Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Jel ima neko uopste preporuku xa servis, tj. montazere? Borca, Beograd, kapiram mogu i Pancevci.
Mislim da Hisense nema neki svoj spisak servisera, a cene i iskustva sarenolika.
Vecina je cca 75e, a ima uredno i onih preko 100e po klimi.
Mog burazera je drugaraki osisao lik 100e za ugradnju, plua duzni metar jelte, a uoitno da li je set isao uz aparat...
Pitaš da li u tih 75 eur ulazi vakuumiranje i 3 m cevi. Da ne bude posle, to se dodatno naplaćuje. Trebao bi videti da postaviš i amortizere.
 
Za demontazu ide 20-30e, zavisno od situacije, a za montazu je ranije bilo 80e do 3m duzne instalacije, sada ide 70 ili 80, plus 10e za svaki duzni metar.
50e je bilo na crno, da ti neko van firme ugradi.
 
Svi se frljaju sada sa tih 3m. Efikasnost neminovno opada sa duzinom cevi.
Ta duzina je samo kako bi proizvodjaci ispostovali obecani nivo buke u stanu (prenos vibracija od kopresora do unustrasnje jedinice). Zato cesto imamo 3m (10 feet) minimum.
Eno Daikin i Fujitsu imaju na sajtu.*

Gas je 1.000 do 1.500 din/kg. Bakarna cev 500 do 800 din/m.
Grubo gledano. Verovatno imaju i nize cene ako imaju saradnju sa veleprodajama.
No svi se bore za svoje zrno hleba.

Da je samo materijal poskupeo ni po jada. Sve je poskupelo.

*Daikin, Fujitsu linkovi
 
  • Like
Reagovanja: PPC
Zanemarljiv je pad efikasnosti na 3 m. Proizvođač daje preporuke od koje dužine je neophodno izvršiti dopunu. Ali, da, sve je skuplje. Gledam po svom poslu, jer više vremena mi sada treba u saobraćaju da odem negde i da se vrati, pa juri parking (em što ga nema, em se sada svuda plaća). Eto samo dva razloga zbog kojih moja efektivnost rada opada, pa mi je sada neophodno i više vremena i više novca za realizaciju posla koji obavljam. Rezultat toga je da cena usluge mora otići gore. A da dodamo i to da je cena rada skočila. krastavac, zatvoren krug.
 
Cesto su to gluposti, "filtercici" od 2x5cm koji idu u slotove ispred filtera i nicemu ne sluze no marketingu.
Osim možda kod hisense-a:
HI-NANO je vrsta efikasnih plazma jona koji generišu milion jona po kubnom centimetru, u poređenju sa običnom plazmom koja generiše od 0.4 do 0.6 jona po kubnom centimetru. Zbog svoje jake emisije jona, može efikasno da eliminiše 99% čestica H1N1 virusa za dva sata. U poređenju sa običnom plazmom, proizvodi duplo manje ozona (0.007 mg/m3) i ne oštećuje okolinu. Francuska Texcell laboratorija dokazala je da HI-NANO može efikasno da uništi 93.54% čestica novog koronavirusa (SARS-CoV-2) za dva sata.

Edit: Vidim pominju se svakakve cene ugradnje.. mom komši dolazili iz servisa koji mu je pre par god. ugradio klimu, da je demontiraju i vrate posle postavljanja izolacije... Sve za 4 crvene :cool:
 
Poslednja izmena:
Klima maksimalno filtrira PM10 čestice i to je to. Za bolju filtraciju obavezno kupiti namenski uređaj sa pravim HEPA filterom. Dakle, fizički filter koji se menja (ne, ne pere se kao što neki rade). Jonizacijom se čestice vezuju i padaju gde? Na filter klime? Idu na Mars?
Očigledno je da se natalože negde na izmenjivaču i u blizini izvora emisije jona. Žalili su se ljudi koji su koristili one male jonizatore što se direktno gurnu u utičnicu da zid oko utičnice vremenom pocrni od nakupljene prašine i nečistoća.
 
Materijal je poskupeo, sad je mozda i preko 80e za tri metra.
Mislio sam da je sada 80e ja mislim do metar ili samo osnovna cena, pa se na to dodaje svaki metar.


Kako se to ranije radilo, dok je cale ugradjivao po 40,50 klima dnevno...serviser na svoju platu i od svake ugradnje dobija 20e, od kojih obicno da 5e pomocniku. Jedan tim moze 3-5 klima dnevno da ugradi. Mom caletu ide 20e, od cega je deo zarada, a deo ode na troskove firme, pa treba pokriti i zimu kada klima maltene nema, a slabo ima i frizidera i generalno bilo kakve bele tehnike. I svi srecni i zadovoljni.
Sada mislim da monterima ne ide nista, sve firmi, a oni rade za fiksnu platu, neka me neko ispravi ako gresim.
Cale je imao 4-6 trajnih zaposlenih majstora sa recimo 600-800e/dm platom za majstore i uvek tu bude klinaca na praksi i onih koji pomazu...a onda leti dodje jos njih 15-20 za potrebe klima i svi se lepo ovajde od tih 70-80e po klimi, zavisno od toga koliko je kada kostalo. Sada im je malo i tih 100-120e po ugradnji, a obicno ugradnje rade priuceni ljudi, a ne ozbiljni majstori, sto znaci da firmu manje kostaju i mnogi i dalje imaju sezonske radnike, nisu svi trajni.
Ok, skocile su cene materijala, ali ne toliko da to znacajno utice na cenu, pogotovo sto je sada dostupno vise materijala nize klase, koji mnogi koriste.
 
Ja vise volim da te neko uslovi godisnjim servisem koji svakako trebas da radis, nego da te ne uslovi nicime, a onda da moze da te odbije iz bilo kog razloga.
Ja se i dalje ne slazem sa ovim
Koliko ljudi je uopste imalo reklamacije van onih obaveznih 2 godine garancije? Ja ovde nisam video da je iko imao
Te ucene u standardnom garantnom roku treba da budu zakonom kaznjive.
A kada bi procitao koliko brendova ima zavrzlame u dodatnom vremenskom periodu (nakon dve godine), tipa dobijes deo za dz ali placas uslugu itd
Cista smejurija i pljacka u sred bela dana zakon a zastiti potrosaca treba da regulise dodatnu garanciju jasnim regulativama.

A cela prica o ciscenju klima se napravila kao da zivimo u Indiji pa se to zaprlja za 3 meseca i crkne ...
 
Danas kad sam startovao staru ON OFF klimu (Paolo) istog momenta je izbacio osigurac na produznom kao i glavni u stanu. Osetio se miris na spoljnoj jedinici. Promenio sam uticnicu na produznom, startovao opet klimu i radi ali slabije hladi nego inace ali radi. Slabije vrti i ventilator na spoljnoj. Jel problem do kondenzatora na spoljnoj ili neki veci kvar? tj da li se isplati popravljati uopste?
 
@donmarkon

Evo ja imam reklamaciju na Midea klimi koju sam nedavno ugradio. Turbina klopara, krene tiho da radi i onda odjedared krene da klopara kao da kaci nesto tipa zicu ili vec sta radi ali jako strasno iritira. I nije to e to tako treba da bude nego jednostavno kontam da turbina nije u centru ili sta vec i kada sam pricao sa ovima iz Elkom tima koji su za garanciju kazu da nije nikakav problem serviseri koji su radili ugradnju ce doci da pogledaju i ako treba ovi ce da salju novi deo da se sve sredi.

Sada u sredu dolaze na intervenciju.

Cekaj ti hoces da kazes da ti je problem jednom godisnje da das 2500-3000 dinara. A dok si u garanciji i desi se neki problem nebitno je to 20 evra kvar ili 100 evra onda je ok kada ne moras da platis a kada treba da se plati da se produzi garancija onda je to problem.

Svuda u svetu imas robu sa garancijom i onda imas jos pored pise dodatno ako se uplati ne znam koliko dobija se dodatnih 2-3 godien garancije na robu. Ali to platis odmah a ovo ti dodje nesto na rate a pritom ti malo ociste klimu i srede za sezonu.

Ja toliko zatucanog coveka kao tebe jos nisam sreo.
 
Meni je majstor u Nisu naplatio tacno 10000 dianra, ugradnju. Ugradio proslog cetvrtka, on je i overio papire za instalaciju klime, uracunao metar cvreva na 1000din , navodno je cena 1400 i nesto.
 
Ja se i dalje ne slazem sa ovim
Koliko ljudi je uopste imalo reklamacije van onih obaveznih 2 godine garancije? Ja ovde nisam video da je iko imao
Te ucene u standardnom garantnom roku treba da budu zakonom kaznjive.
A kada bi procitao koliko brendova ima zavrzlame u dodatnom vremenskom periodu (nakon dve godine), tipa dobijes deo za dz ali placas uslugu itd
Cista smejurija i pljacka u sred bela dana zakon a zastiti potrosaca treba da regulise dodatnu garanciju jasnim regulativama.

A cela prica o ciscenju klima se napravila kao da zivimo u Indiji pa se to zaprlja za 3 meseca i crkne ...
Ok, ne veruju ljudi ni u Koronu, pa sto bi u bakterije iz klime...a kada se pojavi problem na plucima posle x godina, onda je to zbog proklete sudbine, a ne zato sto "nije to Indija pa da se pere na 3 meseca".

Sustina je da Vox daje 2 godine bezuslovne garancije, a ostale 3 ako ti prihvate, prihvate, na njima je izbor.

Sto se tice toga koliko klima...pa meni je preko 10 klima imalo popravke u prvih 5 godina...popravke van garancije su bez ruku kostale oko 3k evra.

Evo, zbog toga sto "nisam ja majmun da placam 30e godisnje", sada mi od Fujitsu Luca poklopac drzi rolna sirokog selotejpa...
 
Danas sam kupio klimu VOX VSA4-12BE WI-FI READY u Tehnomediji. Proverio sam preko prodavca i rece mi da se taj model dosta prodje, sad je na akciji i da nisu imali neke primedbe na ovaj model. Garancija na klimu je bezuslovna 5 godina sto me je pored cene od 24000 opredelilo za ovaj model, znaci nema skrivenih nekih obaveza , tako da kada je ugradim podelicu sa vama iskustva.
 
Danas sam kupio klimu VOX VSA4-12BE WI-FI READY u Tehnomediji. Proverio sam preko prodavca i rece mi da se taj model dosta prodje, sad je na akciji i da nisu imali neke primedbe na ovaj model. Garancija na klimu je bezuslovna 5 godina sto me je pored cene od 24000 opredelilo za ovaj model, znaci nema skrivenih nekih obaveza , tako da kada je ugradim podelicu sa vama iskustva.
A instalaciju ko radi?
 
Ok, ne veruju ljudi ni u Koronu, pa sto bi u bakterije iz klime...a kada se pojavi problem na plucima posle x godina, onda je to zbog proklete sudbine, a ne zato sto "nije to Indija pa da se pere na 3 meseca".

Sustina je da Vox daje 2 godine bezuslovne garancije, a ostale 3 ako ti prihvate, prihvate, na njima je izbor.

Sto se tice toga koliko klima...pa meni je preko 10 klima imalo popravke u prvih 5 godina...popravke van garancije su bez ruku kostale oko 3k evra.

Evo, zbog toga sto "nisam ja majmun da placam 30e godisnje", sada mi od Fujitsu Luca poklopac drzi rolna sirokog selotejpa...
Barem izbor postoji kod drugih je izricito da mora redovan servis. Osim toga zar ta Fujitsy nije sinonim kvaliteta klimatizacije i doslo do toga da mora da se lepi lepljivom trakom? Bas bas bzv
A sto se tice bakterija iz klime to je vec neka druga tematika za koju nisi kompetentan ni ti ni ja.

About corona koju si vec pomenuo kao mali off
Dva puta sam bio "pozitivan" ocu samo sto nisam pljuvao u usta (banalizujem) covek nije ni kinuo
Tako da osim ako klima bas ne zabudja totalno da bude leglo neke zaraze do sada bi verovatno postojala pandemija koju su izazvane neociscene klime sirom sveta.
Suvise je puno vas upalo u te ekoloske marketing vode, kao da ste rodjeni u vakumu gde nije postojala ni jedna bakterija i virus.
U svemu treba biti umeren i naucno je dokazano da je to kljuc dugog zivota, pa tako i to ciscenje klime. Vidim svi cistite stanove i kuce parom i verovatno imate neke vakumske dzinovske vrece koje vam obavijaju stanove i kuce gde je vazduh 100% cist i u stambenim objektima ne postoji ni jedna bakterija ni virus...


dejan2311

Garancija ti vazi ako ti ugradi bilo koji servis koji ima regularnu firmu i udari pecat i naravno ako uradi propisano 3m cevi itd. Radnje uglavnom imaju deal sa nekim pa preporucuju njega. Moja preporuka ti je da se raspitas ko stvarno strucno ugradjuje i angazujes njega.
Eto meni je u KV prvu klimu ugradio njihov serviser sa liste ovlascenih ali nije ugradio propisano pa novi OVSLACENI mi je rekao da mi garancija ne vazi i da moram da mu platim prepravku plus ciscenje. Ukratko isterao sam govedo iz stana
Opsirnije na tu temu mozes naci u mojim porukama u staroj temi. Zato kazem da su te garancije pandorina kutija, nedaj boze da zatreba ali kod svih njih sve van 2 godine je DISKUTABILNO kako prolazi u praksi
 
Poslednja izmena:
Jos te zeza taj poklopac, pa el to onaj zupcanik sto pukao? Znam da si drzao neku motku ispod da drzi, stvarno su usrali tu klimu sa tim mehanizmom.
Da cuknem u drvo, moja u lokalu jos uvek radi bez problema od 2016-te.
Kod mene nije problem u zupcaniku, vec celom mehanizmu podizanja, zato i pucaju zupcanici, jer ih mehanizam tera van granice, pa dolazi do preskakanja. Kada podize zupcanik, umesto kruga, on napravi krug i po, da tako uprosceno objasnim.
 
Danas sam kupio klimu VOX VSA4-12BE WI-FI READY u Tehnomediji. Proverio sam preko prodavca i rece mi da se taj model dosta prodje, sad je na akciji i da nisu imali neke primedbe na ovaj model. Garancija na klimu je bezuslovna 5 godina sto me je pored cene od 24000 opredelilo za ovaj model, znaci nema skrivenih nekih obaveza , tako da kada je ugradim podelicu sa vama iskustva.
Sada je 28k u TM, ali na drugim mestima je 24k.
 
E bas lose, koja bese god proizvodnje? Moja je bese 2015.
krastavac, sta ces...problem je sto se prve 2 godine to desavalo retko, pa kada su dosli, sve radilo ok i nakon 10 otvaranja i zatvaranja...a ja inace palim i gasim klimu svega 20ak puta godisnje, obicno mi ili hladi ili greje 24/7 kada je upaljena, nema da je palim i gasim vise puta dnevno.
I moja je 2015. Druga Luca je radila savrseno. Nije ni smak sveta, malo smara kada je cistim i to je to.
 
Valja li ova klima cemu za hladjenje samo?

Treba mi na par meseci samo, posle napustam taj stan. Ili ako ima neka druga opcija za tu ili jeftiniju cenu
 
Valja. Bas za koliko ti treba.
To je izgleda Tehnomanijin brend, samo kod njih i WinWin sam nasao tekst o njemu.
 
Gde da pronadjem koji su sve ovlasceni servisi za Midea klime? Odlucismo se za Breezeless, sad da vidim ko najpre moze da montira, jedino sam pronasla Elcomtrade. Beograd je u pitanju, moze i privatna poruka ako neko ima kontakt bas.
 
Gde da pronadjem koji su sve ovlasceni servisi za Midea klime? Odlucismo se za Breezeless, sad da vidim ko najpre moze da montira, jedino sam pronasla Elcomtrade. Beograd je u pitanju, moze i privatna poruka ako neko ima kontakt bas.
Moze i meni kontakt, nije Brizla, ali nema veze :)
 
Jel ima neko uopste preporuku xa servis, tj. montazere? Borca, Beograd, kapiram mogu i Pancevci.
Mislim da Hisense nema neki svoj spisak servisera, a cene i iskustva sarenolika.
Vecina je cca 75e, a ima uredno i onih preko 100e po klimi.
Mog burazera je drugaraki osisao lik 100e za ugradnju, plua duzni metar jelte, a uoitno da li je set isao uz aparat...
Meni je HiNano odradila firma https://klimaservisuna.rs/ 9000 ugradnja i 1200din dužni metar instalacije. Sasvim pristojni...još sam ih cimao da mi staru klimu skinu i prebace je u drudi deo stana. Zaradili su svaku paru taj dan...
 
Pozdrav, moze li neko kratko upustvo oko povezivanja Vox IVA6 na wifi - android? i koju aplikaciju koristiti? Cak ni u servisnoj dokumentaciji se wifi ne pominje...
 
Ovo je app

Povezivanje je meni bilo baš straightforward, ne znam gde si zapeo? Nisam sad kod kuće pa da mogu da isprobam, znam da je bilo da se ubaci klima u mod za uparivanje klikom na health dugme na daljinskom 8x, i iz aplikacije se skenira neki qr kod iz uputstva (koje ti možda nemaš).
 
Barem izbor postoji kod drugih je izricito da mora redovan servis. Osim toga zar ta Fujitsy nije sinonim kvaliteta klimatizacije i doslo do toga da mora da se lepi lepljivom trakom? Bas bas bzv
A sto se tice bakterija iz klime to je vec neka druga tematika za koju nisi kompetentan ni ti ni ja.

About corona koju si vec pomenuo kao mali off
Dva puta sam bio "pozitivan" ocu samo sto nisam pljuvao u usta (banalizujem) covek nije ni kinuo
Tako da osim ako klima bas ne zabudja totalno da bude leglo neke zaraze do sada bi verovatno postojala pandemija koju su izazvane neociscene klime sirom sveta.
Suvise je puno vas upalo u te ekoloske marketing vode, kao da ste rodjeni u vakumu gde nije postojala ni jedna bakterija i virus.
U svemu treba biti umeren i naucno je dokazano da je to kljuc dugog zivota, pa tako i to ciscenje klime. Vidim svi cistite stanove i kuce parom i verovatno imate neke vakumske dzinovske vrece koje vam obavijaju stanove i kuce gde je vazduh 100% cist i u stambenim objektima ne postoji ni jedna bakterija ni virus...


dejan2311

Garancija ti vazi ako ti ugradi bilo koji servis koji ima regularnu firmu i udari pecat i naravno ako uradi propisano 3m cevi itd. Radnje uglavnom imaju deal sa nekim pa preporucuju njega. Moja preporuka ti je da se raspitas ko stvarno strucno ugradjuje i angazujes njega.
Eto meni je u KV prvu klimu ugradio njihov serviser sa liste ovlascenih ali nije ugradio propisano pa novi OVSLACENI mi je rekao da mi garancija ne vazi i da moram da mu platim prepravku plus ciscenje. Ukratko isterao sam govedo iz stana
Opsirnije na tu temu mozes naci u mojim porukama u staroj temi. Zato kazem da su te garancije pandorina kutija, nedaj boze da zatreba ali kod svih njih sve van 2 godine je DISKUTABILNO kako prolazi u praksi
Hvala na savetu.
 
Nazad
Vrh Dno