Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Po specifikacijama za iste pare je bolja Midea Xtreme ... Ja sam je kupio ali jos uvek nisam probao tako da ne mogu konkretno da ti pomognem.
 
Evo kako izgleda prosecan domaci majstor
Pogledajte prilog 317144

Ja sam se pravio lud malo ali poenta price je da cas je cena sa materijalom cas bez :)

Posto sam ga prvo kontaktirao telefonom jer mi nije odgovorio bio na poruku (a on nije ni gledao da smo vec pricali telefonom)
Preko telefona mi je nabrajao cak i stvari koje stizu uz klimu, kao propratni potrosni materijal koji mora da se naplati.
Da se razumemo 12 000 mi je ok cena za ugradnju ali nervira kad su ovakve jajare na sitno.
Pogresio je i rekao da su 2700 nosaci, u sledecoj poruci ti je napisao 700. 15e se svuda naplacuje metar cevi. Ovaj je malo skuplji, ali i dalje ok. Generalno se trenutno naplacuje 10.500din do 2m cevi, a svaki sledeci metar 15e.
 
Ja u sredu platio 12000 instalaciju Hisensa, tako da je to ta neka cena
 
Kuhinja sa trpezarijom, izolacija stiropor na zidovima i plafonu 5 cm, 25 kvadrata, dobar prozor, dva spoljna zida, pod nema izolaciju, kuća na tlu.
Postoji šporet koji bi se koristio samo za kuvanje a ne i za celodnevno loženje radi grejanja. Klima potrebna za hrejanje i hlađenje u ovim uslovima šta preporučujete?
 
Klima sto dalje od šporeta,mala je m2 tako da imas dooosta izbora,moj glas ide za 12lmce.
 
Pogresio je i rekao da su 2700 nosaci, u sledecoj poruci ti je napisao 700. 15e se svuda naplacuje metar cevi. Ovaj je malo skuplji, ali i dalje ok. Generalno se trenutno naplacuje 10.500din do 2m cevi, a svaki sledeci metar 15e.

Postoje 2 ovlascena servisa u Kraljevu, kada sam tu poruku napisao to je prvi majstor sa kojim sam pricao telefonom.
Tj prvo sam zvao
chrome_zjhXMzOA7f.jpg
Aero koji se NIJE javio pa sam mu odmah napisao viber poruku (vidi sliku)
Odmah zovem Boco koji mi govori usmeno kroz telekomunikacionu vezu (nemam audio snimak) on mi govori ono sto sam napisao u poruci gde sam iznenadjen za cenu.
Kod njega mi ispada preko 20 000 sa cebima i ostalim stvarima, sve njegovo je zlatno on je u ovoj uniji servisera ima potvrde sertifikate malo je skuplji ali mirno spavam (njegove reci)
Odmah zovem uvoznika da pitam zasto je tolika cena i da li sam uslovljen ugradnjom kod ovlscenog servisera (jer vec imam alternativu po normalnoj ceni ali mi treba potvrda napismeno)
Odgovor dobijam sledeci emailom jer mi je rekao da ce se konsultovati sa koleginicom sto se tice cena. chrome_p7g2q4Tdcj.jpg
Do ovog momenta ne znam da Aero trazi 12k (sto je ok cena sa cevima)

Nakon toga ovaj prvi aero me zove ali vec sam nasao ko ce da mi ugradi pa nisam zainteresovan i covek mi govori ovo sto mi je i napisao od 12 do 15k
Medjutim odgovara mi i na viber poruku i ja tek sutradan posto sam bio dokon reko hajde da ga testiram da vidim hoce li biti seljak.
On na zalost biva seljak to se vidi na slici gde je cas cena sa materijalom cas nije, ne moze covek da se odluci.
 

Prilozi

  • chrome_zjhXMzOA7f.jpg
    chrome_zjhXMzOA7f.jpg
    22.2 KB · Pregleda: 56
Poslednja izmena:
Podeliću ovde par iskustava vezano za klime, servisere i generalno za majstore u Srbiji za koje mahom svi znamo kako funkcionišu, čast izuzecima, ali većina definitivno... Sledi duži tekst, ko ima vreme i volje neka čita, ostali neka preskoče.

Što se klime tiče pitao sam pre par dana za mišljenje forumaša jer sam suzio izbor na 3 modela i dobio detaljne odgovore ljudi koji imaju više iskustva što se tiče grejanja na inverter. Ja sam na kraju kupio Gree Muse Pro 12-icu koji neki kude, drugi hvale, ali negde sam morao da presečem i opisao sam kako sam je našao po dosta boljoj ceni u odnosu na glavnog distributera za Gree i Bergen kod nas, a to je firma EnergyNet. Klima je uredno stigla iz Bg-a na adresu u kompletu sa setom za instalaciju, drug koji radi u Gigatronu je proverio sve delove i konstatovao da je u pitanju noviji Muse model koji i oni prodaju i koji bi trebalo da ima bolji kompresor i sl...

Za bilo kakvu tehniku možemo da raspravljamo do prekosutra, ali u Srbiji kao zemlji trećeg sveta sigurno važe sledeća pravila - ma koliko platio, to najčešće ne znači da ćeš dobiti kvalitet i pouzdanost, već je maltene sve lutrija ili se svuda ide na vezu i "znaš me - znam te" fazon kako bi se dobio bolji proizvod ili usluga. Dakle kupili vi bilo šta, pa i klimu od recimo 50k ili 150k, ne mora da znači da će ova skuplja biti bolja, ona će na papiru po specifikaciji biti svemirski brod naravno, ali sve što stiže kod nas je jednostavno namenjeno tržištu Pakistana recimo. Dakle ovaj isti Muse koji sam kupio ja sigurno nije na nivou Muse-a koji je kupio neki Englez recimo jer Gree štanca i za tržište Velike Britanije, ali kao i svaku drugu tehniku Kinez pravi isti model sa različitim kvalitetom u zavisnosti od tržišta kome je namenjen uređaj i to važi praktično za svakog proizvođača. Najskuplji mogući Samsung telefon ili iPhone koji se isto štancaju u Kini sigurno nisu isti po kvalitetu u Nemačkoj i kod nas. To svi znamo i ovo nije topla voda, samo konstatacija.

Meni je ovo prvi inverter i videćemo kako će se pokazati, ali stvar je u tome što niko od nas nema identične uslove u pogledu izolacije, rasporeda prostorija i stvari, kako koristi klimu uopšte, tipa većina ljudi zna da je uključi i isključi, a nema predstavu da postoje modovi za ekonomičniju potrošnju recimo noću itd., niti da svaka može da se programira praktično i posle svako može da pljuje jer ga je račun za struju izašao ne znam koliko, a sa klimom od pre 10 god. je trošio neuporedivo manje. Dakle, mnogo faktora ulazi u računicu koliko će inverter trošiti zimi recimo, zavisi i od vanjske temperature, da li je blaža zima, suvo ili vlažno vreme, znači od bezbroj faktora i ne može ništa da se generalizuje već je stvar slučaja i ne znaš dok ne probaš bukvalno. Možeš da se posavetuješ, čitaš komentare i recenzije, ali klima u tvom domu će raditi pod drugačijim uslovima, nikada neće biti isti uslovi kao kod drugih. Pošto je i tržište klima prezasićeno, sada kao kod telefona i laptopova recimo oni idu na inovacije poput wifi mogućnosti upravljanja klimom, ne znam koliko modova rada, svakavi filtri za pročišćenje vazduha, jonizatori, bla, bla, ali oni moraju da ponude nešto drugačije od konkurencije i brojke koje će privući kupca. Kao i za sve ostalo, ljudi se mahom upecaju upravo na te stvari, sada je svuda hiperprodukcija, kvalitet se ne gleda maltene, skarabudže nešto i fino to izreklamiraju i štancaju. Tako da ne čudi što je nešto od pre 20 ili više godina bilo daleko kvalitetnije nego bilo šta sada proizvedeno i pored toga što uređaj danas ima najsavremenije komponente, nikada ranije se nije štancalo u svakoj oblasti kao sada i čim raste kvantitet, opada kvalitet, stvari rade dok su u garanciji, mada se i tada masovno kvare, a nakon toga je samo pitanje sreće da li će potrajati još 2-3 ili 5 godina, tržište je orijentisano ka tome da kupac iznova kupuje bilo šta.

Dakle, ja nemam iskustva u grejanju sa inverterima kod kuće, ali na poslu klime koristimo za zimu i leto zadnjih 10 god. bukvalno. To su LG modeli koji su koštali preko 1000 evra kada su kupljeni i oni još uvek šljakaju i završavaju posao. E, sad o serviserima - kod nas su serviseri kao i bilo koji drugi majstori svaštari u najvećem broju slučajeva. Dakle u Srbistanu majstor dođe kada ga namoliš, ulazi obuven i ne nosi masku po default-u, skarabudži ti nešto, psuje kako to je neka budala to pre njega napravila da ga je sad on jedva skrpio, poruši ti pola stana ili kuće, napravi svinjac iza sebe, odrapi te i to je neki najčešći scenario... Zvuči poznato? Serviser za klimu, moler, serviser koji vam ugrađuje optički internet, ma bilo koji. Kada taj isti "majstor" ode recimo u Nemačku da odradi koji mesec na crno tamo sigirno neće ući obuven, završiće posao bez kuvanja kafe, počistiće za sobom i kada izađe sve će biti kao i pre nego da je došao. Tako bi trebalo da bude, jer je za to on plaćen, ali kod nas kao i za sve drugo važe potpuno druga pravila, majstori sd bahate, nikad nemaju vreme i ma koliko platili, ne znači da će posao završiti kvalitetno.

Meni je pre mesec dana došao serviser za klimu sa pomoćnikom u okviru scenarija koji sam pomenuo, pre toga sam ga danima jurio da dođe da sredi to što treba, odlagao je za ujutru, uveče, danima, znači kad se njemu prohte, a nisam mogao da zovem drugog jer je to serviser koga je poslao stanodavac u stanu gde privatno živim. Znači taj tutuban od majstora je došao ladno sa Egipćaninom koji mu je pomoćnik, obojici sam odmah na ulazu dao maske jer oni idu i kod Kurte i kod Murte i moram i na to da mislim, drndali su oko 1h tu klimu, na kraju sredili to i naravno ostavili svinjac koji sam čistio. Pričao sam sa tim Egipćaninom, koji je ladno student i pošto su mu zavrnuli slavinu što se tiče stipendije, a treba da završi semestar kod nas, počeo je da radi kao pomoćnik servisera za klimu. Znači, to je ekipa koju je poslao EnergyNet kao jedna od najpouzdanijih firma za prodaju i servis klima u Nišu recimo. Ovog što ima njihov sertifikat sam danima jurio jer on zna računicu - kod mene će zaraditi 30 evra da sredi to što je sredio, a preče mu je naravno da ugradi danas 5 klima u MaxBet kladionici i naplati 100 evra po jednoj ugradnji.
Dalje, u firmi u kojoj radim svake godine dolaze serviseri u sred radnog vremena da opravljaju klimu, dakle firma debelo plati te servisere, više nego po redovnom cenovniku, ali oni dolaze kad se njima prohte jer im se može, ti zavisiš od njih, sve više ljudi zahteva njihove usluge i to je to u principu.

Većina tih servisera klima je kao prošla neku obuku kod ovlašćenih distributera, ali to se samo tako administrstivno zavede i oni sad rade za tog distributera ili prodavnicu kako bi vam servirali ceo paket - klima + ugradnja i ispadne bar 50 ili više evra skuplje, ali ljudi to plaćaju da se ne bi sami maltretirali da kupuju te dve usluge odvojeno. I maltene svi ti serviseri ugrađuju sve živo i Midea, Daikin, Vivax, Hisense, Samsung, LG, ma sve što treba ugrađuju i za sve su oni sertifikovani. EnergyNet je meni preporučio 3 servisera koji su obučeni kod njih i rade sa njima ali jedan od te trojice je klasičan paušalac i on nema taj famozni pečat da mi overi garanciju. Moj drug je angažovao baš tog momka jer ga zna i druži se sa njim, ovaj mu je ugradio Muse povoljnije i zna da ako bude problema da će mu sve srediti jer ga zna lično, ali ja nisam smeo da rizikujem sa tim serviserom jer onda ne bih mogao da ostvarim +3 godine garancije zbog tog glupog pečata iako taj dečko verovatno bolje radi nego ovi ostali. Već sam pomenuo da serviser koji ima taj pečat i sa kojim sam dogovorio ugradnju za 60 evra zvuči ok preko telefona, ali ne znam šta će biti kada dođe sledeće nedelje iako je on kao najpouzdaniji serviser koji najduže radi za EnergyNet i uopšte me ne bi čudilo da kada dođe skarabudži to i traži nakon ugradnje 100 evra jer fali to to i to, što nismo računali ili kako već, sve sam to već video i osetio. To ne znači da ću mu platiti, jer ne kreće da radi ništa dok mi ne kaže konačnu cenu i pre toga proverim taj njegov sertifikat i taj glupavi pečat..

Više stvari sam ovde nabrojao i sve je to poznato, uređaji koji se kod nas prodaju jesu za tržište neke beton lige da kažemo i to je činjenica, zato kad ko može kupi u inostranstvu pa to preveze nekako. Svi su međusobno povezani i svi gledaju da ućare što više. Zajedno oni diktiraju cene po svojoj računici. Glavni distributeri su najskuplji, ali kao kod njih je sigurica, neki njihovi serviseri su zaista stručnjaci za određene tipove klima, a većina su svaštari. I distributer i prodavnica vas praktično prisiljuju na tog zvaničnog servisera inače gubite garanciju, a to su mahom neki fizikalci koji tu i tamo nešto prinauče i posle skarabudžuju to ljudima, pa i ako bi taj uređaj možda i dobro radio, ovaj ga podesi tako da ili ne radi kako valja ili brzo krene da se kvari ili rikne skroz, pa peripetije sa reklamacijama, dodatnim popravkama itd. Onda jurite po preporuci ili onog koga znate da neće da vas zavrne. Sve u svemu ponoviću, kod nas u najvećem broju slučajeva platiti više NE VAŽI dobiti kvalitet i pouzdanost za bilo koju stvar, kako se kome padne bukvalno, a kada čovek nema alternativu u pogledu grejanja i rikne klima, platiće koliko ga ucene, jer ne može da se smrzava. Tužno, ali je tako. I naravno, nisu svi majstori isti, ima kvalitetnih ljudi koji zarade svaki dinar, ali situacija je takva da danas svako može da bude majstor jer su sva tržišta prezasićena uređajima koji se moraju montirati i kvare se, dakle potreba za servisom je velika i naravno da će popravku raditi tipa 3 servisera u celom gradu jer su oni univerzalci i i sve znaju, a ne onoliko ljudi koliko je neophodno. Zašto bi firma platila 10 kvalitetno obučenih ljudi, kada 3 čoveka mogu da obave to, oni ugrađuju po 7-8 klima dnevno i svi su na dobitku. Svi sem krajnjeg kupca koji najčešće ispašta...
 
Poslednja izmena:
Koliko si platio klimu sa tim popustima svim?
 
Koliko si platio klimu sa tim popustima svim?
Pisao sam već o tome - 58.500 sa setom za ugradnju i isporukom na adresu. Mnogi i dalje opaljuju i za isporuku iako kupuješ robu u vrednosti od 60k recimo, ali klima je teška(tj. spoljna jedinica) i to ti neke prodavnice uračunaju u ukupnu cenu sa isporukom. Uglavnom je preko 63k, a u EnergyNet-u, Gigatronu i sl. je skoro 69k. Ovo su trenutne cene za Gree Muse Pro. U prethodnom postu imaš detalje oko te kupovine, šta su mi nudili i koga sam sve zvao...
 
Poslednja izmena:
Vecina servisa bele tehnike je pausalno, a naravno da imaju pecat, zasto pausalac ne bi mogao da ima pecat?

Mislim da si malo vise izdramio, naleteo si na malo aljkavijeg majstora i to je to. Obicno stave kesu ispod kada buse, pa ne bude svinjac, a ovaj to nije uradio. Pa i onda mora da se cisti i usisava posle toga, logicno je da mora nakon busenja velike rupe u zidu.

Ta prica sa losijim stvarima kod nas moze biti, ali ne mora da znaci.
Cak sto vise, Gree kod nas prodaje jace uredjaje nego u vecini Evrope, iste one koji su za trziste severne Evrope, sa dodatnim grejacima i boljim kompresorima.
 
Pisao sam već o tome - 58.500 sa setom za ugradnju i isporukom na adresu. Mnogi i dalje opaljuju i za isporuku iako kupuješ robu u vrednosti od 60k recimo, ali klima je teška(tj. spoljna jedinica) i to ti neke prodavnice uračunaju u ukupnu cenu sa isporukom. Uglavnom je preko 63k, a u EnergyNet-u, Gigatronu i sl. je skoro 69k. Ovo su trenutne cene za Gree Muse Pro. U prethodnom postu imaš detalje oko te kupovine, šta su mi nudili i koga sam sve zvao...
Kad si uzeo to klimu? Sad sam gledao, cena joj je 69k, a i ne pise da ide set uz nju
 
Kad si uzeo to klimu? Sad sam gledao, cena joj je 69k, a i ne pise da ide set uz nju
Pogledaj prethodni post, znači ne ovaj današnji već od pre par dana kada sam kupio klimu (prošle srede). Tamo je sve u detalje opisano, koga sam sve zvao i kako sam došao do nje. U najkraćem kupio sam je preko BC Group prodavnice online, cena je sada oko 64k kod njih za ovaj model, ali možeš da upišeš nižu cenu i oni će ti ponuditi neku među cenu. Više puta sam ih zvao da proverim da li je to definitivno taj model, dakle Muse Pro 12-ica i da li definitivno dolazi instalacioni set. Jesam rizikovao, ali sam imao dobra iskustva ranije sa ovom firmom i drugar koji prodaje te klime je potvrdio da je to identična onoj koju oni prodaju u Gigatronu za 69k ili u EnergyNet-u po istoj ceni... Sve vreme pričamo o gotovinskom plaćanju, dakle ova cena koju je meni ponudio BC group od 58.500 je bila za gotovinsko plaćanje, na rate daju ali naravno dosta skuplje. Možda izvučeš i bolju ili nešto nepovoljniju cenu od mene, ali svakako pokušaj da spustiš kada već oni to sami nude... Pre naručivanja, obavezno pozovi da sve proveriš jer se kod nas nikada ništa ne zna naravno. Ja sam išao na to pozitivno ranije iskustvo sa BC Group, pa sam sve platio online preko sajta, a može i pouzećem naravno... Uglavnom pogledaj taj post, pa možda bude još koja korisna informacija
 
Vecina servisa bele tehnike je pausalno, a naravno da imaju pecat, zasto pausalac ne bi mogao da ima pecat?

Mislim da si malo vise izdramio, naleteo si na malo aljkavijeg majstora i to je to. Obicno stave kesu ispod kada buse, pa ne bude svinjac, a ovaj to nije uradio. Pa i onda mora da se cisti i usisava posle toga, logicno je da mora nakon busenja velike rupe u zidu.

Ta prica sa losijim stvarima kod nas moze biti, ali ne mora da znaci.
Cak sto vise, Gree kod nas prodaje jace uredjaje nego u vecini Evrope, iste one koji su za trziste severne Evrope, sa dodatnim grejacima i boljim kompresorima.
Napisao sam samo par svojih iskustava sa majstorima vezano za klime i ne smatram to dramom već samo delim svoje iskustvo. Dakle, ovde ne pričamo o nekim levim serviserima, već ljudima koji rade za firme koje su na glasu u ovoj oblasti i koji dobro naplaćuju to što rade.

Pisao sam i generalno kako većina majstora kod nas radi, jer imam sjaset iskustava sa njima, a i moja braća su majstori pa znam kako se to radi kod nas, a kako vani recimo, a i živeo sam u Nemačkoj pa imam i to iskustvo.

Svako ima svoja iskustva, pozitivna i negativna i ja mogu da preporučim čoveka za veš mašine koji nema ni srednju školu, ali zna posao mnogo bolje od ovih ovlašćenih sa pečatima i ko zna kakvim sertifikatima.

Stvar je u tome što kod nas moraš da budeš kod kuće sve vreme kada ti dođe bilo koji majstor i nadgledaš sve to, jer ako ne nadgledaš onda obično isfušari i svako je imao ovakvo iskustvo. A, to što smo mi svetlosnim godinama udaljeni od sasvim normalne pojave da majstor dođe, opravi, počisti i naplati uslugu je druga stvar. To je nama čudno, a tako zapravo treba da bude. To što je za naše pojmove "normalno" i na šta mi pristajemo je sasvim druga priča, ali mi smo tu gde jesmo upravo iz takvih razloga...

Ne znam da li si nekad zvao majstora da ti renovira kupatilo ili tako nešto, pa da ti bude jasna moja poenta? Ja sam kao klinac radio na građevini i gledao sam te iste majstore kako rade. Mislim da je jasna moja poenta koja se uklapa u činjenicu da tipa nijedna stambena zgrada danas ne može da parira prosečnoj zgradi građenoj tipa osamdesetih godina i sl.

Sada sam otišao daleko od teme, ali sam podelio svoje iskustvo do sada, pa ću to uraditi i kada klimu pustim u pogon ove sezone, a nadam se da sam nekom pomogao ponekom korisnom informacijom. Moj savet je samo biti na oprezu i prilikom kupovine i kod izbora majstora, jer se kod nas mulja na sve strane, da banalizujem - to se oseti i pri kupovini fena za kosu, a kamoli u slučaju kupovine nešto skuplje klime, laptopa, auta ili stana...
 
Poslednja izmena:

HISENSE ENERGY PRO 12K QE35XV0A negde je oznaka Hisense Inverter klima Energy Pro A+++ Wi-Fi 12K​

Да ли неко има и како је задовољан са овим моделом?
 
Napisao sam samo par svojih iskustava sa majstorima vezano za klime i ne smatram to dramom već samo delim svoje iskustvo. Dakle, ovde ne pričamo o nekim levim serviserima, već ljudima koji rade za firme koje su na glasu u ovoj oblasti i koji dobro naplaćuju to što rade.

Pisao sam i generalno kako većina majstora kod nas radi, jer imam sjaset iskustava sa njima, a i moja braća su majstori pa znam kako se to radi kod nas, a kako vani recimo, a i živeo sam u Nemačkoj pa imam i to iskustvo.

Svako ima svoja iskustva, pozitivna i negativna i ja mogu da preporučim čoveka za veš mašine koji nema ni srednju školu, ali zna posao mnogo bolje od ovih ovlašćenih sa pečatima i ko zna kakvim sertifikatima.

Stvar je u tome što kod nas moraš da budeš kod kuće sve vreme kada ti dođe bilo koji majstor i nadgledaš sve to, jer ako ne nadgledaš onda obično isfušari i svako je imao ovakvo iskustvo. A, to što smo mi svetlosnim godinama udaljeni od sasvim normalne pojave da majstor dođe, opravi, počisti i naplati uslugu je druga stvar. To je nama čudno, a tako zapravo treba da bude. To što je za naše pojmove "normalno" i na šta mi pristajemo je sasvim druga priča, ali mi smo tu gde jesmo upravo iz takvih razloga...

Ne znam da li si nekad zvao majstora da ti renovira kupatilo ili tako nešto, pa da ti bude jasna moja poenta? Ja sam kao klinac radio na građevini i gledao sam te iste majstore kako rade. Mislim da je jasna moja poenta koja se uklapa u činjenicu da tipa nijedna stambena zgrada danas ne može da parira prosečnoj zgradi građenoj tipa osamdesetih godina i sl.

Sada sam otišao daleko od teme, ali sam podelio svoje iskustvo do sada, pa ću to uraditi i kada klimu pustim u pogon ove sezone, a nadam se da sam nekom pomogao ponekom korisnom informacijom. Moj savet je samo biti na oprezu i prilikom kupovine i kod izbora majstora, jer se kod nas mulja na sve strane, da banalizujem - to se oseti i pri kupovini fena za kosu, a kamoli u slučaju kupovine nešto skuplje klime, laptopa, auta ili stana...
Sve si u pravu u sustini
Mene ljudi ne kapiraju ovde zasto pizdim na majstore. Moj san je da mogu da platim kolik kosta i da ga ne vidim ocima a da uradi kako treba, pih kakav bi zivot bio bajka onda.
Mene fascinira sto su ljudi ubedili sebe da je sve ono sto si ti nabrojao kao problem da je to NORMALNO ...
Mene to fascinira na jako puno nivoa...

Nego sreca je sto ce ovako nesto vrv nekad zaziveti i kod nas


I onda cu lepo ja moci da ugradim klimu sam da ispicanim sve do perfekcije i uzivam u istoj. 0% stress 100% zadovoljstvo
 
Hahaha, a onda posle kukate da je skupo...svi bi da bude full, a da plate kikiriki. Juri se sto jeftinija klima, sto jeftinija ugradnja, odbijanje materijala itd...a onda bi svi "platili koliko treba". Ma da, negde tamo u zemlji snova, gde su kuce od cokolade...
 

Prilozi

  • Screenshot_20210912-231235_YouTube.jpg
    Screenshot_20210912-231235_YouTube.jpg
    95.1 KB · Pregleda: 21
Ja se izinjavam na uletu ali pravih majstora za bilo koji zanat u Srbiji skoro da nema. Sve su to bivši priučeni bravari i građevinci koji su videli laku zaradu u monterskm poslu. E al onda kad sa klimom nešto ne valja i treba da se popravi onda se razveje žito od kukolja i 95% njih pojma nema, tad se vidi ko je serviser a ko drvoseča koji ke kupio hilti pa ugrađuje klime. Al tako je u svakom poslu, svakom zanatu. A svi hoće maksimalnu zaradu, zapadna evropa je pokupila sve što valja, čast izuzecima.
A dobar majstor koji je u međuvremenu oformio dve tri ekipe koje za njega idu i rade, taj više nije majstor nego menadžer i treba ga izbegavati u širokom luku.
Tako da možda nije loša ona ideja oko udruženja unije servisera, da se ispoštuje bar minimum stadarda, ako platiš da si siguran. Valjda......
 
Vracamo se na tu pricu, kartel koji se dogovara samo oko cene, ne oko kvaliteta. Na iste te kukaju ovde da su im losi. Ljude regulisu regulatorna tela, a ne sami sebe.
 
Vracamo se na tu pricu, kartel koji se dogovara samo oko cene, ne oko kvaliteta. Na iste te kukaju ovde da su im losi. Ljude regulisu regulatorna tela, a ne sami sebe.
Nisam baš u konkretnoj materiji a koliko kapiram ti si bio ili si još uvek u poslu pa sasvim sigurno znaš bolje od mene, ali ako je tako onda nam nema spasa.
 
Pa da, to sto oni rade je protivzakonito, samo sto smo u Srbiji...
 
svi to rade oni su se samo pridruzili. Ima mnogo jacih kartela taksisti/advokati................
 
Ja mislim da se ovde mesaju babe i zabe, smatram da vecina ljudi nema problem sa placanjem, problem je sto plati trazenu cenu i stvar ne bude uradjena kako treba plus potreba za babysitovanjem itd itd. Covek je lepo sve objasnio gore, ne znam cemu konstatno izvrtanje realne situacije.
 
Majstor koji meni održava/ugrađuje klime od uvek je imao visoke cene, ali posle njega nema potrebe ni za brisanjem prašine. Čovek vakumira, zavaruje u azotu, stavlja isključivo pocinkovane nosače... Zbog toga malo duže traje ugradnja klime, ali je sve pedantno i sa pažnjom urađeno. Čovek zakrpi i fasadu sa spoljne strane nekom smesom, a ne samo iznutra. Nekom je bitnija niža cena, a da on pomaže majstoru i posle ispravlja propuste...
 
Retki su takvi..
 
Ja mislim da se ovde mesaju babe i zabe, smatram da vecina ljudi nema problem sa placanjem, problem je sto plati trazenu cenu i stvar ne bude uradjena kako treba plus potreba za babysitovanjem itd itd. Covek je lepo sve objasnio gore, ne znam cemu konstatno izvrtanje realne situacije.
Niko nista ne izvrce, bukvalno si se dopisivao sa majstorima i cenjkao, govorio da si platio toliko i toliko na drugom mestu, a nijednom nisi pitao da li ciste, nose maske ili da li stavljaju kese na patike kada ulaze u vase hirurski ciste kuce :)
Meni licno nije tesko da pocistim i preperem 2m2 poda posle majstora, cistim i bez njih svakako, ali je problem sto ne znam d ali je iko ikada pitao da li majstori ciste za sobom kada se raspitivao za ugradnju i koliko pedantno rade, a sada to ispade najbitnije.

Maxy, to je super, ali taj ako u startu kaze koliko je takva ugradnja, gubi 70% musterija. Cinjenica je da ljudi misle da svi rade isto i gledaju onog jeftinijeg.
Ja ne mogu da znam da taj radi tako fino, bez da imam detaljnu preporuku od nekoga recimo.
Dodatno, nemoguce je da pri busenju zida ne bude prasine za brisanje.
 
Naravno. Kolega mi ga je predstavio kao vrhunskog majstora. Srećom, ne živi od ugradnje i održavanja klima građanima, već firmama i ustanovama.

Najjeftinije je kod nas i dalje preovlađujući faktor... Kad smo već kod jeftinoća, krajem leta su u mom kraju počele da se ugrađuju i Volt klime :) trenutno najjeftinije na tržištu. Lično se mogu pohvaliti da je moj LG najjača klima u nekom bližem okruženju. Toliko o tome.
 
Niko nista ne izvrce, bukvalno si se dopisivao sa majstorima i cenjkao, govorio da si platio toliko i toliko na drugom mestu, a nijednom nisi pitao da li ciste, nose maske ili da li stavljaju kese na patike kada ulaze u vase hirurski ciste kuce :)
Meni licno nije tesko da pocistim i preperem 2m2 poda posle majstora, cistim i bez njih svakako, ali je problem sto ne znam d ali je iko ikada pitao da li majstori ciste za sobom kada se raspitivao za ugradnju i koliko pedantno rade, a sada to ispade najbitnije.

Maxy, to je super, ali taj ako u startu kaze koliko je takva ugradnja, gubi 70% musterija. Cinjenica je da ljudi misle da svi rade isto i gledaju onog jeftinijeg.
Ja ne mogu da znam da taj radi tako fino, bez da imam detaljnu preporuku od nekoga recimo.
Dodatno, nemoguce je da pri busenju zida ne bude prasine za brisanje.
Opet izvrces i kreces od kraja ka pocetku, tj slozis pricu (izvrnes) da zvuci po tvojoj filozofiji.
Kada sam zvao majstora samo sam ga pitao koliko kosta, covek krenuo da nabraja izgubi dah
Onda sam rekao sebi sto bi glumeo morona i preplatio nesto sto sigurno ne vredi koliko ce mi naplate.

Javilo se gomila ljudi sa losim iskustvima ali ti i dalje ubedjujes sve nas da je NENORMALNO i cepidlacenje da hipoteticki mogu da dovedem majstora kazem tu je mesto rada odem do kafeterije popijem espresso sacekam da me pozovu, dodjem na mesto rada platim on ode ja testiram klimu i sve super.

To je sada naucna fantastika jedino da mi je majstor najbolji drugar a tad sigurno ne bi setao gradom nego bi mu pomogao.

Ah da sto se tice cenkanja, naravno da cu na kraju diskusije kada me lik farba da mu predocim da nisam budala, mislim ne znam kako mozes tako nesto uopste da kazes i stajes na stranu prevaranata. Ljudi me ubedjuju da cevi ne valjaju koje stizu sa klimom i hoce da mi upseluju njiohove cevi, pritom mislis li da te iste cevi ne uzmu da ih (bace sa kutijama) da bi ih ugradili posle nekom drugom i tako u krug? Naravno da da
Ali tebi je to normalno i u duhu ispravne radne etike

Ja sam napisao da je cena koju je covek rekao od 12k skroz ok ukljuceno sa malo fuseraja prljanja i zavlacenja
Ali 21k nije

Da smo mi nacija kao skandinavske zemlje i da nam je svest na visokom nivou mi bi imali neko udruzenje koje funkcionise, koje bi apelovalo na nas potrosaces sta je zdrava poslovna praksa sta ne.
Kako treba da se ponasa pruzilac usluge i zajedno sve sa time, da vidite kako bi onda jedan po jedan se brzo obuli u pamet.
Ali ovako dokle god svi vuce to je majstor to je normalno meni ne smeta za bolje i nismo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno