Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

9m2 i 12m2. Pre svega, grejanje. Plafon izolovan sa 3cm tvrdopresovanog stripora, zidovi nemaju izolaciju. Dva spoljna, dva unutrašnja zida. Budžet nije određen, samo da bude kako treba.

Ostatak kuće se već greje sa tri 12-ice. Dve Fujitsu 12LMCA i jednom 12LUCA. Ovo je dopuna da bih mogao da zatvaram vrata od prostorija, zbog male dece.
Za zidove bez izolacije ne znam šta preporučiti. 3cm na plafonu je malo bolje od ništa.
I meni deluje puno 150k+150k za grejanje soba od 9m2 i 12m2. Manje sam uložio u ostale tri klime zajedno.

Imam "smart" panelni radijator u sobi od 9m2. To čudo toliko troši da sam odlučio da ga momentalno zamenim klimom. Za mesec dana je potrošio skoro kao sve tri klime zajedno za grejanje celog sprata kuće.

Jedno jeste dečija soba, a drugo je kancelarija. Moraju dobro da se greju, ne samo dogrevaju, jer vrata moram držim zatvorena (pre svega, od kancelarije).

Razmišljam se da idem ili na Fujitsu ili na Daikin. Dve 9ke, za svaki slučaj. Samo možda sa R32 gasom, da se modernizujem malo u odnosu na R410. 😆
Ja bih u 12kvm ako nema izolacije ubacio 12-cu ukoliko je klima primarni i jedini izvor grejanja. Razlog je zato što 7-ce uglavnom imaju jednoredni izmenjivač, pa je kapacitet pri debelom minusu u većem padu u odnosu na 12-cu. DakleM neka 12-ca što ume nežno da duva i malomda troši. Od budžet japanaca to su 12kmcc i ftxc35c, ili nešto skuplja Mica, recimo AP
Лула и црево уредно монтирани. 👌
Ventilator zakacinje led na tacni
Školski primer loše odrađene ugradnje! Ne može džezvom da se dohvati sa terase 😂
 
Podrzavam! Vec duze vreme razmisljam o rekuperatorima.. Racunaj da su i oni konstantan gubitak toplotne energije.
Nisu ni izbliza kao kad izotvaram sve na minusu, al, ako sto rekoh, pisacu iskustva, Dozlogrdilo mi ovo otvaranje, zatvaranje, pogotovo kad je ovako minus. A i za leto, przenje ono, ce isto dobro doci
 
Podseti me Goran...sinoc kod mene bilo minus 10 koma 5 :) i silio sam kmcc 12, jel mi bilo dosadno, a bila noc, a ja bio trezan, i sta cu...
Oko 4-5 nocu, temp pala na - 10, -11...radila lepo, odrzavala citav stan na 23...ali kad provetreh, pade temp na 18c...reko daj da vidim sta moze, kliknem powerfull, poce ona spoljna da zuji, bruji, unutrasnja poce da duva, nikad na toj brzini je nisam zatekao...to glasno, neprijatno, al toplo skroz izlazi iz nje...i od onih 18c, za 15-20 min, napravi 24 koma nesto, da je vec neprijatno od vrucine postalo, i ugasim powerfulll, i ode ona u defrost :) Al bar sam video da moze, na -10 spoljne, da zagreje unutra i te kako.
 
Ja sam na ovo mislio. Na -10C će vam i sedmica i devetka dati gotovo isto energije na grejanju (2.3 vs 2.4 kW). Tabela za KG. I druga tabela kapaciteta za LECA, gotovo identična.

A što se potrošnje tiče, neko je onomad lepo napisao..Ne troši klima nego objekat :)
 

Prilozi

  • Screenshot_20240112_143857_Firefox.jpg
    Screenshot_20240112_143857_Firefox.jpg
    85.9 KB · Pregleda: 34
  • Screenshot_20240112_145709_Firefox.jpg
    Screenshot_20240112_145709_Firefox.jpg
    199.9 KB · Pregleda: 24
Poslednja izmena:
Muse potrošila 40kWh za 5-6 dana na ovim minusima. Prilično zadovoljan. Baš bih voleo da je isprobam na nekom većem minusu, možda dodje to tamo negde u Februaru.. Nije isključena i ta mogućnost da bude još većeg zahlađenja nešto kasnije.
 
Kod mene nema toga, rupa ( sa kojom svi
vole da zbijau sale, a i ako, i ja volim ) nikad ne zaledi, samo po obodima...to je za 2 zime unazad, a ako se i kod nas Yakutsk dijesi, onda smo svi, manje, vise, ugasili svecu.
 

Prilozi

  • kmtb4.png
    kmtb4.png
    31.7 KB · Pregleda: 30
Da li je moguce da je zaledila cela tacna na Iva 5, lula skinuta ali opet sve rupe zaledjene, led unutra skoro do propelera, morace neki grejac tu da se ugradi.
 
I meni deluje puno 150k+150k za grejanje soba od 9m2 i 12m2. Manje sam uložio u ostale tri klime zajedno.

Imam "smart" panelni radijator u sobi od 9m2. To čudo toliko troši da sam odlučio da ga momentalno zamenim klimom. Za mesec dana je potrošio skoro kao sve tri klime zajedno za grejanje celog sprata kuće.

Jedno jeste dečija soba, a drugo je kancelarija. Moraju dobro da se greju, ne samo dogrevaju, jer vrata moram držim zatvorena (pre svega, od kancelarije).

Razmišljam se da idem ili na Fujitsu ili na Daikin. Dve 9ke, za svaki slučaj. Samo možda sa R32 gasom, da se modernizujem malo u odnosu na R410. 😆
Neces pogresiti ja imam daikin 9tku,soba mi ima 20 m2,perverzija od klime...
 
Da li je moguce da je zaledila cela tacna na Iva 5, lula skinuta ali opet sve rupe zaledjene, led unutra skoro do propelera, morace neki grejac tu da se ugradi.
Skoro je cl;an Djalf turio sliku bas od te klime, ali on, cini mi se, greje samo malu sobu sa tom klimom.
Sipaj vrucu vodu dole po tacni, da raz jbe taj led.
 
Kaka frka jbt, zamislimo da smo na sjeveru Svedske, ili , tamo kod Mitra u Norveskoj...ovde 1 nedelja u blagom minusu, i vanredno stanje ! .
 
Ja na sve 3 Iva5 ugradio grejne kablove i ne razmisljam. Kad vidim da postoji mogucnost da se skupi led upalim ih na prekidac i reseno.
 
Da, nemoj bas vrelu, onako vrucu, sipaj lagano po tacni dole, da, ako otopi...ko zna koliko je tebi to zaledilo, ali probaj lagano tako, da napravis da moze da otice ona voda koju sledeci defrost napravi. Ako kaci propeler, iskljuci je, upali grejalicu, bice sutra plus, otopice se sama, upali grejalicu neku za nocas.
Kiza saljivdija :)
 
Pa bre, jedino ako me lik voza, al kontam da mu je frka zaista, a vi se sprdate...i meni smesno sad...al ja mu bar dado savet, a vi ste najebali...
 
Ja sam jednom probao da odledim toplom vodom neku on-of klimu - jako sporo i tesko ide. Nisam probao so.
 
Imam povoljne akumulatorske dzezve na prodaju. Rade na parkside 12v/20v baterije.ima u ponudi i spcijalni briketi KLIMA DEFROST za one koji nemaju baterije 🤣
 
More ja izvijetreo, to neki smrad, sta li loze komsije, jeste duvancina unutra bi;la, ali bolje da sam ostavio...ovo od ovog lozenja, sad kad udahnem, nekako me cijelo tijelo boli.
Mora se vrnem u Svijedsku, da pozivim bar do 60 :D
 
Vrh Dno