Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

To je buka na max. Super tiha i jeftina klima ne postoji. Klima na hlađenju troši relativno malo struje, tako da...
Jedna klima može ovaj prostor da učini prijatnim za boravak, ako se klima pravilno koristi, tj. najbitnija stvar je da klima svede vlažnost vazduha na nizak nivo, pa tada ni temperatura od 26 C ne predstavlja nikakav problem. Ostavite je da radi non stop, baš kao i u režimu grejanja i ugođaj je zagarantovan.
Ja, ako kojim slučajem spavam u klimatizovanom prostru, svakako palim klimu koja mi se nalazi u dnevnoj sobi, na suprotnom delu stana od spavaćih soba, jer je tako mnogo ugodnije za spavanje.
A gde bi ti stavio jednu klimu u nasem stanu? 81 kvadrat je bez terasa. Koja je klima u pitanju? Jel imas neki drugi predlog za nas?
 
Da ponovo nabacim onaj pregled za poređenje, sada proširen sa još relevantnih parametara.
Naglašene su vrijednosti kapaciteta grijanja...

Date vrednosti su dobijene merenjem na zadatoj temperaturi grejanja od 20°C i na osnovu rada uredjaja na max fan brzini, sto kod Fujitsua znaci da je protok vazduha (ugrubo) 750m3/h, pa ukoliko ne mislis da se i sam "grejes" na 20°C i sa tolikim protokom (i bukom kao propratnim zvucnim efektom istog) uzmi SVE te vrednosti sa ozbiljnom rezervom.

Laboratorijski (kontrolisani i strogo definisani) uslovi, i prakticna primena uredjaja u real life uslovima, uglavnom nemaju previse dodirnih tacaka. ;)
 
Poslednja izmena:
Na osnovu skice, mislio sam da je stan do nekih 65 kvm. Ova kvadratura može biti malo veći izazov. Možda bi bilo dobro razmisliti o dve klime, radi boljeg komfora. Jedna od klima koja može u spavaću sobu je svakako Midea breezeless, zbog specifične konstrukcije i načina rada.
Stavio bih je svakako u dnevnu sobu, naspram ulaznih vrata tako da izguram maximalno vazduh ka delu koji povezuje sve sobe.

Modele više ne preporučujem, ali na hlađenju će svaka korektno odrađivati posao.
 
Date vrednosti su dobijene merenjem na zadatoj temperaturi grejanja od 20°C i na osnovu rada uredjaja na max fan brzini, sto kod Fujitsua znaci da je protok vazduha (ugrubo) 750m3/h, pa ukoliko ne mislis da se i sam "grejes" na 20°C i sa tolikim protokom (i bukom kao propratnim zvucnim efektom istog) uzmi SVE te vrednosti sa ozbiljnom rezervom.

Laboratorijski (kontrolisani i strogo definisani) uslovi, i prakticna primena uredjaja u real life uslovima, uglavnom nemaju previse dodirnih tacaka. ;)
1) Nisam shvatio ovo podebljano (ali, nebitno).
2) Naravno da su kontrolisani lab. uslovi nerealni, ali su relevantni za usporedbu više modela kod istog, precizno standardizovanog testa.
3) Naglasio sam nelogičnost vrijednosti za LLC i LMC, što zbunjuje i to bih volio raščistiti.
4) MOLIO sam preporuku na konkretno postavljeno pitanje!!!
4) Iako preferiram Fujitsu, kao japansku tehniku (a povoljniju od drugih Japanaca), ne isključujem kvalitetno, a povoljnije neko drugo rješenje
 
1. U tom podebljanom je sustina, na zalost nisi je shvatio.
2. Test nije isti, da bi bio isti morali bi biti isti i Pdh, max fan, tbiv, backup heater... kod testiranih uredjaja.
3. Obrati paznju na backup heater kod oba modela, energetsku klasu, i Pdh, tu ti je odgovor.
4. ...
5. Uvek je dobro biti otvoren za sve opcije.
 
1. U tom podebljanom je sustina, na zalost nisi je shvatio.
2. Test nije isti, da bi bio isti morali bi biti isti i Pdh, max fan, tbiv, backup heater... kod testiranih uredjaja.
3. Obrati paznju na backup heater kod oba modela, energetsku klasu, i Pdh, tu ti je odgovor.
4. ...
5. Uvek je dobro biti otvoren za sve opcije.
1) prosvijetli me, molim!
2) test jeste sa istom procedurom, a to što svaki model ima različite karakteristike Pdh, max. fan itd. i jeste razlog što se dobiju druge brojke. Teško da postoje dva modela sa potpuno istim navedenim parametrima. Kad bi bili isti, test bi samo trebao potvrditi tačnost podataka. Ovako, test treba da nam pokaže da je jedan modelu nečemu bolji, a možda u nečemu lošiji od drugoga.
3) igramo se skrivalice? Daj mi odgovor!
4) zašto je glavna stavka prazna, bez preporuke?
5) otvoreno i jasno, sa najboljim namjerama

Hvala!
 
Interesuje me da li je neko ima iskustva sa multi-split sistemima, tj. dve klime na jednoj spoljnoj jedinici.

Naime, imam dve sobice (12 i 10 m2) koje je zbog položaja jedino moguće ohladiti zasebnim klimama.

Sobe su jedna do druge dele jedan unutrašnji i jedan spoljni zid čitavom dužinom, tako da ima mesta da se lepo i smisleno pozicionira spoljna jedinica.

Kontam da bi ovde i dve devetke bile overkill, ali stvarno ne znam kako sve to funkcioniše... A ne znam ni da li bi mogle dve unutrašnje da se priključe na jednu normalnu spoljašnju, tipa dve 9ke na jednu 12cu, jer su sobe male i stvarno minimalno treba da budu hlađene.

P.S. Sad nešto gledam cene multi-split sistema, i nešto kontam da mi se ipak više isplate dve zasebne jedinice, jer i za to ima mesta na spoljnjem zidu, jedino što spolja ružnije izgleda, ali za to me nije briga...
 
Dve najjeftinije 09-ke a moces se i grejati sa njima.
Imam toplotnu pumpu, grejanje mi nije problem, niti me zanima...

Dakle kombinacija dve obične unutrašnje na jednu običnu spoljnju ne može i ne funkcioniše?

Pitam, jer su sobice male, ne koriste se previše i ne treba im ne znam kakvo hlađenje...
 
Ne može tako kako misliš. Multisplit je neisplativa opcija u svakoj varijanti.
 
Ako moze jedna pomoc :).
Dve klime ugradjene - Midea inverteri. U dnevnoj sobi se ne cuje nista, a druga ima sledeci zvuk (kao blago sushtanje). Rade obe normalno, sjajno hlade, bukvalno nikakav drugi problem.
Nisam bio u stanu kada su ugradjivane i sad vidim da ova koja se malo cuje (zvuk je prenaglasen na snimku) ima blagi pad ali na suprotnu stranu od cevi. Naravno, zvao majstora, rekao je da je to normalno, sto bas i ne verujem.
Da li je ovaj zvuk problematican, osim sto sam zvuk nervira (spavaca soba :D)? Garanciju imam tako da nije problem da se reklamira ako moze da izazove neki kvar.
 
Stanje filtera?
 
Ocisceni, bez trunke prasine.

Sada sam je ugasio posle par sati rada i ukljucio opet, prvih minut dva se ne cuje dok se ne ukljuci kompresor spoljne. Jedino mi pada na pamet ako je pogresan pad da se nesto od vode ne cuje ovako.
Mislim da je dobro sto nije konstantan zvuk pa da kazem da nesto kaci negde :).
 
Da je do vode, verovatno bi propišala negde.
 
Koliko su duge cevi između spoljne i unutrašnje?
 
~2m-2.5 metra (na obe)
 
I ja imam isti problem sa novougradjenom Haier inverter, samo kod mene taj slican zvuk dolazi iz cevi. Kod mene ima 3m cevi, tako ste vi svi na temi pisali da ide minimum 3m, a i majstori rekli da mora minimum 3m., izmerio i ja i ima 3m. Ja sam se vec navikao 🤷‍♂️
 
Trazim klimu za kuhinju i trpezariju povrsine oko 15ak kvadrata, po mogucstvu u crnoj/sivoj boji? Moze li neka preporuka, potrebno je iskljucivo za hladjenje. Kapiram da je u nizem cenovnom rangu sve to slicno a ne vidim da neko daje vise od 2 godine garancije.
 
Ako moze jedna pomoc :).
Dve klime ugradjene - Midea inverteri. U dnevnoj sobi se ne cuje nista, a druga ima sledeci zvuk (kao blago sushtanje). Rade obe normalno, sjajno hlade, bukvalno nikakav drugi problem.
Nisam bio u stanu kada su ugradjivane i sad vidim da ova koja se malo cuje (zvuk je prenaglasen na snimku) ima blagi pad ali na suprotnu stranu od cevi. Naravno, zvao majstora, rekao je da je to normalno, sto bas i ne verujem.
Da li je ovaj zvuk problematican, osim sto sam zvuk nervira (spavaca soba :D)? Garanciju imam tako da nije problem da se reklamira ako moze da izazove neki kvar.
Ova druga ti hladi sigurno, manje sahtevan prostor?
To blago šuštanje, hoće da bude na niskim modulacijama..
 
Trazim klimu za kuhinju i trpezariju povrsine oko 15ak kvadrata, po mogucstvu u crnoj/sivoj boji? Moze li neka preporuka, potrebno je iskljucivo za hladjenje. Kapiram da je u nizem cenovnom rangu sve to slicno a ne vidim da neko daje vise od 2 godine garancije.
Crna boja, Wi-Fi integrisan 5 godina garancije.

 
Ova druga ti hladi sigurno, manje sahtevan prostor?
To blago šuštanje, hoće da bude na niskim modulacijama..
Prva koja se cuje hladi sobu od oko ~15kvm. Druga koja se ne cuje hladi prilicno veci, otvoren, prostor od oko~30kvm.

Sto se zvuka tice, nemam problema sa tim, navicicu se, samo mi je bitno da znam da nije nesto sto moze da zezne klimu.
 
Crna boja, Wi-Fi integrisan 5 godina garancije.

Cekaj ovo inverter za 40k? A++ , sve odlicno. Sve sto mi treba! :)
 
To je preterana cena. Imas isti takav inverter bele boje bez wifi za 28.000. Za te pare vec ides u visu-srednju klasu sto taj vox sigurno nije
 
Fensi klima ima i fensi cenu :D
 
Očistih upravo i drugu klimu.
 
To je preterana cena. Imas isti takav inverter bele boje bez wifi za 28.000. Za te pare vec ides u visu-srednju klasu sto taj vox sigurno nije
Isto VOX ili neki drugi brend? Ne vidim VOX sa tim karakteristikama za 28.
 
VOX iva1 je oko 28500. Ja poručio VOX IVA6 za 32500, volim da imam daljinsku kontrolu, šta ću kad sam takav :)
 
Nazad
Vrh Dno