Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Kada se ugreju zidovi i krene da bude ustajalija temperatura, spustice se.

A vidim da ste i ti i taj drugi lik iz Hrvatske uzeli 9ku za 40-45m2...ne znam odakle vam ideja da ce to da bude ok.
 
Kada se ugreju zidovi i krene da bude ustajalija temperatura, spustice se.

A vidim da ste i ti i taj drugi lik iz Hrvatske uzeli 9ku za 40-45m2...ne znam odakle vam ideja da ce to da bude ok.
Ja sam je celu noc držao na 26 (unutrasnja temperatura bez klime je bila 23) sa nadom da ce ujutru kad dostigne temeraturu da krene da modulira niže međutim ništa od toga, opet kreće sa 800w spusti na 450 i gasi se. Soba je bila zatvorena dakle grejalo se 16m2, ovo ne bi trebalo da bude nikakav problem za jednu 9ku.
Ideja je da se proba ove zime ako može da greje tu kvadraturu, ako ne uzimam još jednu 7icu za spavacu sobu.
 
DAIKIN FTXC35C/RXC35C / Znam da je jedna od jeftinijih daikin ali me buni veoma mala težina spoljne jedinice. Konkretno 24 kg, klima je dvanaestica. Da li je to problem ili da to zanemarim?
 
Kada se ugreju zidovi i krene da bude ustajalija temperatura, spustice se.
Obzirom na to kakvo je leto bilo (i jos uvek je), mislim da su zidovi akumulirali dovoljno toplote da izdrze do decembra. :cool:
Da si ovo napisao u sred zime, pa da te (donekle) razumem, ali pisati ovako nesto pred kraj leta, dok se spoljna tmp vrti oko 30C (i vise), i zidovi "sijaju" od akumulirane toplote prilicno je neozbiljno.

@pulasin1987
u vec samom-po-sebi dovoljno toplom prostoru, jos uvek prilicno toplih zidova, male kvadrature, sta ti ocekujes od te klime, kako da se ponasa, kako da radi? Ziv nisam da cujem...
 
Poslednja izmena:
Kada zvekne oko 0 par dana videces da li radi kako treba ili ne, 40m2 da greje ta klima tesko,mene u vezi klima jedino nervira relativno niske temp sa puno magle to ubija klime.Moje klime predu na -10 zato na magli kao asmaticari malo malo defrost
 
Ozbiljno ili ne, algoritam klime nije Ai, vec treba vremena da se provali kada i koliko treba da duva i spusta. Default pretpostavka nije da si upalio grejanje na 23c. Mozda sam se pogresno izrazio, ali treba nekoliko dana da se klima prilagodi prostoru. Nece se uvek tako ponasati, alo se vecina klima tako ponasa. Meni tako rade i Fujitsu i Midea i Gree, a svaka posle spusta do 250-300W.
 
Evo NE12 Etherea u zaletu, napolju je 14C.
20210917_195935.jpg

A evo i regularnog rada
20210917_200529.jpg
 
Poslednja izmena:
Oavko ilustrativno se u zaletu moze uhvatiti bilo koja klima, od Muse pa nadalje.
 
To je otprilike maksimum pri ovim temperaturama. Kad je hladno ide do 1, 8 kW. Dovoljno 'ilustrativno'.
 
Ista firma. Čak zvao i telefonom posle porudžbine, jer je u pitanju nabavka za firmu, i dobio potvrdu koji dan kuriri preuzimaju iz magacina.
Imam potvrdu poridžbine, broj, stigla mi na mail. U utorak istice rok za isporuku, zvao sam juče i rekli mi da očekujem isporuku. Izmakla mi je klima i Gigatronu Vox IVA1-12IR jer sam morao da ispostujem ove. Imam pitanje, mozda prevazilazi okvire teme ali cu da ga postavim: Imam li kakva prava kao potrošač ako mi ne isporuče robu?
 
Nema to veze sa ugrejanim zidovima i ne znam čime, tačnije ne bi trebalo da ima veze ako je softver klime iole ok a evo i zašto to kažem.

Kupio sam skoro dve Fujitsu sedmice LMCE i ponašaju se otprilike slično kako se ponaša i taj Panasonic. Kreću sa nekih 600w i gase se na 250w i tako u krug. Dok recimo u istoj kući Fujitsu 12Kmta pri istim uslovima ,,prede'' na 110-120w sa kud i kamo manje gašenja.

Sve ovo me je navelo da zaključim da je sotver na Kmta dosta bolje naštimovan nego na Lmce. Verovatno je i sa tim Panasonicom slična stvar.
 
Zanimljivo je pitanje šta bi trebala da bude najniža modulacija? Da li treba da se spusta previše nisko i da duva "hladno", ili ipak da se zaustavi na nekoj višoj vrednosti.....izgleda mi da bi proizvodjači trebali da naprave neki softver, da svaki korisnik ponaosob definiše kako bi klima trebala da mu radi😊
 
Meni se jako retko potrosnja spusta ispod 250W, ali kada ode na 200W, to mi je prenisko na Luca, bude mi hladnjikav vazduh.
Verujem da je nekome ko mozda sedi bas ispod klime ili kome ne duva direktno to ok, ali ja sam na oko 2-2.5m od klime i duva ka meni, pa se rashladi previse da bi mi bilo ok.
Sva sreca, pa skoro nikada ne radi na ispod 250W.
 
DAIKIN FTXC35C/RXC35C / Znam da je jedna od jeftinijih daikin ali me buni veoma mala težina spoljne jedinice. Konkretno 24 kg, klima je dvanaestica. Da li je to problem ili da to zanemarim?
Spoljna jedinica je teška 30kg.Evo link pa pogledaj.Ne znam gde si video tu težinu od 24kg.
 
Bolje pogledajte težinu na Daikin sajtu, ja sam često nalazio različite podatke za iste uradjaje na sajtovima domaćih trgovaca.
 
Taj model klime je odlican ali za 20% manju kvadraturu od propisane ,inace su daikini perfektni za male sobe .
 
Nema to veze sa ugrejanim zidovima i ne znam čime, tačnije ne bi trebalo da ima veze ako je softver klime iole ok a evo i zašto to kažem.

Kupio sam skoro dve Fujitsu sedmice LMCE i ponašaju se otprilike slično kako se ponaša i taj Panasonic. Kreću sa nekih 600w i gase se na 250w i tako u krug. Dok recimo u istoj kući Fujitsu 12Kmta pri istim uslovima ,,prede'' na 110-120w sa kud i kamo manje gašenja.

Sve ovo me je navelo da zaključim da je sotver na Kmta dosta bolje naštimovan nego na Lmce. Verovatno je i sa tim Panasonicom slična stvar.
Kako duva kmta na tih 120w? Meni luca nece ispod 200w ali tu mi je mlako kao sto rece heroj, nisam siguran da bi mi se svidelo da moze nize
 
Spoljna jedinica je teška 30kg.Evo link pa pogledaj.Ne znam gde si video tu težinu od 24kg.
Evo ovde videh podatak o 24 kg. https://www.technomarket.rs/daikin-ftxc35c-rxc35c-inverter-klima-uredaj.
Gledam veliki broj klima i verovatno sam ovde pogledao samo taj sajt, mada obično proverim na više njih.
Nakon vašeg odgovora pogledao sam još nekoliko i zaista gotovo svuda je 30kg.
Hvala na odgovoru
Evo ovde videh podatak o 24 kg. https://www.technomarket.rs/daikin-ftxc35c-rxc35c-inverter-klima-uredaj.
Gledam veliki broj klima i verovatno sam ovde pogledao samo taj sajt, mada obično proverim na više njih.
Nakon vašeg odgovora pogledao sam još nekoliko i zaista gotovo svuda je 30kg.
Hvala na odgovoru
Što spomenu tassotti za istu uređaj različiti opisi kod prodavaca
 
Poslednja izmena:
Nebi da drvim i cepidlačim ali taj Daikin ima spoljnu bruto težine 30kg a neto 28, ako me sećanje dobro služi.
Nego, jel neko ima iskustva u grejanju sa Hisense klimama? Nešto ne nađoh...
 
@banacanin

 
Hvala Ivane al na toj temi je čovek tek kupio klimu i nije se još grejao. Al hvala u svakom slučaju.
Jel ima neko info od kojih marki klima trgovci imaju najveću maržu, kineskh ili 'japanskih'?
 
Planiram ovih dana da uzmem neku 12ku, prvenstveno za grejanje. Ta Hisense Energy Pro HiNano 12 ima isuvise dobre specifikacije za tih nekih 60-65 000.
Nigde se ne mogu pronaci testovi ili iskustva korisnika vezana za grejanje ovom klimom. Svi podaci su ono koje je dao prizvodjac (Hisense), tako da ne bih da rizikujem.
Na GREE Muse mnogo ljudi se zali na modulaciju, a Amber daleko premasuje budzet.
Verovatno cu ici na neko sigurno resenje pa makar bio i model star nekoliko godina ( Japanac neki, Fujitsu ili Daikin).
 
Ovaj post je od 31.08.2021 sa foruma u Hrvatskoj.Ima sličnosti sa radom tvoje klime.

Kupio Panasonic Etherea 3.5kW model prije 2 mjeseca, montiran je tek prije mjesec dana...

Pri montaži mi nisu klimu vakumirali, napomenu sam im to i rekli su mi da ne brinem, da su ispustili zrak sav i da je to OK na kraćim instalacijama jer klima je zid na zid ali ima 3 metra cijevi...

Napomenuo sam to i trgovcu gdje sam klimu kupio. Također papire garancije su uzeli i još ih nisu potvrdili i vratili... za što ću ih zvati danas.

U međuvremenu klimu koristio u hlađenju, klima je OK, iako mi se ne sviđa što kod ponovnog paljenja u hlađenju ne ide odmah u modulaciju nego prvo digne na 600-700W ali onda se brzo vrati na 150-180W ovisno o vanjskoj temperaturi i održava moduliranjem temperaturu pristojno. Daikin to ne radi kojeg imam u drugoj kući već odmah ide na moduliranje 150W i ne diže više od toga... No Nebitno, malo ide na živce buka pri paljenju vanjske jedinice no OK, nije se palila i gasila često.

E sad dolazimo do onog bitnog, ovih hladnijih dana poželio sam malo zagrijati prostor navečer, vani je cca 15-16 stupnjeva pa stavio grijanje na 23-24... Upalim klimu, radi na 800-900-1000W, grije ko luda, stvarno vrhunski... Na WiFi aplikaciji vidim temperaturu da je postignuta, ali klima ne modulira, ona i dalje vrti 800-900W, prelazi 1 stupanj na senzoru preko zadane temperature, klima još ne modulira, dere 800-900W, pa i kilovat... Prelazi 2 stupnja preko zadane temperature, klima još ne modulira, ventilator puše ko lud, klima grije ko luda, i onda krene smanjivat snagu, dođe do 500W i ugasi se...

Klima nije prejaka za prostor, radi se o 45m2 za 3.5kW klimu, dakle moglo bi se reći da je čak i slaba... Problem je što klima uopće ne modulira u grijanju, a po specifikacijama trebala bi se spustiti u grijanju do 180-200W, ali to se ne dešava nikada... I onda se krene palit i gasit svake 2-3 minute i radit na MAX, kao da imam ON/OFF sistem... Očito nešto nije dobro, a iskreno to nije ono što sam platio 8000kn po specifikacijama, klima mora modulirati, što će mi smeće koje se pali i gasi svakih 3-4 minute...

Pitanje, što napraviti??? Pozvati se na reklamaciju?

Također montažu sam platio 1500kn i onda da mi ne vakumiraju klimu, i čak u trgovini gdje sam ju kupio me uvjeravaju da je to OK... Javim ću se i Panasonicu pa ću i nijih pitati jel to OK... Znači monterima crkla vakum pumpa pa eto, oni će to tako??? Welcome to Croatia!

Usput, WiFi aplikacija Panasonic je živi očaj, znači to je toliko sporo, učitava užasno sporo, valjda su im serveri koma, na granici upotrebljivosti.

Trebao sam uzet Shorai Edge, no eto, bila je mala razlika u cijeni a Etherea bolja po speckama, i hvaljena na ovom forumu u nebesa... Zašto oni koji ju hvale ne kažu pravu priču, to treba pitati njih... Ili su zadovoljni sa polufunkcionalnim proizvodom koji ne opravdava svoju cijenu.

Evo i naredni post.

Bili dečki iz servisa, prvo izmjerili tlakove, i u klimi fali plina... (oni prvi koji su bili došli bez vakum pumpe su bili i bez manometra tako da to nisu mogli ni vidjeti).

Izbacili plin, ovaj put vakumirali jedinicu i ubacili novi plin. Nakon toga svi problemi koji su bili i prije su ostali. Naručena nova elektronika i senzor unutarnje jedinice. To je bilo prekjučer.

Jučer poziv direktno iz Panasonica da oni preuzimaju slučaj i dolaze idući tjedan u utorak ili srijedu vidjeti u čemu je problem, ali klima definitivno ne radi kako treba u grijanju, što mi je potvrđeno od servisera. Pregrijava senzor unutarnje i uopće ne spušta u niže brzine.

Što se tiče klime u hlađenju i njenog rada, relativno sam zadovoljan. Ali moram reći da sam zadovoljniji bio Daikinom kojeg sam imao u drugom stanu.

Panasonic Etherea koja je viši rang mi ima neke mušice koje Daikin ulazni model Sensira nije imao.

Kad se Panasonic pali (ako je temepratura blizu zadane) zaletava se pa spušta u nižu brzinu, Daikin to nije radio, odmah je radio nižom brzinom i stvarao je manje buke na vanjskoj. Naravno i Daikin se zaletavao ako temperatura prostora nije bila blizu zadane, ali se zaletavao s razlogom.

Druga zamjerka je Wi-Fi aplikacija Panasonicova. Dosta je spora i ponekad ju je teško upaliti uopće i doći do toga da se može klimom manipulirati, serveri su im često užasno spori, a sve ide preko Interneta. Kod Daikina to nije slučaj jer ako si spojen na istu Wi-Fi mrežu, ne ide preko Interneta kao Panasonic, već se spajaš direkt na klimu.

Također Daikin mi radi nešto tiše, a Panasonicova tehnologija NanoeX blago zuji, al ajd isključiš to preko noći, a preko dana to ne možeš ni čuti jer je tiše od komarca.

Još jedna mana su 3 bijele LEDice na Panasonicovoj jedinici, dosta su jake i osvjetle sobu u kojoj spavaš... Kod Daikina se mogu isključiti, a kod Panasonica ne.

U svakom slučaju nadam se da će mi nova elektronika riješiti problem, a ukoliko sve ostane isto pokušat ću dogovoriti zamjenu za nešto drugo...

Napominjem da ne pljujem po Panasonicu, klima mi je u hlađenju radila super i nekakvih većih zamjerki nisam imao. I kad je vani temperatura bila 40 klima je odrađivala posao fenomenalno. Grije kao luda također, ali eto nažalost nešto ne štima s modulacijom u grijanju.

Primjetim svaku sitnicu, pa eto ako koga zanima realni osvrt... S Toshibom i Mitsuom nisam još imao kontakata pa ne mogu ništa reći...

Isto se ponasa kao gree muse.

Elem, sto se tice gree muse klime problem je u ploci i svi koji imaju problem mogu kontaktirati energy net za zamenu. Cekam da kod mene zamene pa da testiram.
 
Koliko se secam, ovde je nekome zamenjena ploca i isto se ponasa.
 
Planiram ovih dana da uzmem neku 12ku, prvenstveno za grejanje. Ta Hisense Energy Pro HiNano 12 ima isuvise dobre specifikacije za tih nekih 60-65 000.
Nigde se ne mogu pronaci testovi ili iskustva korisnika vezana za grejanje ovom klimom. Svi podaci su ono koje je dao prizvodjac (Hisense), tako da ne bih da rizikujem.
Na GREE Muse mnogo ljudi se zali na modulaciju, a Amber daleko premasuje budzet.
Verovatno cu ici na neko sigurno resenje pa makar bio i model star nekoliko godina ( Japanac neki, Fujitsu ili Daikin
Fujitsu LLCE12 je solidna klima.
 
Ako moze savet, sta je bolje raditi. Imam 15ak godina klimu u dnevnoj sobi u stanu sa CG (Daewoo stara skola rekao bih, made in Korea mislim da je pisalo), do sada jednom punjena i ciscena. Nije nikada imala neke performanse, ali uspe da ohladi kad su ekstremne vrucine (za grejanje koriscena vrlo malo u prelaznom periodu i ok greje tada). Sad bi za spavace sobe uzeo jos jednu klimu, koristila bi se za ekstremne vrucine uglavnom jer inace nema potrebe. Verujem da ne mora inverter da se uzima, vec obicna (racun za struju je nebitan), ali bi tisina bila bitan faktor ako moze. Ima li neki ne-inverter da je poznat po tisini? Jos je pitanje je dal' da mozda ovu staru klimu skidam i stavljam za tu sekundarnu, ili da ne komplikujem vec samo dodam novu?
 
Neinverteru kompresor kada radi, uvek radi na max, pa tu sad očekivati neku tišinu,,, Što se tiče unutrašnje jedinice, klime iz srednjeg segmenta daju nizak nivo buke, ali je to sve na najnižim brzinama turbine ili na noćnom modu. Tada klima ima znatno manji protok vazduha i naravno hladi slabije jer manja količina vazduha prolazi kroz izmenjivač. Performanse i niska cena ne idu ruku pod ruku. Za spavaće sobe (u svaku sobu po jedna) bi bila idealna Midea Breezless, ali cena nije na nivou neinvertera.

Mada, pitanje i šta smatraš pod tišinom. Možda ti već ta postojeća klima drnda, a ti si se navikao na to. U tom slučaju će skoro svaka biti tiša.
 
Sa sadašnjim cenama jeftinih invertera ja ne bih uzeo on/off klimu nikad više. Za hlađenje i dogrevanje će bukvalno bilo koja da radi. Meni je Vox Iva6 na 40C letos hladio lagano trpezariju i dnevnu od oko 35 kvadrata zajedno, plus malo spusti temperaturu u spavaćoj da može da se spava noću, znači 35 kvadrata može da ohladi i u najgorim uslovima.
 
Nazad
Vrh Dno