvc prozor
Nedavno sam ja kolegi ugradio i to bas masno platio ali lokal je u pitanju. Glasna je puno, nije to za stan/kucu. Takodje one pokretne, bucno je to.
 
Trenutno kod mene grmi, puca toliko da ne mogu opisati, meni zanimljivo, novina mi je ovo.
Klimu sam, naravno, istekao iz zida, nladi, ni ne geje. Ali za ukras je super :)
 
Ugradio konacno Vivax Aeri+. Moram samo uzeti wifi adapter da mogu je palim pre nego sto dodjem kuci.

Zvao jednog od ovlascenih servisa da bih imao 5god garancije, medjutim, na kraju kad sam pitao za to rekli mi da imam 2god, a da ovo +3god zavisi od servisa dal hoce da prihvati ili ne :D

Ja zbunjen pitam, kako je moguce da moram da zavisim od servisa za dodatnu garanciju koju daje uvoznik, on odgovara da se nikome ne isplati da daje dodatne 3god za 2500din koliko kosta godisnji servis. Reko dobro, nema sta dalje sa njim da raspravljam, poslacu mail Kim Tecu pa cu da vidim sta kazu.

Hteo sam da okacim slike al su prevelike, ne da mi forum da upladujem…
 
Kod mene dve klime, pa ukupno oko 2000 kilovat sati za sezonu. Sa popustima neka prosečna potrošnja za celo domaćinstvo oko 6000 dinara mesečno.
 
Ugradio konacno Vivax Aeri+. Moram samo uzeti wifi adapter da mogu je palim pre nego sto dodjem kuci.

Zvao jednog od ovlascenih servisa da bih imao 5god garancije, medjutim, na kraju kad sam pitao za to rekli mi da imam 2god, a da ovo +3god zavisi od servisa dal hoce da prihvati ili ne :D

Ja zbunjen pitam, kako je moguce da moram da zavisim od servisa za dodatnu garanciju koju daje uvoznik, on odgovara da se nikome ne isplati da daje dodatne 3god za 2500din koliko kosta godisnji servis. Reko dobro, nema sta dalje sa njim da raspravljam, poslacu mail Kim Tecu pa cu da vidim sta kazu.

Hteo sam da okacim slike al su prevelike, ne da mi forum da upladujem…
Ako se ne varam samo Vox daje 5 godina BEZUSLOVNE garancije (sto je kljucna), sve ostalo su sibicari sa 2+3(sa redovnim godisnjim servisom).
 
Gledam inverter klime u rangu 40-50000 din. U principu treba da hladi jednu sobu, eventualno dve u toj polovini stana. Bitno mi je da je pouzdana i efikasnost.
Ne znam kakav je HiSense, samo znam da imaju neke OK televizore. Da li i ovaj model im ima da može da se postavi crevo s obe strane?

HISENSE Hi-Comfort 12K Inverter

BOSCH CL2000U W 35 E Inverter
 

sta mislite o ovoj klimi. Vise mi treba za grejanje.

Moze preporuka neke druge marke.
 
Nazad
Vrh Dno