Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Loša ti je pretpostavka kako da računaš razliku potrosnje između 2 različite klime,a samim tim ni zaključak nije dobar.
Drugo ga stvar, ako klima br1 u svim uslovima rada ima bolji COP od klime br2, ali ima neke bubice po pitanju rada, održavanja temperature ili nešto slično a koštaju isto novca, koju bi kupio?
Efikasniju ili onu koja lepše radi?
Ili da u drugom slučaju br1 košta manje od br2, a sve ostalo je isto?
Ne treba sve posmatrati samo kroz prizmu krajnje cene, već mnogo stvari treba uzeti u obzir.
Već sam pisao da sam skoro uzeo Mideu Extreme, koštala me je 500€. Letos je odlično hladila, sada odlično greje 40m2, tiha je, Wi-Fi radi besprekorno, koliko troši ne znam ali cu uskoro saznati, stavljam smart utičnicu.
Uskoro stavljam multi split, podeliću iskustvo onako iskreno da svi ovde znaju kako radi.
 
Gaga75 nema pljuvanja po Kinezima. Ja im ne vjerujem i to je to. Ako sam nešto platio onda treba da radi po specifikaciji kako i piše a ne da ja moram ganjati i pratiti je kako radi i maltretirati se oko nje. Kad zazimi onda će se lijepo vidjeti ko, kako i šta radi od uređaja. A do tada odoh ja raditi.
 
Gaga75 nema pljuvanja po Kinezima. Ja im ne vjerujem i to je to. Ako sam nešto platio onda treba da radi po specifikaciji kako i piše a ne da ja moram ganjati i pratiti je kako radi i maltretirati se oko nje. Kad zazimi onda će se lijepo vidjeti ko, kako i šta radi od uređaja. A do tada odoh ja raditi.
Tako je, zato ovaj forum i postoji da podelimo iskustva a ne da nešto osuđujemo a da nismo nikada imali. Tehnologije idu napred, nacije se razvijaju, svedoci smo neverovatnog razvoja nekih zemalja - Kine, Južne Koreje... a zašto, jer su im proizvodi postali dovoljno dobri na tržištu.
Toliko su dobri, da im Amerika uvodi sankcije (Huawei) kako bi sprečila njihov prodor i ugrozila zapadne kompanije. Svet se menja, što pre to prihvatimo, pre će nam biti bolje.
 
Evo i ja da se javim i prenesem iskusta sa Amber Premium.Grejem 110m2 otvorenog prostora jednom klimom, potrosnja od 550-600w na sat dnevno potrosi oko 14kw.Ja sam zadovoljan.
 
FTXF60, jutarnje temperature ovih dana oko 1-2 (senzor klime u vanjskoj jedinici), podešena 24 stepena 06:00-00:00, a ostatak do jutra 22 stepena, 60 kvadrata. Radi 24/7, ne gasi se nikako. Nema stirpora okolo, samo odlična stolarija, troslojno staklo i argon. Prosjek generalno 7-10 kWh dnevno.

 
Evo da i ja javim svoje utiske.

Ovo će pre svega zanimati one koji planiraju da se isključe sa CG, a kojima ostaju vertikale u stanu.

Kupio sam dve Midea Xtreme WIK klime, jednu 12icu i jednu 9ku, s tim što su mi u stanu ostale i vertikale od grejanja, samo su radijatori zapečaćeni.
Klime uopšte nisam palio u novembru, jer naprosto - nema potrebe. :ROFLMAO: Radile su samo u prelaznom periodu, u toku oktobra, dok grejanja nije bilo i bio sam
zadovoljan. Dešavalo mi se, kao i kod drugih koji imaju istu klimu, da upali defrost ponekad, iako su temperature debelo u plusu, ali to je trajalo kratko, oko minute i nakon toga je nastavila sa grejanjem.

Ako se bude nastavilo ovako toplo vreme, pretpostavljam da klimu neću koristiti do kraja novembra ili do početka decembra, jer sve dok su temperature u debelom plusu meni je dovoljno i ovo grejanje koje imam preko vertikala. Plaćam, doduše, 900 dinara za to, ali mnogo znači. Istina, stolarija nije najboljeg kvaliteta, ali ne duva nigde, to je najbitnije.

Moja topla preporuka za sve koji planiraju da isključe CG da to i urade, pogotovo ako im ostaje vertikala, jer će tako klimu koristiti samo za dogrevanje i celodnevno grejanje kada temperature budu u minusu.
 
E da, u pravu si. Greje me komšija pored, iznad i ispod, jedino mi je spoljni zid u dnevnoj sobi, zato sam tu stavio 12icu. :)
 
Koja 18btu klima najbolji odnos grejanja/cene?

Dobrim prijateljima treba za kucu u osnovi 80m2 da malo skrate racune, ja sam mislio fujitsu LFCA ali ne daju im se tolike pare ako postoji nesto sto moze slicno da ugreje za manje pare
Na pamet mi pada Vox Iva 18, ali sad vidim da spoljna ima samo 25kg, mozda Midea 18?
 
Pozdrav,trebam pomoc iskusnih,kupujem klimu za grijanje,18,izbor je pao na dvije klime,toshiba shorai edge 18 i midea all easy pro18,nemam iskustva u klimama pa mw najvise brine jedna stvar,toshiba ima modulaciju di pada i do 200w u odrzavanju,a midea 965 sto mi se cini puno ,koja je razlika u te dvije klime i kako to funkcionira u praksi i koliko u potrosnji energije ako ih ostavim cijeli dan upaljene posto ova toshiba moze da radi na 200 30p a ova samo do 965,radije bih uzeo mideu jer je povoljnija ali ako je razlika velika uzet cu toshibu,molim nekog ko zna ili ko ima iskustva s mideom ali samo 18,jer 24 i 12 imaju tu modulaciju super rijesenu jefino 18 ima tako visoku
 
Koja 18btu klima najbolji odnos grejanja/cene?

Dobrim prijateljima treba za kucu u osnovi 80m2 da malo skrate racune, ja sam mislio fujitsu LFCA ali ne daju im se tolike pare ako postoji nesto sto moze slicno da ugreje za manje pare
Na pamet mi pada Vox Iva 18, ali sad vidim da spoljna ima samo 25kg, mozda Midea 18?
Nez imal kod vas u Srbiji Vivax Aeri+18. Kod nas je 18ka poprilicno povoljna oko 750 eura. Midein derivat, za te pare je solidna. Pogledaj

@kizo1987 Toshiba Shorai osim ako nije neki bas ogroman prostor onda moze i Midea 18 All Easy. Mada ako mozes radije Toshiba ili pogledaj jos Fujitsu KMT18
 
U praksi je normalno bolja klima koja može niže da modulira i tako održava zadatu temperaturu.Bilo bi dobro da pogledaš ova dva modela Fujitsu KMTA18 i LFCA18.LFCA na grejanju ne ide ispod 300w znači to je donji prag modulacije.KMTA je noviji model i na grejanju može da spusti modulaciju ispod 200w pa i 150w kad ima potrebe.I jedna i druga klima imaju odličnu kulturu rada.Cena za LFCA je oko 125k.KMTA18 košta oko 132k.Sećam se bilo je na forumu da je korisnik Midea18 2 klime zamenio sa Fujitsu modelom zato što Midea18 nije išla ispod 800-900w u režimu grejanja.
 
To je vrlo tacno, ja bih se odrekao efikasnosti za ultra tihu klimu recimo.
Ima oboje. Uzmes Mitsubishi Electric ili Daikin vise serije :)
Mitsubishi Ln35, Daikin Perfera npr. Unutrasnje jako tihe, za vanjsku ne znas da li radi il ne :)
I za za tp je slicno btw
 
U praksi je normalno bolja klima koja može niže da modulira i tako održava zadatu temperaturu.Bilo bi dobro da pogledaš ova dva modela Fujitsu KMTA18 i LFCA18.LFCA na grejanju ne ide ispod 300w znači to je donji prag modulacije.KMTA je noviji model i na grejanju može da spusti modulaciju ispod 200w pa i 150w kad ima potrebe.I jedna i druga klima imaju odličnu kulturu rada.Cena za LFCA je oko 125k.KMTA18 košta oko 132k.Sećam se bilo je na forumu da je korisnik Midea18 2 klime zamenio sa Fujitsu modelom zato što Midea18 nije išla ispod 800-900w u režimu grejanja.
Pozdrav,hvala na odgovoru,htio bi fakat klimu koja dobro grije ,cuo sam da ta midea super grije i da je bas za grijanje,sad neznsm dali toshiba ili taj fujitsu su isto za grijanje dobri kao i midea ili jos i bolji?neigra mi ulogu toliko ta razlika u cijeni htio bi samo provjereno klimu koja dobro grije bas dobro a opet da je stedljiva i da dobro modulira ,cak sam i u servisu i prodaji od midee postavio pitanje kak je moguce da 18 midea modulira na 965 a 24 na 300 i nisu znali odgovor zbog cega je tako
 
Ima oboje. Uzmes Mitsubishi Electric ili Daikin vise serije :)
Mitsubishi Ln35, Daikin Perfera npr. Unutrasnje jako tihe, za vanjsku ne znas da li radi il ne :)
I za za tp je slicno btw
Ma jasno je to, samo potvrdjujem da svako ima svoje prioritete, nekome su W nekome dB ili nesto trece. :) Ponekad je cena ogranicenje za "all inclusive" pa se trazi kompromis.
 
Pozdrav,hvala na odgovoru,htio bi fakat klimu koja dobro grije ,cuo sam da ta midea super grije i da je bas za grijanje,sad neznsm dali toshiba ili taj fujitsu su isto za grijanje dobri kao i midea ili jos i bolji?neigra mi ulogu toliko ta razlika u cijeni htio bi samo provjereno klimu koja dobro grije bas dobro a opet da je stedljiva i da dobro modulira ,cak sam i u servisu i prodaji od midee postavio pitanje kak je moguce da 18 midea modulira na 965 a 24 na 300 i nisu znali odgovor zbog cega je tako
Napisi kvadraturu, izolaciju, lokaciju itd. Onda mozes dobiti konkretniju preporuku.
 
Koja 18btu klima najbolji odnos grejanja/cene?

Dobrim prijateljima treba za kucu u osnovi 80m2 da malo skrate racune, ja sam mislio fujitsu LFCA ali ne daju im se tolike pare ako postoji nesto sto moze slicno da ugreje za manje pare
Na pamet mi pada Vox Iva 18, ali sad vidim da spoljna ima samo 25kg, mozda Midea 18?
Vox Iva 18 :
Bruto težina spoljašnje jedinice 40 kg
Bruto težina unutrašnje jedinice 14 kg
Neto težina spoljašnje jedinice 35 kg
Neto težina unutrašnje jedinice 12 kg
 
Vox Iva 18 :
Bruto težina spoljašnje jedinice 40 kg
Bruto težina unutrašnje jedinice 14 kg
Neto težina spoljašnje jedinice 35 kg
Neto težina unutrašnje jedinice 12 kg
Razlikuje se od sajta do sajta, na njihovom sajtu piše ovo:
 

Prilozi

  • Screenshot_20221113-234540_Chrome.jpg
    Screenshot_20221113-234540_Chrome.jpg
    85.3 KB · Pregleda: 48
Tehnicko pitanje, uzeo sam letos inverter Hisense Energy PRO Hi Nano 12btu koja je odradila leto savrseno, bukvlano nisam osetio leto. Radi fantastican posao i sad kad je ovaj prelazni period. Ono sto me zanima je zima kad dnevne u budu u najboljem slucaju oko 0 ili blagi plus. Posto je prostor koji greje nekih 25m2 i kad zagreje bude super ali mu treba malo vremena sto je logicno. Kada bude zima to vreme ce sigurno biti jos duze, pa se razmisljam da klimu uopste ne gasim tj da ista radi 24/7 samo da nocu spustim temperaturu tipa na 18c. Koliko je to pametno i preprorucljivo i zbog same klime i zbog potrosnje ?
 
Veoma preporučljivo. Inverter klima uređaji su i predviđeni da rade non stop, i tad su najefikasniji. Razmisli o nekoj smart utičnici koja meri potrošnju el. energije kako bi imao tačan uvid u potrošnju. Mogu da ti preporučim Tuya, tu su oko 1500 dinara, ja imam jednu i zadovoljan sam kako radi.
 
Isto pitanje imam. Sinoc je ugasio temp u stanu spala na 22,inace grijem na 24 25 stepeni,ako stavim na 18 nece ni raditi onda
 
Veoma preporučljivo. Inverter klima uređaji su i predviđeni da rade non stop, i tad su najefikasniji. Razmisli o nekoj smart utičnici koja meri potrošnju el. energije kako bi imao tačan uvid u potrošnju. Mogu da ti preporučim Tuya, tu su oko 1500 dinara, ja imam jednu i zadovoljan sam kako radi.
Potrošnju gledas na telefonu jel tako, da li je bolja opcija npr Prosto uredjaj za merenje?
 
Tehnicko pitanje, uzeo sam letos inverter Hisense Energy PRO Hi Nano 12btu koja je odradila leto savrseno, bukvlano nisam osetio leto. Radi fantastican posao i sad kad je ovaj prelazni period. Ono sto me zanima je zima kad dnevne u budu u najboljem slucaju oko 0 ili blagi plus. Posto je prostor koji greje nekih 25m2 i kad zagreje bude super ali mu treba malo vremena sto je logicno. Kada bude zima to vreme ce sigurno biti jos duze, pa se razmisljam da klimu uopste ne gasim tj da ista radi 24/7 samo da nocu spustim temperaturu tipa na 18c. Koliko je to pametno i preprorucljivo i zbog same klime i zbog potrosnje ?
Zasto bi spustio nocu temperaturu kad jeftina tarifa do jutra,
Potrošnju gledas na telefonu jel tako, da li je bolja opcija npr Prosto uredjaj za merenje?
Tuya preko telefona
 

Prilozi

  • viber_slika_2022-11-14_09-40-19-246.jpg
    viber_slika_2022-11-14_09-40-19-246.jpg
    58 KB · Pregleda: 39
Poslednja izmena:
Ja koristim Smart Life aplikaciju umesto Tuya, inace je isti djavo navodno. Ali sam primetio da konacna potrosnja nije tacna. Pokaze vise nego sto realno potrosi. Trenutna je ok proveravao, ali ono dnevna, po satu, itd je veca nego sto realno jeste.
Kako je kod tebe?
 
Tehnicko pitanje, uzeo sam letos inverter Hisense Energy PRO Hi Nano 12btu koja je odradila leto savrseno, bukvlano nisam osetio leto. Radi fantastican posao i sad kad je ovaj prelazni period. Ono sto me zanima je zima kad dnevne u budu u najboljem slucaju oko 0 ili blagi plus. Posto je prostor koji greje nekih 25m2 i kad zagreje bude super ali mu treba malo vremena sto je logicno. Kada bude zima to vreme ce sigurno biti jos duze, pa se razmisljam da klimu uopste ne gasim tj da ista radi 24/7 samo da nocu spustim temperaturu tipa na 18c. Koliko je to pametno i preprorucljivo i zbog same klime i zbog potrosnje ?
Nemoj da spustas toliko temperaturu. Ok je ako volis da spavas u malo hladnijem, ali npr ako grejes u toku dana na 23-4 stepena, uvece je spusti na 22. Dobijaces samo vecu potrosnju ako budes pustao da se pravi velika razlika nocu i danju, pogotovu ako nemas izolaciju i ako je stan podlozan brzom gubljenju toplote. I da, najbolje je da radi 24/7.
Ja licno danju drzim na 23 stepena a nocu posto imam i malu bebu tek rodjenu, dignem na 23.5-24, em je jeftina struja nocu pa pustim da onda zagrije malo vise, pa je ujutru vratim na 23. Ali kod mene stan stvarno drzi fino toplotu.
To je naravno moje misljenje.Svako radi kako misli da je najbolje :D
 
Nazad
Vrh Dno