Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija


sta mislite o ovoj klimi. Vise mi treba za grejanje.

Moze preporuka neke druge marke.
Nebi bilo lose da napises sta grijes? Stan/kuca, kvadratura, izolacija....
Svakako procitaj postove unazad, vjerujem da ces naci klime sa kojima su ljudi zadovoljni, kao i mane koje su
 
Stan 45m2. Imam i etažno grejanje ako je baš zima jaka. Zgrada je baš dobro izolovana.
 
Ako se ne varam samo Vox daje 5 godina BEZUSLOVNE garancije (sto je kljucna), sve ostalo su sibicari sa 2+3(sa redovnim godisnjim servisom).
I to je ok, samo mi nije jasno kako to da servis moze da bira hoce li prihvatiti da daje garanciju ili ne :D
 
Danas sam vec poceo da hladim...u kucu po 25-26c

Gree Amber 9 Premium(2017) na zadatu 23c(60m2)
Screenshot_20240604-204952~2.png
Gree Muse Comfort 12(2023) na zadatu 23c(50m2)
Screenshot_20240603-232036~2.png
 
Poslednja izmena:
Vox daje bezuslovnu garanciju ali nije na odmet imati dokaz pri ruci jer u velikoj vecini slucajeva ce pokusati da vas zezne serviser.
Fore tipa svake godine servis da bi uopste imao bilo kakvu garanciju.
Prvo serviseri ne kapiraju da saobraznost od 2 godine je BEZUSLOVNA u svakom slucaju a te naknadne 3 su uslovne uglavnom, kod VOX a nije...
Ali serviser ce uvek da proba pa ako prodje prodje
 
Ovo mi nije jasno.. imam tuya smart uticnice i isto ovako mi pokazuje potrosnju.. Nije mi jasno kojom racunicom je moguce da 230v pri struji od 995 mA ispadne potrosnja od 132.8 W? ........
Lazu 100% moje su Woox

Od 00:00 do 04:00 bilo je ukupno 780w potrosnja znaci ipak neki prosek od 195w
Screenshot_20240605-151252.png
 
Poslednja izmena:
Pomoć oko klime dva komada LMCE 12 ili LMCB nordic 9 ? Kuca 2 sobe po 20 m2 izolacija super.Sta uzeti od ovoga a da se ne zeznem ?
 
Da pitam opet, treba mi inverter klima za sobu. Šta je pouzdano i dobro?
 
Toshiba Haori je dobra i lepa.
 
Nista, za sada je kod mene sve ok, ne skripi turbina na hladjenju i podgrevanju, videcemo kada dodje zima :)

Haori sam ja hteo jer mi je estetski najlepsa klima na trzistu, nisam je uzeo samo zato sto kod mene moraju cevi na stranu da idu, a kod nje mogu ili pozadi ili ispod unutrasnje.
Pa vecina japanskih klima na forumu je do -15c, kao i moja Mitsubishi LN.
Vec 8 godina se grejem klimama koje idu do -15c, nikada nikakav problem sto se temperature tice nisam imao, a nisu ni ljudi iz Bosna kojima je isla ispod -20c napolju.
To ogranicenje je najvise zbog eko stikera stavljeno, a sve one rade ispod -15c :)
Platno na Haori je estetske prirode i lako se menja i skida za pranje(ali mislim da za tim nikada nece biti potrebe), a kroz njega ne prolazi vazduh, ispod se nalazi plastican poklopac:




Verujem da ce ona dosta duze ostati reprezentativna od ovih nasih plasticnih, a pogotovo ove moje fensi crne 3d plastike na LN-u koja je magnet za otiske i jako lako se grebe.
Na kraju, kada ti dosadi boja, kupis novo platno i zamenis :)


1717627145230.png



1717627556603.jpeg

1717627590247.jpeg
 
Poslednja izmena:
Nista, za sada je kod mene sve ok, ne skripi turbina na hladjenju i podgrevanju, videcemo kada dodje zima :)

Haori sam ja hteo jer mi je estetski najlepsa klima na trzistu, nisam je uzeo samo zato sto kod mene moraju cevi na stranu da idu, a kod nje mogu ili pozadi ili ispod unutrasnje.
Pa vecina japanskih klima na forumu je do -15c, kao i moja Mitsubishi LN.
Vec 8 godina se grejem klimama koje idu do -15c, nikada nikakav problem sto se temperature tice nisam imao, a nisu ni ljudi iz Bosna kojima je isla ispod -20c napolju.
To ogranicenje je najvise zbog eko stikera stavljeno, a sve one rade ispod -15c :)
Platno na Haori je estetske prirode i lako se menja i skida za pranje(ali mislim da za tim nikada nece biti potrebe), a kroz njega ne prolazi vazduh, ispod se nalazi plastican poklopac:




Verujem da ce ona dosta duze ostati reprezentativna od ovih nasih plasticnih, a pogotovo ove moje fensi crne 3d plastike na LN-u koja je magnet za otiske i jako lako se grebe.
Na kraju, kada ti dosadi boja, kupis novo platno i zamenis :)


Pogledajte prilog 445183



Pogledajte prilog 445184

Pogledajte prilog 445185

Kod mojih roditelja je bila prije do -15c al kad se priblizi toj temp, klima nije dala spavati od buke i iskreno i tanko je grijala. Iz tog razloga, mene licno je strah uzeti bilo koji marku na kojoj pise do -15c.
Evo prva zima prosla sa novom i prezadovoljni su, niti su je culi a ni racun osjetili. Samo kad se sjetim kad sam im klimu poslao stajla je par mjeseci dok napokon nisu prihvatili da zamjene 🙈
 
Firma je juce kupila 52 ove inverter klime, ugradjuju ih u sobe od 16-20 kvadrata, planiraju da ih koriste i zimi za grejanje i leti za hladjenje. Ja nikad cuo za ove klime, ako neko zna hoce to raditi posao na plus 40 i minus 15?
 

Prilozi

  • 1717646773911.jpg
    1717646773911.jpg
    117.8 KB · Pregleda: 46
Carrier је колико се сећам некад била највећа фирма за климатизацију. Немају традицију кућних сплит система, али имају и то одувек у понуди, код мојих већ двадесет година раде три комада Holiday breeze, одличне on-off климе декларисане до - 15 за грејање. Спољне јединице су биле неких 50% веће од стандардних дванаестица у то време.
 
Carrier je Midea OEM, kao i Bosch... Po meni previse para za Midea klimu, pre bih uzeo Daikin ili Fujitsu
 
Ako ne gresim Carrier Toshiba, imaju svoje kompresore koje prave u Tajlandu zajedno sa Fujitsu, a sklapanje klima radi se na zajednickim fabrikama sa Midea. Treba da nisu lose. Kakvu garanciju daju?
nisam siguran za garanciju, pitacu kad odem nocas da radim i mene stvarmno zanima hoce to biti ok. kazu majstori da ove klime rade od minus 25 do plus 50 stepeni sto je bas ozbiljna cifra ako je tacna...
 
Malo je preskupa, gde ima kod nas da se kupi?
Kucaj na Google Toshiba Haori cena, da ne reklamiram prodavnice :)
Jeste skupa, ali je i dobra. Citao sam dosta iskustava na netu na stranim forumima, kao i na YT, niko se ni za sta jos uvek nije pozalio.
Ako ti je soba do 30m2, 10ka ti je dovoljna za grejanje, nema nikakve potrebe da ides na 13icu.
Carrier je Midea OEM, kao i Bosch... Po meni previse para za Midea klimu, pre bih uzeo Daikin ili Fujitsu
Apsolutno netacno.

Carrier je jedno od najjacih imena u grejanju i hladjenju u svetu i tako je desetinama godina.
Toshiba i Carrier su bili partneri, a onda je Carrier otkupio HVAC deo Toshibe i sada je Toshiba pod Carrier-om, sto nije nista negativno.

Carrier i Midea imaju vec 20ak godina saradnju, Carrier koristi kapacitete i cenu proizvodnje najveceg brenda na svetu, a Midea tehnologiju, znanje i logistiku Carriera, cime su se probili svuda u svetu, dok su ranije bili jako slabi van Kine.

Bosch bukvalno kupuje klime od Midea-e.



Sto se mene tice, Toshiba brend verovatno najvise cenim u hvac svetu.

1717708433293.png
 
Poslednja izmena:
Kakve su ove Hisense Hinano SE klime u poređenju sa Nordicom? Vidim da su tu negde cenovno.. koje su razlike ukratko?
 
Koliko se ceka da vivax uradi to samocisenje pritiskom na CLEAN?

update: odradio za ispod 20 min
 
Poslednja izmena:
Potencijalni problem s klimom koja se sada po prvi put koristi za hlađenje: treba joj više od sat vremena rada dok ne počne da izbacuje vodu od kondenzacije, što se s drugom klimom koju imam ne dešava. Iz firme koja je radila montažu kažu da je to normalno i da klima ( 07LMCE ) ima neku kadicu na dnu gde skuplja vodu. Po mojoj gruboj vizuelnoj proceni crevo za odvod vode iz unutrašnje postavljeno je otprilike u ravni da donjim delom unutrašnje jedinice, pa mi se čini da ne postoji dovoljan pad već se voda nakuplja negde u UJ sve dok ne dođe do nivoa kada počne da preliva i izlazi kroz crevo. Šta mi savetujete? Kako najbezbolnije rešiti ovaj problem bez ponovnog bušenja zida i premeštanja instalacije?
 
Ako crevo nije zacepljeno potpuno nemas razloga da brines, jedino ako ima neki veci uspon u svom toku.
Izbacice ono vodu pre ili kasnije.
Na mojoj klimi ne krene odmah kondenz da izbacuje na hladjenju, treba neko vreme da se nakupi tako da ne bih ja preterano brinuo sto se toga tice.
 
Nije začepljeno crevo, samo ne znam koliko je loše to što se voda zadržava negde u klimi zbog vlage i buđi...
 
Ma ok iskustva u smislu kulture rada, kvaliteta izrade klime, buka, vibracije, modulacija, pouzdanost, dostupnost delova, iskustva sa servisom itd.. sve je to ok i o tome treba pisati i polemisati. Ja sam konkretno mislio na merenje potrosnje i cene grejanja u toku jedne sezone, to je mislim besmisleno da se covek oko toga zamara i non stop meri nesto i uporedjuje. Svaka klima + objekat + mesto u kom zivis + navike korisnika i nacin koriscenja jedne klime su prica za sebe totalno subjektivna stvar koja moze nekoga da dovede u zabludu ne namernu naravno i navede ga na pogresan zakljucak jer je neko nesto merio i izmerio a sad to kod njega nije isto, cak ni priblizno..Potrosnje invertera "iste snage" ne mogu se razlikovati za vise od 10-15%, nek me ispravi neko ako gresim, sve ostalo je nemerljivo i neuporedivo jer klime ne rade u laboratorijskim uslovima da bi bilo verodostojno i uporedivo
Slozicu se u podpunosti..ali mi smo zaludjenici pa se i malo zaludjemo oko toga😁😏
 
Kucaj na Google Toshiba Haori cena, da ne reklamiram prodavnice :)
Jeste skupa, ali je i dobra. Citao sam dosta iskustava na netu na stranim forumima, kao i na YT, niko se ni za sta jos uvek nije pozalio.
Ako ti je soba do 30m2, 10ka ti je dovoljna za grejanje, nema nikakve potrebe da ides na 13icu.
Meni treba samo za hlađenje, imam centralno grejanje (možda nekad da se dogreje ali retko). Imam neku LG u dnevnoj, ali nije mi to dovoljno da pokrije 90m2.
 
Firma je juce kupila 52 ove inverter klime, ugradjuju ih u sobe od 16-20 kvadrata, planiraju da ih koriste i zimi za grejanje i leti za hladjenje. Ja nikad cuo za ove klime, ako neko zna hoce to raditi posao na plus 40 i minus 15?
Kod mene na poslu pre dve godine kupili dve Carrier dvanaestice i jednu osamnaesticu. Dvanaestica ima 22kg, ne spušta ispod 400w na grejanju. Klima je izuzetno tiha. Greje ok. Za hlađenje se slabo koristi ali to svaka klima može da odradi.
 
Potencijalni problem s klimom koja se sada po prvi put koristi za hlađenje: treba joj više od sat vremena rada dok ne počne da izbacuje vodu od kondenzacije, što se s drugom klimom koju imam ne dešava. Iz firme koja je radila montažu kažu da je to normalno i da klima ( 07LMCE ) ima neku kadicu na dnu gde skuplja vodu. Po mojoj gruboj vizuelnoj proceni crevo za odvod vode iz unutrašnje postavljeno je otprilike u ravni da donjim delom unutrašnje jedinice, pa mi se čini da ne postoji dovoljan pad već se voda nakuplja negde u UJ sve dok ne dođe do nivoa kada počne da preliva i izlazi kroz crevo. Šta mi savetujete? Kako najbezbolnije rešiti ovaj problem bez ponovnog bušenja zida i premeštanja instalacije?
Zavisi od vlažnosti vazduha kada i koliko kondenzata će izbaciti. Ako je niska vlažnost kondenzata skoro da neće ni biti. Ako je velika vlažnost curiće podosta i može za dan da izbaci i nekoliko litara kondenzata.
 
@fatza

Nije mala vlažnost, ne pada ispod 60 ( trenutno je 68 ). Danas je klima radila oko 2h i izbacila je vrlo malo vode, i to prvih 70-80 min. ni kap. Kad završim sa hlađenjem uključim samo FAN da osuši izmenjivač i tada relativ. vlažnost vazduha redovno ide iznad 70. U DRY MODE dešava se slično. Nisam do sada koristio klimu za hlađenje pa ne znam da li je ovo normalno, ali vidim da se klima u dr. sobi ponaša potpuno drugačije ( kondenzat kreće da obilno izbacuje ubrzo po uključivanju i vlažnost vazduha u prostoriji je mnogo manja ). Inače klima je ispravna, dobro hladi uz malu potrošnju, ali mi se čini da odvod kondenzata nije propisno odrađen pri montaži.
 
Nazad
Vrh Dno