Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Druže koji model Daikin klima imaš?
Ja imam FTXC35 ali nemam mogućnost praćenja utroška el energije preko Daikin-Onecta aplikacije.
FTXC nema, sledeći model FTXF ima.
Muse Comfort 12(2023.03)
Zadata 22c Spoljna temp trenutno -4c
Klima radi na neki 1h45min veoma kratak df manje od 5min...
Potrosnja verovatno 500-900w(nemam merac)
Sobni termometar:
Pogledajte prilog 423087
Ti grejes i sprat ispod. Kod mene bez 25c nije bas prijatno. Na 23c sam drzao dok je bilo iznad +5c. 45m2 juče 830w po satu prosek, spoljna -4, defrost na sat vremena, ali kod mene bas bila neka magla, i dalje je, led mi se nahvatao i po fasadi, sve belo.
Ja sam jednom probao da odledim toplom vodom neku on-of klimu - jako sporo i tesko ide. Nisam probao so.
Topla voda se brže zaledi od hladne zbog isparavanja. Led se brže otapa sa vodom sa česme ili mlakom 30-40c, nikako vrelom. Probaj šerpu ključale i šerpu sa česme stavi napolje pa da vidiš koja će brže da zaledi. So nemoj ni da probaš. Možeš fen, industrijski fen, paročistač, grejni kabal itd. Budi kreativan 😂
 

Prilozi

  • IMG_20240112_121204.jpg
    IMG_20240112_121204.jpg
    254.8 KB · Pregleda: 117
To sam i ja napisao, usrali se svi na -10, gledaju jel zamrzava, kaplje, curka, beli, krcka, kucka, zuji:)
Ok je to, puno je novih korisnika a i dosta je slabijih klima pa prva sezona uvijek bude tako. Svi koji su uzeli kvalitet mirno spavaju mada vjeruje na pocetku su opet gledali kako to sve radi. I ja sam svoju u pocetku gledao, ok imao sam peoblem sa prethodnom pa i lose iskustvo ali sada mrtav ladan. Cak sta vise ni nisam na vikendici do iduceg vikenda, pune dve sedmice ni blizu klime a ona radi non stop.
 
Нормална ствар, и ја кад путујем зими оставим да одржавају температуру у кући.
 
Нормална ствар, и ја кад путујем зими оставим да одржавају температуру у кући.
E ok je to ali ostavis, negledas svaki 5min posto znas sta imas i kako radi. Da imas nesto lose nebi smio ostaviti jer bi se zaledila, lupala i ko zna sta jos. Kaze skupa klima...
 
Skupa klima sigurno nije 100k , to je neka sredina mozda. Skupe klime su od 1500 evra pa na dalje za 12ke. Za 18ke jos vise. Ovde 99% ljudi ima jeftiniju tehniku a tu spadam i sam. Mada vise od 100k za 12ku necu sigurno dati.
 
Nisam ni ja verovao u ono što vidim, ali da, to je to što mislite da jeste. Lično slikao večeras, nije slika sa neta. Ovo vam je svima za nauk, ovako se štiti klima da ne curi svuda po terasi tokom defrosta, samo što je ovo zalepljeno na pogrešno mesto, trebalo je ispod na tacnu🤣🤣🤣
E9D1F89F-55B9-40F6-AA42-155121818B6F.jpeg
 
Jbt, post je kao, vidis onaj crveni Golf ? E isti takav Merrcedes imam, samo beli.
Inace, -1.1 kod mene trenutno, e to je vijesnik proleca. Samo jos ovaj januar da izgura, posle febuar i mart da prodju, a i april, mozda i pocetak maja, i to je to.
 
Poslednja izmena:
Izgleda da imam problem sa grejanjem sa gree violom. Prvi put posle 4-5 godina da sam moram da ukljucim ta pec dodatno u 40m2, kuca, sprat, dve prostorije koje deli predsoblje i kupatilo. Klima ne duva onako vruce kao pre kada povuce preko 1kw na minusu. Primetio sam da je instalacija stajala po zemlji u duzini od 1m i da se okolo napravio led i da su cevi bukvalno u bari jer cevi odaju toplotu pa su otopile led oko sebe. Sada se natopila instalacija vodom i verovatno ima mnogo gubitaka, nisam pametan sta da radim sada osim sto sam pod cevi podmetnuo nesto. Da li da sacekam da malo otopli pa da se nekako ta izolacija zameni. Inace midea extreme setovana na 25 stepena na auto odrzava 23 stepeni u 30m2, nisam pratio potrosnju.
 
.
Izgleda da imam problem sa grejanjem sa gree violom. Prvi put posle 4-5 godina da sam moram da ukljucim ta pec dodatno u 40m2, kuca, sprat, dve prostorije koje deli predsoblje i kupatilo. Klima ne duva onako vruce kao pre kada povuce preko 1kw na minusu. Primetio sam da je instalacija stajala po zemlji u duzini od 1m i da se okolo napravio led i da su cevi bukvalno u bari jer cevi odaju toplotu pa su otopile led oko sebe. Sada se natopila instalacija vodom i verovatno ima mnogo gubitaka, nisam pametan sta da radim sada osim sto sam pod cevi podmetnuo nesto. Da li da sacekam da malo otopli pa da se nekako ta izolacija zameni. Inace midea extreme setovana na 25 stepena na auto odrzava 23 stepeni u 30m2, nisam pratio potrosnju.
Imas li kao mraza na cijevima od klime, tamo na holenderima? Kako ti izgleda zadnja strana od klime, da nemas ovako nesto?
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-01-13-07-45-48-851_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2024-01-13-07-45-48-851_com.whatsapp.jpg
    56.3 KB · Pregleda: 84
  • Screenshot_2024-01-13-07-45-27-873_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2024-01-13-07-45-27-873_com.whatsapp.jpg
    76.6 KB · Pregleda: 78
Nisu ni izbliza kao kad izotvaram sve na minusu, al, ako sto rekoh, pisacu iskustva, Dozlogrdilo mi ovo otvaranje, zatvaranje, pogotovo kad je ovako minus. A i za leto, przenje ono, ce isto dobro doci
Da slazem se. Ja iz istog razloga razmisljam o rekuperatorima, mali prostor pa se relativno brzo oseti ono... onooo kao aj da izluftiram jos jednom. Iako nismo pusaci , niti iko pusi u prostoru gde boravimo, poceli su zimi da se pojavljuju neki manji respiratorni problemi , male infekcije disajnog trakta a za to moze biti zasluzno mnogo stvari. Budj , prasina od uredjaja koji duvaju(bice klime dovidjenja u buducnosti) , los kvalitet vazduha itd itd..odma mi je sinula ideja o rekuperatorima. Svidja mi se ona fora kao cevni rekuperator u zidu , pa jedan da stavim u spavacu a jedan npr u dnevni boravak i pustim ga da cirkulise.. Jedan uduvava , drugi izduvava i na svakih 70 sec zamene uloge... Sto se gubitaka tice navodno su veoma efikasni , oko 90-95%. E sad treba neko dokon da izracuna na tu brzinu izduvavanja gubitak od 10% toplotne energije koliko dodje to u W? Pa da mozemo lakse racunati i dimenzionisati grejanje u buducnosti :cool:
 
A jel neko probao da klimu stavi u mod hlađenja ili auto mod, možda bi otopila led? Pa posle nastavi da greješ, sat vremena muka al onda si miran.
 
Vox IHD12 Defrost, traje manje od 10min, ~7-8min.
Prokleti avion se potrefi bas u trenutku snimanja, ali se cuje sve ok od 30s.

 
Da slazem se. Ja iz istog razloga razmisljam o rekuperatorima, mali prostor pa se relativno brzo oseti ono... onooo kao aj da izluftiram jos jednom. Iako nismo pusaci , niti iko pusi u prostoru gde boravimo, poceli su zimi da se pojavljuju neki manji respiratorni problemi , male infekcije disajnog trakta a za to moze biti zasluzno mnogo stvari. Budj , prasina od uredjaja koji duvaju(bice klime dovidjenja u buducnosti) , los kvalitet vazduha itd itd..odma mi je sinula ideja o rekuperatorima. Svidja mi se ona fora kao cevni rekuperator u zidu , pa jedan da stavim u spavacu a jedan npr u dnevni boravak i pustim ga da cirkulise.. Jedan uduvava , drugi izduvava i na svakih 70 sec zamene uloge... Sto se gubitaka tice navodno su veoma efikasni , oko 90-95%. E sad treba neko dokon da izracuna na tu brzinu izduvavanja gubitak od 10% toplotne energije koliko dodje to u W? Pa da mozemo lakse racunati i dimenzionisati grejanje u buducnosti :cool:
Ja imam sa tim ozbiljan problem u stanu, stan je 2008god i debeeelo ususkan pa mi se na prozorima konstantno vlaga skuplja. Konstanto i svaki cas otvaranje prozora nije moguce jer nismo ni u stanu stalno a taj tip ventilacije nesmijem staviti posto vanjski dio zgrade nesmijem narusavati. Jedina opcia su oni ionizatori sto ciste vazduh i skpljaju vlagu. Samo kad je veci stan/kuca treba ih vise.
 
Vox IHD12 Defrost, traje manje od 10min, ~7-8min.
Prokleti avion se potrefi bas u trenutku snimanja, ali se cuje sve ok od 30s.


Iz tog razloga ja hocu tacnu ispod, svakako nemam te lule ispod ali da mi nekapa po fasadi i stazi oko kuce, ruzno je. A i iskreno majka i otac stariji pa da nepanu kad zaledi staza, onda je tek problem.
Ovo ne valja! Iscureo gas!
Da, 🤣🤣🤣🤣
 
A jel neko probao da klimu stavi u mod hlađenja ili auto mod, možda bi otopila led? Pa posle nastavi da greješ, sat vremena muka al onda si miran.
To se zove defrost i klima to treba sama da radi!
Iz tog razloga ja hocu tacnu ispod, svakako nemam te lule ispod ali da mi nekapa po fasadi i stazi oko kuce, ruzno je. A i iskreno majka i otac stariji pa da nepanu kad zaledi staza, onda je tek problem.

Da, 🤣🤣🤣🤣
Sta ti smesno?!
 
To se zove defrost i klima to treba sama da radi!

Sta ti smesno?!
Ja montiro klimu, bio dobar majstor pa gas iscurio, zato sam sam odgovorio sta se meni desilo sa istim problemom kad je klima slabo grijala pa mozda je i kod tebe tako. Naravno i prve simptome pokazao. A nasmijao se svojoj gluposti, ne tebi ako sti to tako svatio
 
Iz tog razloga ja hocu tacnu ispod, svakako nemam te lule ispod ali da mi nekapa po fasadi i stazi oko kuce, ruzno je. A i iskreno majka i otac stariji pa da nepanu kad zaledi staza, onda je tek problem.

Zanimljivo je to sto je ova klima na spratu (otvorena na udare vetra, zime), gornja terasa, klima manje radi, manje se pali.
Donja klima, na terasi u prizemlju koja je pokrivena ovom terasom sa snimka (da kazemo ususkana), nema ovaj "problem", nit vlage po fasadi, nit curenja ispod nje, a radi 3x vise.
Jaaaako je bitan polozaj spoljne jedinice.
U svakom slucaju, veoma sam zadovoljan sa radom obe.
1705136730903.png
 
Ja,bas sinoc. SJ smrzla jos pocetkom nedelje,a juce sam stig'o da je odmrznem.


Pogledajte prilog 423303

Pogledajte prilog 423305
Posle kazite da je grejac tacne glupost! Na kinezima je obavezan ko hoce da se greje, a i na nekim japancima, licno sam se uverio! Fabricki ugradjen grejac imam u sj, pali se sam i gasi kad treba, trosi 39w, leda nije bilo ni malo u tacni, samo lule ledene vise spolja, unutra nista!
Nisam znao, čekaj kad je taj defrost onda se ona sama otapa?
Jel ti to mene ono?!
 
Treba i grejač dodatne tacne.... 😁
 

Prilozi

  • 20240113_102548.jpg
    20240113_102548.jpg
    486.4 KB · Pregleda: 88
  • 20240113_102748.jpg
    20240113_102748.jpg
    159.7 KB · Pregleda: 85
Jel ti to mene ono?!
I to mnogo 🤣

Ja sam pitanje postavio sa namerom da vidim dali je neko probao da uključi klimu na hlađenje sat dva jer klima tada ima toplu spoljnu jedinicu i dali je to dalo rezultat otapanja leda u tacni. A koliko čitam kolega Dali74 je upravo to i uradio i dalo je rezultat da izbegne katastrofu leda do propelera. Po meni je to mnogo pametnije rešenje nego đezba jer ne može svako da zaliva SJ.
 
Tacna i rupe na svakoj klimi bez grejača mogu da zalede, pitanje je samo kada će se steći uslovi za tako nešto. Naravno da će na slabijim, a opterećenijim klimama to biti izraženije nego kod jakih neopterećenih klima. Ovi što to prebacuju na japanac-kinez su pre svega neinformisni, a ima ih i... :)

Pa evo imam Vox 9btu iva1 na kojoj je led tek počeo da se formira. Ali klima je rasterećena i ušuškana...
 

Prilozi

  • IMG_20240113_103106.jpg
    IMG_20240113_103106.jpg
    115.6 KB · Pregleda: 80
I to mnogo 🤣

Ja sam pitanje postavio sa namerom da vidim dali je neko probao da uključi klimu na hlađenje sat dva jer klima tada ima toplu spoljnu jedinicu i dali je to dalo rezultat otapanja leda u tacni. A koliko čitam kolega Dali74 je upravo to i uradio i dalo je rezultat da izbegne katastrofu leda do propelera. Po meni je to mnogo pametnije rešenje nego đezba jer ne može svako da zaliva SJ.
Ti si od onih kojima nije dovoljno jednom da ispadnu duump..nego moraju da potvrde jos neki put! Ocigledno da ne kapiras ni sebe ni druge a kamoli kako klima treba da radi! Mislim da je najbolje sat vremena drzati klimu na grejanje pa sat vremena na hladjenje, tako nikad nece da se nahvata led a ti ces biti termo-inzinjer kakvog videli nismo!
Tacna i rupe na svakoj klimi bez grejača mogu da zalede, pitanje je samo kada će se steći uslovi za tako nešto. Naravno da će na slabijim, a opterećenijim klimama to biti izraženije nego kod jakih neopterećenih klima. Ovi što to prebacuju na japanac-kinez su pre svega neinformisni, a ima ih i... :)

Pa evo imam Vox 9btu iva1 na kojoj je led tek počeo da se formira. Ali klima je rasterećena i ušuškana...
I sta si sad ti pametno rekao?! Da ce svaka klima pre ili kasnije da nahvata led na tacni kada se stvore uslovi?! Eureka! Naravno da hoce. Rekao sam da kod losijih-slabijih klima grejac uveliknd pomaze da do toga ne dodje, ili dodje u najtezim uslovima! Kinezi imaju tendenciju pre da zalede ako stj pod opterecenjem zato na njima cesto vidjamo fabricke grejace a na japancima retko kad. Imam Vox inverter 18 sa grejacem koja grejb 50 kvm slabo izolovanog prostora i odlicno znam sta znaci grejac!
 
Poslednja izmena:
Ne diraj domaćina. On je prethodnih nekoliko sezona dok zime nije ni bilo išao unaokolo i bajao kako su grejači glupost, jer da su potrebni Japanac bi ih ugradio još u fabrici. Da je sada, svega nakon 3 dana LAGANE zime postao džezver. :)
 
Nazad
Vrh Dno